تاریخ درج خبر : 1393/05/15
کد خبر : ۳۲۸۱۰۷
+ تغییر اندازه نوشته -

یاسوج؛ شهری با سیمای آشفته

سایت استان: چهره شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه ‌و بویراحمد در پشت تابلو‌ها و دیوارنویسی‌های ناهمگون با رنگ‌های گوناگون پنهان شده و این امر موجب زشتی پایتخت طبیعت ایران شده است.

13930515000010_PhotoL
زیبایی شهری مفهومی فراموش شده در شهر یاسوج است. با گذری در خیابان‌های مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد و نگاهی به در و دیوار این شهر درمی‌یابید که هر کس به میل و سلیقه خود در هر ابعاد و رنگی که دوست داشته‌، در و دیوار این شهر را به تبلیغات رنگارنگ به زشتی آراسته است.
شهری که خوب طراحی شده باشد به شهروندان خود انبساط خاطر می‌دهد و آنها را به محیط شهر علاقه‌مند می‌کند و به واسطه همین علاقه‌مندی در نگهداری شهر کوشا می‌شوند. طراحی شهر و رنگ و نگارها باید با خواسته‌های شهروندان هماهنگ و برای آنها قابل قبول باشد. در مورد نقش فضاهای شهری در زیبایی شهری نظرات متفاوتی مطرح می‌شود همانند این نظر که فضاهای شهری باید مطابق و هماهنگ با ایده شهروندان طراحی و زیباسازی شود.
توجه به مقوله زیبایی شهر توجه به حقوق شهروندی برای پذیرفتگی نیازهای روحی، روانی و جسمی شهروندان در محیط‌های شهری است که در دنیای امروز با تغییر سبک زندگی این مقوله اهمیت بیشتری از قبل در حوزه شهرسازی دارد. زیبایی شهر، تغییرپذیری نسبی و متاثر از عقاید، مدل‌های فرهنگی، سبک زندگی و سلیقه‌های معقول است و آنچه در این گزارش به آن پرداخته می‌شود، زیبایی شهر یاسوج به عنوان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد را می‌توان در موارد زیر خلاصه نمود:

بدنه و نمای ساختمان‌ها

شهر یاسوج که کم‌کم جای ساختمان‌های فرسوده خود را به ساختمان‌های جدید، چندین طبقه و آسمانخراش داده است، متأسفانه این ساختمان‌ها با سبک زندگی، فرهنگ بومی و سنتی کهگیلویه‌ و بویراحمد همخوانی ندارد و علاوه بر این ساختمان‌ها با نماها و رنگ‌های گوناگون تزئین شده است و از اسلوب و نظم خاصی در نما و رنگ بیرونی پیروی نکرده است.

ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی

در طراحی جایگاه ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی‌ها هیچ‌گونه نوآوری و خلاقیت در شکل‌‌دهی این جایگاه‌ها‌ به چشم نمی‌خورد و متاسفانه هر ساختمان فرسوده‌ای که تخریب می‌شود، فردایش فردی کاغذ به دست عوارضی با عنوان استفاده از پارکینگ عمومی از رانندگان دریافت می‌کند. در این پارکینگ‌ها رنگ، فضای سبز و جایگاه‌ مناسب برای جلب رضایت مسافر نیست.

نور آرایی معابر و فضاهای سبز

فضاهای سبز و معابر شهر یاسوج نور آرایی ندارد و از این موضوع بهره‌ای نبرده‌اند.

تبلیغات و تابلوهای مغازه‌ها

مرکز استان کهگیلویه ‌و ‌بویراحمد در این مقوله شاهد بی‌نظمی در طراحی و نصب تابلوهاست. دیوارنویسی‌‌ها و ساخت تابلوهای رنگارنگ بزرگ و کوچک که بیش از هر چیز چهره شهر در پس این تابلوها پنهان شده است. اجرای طرح نهضت یکسان‌سازی تبلیغات در شهر یاسوج با رعایت اصول خاصی که از سوی برنامه‌ریزان و متخصصین تدوین می‌شود، ضروری است.
معمولاً در تمام شهرهای بزرگ دیوارنویسی، چسباندن پوسترها و تراکت‌های تبلیغاتی در سطح شهر ممنوع است و معمولاً در یک چارچوب خاص این کار انجام می‌گیرد و این مسئله بیشتر از هر چیز دیگر نمای شهر یاسوج را زشت و نامنظم کرده است. مسائل گوناگونی از جمله ویترین‌های مغازه، ترکیب رنگ گیاهان فضای سبز، فرهنگ تمیز نگه‌داشتن شهر، علائم راهنمایی و رانندگی و… است که می‌توان برای ایجاد شهر زیبا به آن پرداخت.
در آخر پیشنهاد می‌شود که مجموعه مدیریت شهری مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد با سفر به شهرهای هم‌جوار مانند شیراز یا اصفهان از نزدیک با نحوه مدیریت و فضای شهری این دو شهر بزرگ کشور آشنا شوند تا به آن چه در این گزارش آمده پی ببرند.
منبع: فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد