تاریخ درج خبر : 1393/05/20
کد خبر : ۳۲۶۶۳۹
+ تغییر اندازه نوشته -

دختر 9 ساله‌ام سوژه‌های خبری را به من می‌دهد/ بارها توسط مسئولان تهدید شده‌ام

سایت استان: علیمراد کاظم پور متولد 1359/11/1 شهرستان گچساران دبیر سایت خبرنما و خبرنگار روزنامه ابتکار است. وی با فعالیت در روزنامه ابتکار پا به عرصه رسانه گذاشت. مشروح مصاحبه سایت استان با وی به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار به شرح زیر است:

11اولین فعالیت حرفه ای تان با کدام نشریه چاپی یا سایت آغاز شد؟

اولین کارهای خبری خودم را وقتی کلاس چهارم و پنجم دبستان بودم با دستگاه‌های استن سیل در مدرسه دوازده فروردین با کمک دفتردار مدرسه اخبار مسابقات فوتبال مدرسه را کار کردم.

چه شخص یا عاملی مشوق شما برای ورود به این عرصه بود؟

شاید بتوان به جرأت گفت علی اکبر حیدری پیرمطبوعات گچساران که سال‌ها به یاد دارم از دوران کودکی روزنامه‌ها را بر روی فرمان دوچرخه 28 قدیمی خودش قرار می‌داد باعث شد که انگیزه‌ای در من ایجاد شود و پس از آن از سال 84 در پی حُسن اطمینان حاج حسن وکیلی، استاد بی چونه چرای خودم در روزنامه ابتکار مشغول به کار شدم که از آن زمان تا به امروز در گچساران، دفتر مطبوعاتی روزنامه ابتکار فعال است.

سابقه کار خبری در چه رسانه هایی دارید؟ لطفا تا جایی که در خاطرتان هست به سال ذکر کنید؟

روزنامه ابتکار از ابتدا تا کنون، ملت ما، تابناک، روزان، حُسبان، سایت‌های شرکت ملی نفت ایران، شانا نیوز، مناطق نفتخیز جنوب .

چه دوره های خبری و روزنامه نگاری گذرانده اید؛ بانی این دوره ها چه نهادهایی بوده‌اند ؟

خبرنویسی، لید، گزارش نویسی، عکاس خبری، زیر نظر شرکت ملی نفت ایران و مناطق نفتخیز جنوب در اهواز.

اخبار استانی را از چه روزنامه یا سایت‌هایی دنبال می‌کنید؟

ایرنا ، فارس ، تسنیم ، مهر ، سایت استان ، بشار نیوز و سایت خبرنما.

آیا روزنامه‌ها و مجلات کشوری را پیگیری می‌کنید؛ نام ببرید؟

ابتکار، مشعل و نشریه های تخصصی نفت.

اخبار جهانی را از چه رسانه‌هایی دنبال می‌کنید؟

تلویزیون و اینترنت.

نشریات استانی را در قالب نسخه‌های چاپی مطالعه می‌کنید یا آنلاین؟

هر دو.

آیا خبرنگاری شغل اصلی شماست؟ آیا قصد فعالیت در شغل دیگری دارید؟

خیر، بله.

میانگین درآمد ماهیانه شما از طریق خبرنگاری چقدر است؟

صفر.

میانگین هزینه شما برای کار خبری در ماه چقدر است؟

متاسفانه بعضی از مدیران نمی‌دانند خبرنگاران خبرگزاری‌های کشوری به دلیل اینکه دولتی هستند بابت هر خبر به خبرنگارانشان وجهی پرداخت می‌کنند اما خود من بابت خبر هزینه‌ای که دریافت نمی‌کنم هیچ، در ماه کلی هزینه از بابت ایاب و ذهاب و سوخت و موبایل، چیزی حدود 400 هزار تومان هزینه می‌کنم که این دیگر خیلی عذاب آور شده است و حتی خانواده هم از این وضعیت گلایه‌مند هستند .

اگر در خانوده یا اقوام خبرنگارهای دیگری می‌شناسید، نام ببرید؟

جالب است بدانید یکی از کسانی که سوژه های خبری را برای تهیه گزارش به من می‌دهد دختر 9 ساله‌ام تارا است که مشکلات شهری و سوژه‌ها را به من می‌دهد و هر مدیری که صحبت ‌کند حتی اگر من فراموش کنم او پس از مدتی یادآوری‌ام می‌کند و با این پرسش که پس چی شد؟ قول داده بودند انجام بشه؟ و … من را وادار به تماس با متولی امر و پیگیری اخبار می‌کند.

فعال‌ترین و مجرب‌ترین خبرنگاران استان را نام ببرید؟

حاج حسن وکیلی، مریم صیادی (ایرنا)، احسان طالبی (تسنیم)، مظفر عدالت نسب (ایرنا)، داریوش بهنیا (فارس)، محمود آرام (سایت استان)، امین صداقت (بشار نیوز)، میلاد نظری (صدا وسیمای استان).

دیدگاه شما درباره جایگاه خبرنگاران در استان چیست؟

ما باید به این فکر کنیم که وقتی ما خبرنگارها خودمان با همدیگر مشکل داریم چطور انتظار داریم دیگران برای ما جایگاه و ارزشی را قائل شوند. انسان دلش می‌گیرد زمانی که دوست خبرنگارش به اداره‌ای می‌رود و به رئیس جدید آن اداره می‌گوید تنها خبرنگار شهر، من هستم. اما مدیران باید بدانند خبرنگارهای ایرنا، فارس، تسنیم در شهرستان و سطح استان فعالند و گزارش تصویری پخش از شبکه‌های صدا وسیما استان و سراسری توسط آقایان ستار آستا و میلاد نظری انجام می‌شود.

مشکلات صنفی خبرنگاران را ذکر کنید؟

عدم حمایت مسئولین از خبرنگاران عمده ترین مشکل است.

عملکرد خانه مطبوعات را چگونه ارزیابی می کنید؟ (عالی، خوب، متوسط، بد و خیلی بد)

راستش را بگویم تا به حال با پرسنل این مجموعه برخوردی نداشتم و کاری پیش نیامده که لازم باشد به آنجا مراجعه کنم.

چه انتظاری از مسئولان و خانه مطبوعات دارید؟

امروزه که بازاریاب‌ها و حتی کسانی که یک خبر هم ویرایش نکرده‌اند به هر نحوی وارد کار خبری شده اند. در جلسات نیستند و کار خبری انجام نمی‌دهند اما متاسفانه هر ساله چند روز مانده به روز خبرنگار سر و کله شان پیدا می‌شود و حضور خود را پر رنگ نشان می‌دهند. به شخصه انتظار دارم مسئولان و خانه مطبوعات، بین این افراد با کسانی که در گرما و سرما، در کنار مسئولان و مردم هستند تفاوت قائل شود تا بلکه زحمات خبرنگاران واقعی نشان داده شود.

فعالیت اغلب نشریات استان راکد است؛ علت را چه می‌دانید؟

به نظر بنده به خاطر ضعیف بودن سطح مطالب و کپی برداری از سایتها و رسانه های دیگر است که مردم چند روز قبل از آن، آن مطالب را مطالعه کرده‌اند یا از آن اخبار آگاه شده‌اند .

در حرفه خبرنگاری از سوی افراد یا نهاد خاصی مورد تهدید یا شکایت واقع شده‌اید؟

من هیچ موقع دنبال نوشتن تحلیل‌های آبکی و پرت و پلا نوشتن و چرت و پرت نوشتن نبودم و همیشه مخالف این هستم. اعتقادم بر این است که خبرنگار واقعی کسی ست که بتواند مشکلی یا گره‌ای را در شهرش باز کند. مثلا مشکلی را در پارک‌های شهر یا فاضلاب منطقه ای مشاهده می‌کند، آیا می‌تواند طوری آن را پیگیری کند تا این مشکل برطرف شود و از سوی دیگر اگر من بخواهم در مورد امنیت در شهرم، یا محله‌ای مطلب بنویسم باید ببینم آیا روشنایی آن منطقه از طرف اداره برق تأمین شده است! چرا که در تأمین امنیت مقوله روشنایی حرف اول را می زند و …
به دفعات از سوی مسئولین تهدید شده‌ام حتی عده‌ای پای چوب و چماق طایفه را به میان آورده‌اند اما فراموش نکنند من علیمرادم، با بقیه فرق دارم. ارزش قلمم قیمت مادی ندارد. من در مکتب حاج حسن وکیلی یاد گرفتم که هیچگاه به رئیسی زنگ نزنم و بگویم “ما هواتو داریم تو هم هوای ما رو داشته باش”. این مرام شاگردهای حاج حسن وکیلی است.

جهت صیانت از حقوق حرفه ای تان چه اصولی در قانون مقرر شده است؟

قانون مطبوعات همه چیز را مشخص کرده است.

سوالات1 سوالات2 سوالات3

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • شایان گفت:

  چطوری علیمراد

 • باران گفت:

  سلام بر کاظمپور عزیز
  خوشم میاد از همه سیاسی تر هستی ولی میدونی چطوری مطلب بنویسی بچه زرنگ

 • علی گفت:

  بابا دست بر دارین اینهمه خبرنگار کجای استان ما بود هرکس یه خبر از عمه اش هم نوشت شما خبرنگار عنوانش کردین این موضوع را لوث نکید شورشو در اوردین البته ربطی به این بنده خدا نداره

 • خبرنگارگچسارانی گفت:

  خسته نباشی کاظمپور عزیز
  درود بر تو که در کارت استادی و بس

 • امین صداقت/ خبرنگار گفت:

  سپاس همکار عزیز
  بی شک گزارش های زیبای شما همواره نمود عصر جدیدی از خبرنگاری فرای سیاست را به همراه داشته است
  مانا باشید

 • قاصدک گفت:

  درود
  احسنت.صداقت نشان بارز آقای کاظمپور است.
  باسپاس از استاد آرام

پربازديد