تاریخ درج خبر : 1392/04/06
کد خبر : ۳۳۱۴۷
+ تغییر اندازه نوشته -

سوگندی که فدای مادیات می شود

سایت استان: حمید جهان

گویا افتضاحات بخش بهداشت و درمان استان تمامی ندارد و هر روز شاهد اتفاقات تازه ای در این بخش هستیم.

در جدیدترین این موارد بیش از 20 پزشک جراح و متخصص عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه وبویراحمد در رفتاری مغایر با پیمان و سوگندنامه خود و به دلیل مسایل مادی اقدام به اعتصاب و حضور نیافتن در مطب های خود در کلینیک شهید مفتح یاسوج کردند.
پزشکان در حالی اقدام به این عمل کردند که حتی در آن روز هریک از این پزشکان بیش از 70 تا 80 بیمار را برای معالجه پذیرش کرده بودند.

80713134-4444355

البته طبیعی است که حقوق و مزایای این پزشکان و یا به تعبیر علم پزشکی (فرانشیز) و حق کارانه (عمل جراحی) این افراد باید پرداخت می شد اما سوال اساسی و تامل برانگیز اینجاست که آیا این افراد نمی توانستند دریافت حقوق و مزایای خود را از راه های دیگر نیز پیگیری کنند.

آیا این افراد برای احقاق حقوق خود راهی جز تضییع حقوق مردم و حتی بیمار رنج کشیده روستایی خود نداشتند و از همه مهمتر آیا این پزشکان سوگند نامه پزشکی قبل از ورود به این عرصه را با نام مبارک (کلام الله) قرائت نکرده بودند.

پرواضح است که امروزه جامعه پزشکی ما به نسبت سایر اقشار مردم و با توجه به شرایط موجود ، تحریم ها و مشکلات اقتصادی کمتر دچار مشکل هستند و با کمی خویشتن داری و تعهد به پیمان خود می توانستند موجبات رنجش خاطر مردم و بیماران را اینچنین فراهم نیاوردند.

ˈدر سوگند نامه پزشکی آمده است:

اکنون که با عنایات و الطاف بیکران الهی دوره دکتری پزشکی را با موفقیت به پایان رسانده ام و مسؤولیت خدمت به خلق را بر عهده گرفته ام، در پیشگاه قرآن کریم به خداوند قادر متعال که دانای آشکار و نهان است و نامش آرامش دلهای خردمندان و یادش شفای آلام دردمندان، سوگند یاد می کنم که همواره حدود الهی و احکام مقدس دینی را محترم شمارم، از تضییع حقوق بیماران بپرهیزم و سلامت و بهبود آنان را بر منافع مادی و امیال نفسانی خود مقدم دارم، در معاینه و معالجه حریم عفاف را رعایت کنم و اسرار بیماران خود را جز به ضرورت شرعی و قانونی، فاش نسازم، خود را نسبت به حفظ قداست حرفه پزشکی و حرمت همکاران متعهد بدانم و از آلودگی به اموری که با پرهیزکاری و شرافت و اخلاق پزشکی منافات دارد اجتناب ورزم، همواره برای ارتقاء دانش پزشکی خویش تلاش کنم و از دخالت در اموری که آگاهی و مهارت لازم را در آن ندارم خودداری نمایم، در امر بهداشت، اعتلاء فرهنگ و آگاهی های عمومی تلاش نمایم و تأمین، حفظ و ارتقا سلامت جامعه را مسؤولیت اساسی خویش بدانم.ˈ

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه وبویراحمد نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا می گوید: دلیل اصلی اعتراض پزشکان کلینیک شهید مفتح یاسوج برای پرداخت نشدن (فرانشیز) و مزایای آنها بود.

ˈ اورنگ ایلامیˈ افزود: تعرفه پزشکان دولتی با وجود تورم و مشکلات اقتصادی افزایش پیدا نکرده و از طرفی نیز تراز مالی بیمارستان ها و مراکزو کلینیک های درمانی نیز به شدت پایین آمده است.

وی بیان کرد: این در حالی است که پزشکان بخش دولتی با درآمد های کمتری نسبت به بخش خصوصی مواجه هستند.

ایلامی افزود: حقوق و مزایای پرسنل پزشکان بخش دولتی که باید از طریق درآمدهای بیمارستان ها و کلینیک ها پرداخت می شد به دلیل پایین آمدن تراز مالی هم اکنون با مشکل پرداخت مواجه شده اند.

وی اظهار کرد: حقوق این پزشکان به دلیل عضو هیات علمی بودن دانشگاه پرداخت شده ولی (پرکیس) و حق الزحمه آنان هم اکنون چند ماهی است که پرداخت نشده و دلیل اعترض آنها نیز همین امر بوده است.

وی از پرداخت سه ماه از حقوق و مزایای این پزشکان در اسرع وقت خبر داد و گفت: مسوولان اجرایی استان باید در چنین شرایطی دانشگاه علوم پزشکی و حوزه سلامت را بیشتر یاری دهند.

مدیر کلینیک شهید مفتح یاسوج نیز با تایید این خبر اظهار کرد: تعدادی از پزشکان این کلینیک که بیشتر آنها نیز پزشکان جراح است به دلیل پرداخت نشدن حق کارانه ( عمل جراحی) آنها دست به اعتراض زدند و در محل و مطب های خود حضور نیافتند.

ˈ پرویز یزدان پناهˈ گفت: حق کارانه پزشکان متخصص و جراح کلینیک شهید مفتح یاسوج در بیمارستان امام سجاد (ع) این شهر به مدت 15 ماه پرداخت نشده است.

وی بیان کرد: حق کارانه این افراد نیز در بیمارستان شهید بهشتی یاسوج نیز حدود 12 ماه است که پرداخت نشده است.

یزدان پناه اظهار کرد: با توجه به مکاتبات فراوان با مسوولان دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه وبویراحمد و بیمارستان های شهید بهشتی و امام سجاد (ع) تاکنون اقدام مناسبی در این راستا انجام نشده است.

وی افزود: مسوولان این بیمارستان ها مدعی هستند که بنا به دلایل مختلف تراز مالی آنها پایین آمده و توان پرداخت حق کارانه پزشکان متخصص را ندارد.

یزدانپناه اظهار کرد: با توجه به نشست روز گذشته مسوولان دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه وبویراحمد قرار است سه ماه حق کارانه و مزایای این پزشکان پرداخت شود و به محض تامین اعتبار نیز مابقی حقوق و طلب آنها در آینده پرداخت شود.

فارغ از هرگونه تعصب باید پرسید که ادعای تعهد انسانی و اخلاقی این تعداد پزشک را که به صراحت در سوگندنامه آنها آمده است کجا باید جست و جو کرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ربي گفت:

    هر پزشک باید روزانه حد اقل ده میلیون تومان به جیب بزند تا راضی شود واسم عدالت در جامعه گوش همه را کر کرده ،تکلیف سایر ااقشار معلم ،مهندس وغیره چه میشه!!!!!!!! واقعا جای خجالت دارد برای پزشکان که فقط دنبال تجارتند.

پربازديد