تاریخ درج خبر : 1391/06/19
کد خبر : ۳۳۵۵
+ تغییر اندازه نوشته -

خسرو حسینی

خسرو حسینی فوق لیسانس علوم ارتباطات (روزنامه نگاری) است. وی با فعالیت درسازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) پا به عرصه رسانه گذاشت و  هم اکنون مسئول دفتر نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی در کشور تاجیکستان است. مشروح مصاحبه سایت استان با وی به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار به شرح زیر است:

اولین فعالیت حرفه‌ای شما با کدام نشریه چاپی یا سایت آغاز شد؟

سال 73 در سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) فعالیت رسانه‌ای و خبرنگاری را آغاز کردم.

چه شخص یا عاملی مشوق شما برای ورود به این عرصه بود؟

علاقه به فعالیت رسانه‌ای و خبری و همچنین نیاز به کار.khosro-hosseini

سابقه کار خبری در چه رسانه‌هایی دارید؟ لطفا تا جایی که خاطرتان هست به سال ذکر کنید.

فعالیت در دفاتر مختلف خبرگزاری خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در داخل و خارج از کشور از 73 تاکنون، یاسوج، گچساران، شهر کرد، اصفهان، شهرری، شمیرانات، تهران، استان مرکزی، گروه گزارش سازمان مرکزی، مسوول دفاتر ایرنا در تاجیکستان و افغانستان، رئیس مرکز یاسوج و دفاتر خمین و گچساران، فعالیت دبیری در گروه ههای خبری آسیا، اروپا و امریکا در اداره کل اخبار خارجی ایرنا و همچنین گروه اخبار استان ها.

چه دوره‌های خبری و روزنامه‌نگاری را گذرانده‌اید؛ بانی این دوره‌ها چه نهادهایی بوده‌اند؟

تحصیلات خبرنگاری در دانشگاه شامل لیسانس خبرنگاری، فوق لیسانس روزنامه نگاری، دانشجوی فعلی دوره دکتری علوم ارتباطات در تاجیکستان و دوره‌های مختلف خبری در خبرگزاری جمهوری اسلامی.

اخبار استان کهگیلویه و بویراحمد را از چه روزنامه یا سایتهایی دنبال می‌کنید؟

سایت استان کهگیلویه و بویراحمد و خبرگزاری های ایرنا، ایسنا و مهر.

اخبار کشوری و مقالات را از کدام روزنامه ها و سایت ها دنبال می‌کنید؟

خبرگزاری جمهوری اسلامی، خبرگزاری‌های نیمه رسمی و خصوصی کشور و روزنامه‌های ایران، کیهان، همشهری، شرق و برخی سایت‌های خبری.

اخبار جهانی را از چه رسانه هایی دنبال می کنید؟

رسانه ها خبرگزاری‌های خارجی مثل سی ان ان، بی بی سی و خبرگزاری‌های کشورمان.

روزانه چه زمانی را صرف مطالعه کتاب، نشریات، سایتها و شبکه های اجتماعی می‌کنید؛ لطفا مختصر توضیح دهید؟

به خاطر شرایط کار حرفه‌ای رسانه نیاز است که حتما مطالب، خبرها و گزارش‌های دیگر رسانه ها هم به صورت متناوب مطالعه شود. امروزه دهکده جهانی به واسطه پیشرفت فناوری‌های ارتباطی و توسعه رسانه‌ها به معنای واقعی کلمه تحقق یافته است و کوچکترین رویدادها در سریع‌ترین زمان ممکن در اختیار همه مردم جهان قرار می‌گیرد، بنابراین مطالعه و رصد رسانه‌ها وظیفه ذاتی هر خبرنگار است.

آیاخبرنگاری شغل اصلی شماست؟ آیا قصد فعالیت در شغل دیگری دارید؟

82454

بله خبرنگاری شغل اصلی اینجانب است و شغل دیگری ندارم.

میانگین درآمد و هزینه ماهیانه شما بواسطه کار خبری چقدر است؟

امسال حقوقم اندکی به بیش از یک میلیون تومان رسیده است و چون در رسانه دولتی مشغولیم هزینه خاصی را متحمل نمی‌شویم.

از خانواده و فامیل فرد دیگری هم در عرصه خبری فعال است؛ نام ببرید؟

خیر

آیا خبرنگاری و فعالیت رسانه‌ای در کشور ما جایگاه واقعی خود را پیدا کرده است؟ در استان چطور؟

متاسفانه جامعه رسانه‌ای در کشور بخصوص استان خودمان بی در و پیکر است و همین مشکل باعث شده است تا افراد غیر متخصص و غیر متعهد نیز به این جامعه شلوغ وارد شوند و در نتیجه جامعه رسانه‌ای به جایگاه واقعی خود نرسد. من قبلا هم بارها گفته‌ام که جامعه مطبوعاتی و رسانه‌ای استان نیازمند توجه و ساماندهی از سوی مسئولان متولی از جمله استانداری، فرهنگ و ارشاد اسلامی و همینطور بازیگران اصلی این حرفه مهم و مقدس است. هر کسی نمی‌تواند خبرنگار شود و لازمه شناسایی خبرنگار به معنای واقعی کلمه در جامعه وجود یک واحد نظارت رسانه‌ای است که متاسفانه در کشور فاقد آن هستیم. تعهد و تخصص در حرفه خبرنگاری بسیار ملموس است، یعنی خبرنگاری بدون این دو، افت است.
اگر تعهد در کار نباشد به جای سازندگی تخریب جامعه رخ می‌دهد، چیزی که ما بعضا در جامعه خبری داریم مشاهده می‌کنیم. اگر تعهد نباشد اخلاق هم نیست و اگر اخلاق رسانه‌ای نباشد تهمت و افترا در رسانه زیاد می‌شود. مسائل شخصی بر مصالح و امنیت جامعه فزونی پیدا می‌کند و در یک کلام افت رسانه‌ای بلای جان جامعه خواهد شد و در مقابل اگر تعهد باشد اما تخصص نباشد باز هم افت رسانه‌ای رخ می‌دهد و نداشتن تعهد بدون تخصص در یک خبرنگار به مانند دوست نادان می‌ماند برای جامعه و می‌دانیم که دشمن دانا بهتر از دوست نادان است. شکی نیست که خبرنگاری و خبرنگاران نقش مهمی در توسعه جامعه در زمینه‌های مختلف دارند و این موضوع در طول تاریخ خبرنگاری به خصوص در دوران معاصر ثابت شده است اما سوال این است که آیا افرادی که در وادی مقدس حرفه خبرنگاری وارد شده اند همه به معنای واقعی کلمه خبرنگار هستند؟ آیا همه اینها با ذهنیت اهداف تخصصی و مقدس خبرنگاری وارد این گود شده‌اند؟ وضعیتی که ما می‌بینیم در جامعه امروزی رسانه‌ای چیز دیگری می‌گوید. متأسفانه بسیاری از افرادی که وارد این حرفه شده‌اند به دلایل متفاوتی که مهمترین آنها غم نان و غم قدرت است است به این حرفه بی در و پیکر روی آورده‌اند. خدا کند روزی برسد که حرفه مهم و تخصصی خبرنگاری نظام‌مند شود یعنی لازمه ورود به این حرفه اولا تخصص یا مدارک دانشگاهی کاملا مرتبط باشد، دوما اخلاق. یعنی خبرنگاری مانند پزشکی دارای سازمان نظام خبرنگاری شود و مهمتر از پزشکی سوگند نامه یاد کرد.

مشکلات صنفی خبرنگاران را ذکر کنید؟

مسئولان و همه فعالان موجود در رسانه‌های مکتوب و جراید به خوبی از وجود مشکلات مختلف در حوزه کاری خبرنگاران و روزنامه‌نگاران آگاه هستند ولی متاسفانه تاکنون اقدامات عملی لازم انجا م نشده است. مشکلات صنفی که خبرنگاران (البته خبرنگاران به معنای واقعی کلمه – یعنی افرادی که تنها شغل اصلیشان خبرنگاری است) اظهر من الشمس است. متاسفانه خبرنگاران با وجود اینکه خود با اطلاع رسانی به دنبال رفع سختی‌ها و مشکلات از اقشار مختلف جامعه هستند اما خود با مشکلات متعدد صنفی و معیشتی دسته و پنجه نرم می‌کنند. حقوق و مزایای بسیار پایین و بهره‌مند نبودن مناسب از امکانات خدماتی درمانی و بهداشتی و بیمه‌ای در مقایسه با دیگر صنف ها، نداشتن مسکن از جمله مشکلات اقتصادی و مالی خبرنگاران است، هزینه دفاتر و پرسنل و چاپ، نبود استقلال حرفه‌ای و اقتصادی، نبود امنیت شغلی، نبود تشکیلات صنفی فراگیر هم از دیگر مشکلات خبرنگاران و جامعه رسانه‌ای است. قسمتی از مشکلات نیاز است با ایجاد قانون توسط وزارت ارشاد، مجلس و دولت در این خصوص حل شود اما بخشی را هم باید مسئولان متولی مثل استانداری و اداره ارشاد و خود رسانه‌ها با حمایت‌های کوتاه مدت میان مدت و بلند مدت حل کنند.

از خبرنگاران استان کهگیلویه و بویراحمد کدامیک را می‌شناسید؟

بیشتر قدیمی‌ها را که در عرصه رسانه‌ای فعال هستند را می‌شناسم اما اسم نبرم بهتر است.

به نظر شما استان در عرصه خبری پیشرفتی داشته است؟ چه عواملی را موثر می‌دانید؟

خوشبختانه فعالیت رسانه‌ای در قالب تأسیس نشریات و همچنین سایتهای خبری در محیط سایبری زیاد شده است اما مشکل اصلی در که جواب سئوال 13 شرح داده شده است به قوت خود باقی است. یعنی اگر چه خبرنگاران خوب و فعال داریم اما لازم است تخصص و تعهد و برخی معیارها در کار خبری استان بیشتر نمایان شود. بسیاری از همکاران رسانه‌ای به عنوان شغل دوم در این حوزه فعالیت دارند البته این اشکال ندارد اما لازم است با معیارهای واقعی رسانه‌ای و خبرنگاری که همان تعهد و تخصص است، عمل کنند.

چه راهکارهایی را برای بهبود وضعیت نشریات چاپی استان پیشنهاد می‌کنید؟

تولید گزارش‌ها، مصاحبه و محصولات خبری اختصاصی، رقابت خبری با دیگر رسانه ها، توجه به انتخاب تیترهای حرفه‌ای، پیگیری موضوعات خبری، پیگیری مسائل و مشکلات خاص استان به صورت پرونده خبری، صفحه بندی زیبا، چاپ رپورتا‍ژ و آگهی به صورت حرفه‌ای و استفاده از افراد متخصص و فعال در عرصه رسانه.

اگر به استان برمی‌گشتید، چه شیوه‌ای را برای فعالیت در عرصه خبری انتخاب می‌کردید؟

تعامل با همه فعالان خبری استان و تشکیل یک تشکل رسانه‌ای خاص برای پیگیری مسائل و مشکلات استان، برگزاری میزگردهای خبری با حضور خبرنگاران و مسوولان و مردم و کمک به تشکیل یک خانه مطبوعات پویا.

در حرفه خبرنگاری از سوی افراد یا نهاد خاصی مورد تهدید یا شکایت واقع شده اید؟

بارها از سوی افراد و یا نهادهای مختلف تهدید و چندین بار نیز برای پوشش خبری تجمعات از سوی نیروی انتظامی بازداشت شدم.

جهت صیانت از حقوق حرفه‌ای خبرنگاران چه اصولی در قانون مقرر شده است؟

ما قانون مطبوعات داریم اما متاسقانه قانونی خاص به عنوان حمایت از حقوق خبرنگاران نداریم، در قانون مطبوعات در مورد حمایت از حقوق خبرنگاران من موردی ندیده‌ام.

سوابق تحصیلی – رسانهای در یک نگاه: – فوق لیسانس علوم ارتباطات (روزنامه نگاری) -لیسانس خبرنگاری (سیاسی) -فوق دیپلم مکانیک (ساخت و تولید) رئیس ایرنا دفتر افغانستان – -رئیس ایرنا مرکزکهگیلویه و بویراحمد – رئیس ایرنا جنوب استان مرکزی – -رئیس ایرنا شهرستان گچساران – کارشناس حوزه خبر آسیا اقیانوسیه – خبرنگار گروه گزارش سازمان ایرنای مرکزی – خبرنگار ایرنا استان تهران – خبرنگار دفاتر ایرنا در شهر ری و شمیرانات – خبرنگار دفاتر ایرنا در استان های چهار محال بختیاری ، کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان -خبرنگار برگزیده در مناسبت های مختلف خبری

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • كورش گفت:

  درود برشما و هر چه بویراحمدی پر افتخاره … امیدوارم هرکجا که باشید موفق و مایه افتخار این مرز و بوم باشید …
  اگه میشه ایمیل تون رو واسم بگذارید

 • رئوفی یاسوج گفت:

  این انتصاب شایسته تبریک گفته و برای وی آرزوی موفقیت می نماییم .به امید موفقیت در مراتب و درجات بالاتر….

 • شهاب گفت:

  سلام دایی جان تبریک میگم شما همیشه مایه افتخار ما بودین و هستین. بترکه اون چشمی که نمیتونه پیشرفت دایی ما رو ببینه.امیدوارم روز به روز به درجات بالاتری دست پیدا کنید

 • شاهین دنا گفت:

  چرا خلاصه ای از زندکی نامه اش را ننوشته ایا دلیل خاصی داشته

 • م-ح گفت:

  باسلام .اقای حسینی تبریک میگویم وارزوی کسب موفقیت های بیشتر در پناه حق …

 • ف-ر گفت:

  سلام براتون ارزوی سلامتی دارم شادکام و سربلند باشید بهتون افتخار میکنیم

 • ایوب گفت:

  سلام اقای حسینی بهتون تبریک میگم درپناه ایزد منان سالم و پاینده باشید به امید موفقیت بیشتر شما در همه مراحل زندگی {ضمنا ایشان درحال حاضر تاجیکستان هستند}

 • حاج میلاد گفت:

  سلام. تبریک میگم ،ایشون الان تاجیکستان هستن اینو ننوشتید.سید سعید بدختی ما بویراحمدی ها همینه که چشم نداریم پیشرفت هم استانی هامونه رو ببینیم. خیلی کوته فکر هستی. برو خودتو درست کن.

 • یاسین گفت:

  جناب اقای خسروحسینی تبریک می گویم.

 • یاس. گفت:

  اقای حسینی واقعا گل کاشتی.

 • یاس اول گفت:

  به امید موفقیت وکسب افتخارات بیشتر . برایتان ارزوی سلامتی دارم

 • یاسین گفت:

  اقای حسینی بهت تبریک میگم

 • محمد گفت:

  آقا سید جدت بزنه و من کمرت. همیکه یک هم استانی بتونه به ریاست خبرگزاری رسمی کشور در خارج منصوب بشه افتخاره دیگه .پس باسواد تو بگو افتخار چطوره. خوت چه افتخاری داری

 • حامد دهنوسی سخت گفت:

  مایه افتخار ماست./. به امید سربلندی بیشتر برای ایشان

 • جهان گفت:

  اقای خسرو حسینی اخیرا از سوی مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران آقای امیدی شهرکی به عنوان رئیس نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان منصوب و فعالیت خود را در دوشنبه پایتخت این کشور آغاز کرده است. لطفا در رزومه بالا قید شود.

 • خوزستانی گفت:

  سید سعید اینجا هم غلط املائی داری ، تورا خدا برو بخواب فکر کنم یا خواب زده یاهم ….شده ای!!!

 • سید سعید گفت:

  اخه کدوم اتخار این اقا افریده زدیت افتخارات استان
  ………………

 • خسرو حسینی گفت:

  به خاطر این تلاش و نگاه نو مدیریت محترم سایت استان کهگیلویه و بویراحمد ، تشکر و آرزوی لطف و مدد خداوندی .

پربازديد