تاریخ درج خبر : 1392/04/05
کد خبر : ۳۳۱۱۸
+ تغییر اندازه نوشته -

احتمال صدور حکم 15 سال حبس برای سعید مرتضوی

سایت استان: این دومین‌بار است که شمارش معکوس برای پرونده کهریزک آغاز می‌شود. بار نخست اواخر زمستان سال گذشته و آغاز برگزاری جلسات دادگاه بود و حالا دومین‌بار است که قاضی پرونده از احتمال صدور حکم تا پایان هفته خبر داده است.

قاضی مدیر خراسانی دیروز در حاشیه همایش سراسری هفته قوه‌قضاییه این خبر را اعلام کرد. اگرچه مشخص نیست که قاضی یا هیات قضات تا این لحظه رای قطعی خود را روی پرونده اعلام کرده‌اند یا نه؟ تا جایی که وقتی دیروز از قاضی «مدیر خراسانی» سوال شد که برخی اخبار منتشرشده حکایت از این دارد که مرتضوی متهم ردیف نخست به 15 سال حبس و 5 سال انفصال از خدمت محکوم شده او پاسخ قطعی‌ای به این پرسش نداد و به «فارس» گفت: «من این خبر را نه تایید و نه تکذیب می‌کنم.» گمانه‌زنی‌ها درخصوص حکمی که برای سه قاضی متهم به‌ویژه سعید مرتضوی صادر خواهد شد بسیار است با این حال براساس کیفرخواست صادره و اتهامات وارده می‌توان احتمال داد که حداقل یا حداکثر حکمی که صادر می‌شود چه خواهد بود. اگرچه از آن طرف نباید فراموش کرد که بر اساس قوانین، قاضی مستقل است و مختار در صدور رای. بر اساس کیفرخواست پرونده قضات کهریزک، سعید مرتضوی، فرزند احمد متولد 1346 شهرستان تفت، قاضی معلق قوه‌قضاییه ساکن تهران متهم است به مشارکت در بازداشت غیرقانونی و معاونت در تنظیم گزارش خلاف واقع از طریق امر یا ترغیب ماموران مربوطه به تنظیم گزارش خطاب به خود. این متهم همچنین در ارتباط با پرونده شکایت خانواده کامرانی (یکی از شکات) به معاونت در قتل هم متهم شده است. همین‌طور علی‌اکبر حیدری‌فر، فرزند محمدعلی دادیار معلق از خدمت دادسرای عمومی و انقلاب تهران متهم است به مشارکت در بازداشت غیرقانونی.
و در نهایت متهم ردیف سوم یعنی حسن زارع دهنوی، فرزند عبدالخالق معروف به قاضی حداد معاون معلق از خدمت دادسرای عمومی و انقلاب تهران متهم است به مشارکت در بازداشت غیرقانونی. شاکیان پرونده کهریزک سه خانواده کامرانی، جوادی‌فر و روح‌الامینی هستند که فرزندانشان «محمد»، «امیر» و «محسن» در جریان رخدادهای بعد از انتخابات سال 88 در تیرماه آن سال بازداشت و بعد از انتقال به بازداشتگاه غیرقانونی کهریزک جان باخته‌اند. خانواده‌های شاکی در پرونده بارها و بارها اعلام کرده‌اند که تابع رای قاضی‌اند و خواستشان اعمال قانون است. حالا هم که سراغ آنها می‌رویم و خواست و انتظارشان را از رای قاضی می‌پرسیم همین را می‌گویند. «عبدالحسین روح‌الامینی» به «شرق» می‌گوید: «منتظر صدور حکم هستم و نظر خاصی ندارم.» پدر مرحوم«جوادی‌فر» هم با اشاره به اینکه من اطلاعات حقوقی ندارم، می‌گوید: «تابع حکمی هستیم که مدیرخراسانی بدهد و ما کاره‌ای نیستیم.» اما پدر«محمد کامرانی» برخلاف دو شاکی دیگر می‌گوید: «با توجه به اینکه بر اساس شکایت ما قاضی مرتضوی متهم به معاونت در قتل هم هست من انتظار حکم سنگینی برای ایشان دارم اگرچه ما تابع قانون هستیم.» او می‌گوید: «البته اگر قصور آقای جوادی‌فر در اعلام رضایت از مرتضوی نبود قطعا حکم سنگین‌تری در انتظار ایشان بود.»
اتهام معاونت در قتل در پرونده سعید مرتضوی صرفا در شکایت خانواده کامرانی در دادگاه مطرح شده اگرچه دو شاکی دیگر پرونده هم این اتهام را در رابطه با مرگ فرزندانشان مطرح کرده‌اند اما شکایت آنها در این پرونده نیامده است و فعلا در مرحله دادسرا باقی مانده است. با این وصف اگر حکمی در این پرونده بابت معاونت در قتل برای مرتضوی صادر شود صرفا مربوط به پرونده کامرانی است و در صورتی که به شکایت دو خانواده دیگر هم در این‌باره رسیدگی شود بعدا به پرونده ضمیمه و حکم صادر می‌شود.«میرمجید طاهری» وکیل خانواده «روح‌الامینی» با اشاره به اینکه: یکی از اتهامات پرونده ما که در دادسرا جا مانده است معاونت در قتل برای سعید مرتضوی است، می‌گوید: «به نظرم دادسرا هم منتظر رای دادگاه است تا بعد این مورد اتهامی را هم ضمیمه و ارسال کند. او درخصوص اینکه چرا این مورد اتهامی صرفا برای شکایت کامرانی در دادگاه مطرح شده، می‌گوید: «علتش را نمی‌دانم ما پیگیری کردیم، گفتند یک ایراد شکلی بوده نه ماهیتی، برخی وقت‌ها برای دادسرا یا بازپرس مواردی مطرح می‌شود که تصمیماتی بر اساس آن می‌گیرد. اگرچه ما همان ایراد شکلی را هم قبول نداشتیم و معتقد بودیم که این مورد اتهامی هم باید در شکایت ما مطرح می‌شد. در مورد اتهام معاونت در قتل به نظرم نباید تفکیکی در پرونده شکات ایجاد می‌شد چون نحوه فوت سه مرحوم به یک شکل بوده است» طاهری همچنین به طرح شکایت جدیدی از حیدری‌فر متهم ردیف دوم اشاره می‌کند و می‌گوید: «ما دو ماه قبل مجدد شکایت کردیم و یکسری عناوین اتهامی که مطرح نشده بود را طرح کردیم.»
پیش‌بینی وکلا از احکام احتمالی
حسن کمالی، وکیل خانواده کامرانی درباره حکم اتهام معاونت در قتل، دو گزینه مطرح می‌کند. او به «شرق» می‌گوید: «اگر شاکی رضایت دهد حداکثر یک تا پنج‌سال حبس در انتظار متهم است اما چون خانواده کامرانی رضایت نداده است مجازات قانونی سعید مرتضوی سه تا 15سال است. بنابراین محتمل است که در این پرونده این حداکثر مجازات تعیین‌شده باشد. گرچه ما واقعا از رای دادگاه خبر نداریم» کمالی می‌گوید: «ما یک بحث تئوریک در دادگاه داشتیم که آیا مرتضوی متهم به معاونت در قتل بوده یا خیر که مبنای تئوریکش را دادگاه پذیرفت اما اینکه آیا دلایل موجود برای محکومیت مرتضوی عملا کافی بوده یا خیر باید منتظر ماند و دید.» او درباره دو متهم دیگر هم می‌گوید: «ممکن است نهایت حکمی که برای آنها صادر می‌شود انفصال دایم از مشاغل قضایی و دولتی باشد. ولی دادگاه این امکان را دارد که مجازات‌های تکمیلی و محرومیت‌های اجتماعی را هم در نظر بگیرد.» اما طاهری وکیل خانواده روح‌الامینی به «شرق» می‌گوید: «براساس اخباری که من دارم، هیات قضات شش نفره وقت زیادی روی این پرونده گذاشته‌اند و بر آن تمرکز دارند. در رابطه با یکسری اتهامات مطرح‌شده قطعا حکم انفصال صادر می‌شود و درباره برخی احتمال صدور مجازات حبس وجود دارد اما واقعیت این است که این پرونده در این مدت بالا، پایین زیاد داشت و مطالب زیادی درآن گفته شده است و در نهایت این قضات هستند که نظر خواهند داد.» او می‌گوید: «من نمی‌توانم بگویم که حکم 15 سال که گفته شده است درست است یا نه اما درباره نوع اتهام گزارش خلاف واقع یا دستور بازداشت غیرقانونی مجازات در قانون تسریع شده است و قاضی نمی‌تواند حکم بیشتری صادر کند.» دادگاه متهمان کهریزک در 11 جلسه و نزدیک به سه ماه طول کشید. به جز متهمان و شاکیان هفت شاهد و مطلع نیز به صلاحدید قاضی در این پرونده ورود کردند. با گذشت یک ماه از پایان آخرین جلسه دادگاه اما به نظر می‌رسد حکم قاضی مدیر خراسانی هرچه که باشد، پرونده قضات کهریزک به این زودی‌ها مختومه نشود، پرونده متهمان فعلا باز می‌ماند و بر طبق آنچه وکلای شاکیان گفته‌اند، شکایت از قضات تعلیقی همچنان ادامه دارد.

منبع:روزنو

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد