تاریخ درج خبر : 1393/05/18
کد خبر : ۳۳۴۲۰۳
+ تغییر اندازه نوشته -

بی‌تدبیری در مدیریت ارشاد دولت تدبیر و امید/ آقای استاندار بگویید؛ شکایت نکنید بلکه پاسخگو باشید

سایت استان: مراسم بزرگداشت روز خبرنگار برای تجلیل از اصحاب همیشه در این صحنه! در کهگیلویه و بویراحمد به دلیل مصادف شدن با روز تعطیل (جمعه) در 18 مردادماه در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد.

به گزارش سایت استان، میزبان این مراسم به جای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بیشتر روابط عمومی استانداری کهگیلویه و بویراحمد و خود استاندار بود که رنگ و بویی دولتی به این مراسم می‌داد.

واقعاً چه تعداد خبرنگار در استان داریم!؟

IMG_3772

سالن جلسات استانداری استان مملو از جمعیت بود که برخلاف آمار تعداد خبرنگاران استان که به نقل از مسئولان بیشتر از 150 خبرنگار است، بیشتر از این تعداد به نظر می‌رسید که البته باز هم جای تعجب دارد!

در جمع خبرنگاران تعدادی از مسئولان روابط عمومی نهادها و دستگاههای اجرایی استان نیز حضور داشتند که نشان از توجه آنها به این مراسم بود.

در این نشست استاندار، معاونان وی، غلام‌محمد زارعی نماینده مردم بویراحمد و دنا، حجت‌الاسلام سید‌علی‌محمد بزرگواری نماینده مردم کهگیلویه، بهمئی و چرام، محمد‌پور معاون مطبوعاتی اداره ارشاد، اعضای هئیت مدیره خانه مطبوعات و تعدادی از مدیران استانی (که البته کمتر از تعداد انگشتان یک دست بودند)، حضور داشتند.

عدم حضور مدیرکل ارشاد استان

نکته قابل توجه در این جلسه عدم حضور معنادار امین کمالوندی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بود که تنها با رساندن سلام گرمی توسط معاونت مطبوعاتی خود آقای محمد‌پور بسنده کرده بود که البته آقای معاون نیز تمام خستگی این روزهای شلوغ پرحاشیه ارشاد و خانه مطبوعات را با خود به جلسه آورده بود.البته آقای محمدپور گفت که وی در جلسه وزارتی خارج از استان است.

کرم‌الله محمدپور، معاون مطبوعاتی ارشاد استان در این نشست خبر از ثبت 200 سایت استانی در سایت سامانه‌های وزارت ارشاد داد و گفت: از این تعداد 35 سایت  فعال است؛ که البته اگر رصدی در فضای مجازی استان داشته باشیم بیشتر از این تعداد به نظر می‌رسند که باز هم افتخار نیست!

وی در ادامه از لغو مجوز 7 نشریه از 53 نشریه مجوزدار در استان خبر داد و افزود: از این تعداد 31 نشریه فعال است.

از مدیریت ارشاد استان ناراضی هستیم

جمشید ضرابی رئیس خانه مطبوعات استان نیز عدم ارتباط برخی مدیران دستگاههای اجرایی با رسانه‌ها را ظلم به نظام دانست. البته بعد از پایان جلسه و هنگام خروج خبرنگاران از ساختمان استانداری لب به انتقاد از مدیریت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گشود و بیان داشت: اقدامات استاندار محترم و مجموعه معاونان وی در حمایت از خبرنگاران جای تقدیر فراوان دارند ولی گلایه ما در این بخش متوجه اداره کل فرهنگ ارشاد اسلامی است.

وی با ابراز نارضایتی از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: قرار بود جلسه تجلیل از خبرنگار در اداره فرهنگ ارشاد اسلامی به طورجداگانه برگزار شود و حوزه استانداری یا ادارات دیگر اگر قرار است جلسه‌ای پیرامون تجلیل از خبرنگاران داشته باشند اختیار با همان دستگاه باشد.

ضرابی یادآور شد: در جلسه تجلیل از خبرنگاران اعضای هیئت مدیره خانه مطبوعات کمترین نقش را داشتند فقط در چند مورد آن هم در باره معرفی اسامی افراد سخنران جلسه با اینجانب مشورت شد که آقای دهرابپور به نمایندگی از نشریات، هوشنگ جهانبین به نمایندگی از سایت‌های خبری و عدالت نسب به نمایندگی از خبرگزاری‌ها معرفی شدند.

محمد‌رحیم دهرابپور مدیرمسئول هفته‌نامه فرهنگ عشایر به نمایندگی از مطبوعات محلی ضمن گرامی‌داشت یاد شهیدان خداعفو عبدیانی و پیمان بزرگ‌زاده گفت: امیدواریم مسئولان متولی رسانه‌ها در جهت رفع مشکلات معیشتی خبرنگاران همت جدی داشته باشند.

در ادامه مظفر عدالت‌نسب به نمایندگی از خبرگزاریهای فعال در استان به گرامی‌داشت یاد و خاطره شهید صارمی پرداخت و روز خبرنگار را تبریک گفت.

آقای استاندار بگویید؛ شکایت نکنید بلکه پاسخگو باشید

محمد ذکاوت  که در دقیقه 90 مشخص شد که باید به نمایندگی از سایتهای خبری و اطلاع‌رسانی صحبت کند به وضعیت اسف‌بار شکایت‌ها برخی دستگاههای اجرایی از اینگونه رسانه‌ها اشاره کرد و اذعان داشت: برخی مدیران به جای اینکه بر اساس قانون مطبوعات جوابیه ارسال کنند به سراغ شکایت می‌روند.

وی با اشاره به اینکه تهدید و شکایت کردن از رسانه‌ها به خصوص سایتهای خبری فعال در استان به رویه‌ای معمول بدل شده است، خطاب به استاندار، پیشنهاد داد: در جلسات شورای اداری و شورای روابط‌عمومی‌های استان به صورت بخشنامه از مدیران بخواهید که شکایت نکنند و به جای آن پاسخگو باشند.

مدیرمسئول سایت جامع استان افزود: رسانه‌های مکتوب کشوری و خبرگزاری‌ها به دلیل بنیه و پشتوانه قوی که دارند از تیغ شکایات مسئولان در امان هستند ولی سایت‌های محلی با کوچکترین انتقاد باید جواب پس بدهند.

باز هم وعده‌های سر خَرمن!

زارع نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی خبر از تحقق وعده تکراری بیمه خبرنگاران در آینده‌ای نزدیک! داد.

بزرگواری نماینده کهگیلویه در این نشست همانند برخی از مناسبتهای دیگر که سوژه لنز دوربین خبرنگاران می‌شد، این بار ترجیح داد در لانه زنبور حرکتی از خود نشان ندهد و سکوت کند.

در این نشست خبری از تاجگردون نماینده مردم گچساران و باشت نبود و البته به قول خبرنگاران امیدها به تحقق قولهای وی بیشتر است.

تقدیر دولت تدبیر و امید از مطبوعاتی که منتشر نمی‌شوند

امسال نیز به مانند سالهای گذشته یک قدم به عقب رفتیم و خبری از بالا رفتن هیچ خبرنگاری بر روی سن پر ازدحام سالن جلسات استانداری نبود. تنها مدیران مسئول را صدا می‌زدند که بر روی سن بیایند اما خبری از 5 نفر اول که نامشان خوانده شد هم نبود.

در این نشست از برخی نشریات محلی تقدیر شد که برخی از آنها حتی در ماههای گذشته حتی یک شماره هم منتشر نکرده بودند. ضمن‌آنکه از برخی از رسانه‌های خبری و اطلاع‌رسانی نیز تقدیری صورت نگرفت.

حاشیه‌هایی برگرفته از خبرنگار فارس در جلسه

امروز هم به مانند همیشه تجلیل از روز خبرنگار در استان به صورت عام و به عبارت بهتر به صورت فله‌ای تجلیل شد آن‌جا که میان خبرنگار فعال و غیر فعال هیچ تفاوتی قائل نشدند و این گونه است که فضای رقابتی در استان برای خبرنگاران ایجاد نشده است.

چرا ارشاد کند کاری که باز آرد پشیمانی!

نظم جلسه امروز هم به عیان برای همه قابل مشاهده بود که شاید دلیل اصلی آن به مکان نشست برمی‌گشت و چه بهتر بود که این گونه برنامه‌هایی در مکان‌های بازتر به مانند سالن همایش‌های اداره‌کل ارشاد برگزار می‌شد هر چند بسیاری از خبرنگاران اعتقاد داشتند باید استانداری و ارشاد هر کدام جداگانه خبرنگاران را تجلیل می‌کردند.

سخنرانان جلسه نیز آن دسته از خبرنگاران دغدغه‌مند استان نبودند و بیشتر کسانی صحبت کردند که در عرصه رسانه دستی آن چنان بر آتش ندارند.

به قول زینب محمودی باید این روز را جشن روز مدیران مسئول نام می‌نهادند تا روز خبرنگار چرا که خبرنگار نتوانست در این روز مشکلات خود را بیان کند. (“یا به قول یکی از خبرنگاران که دل پری از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی داشت و می‌گفت: چرا ارشاد کند کاری که بازآرد پشیمانی، غم مخور”).

در این نشست هیچ راهکاری برای برون‌رفت از وضعیت فعلی در عرصه رسانه و مطبوعات ارائه نشد و آن‌هایی هم که سخن گفتند به کلی‌گویی پرداختند.

تنها تصمیم خوب و حائز اهمیت در این نشست قول استاندار برای کمک به مجمع صنفی مطبوعات در این استان بود که مژده داد اگر این تشکل راه‌اندازی شود 100 میلیون تومان به آن کمک خواهد شد.

در این نشست یکی از کارهای خوب و ارزنده نام بردن از شهید پیمان بزرگزاده یکی دیگر از شهدای خبرنگار بود که هر چند اهل کهگیلویه و بویراحمد نبوده اما در این استان فعالیت خبری داشته است.

حرکت ارزنده خبرنگاران فارس و خبرگزاری بسیج

کار خوب و ارزنده‌ای که در این روز از سوی خبرنگار خبرگزاری بسیج صورت گرفت تقدیم هدیه روز خبرنگار از سوی اسحاق باقرزاده خبرنگار بسیج به مردم بی‌دفاع غزه بود که البته داریوش بهنیا سرپرست خبرگزاری فارس نیز هدیه خود را به صدیقه محمدی به پاس همه خدماتی که در خانه مطبوعات داشته، اهدا کرد.

یکی از کارهای خوب در این نشست قرائت آخرین خبر ارسالی توسط شهید صارمی از محل کنسولگری ایران در مزار شریف بود که حضار جلسه را تحت تأثیر قرار داد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • خبرنگار گفت:

  با سلام خدمت دوستان واقعا شان و ارزش خبرنگار در این حده تخریب دیگران بدون سوال اگه ارزش خودتونو نمی دونید ما برای خودمون ارزش قائلیم و من به شخصه معتقدم در هیچ دوره ای اینقدر به خبرنگاران بها داده نشده خانم محمودی خبرنگاره یا بازاریاب اگه آزمونی برای تعیین خبرنگار واقعی برگزار بشه به معنای واقعی فکر نکنم 10 نفر نمره بیارند اگه کسی برامون احترام قائله ولی چون هدیه روز خبرنگار ندادند باید شروع به تخریب کنیم همینه که هیچ مدیری دوست نداره با خبرنگار جماعت روبرو شه حرمت ها را نگه دارید و توقعات را پایین بیاریم ضمنا آقای ضرابی چه کار کرده برای مطبوعات با اون حرفای نسنجیده و بی موقعش

 • خداگوه گفت:

  اولاً سلام دوماً نگارنده متن ،می بینید که نقد کردن در این دولت برای شما آزاده. ولی اگر ما نقد کنیم با هزاران چوب چماق و… ما را دست بسته به سمت آقابون می برن. آقای بردار به دستور خود استاندار این جلسه در استانداری برگزار شد؛پس نباید همه تقسیرها رو گردن کنلوندی بد بخت بیندازید. بعدش هم چرا شما از استاندار انتقاد نمی کنید و همه تقسیر ها را کردن برخی دیگه می اندازید .
  در اخر آقا جمشید برای اینکه دوران مدیریت مطبوعاتی اش تمام شد لب به اعتراض گشود وگرنه از این جر بزه ها نداشته ،اگر راست می گفت در در اون دوران مترسکی بر روی ریاست مطبوعاتی چرا انتقاد نکرد؟؟؟؟!!!

 • همکار گفت:

  خانم محمدی برای خانه مطبوعات بیشتر از اعضا کار می کنه و انتظار می رفت همه اعضای خانه مطبوعات که همگی مدیرمسئول یا مدیر خبرگزاری هستند حق السکوت ناچیز ارشاد رو به ایشون هدیه می دادن، حقوق ماهیانه ایشون حتی هزینه تماس های خانم محمدی برای هماهنگ کردن خبرنگارا هم نمیشه، این کمترین کاری بود که آقای بهنیا می تونست انجام بده و نشون دادن از بقیه اعضای ناسپاس خانه مطبوعات حسابشون جداست.

 • خبرنگار گفت:

  محمدپور که مدت هاست دنبال مدیریت ارشاده و البته در اون سطح هم نیست، فقط می خواست این جلسه به نحوی ماست مالی بشه و بگه یه کاری کردم، در حالیکه وظیفه ارشاد می بود این مراسم رو خودش توی خانه خبرنگاراش برگزار می کرد، اما اومد گذاشت گردن استانداری تانه خودش وظیفه شو انجام بده و نه بذاره استانداری کاری کنه، همشون گذاشتن روی هم تا این روز روبه بدترین بهونه ممکن گول خبرنگارا بزنن و تمومش کنن، نه مدیری دیدیم و نه برنامه قابل توجهی، متاسفم برای مجموعه ارشاد که ضعف خودشونو بیش از پیش نشون دادن!

 • یاحق گفت:

  البته داریوش بهنیا سرپرست خبرگزاری فارس نیز هدیه خود را به صدیقه محمدی به پاس همه خدماتی که در خانه مطبوعات داشته، اهدا کرد.! …خانه مطبوعات؟؟؟ خدمات؟؟؟؟ صدیقه محمدی؟؟؟؟؟؟؟

 • همان كوشان گفت:

  شآن اجتماعی و تاریخی خبرنگاران که با هزینه وقت و مالشان تلاش می کنند مانند چشمان بیدار و هشیار مردم نگذارند مورد اجحاف سودجویان سیاسی و رانت های غیره مشروع اداری قرار گیرند در خور سپاسی عظیم و تکریمی منطبق با پویش و جوشش اجتماعی آنان است . بزرگداشت خبرنگار نه تکریم مردگان و از دست شدگان است بلکه تعظیم قهرمانان زنده است .تکریم خبرنگار نه باید تنها در سطح ادارات دولتی بلکه باید میان مجامع ملتی که وامدار حقیقی خبرنگاران هستند برگزار شود. سخنان مدیر کل ارشاد در خصوص خبرنگاران عرق سرد خجالت بر پیشانی می نشاند و طوری راجع به این قشر صحبت می کند که گویی راجع به گدا گشنه‌ای اطراف مقابر مقدس و پخش خیرات شب جمعه مردگان صحبت می کند. اف بر ما

پربازديد