تاریخ درج خبر : 1393/05/18
کد خبر : ۳۳۶۴۱۱
+ تغییر اندازه نوشته -

میزان رشد مقالات بین ده تا پانزده درصد می باشد/ برای سال جاری سه همایش ملی مصوب داریم/دو مجله علمی داریم که مرتب منتشر می شوند

سایت استان: گفتگو با معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج

گزارشی که می خوانید، گفتگوی خبرنگار سایت استان با معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج در رابطه با عملکرد این دانشگاه در حوزه پژوهشی است.
دکتر خدابخش پناهی معاون کنونی پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج است که دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه جندی شاپور اهواز در دهه پنجاه اخذ کرده و دارای مدرک دکترای شیمی خاک و تغذیه گیاهان زراعی از دانشگاه ردینگ در سال 1376 است. ایشان در سوابق خود مسئولیت مراکز تحقیقاتی کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان ، موسسه تحقیقات خرما و میوه های گرمسیری کشور ، معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج را دارد.

-1025716568.jpg

– خبرنگار سایت استان: بودجه پژوهشی سالانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج در سال 1393 چه میزان است؟
– بودجه پژوهشی سال 1393 هنوز بطور کامل مشخص نیست زیرا بستگی به تعداد پذیرش دانشجویانی دارد که در ترم آتی ثبت نام کنند.
ولی بودجه پژوهشی خالص سال 1392 از محل اعتبارات دانشگاه بیش از هفت میلیارد ریال بود که نسبت به سال 1391 به میزان حدود ده درصد افزایش داشت. علاوه براین از سایر محل های اعتباری دانشگاه نیز مبالغی صرف انجام طرح های پژوهشی گردیده است.
در واقع مسئولین دانشگاه برای انجام پژوهش های کاربردی و مفید که برای مملکت ارزش اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی داشته باشند اهمیت زیادی قائل هستند و هیچ محدودیت بودجه ای ایجاد نمی کنند. پژوهش های کاربردی آن نوع از پژوهش هستند که برای جامعه بازدهی بالا دارند و در کوتاه مدت موجب حل بخشی از مشکلات جامعه می شوند.
در رابطه با پژوهشهای بنیادی که دارای ارزش منطقه ای ، کشوری یا جهانی باشند، دانشگاه اعتبارات مورد نیاز را تأمین می کند و به پژوهشگرانی که این تحقیقات را هدایت می کنند کمال همکاری و مساعدت را می نماید و امکانات لازم را برای آنان فراهم می سازد.

– چند درصد بودجه پژوهشی مربوط به طرحهای تحقیقاتی ، چند درصد کتاب ، چند درصد تشویقی مقالات و سایر موارد است ؟
– در سال 1392 بیش از 16 درصد از بودجه پژوهشی صرف اجرای طرح های پژوهشی کاربردی و بنیادی، 5/2 درصد جوایز و تشویقی ، بیش از 70 درصد برای چاپ کتاب و مجلات علمی ،خرید کتب علمی فارسی و لاتین، ، تجهیزات آزمایشگاهی و سخت افزار و نرم افزار ،7 درصد برای حمایت از اختراعات و اکتشافات ، انجمن های علمی ، کمک به پایان نامه های دانشجوئی ، باشگاه پژوهشگران جوان و برگزاری مناسبت های پژوهشی. بخشی از اعتبارات پژوهشی نیز صرف عضویت در انجمن های علمی ، برگزاری کارگاه های روش شناسی تحقیق، کارگاههای آموزشی ، شرکت در مسابقات و المپیادهای علمی ، حمایت از کرسی های نظریه پردازی و شرکت در همایش های ملی و بین المللی.
– میزان رشد مقالات علمی – پژوهشی ، ISI، Isc و همایش ها در سال گذشته تاکنون چه میزان بوده است؟
– میزان رشد مقالات معمولا بین ده تا پانزده درصد می باشد که در فصل جاری نسبت به فصل مشابه سال گذشته 15% رشد داشتیم.
– آیا همایش های ملی با مشارکت بخش خصوصی می تواند برای دانشگاه مفید باشد ؟ چرا؟
– آری ، دانشگاه از شرکت بخش خصوصی در برگزاری همایش ها استقبال می کند و سعی بر این است که بخش خصوصی را برای شرکت در برگزاری همایش ها ترغیب نماید. با مشارکت بخش خصوصی در برگزاری همایش ها ، دانشگاه می تواند نتایج پژوهش های انجام شده را به اطلاع متقاضیان و افراد و سازمان های ذینفع برساند. این امر موجب رونق اقتصادی و فرهنگی می شود. البته اغلب بخش خصوصی استان برای شرکت در همایش ها رغبت زیادی نشان نمی دهند. هدف اصلی بخش ارتباط با صنعت پژوهش دانشگاه، همکاری متقابل با بخش خصوصی می باشد تا نتایج تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه را عملیاتی نماید.
– چرا همایش ملی برگزار نمی کنید؟
– برای سال جاری سه همایش ملی مصوب داریم.یکی از این همایش ها همایش ملی ” یافته های نوین در مهندسی عمران ” می باشد. مقدمات برگزاری این همایش فراهم و در آبان ماه سال جاری برگزار خواهد شد. دو همایش دیگر نیز که یکی در زمینه معماری و دیگری در زمینه
باید یادآور شد که در دانشگاه آزاد تصویت همایش ها به خصوص همایش های ملی و بین المللی فرآیند پیچیده ای دارد و نظر به اهمیتی که سازمان مرکزی دانشگاه برای کیفیت همایش ها قائل است، تصویب همایش ها کمی مشکل است. براساس مقررات دانشگاه آزاد، برای برگزاری هر همایش ضمن اینکه امکانات زیادی از قبیل وجود نیروهای انسانی متخصص در واحد دانشگاهی ، وجود رشته های مرتبط در واحد دانشگاهی ، امکاناتی نظیر سالن های مجهز با امکانات پیشرفته لازم است، تأثیر و اهمیت همایش برای جامعه نیز مورد توجه می باشد. و لذا همایش هایئ که فراگیر باشند و اثرات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بالائی داشته باشند مورد تصویب قرار می گیرند.
سازمان مرکزی دانشگاه با بررسی جنبه های مختلف همایش های پیشنهادی و بررسی درجه مفید و موثر بودن آنها برای جامعه و نیز در صورت تکراری نبودن ، آنها را مورد تصویب قرار می دهد.
در سال 1392 این واحد دانشگاهی بیش از ده همایش منطقه ای و ملی برای برگزاری در سال 1393 ،به سازمان مرکزی پیشنهاد دادند که تنها با اجرای 3 همایش موافقت گردید. این امر نشان می دهد که دانشگاه در دادن پیشنهاد برگزاری همایش کوتاهی نکرده است. از طرفی سازمان مرکزی نیز با احساس مسئولیت به موضوع نگاه کرده و همایش هائی را که دارای کارائی و ارزش بالائی باشند و در سایر نقاط کشور برگزار نشده باشند و تکراری نباشند، و از طرفی اعتبار مالی و امکانات آن برای دانشگاه قابل تأمین باشد تأئید می نماید. مهمترین نقطه نظرات سازمان مرکزی در تصویب همایش ها ، کارا ، صرفه جوئی، مفید بودن برای جامعه ، نو بودن یا تکراری نبودن، اهمیت منطقه ای و جهانی بودن آن می باشد.
دست آوردهای علمی دانشگاه آزاد اسلامی می طلبد که این دستاوردها در قالب همایش های منطقه ای ، ملی و بین المللی به جامعه ارائه شوند و جامعه خود بهترین و اصلح ترین داور خواهد بود. دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج افتخار دارد که توانسته است در راستای اهداف توسعه علمی ، فرهنگی و اقتصادی کشور گامهای مفیدی بردارد.

– کیفیت پایان نامه ها در برخی رشته ها بسیار پائین است و بنظر می رسد دانشجویان داده سازی می کنند. برای این مشکل چه راهکاری دارید؟
– تلاش مسئولین دانشگاه و اعضا هیأت علمی بر این است که دانشجویان با پژوهش های واقعی سرو کار داشته باشند. اگرچه ممکن است تعداد معدودی موسسات خصوصی وجود داشته باشند که داده سازی کنند و با نوشتن پایان نامه های غیر واقعی برای تعداد انگشت شماری دانشجویان، مشکلاتی را برای آموزش عالی کشور بوجود می آورند. البته این موضوع در سطح جامعه مطرح می باشد و راه مقابله با آن در حیطه اختیارات سازمان ها و نهادهای مسئول در کشور می باشند که این قبیل موارد در شرح وظایف آنان آمده است.
ما با کمال افتخار اعلام می داریم که در سال های اخیر دانشجویان نخبه زیادی از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند و برخی از این دانشجویان اینک در دروه های دکترا در حال ادامه تحصیل هستند و یا فارغ التحصیل شده اند و مشغول خدمت در سطح جامعه هستند.
دانشگاه بر خود می بالد که توانسته است جوانان با استعداد و برومند این مرز و بوم را در سطوح تخصصی تربیت نماید. بسیاری از این افراد اینک در جامعه مسئولیت های مهم و سنگینی بر دوش دارند.
– معاونت پژوهش و فناوری واحد یاسوج چه جایگاهی یا چه رتبه ای در کشور و منطقه دارد؟
– رتبه بندی و ارزشیابی فعالیت های معاونین پژوهش و فناوری در حیطه اختیارات واحد نیست، این مورد از اختیارات سازمان مرکزی دانشگاه می باشد. این واحد دانشگاهی همواره تلاش کرده که وظایف محوله را با استفاده بهینه از همه امکانات بخوبی انجام دهد و تصور ما اینست که وظایف محوله را به نحو رضایت بخشی انجام داده ایم. درعین حال ارزشیابی سازمان مرکزی از فعالیت پژوهشی واحد ، تعیین کننده و لازم الاجراست. و خود را موظف می دانیم که تذکرات و نقطه نظرات سازمان متبوع را در جهت پیشرفت بهتر و بیشتر امور با کمال میل پذیرفته و به آن عمل نمائیم.
– آیا معاونت پژوهش و فناوری واحد یاسوج و علوم و تحقیقات ادغام شده اند یا خواهند شد؟ چرا؟
– بلی ، ادغام شده اند. این ادغام در راستای سیاست های کلان آموزش عالی کشور بخصوص در سطح مجموعه عظیم دانشگاه آزاد اسلامی کشور صورت گرفته است و محدود به این واحد نیست. بدیهی است که هدف برنامه ریزان و سیاستگذاران استفاده بهینه از امکانات و فرصت ها به منظور ارتقا هر چه بیشتر جایگاه علمی و پژوهشی خانواده بزرگ دانشگاه آزاد کشور بوده است. با این ادغام ظرفیت علمی و عملی دانشگاه به نحو قابل ملاحظه ای افزایش یافته و در عین حال هزینه ها به طور معنی داری کاهش خواهد یافت.
– آیا این درست است که نیروهای موثر پژوهشی در معاونت شما بسیار کم می باشد و اکثرآ دارای مدرک زیر دکترا می باشند، چرا؟
– اگر منظور شما کادر اداری می باشد می تواند تاحدی درست باشد. ولی کادر پژوهشی دانشگاه مجموعه اساتید و اعضا هیأت علمی دانشگاه می باشد. که در این زمینه دانشگاه بسیار قوی است. حوزه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج در انجام پژوهش های کاربردی از وجود اساتید برجسته ای برخوردار می باشد. برای مثال جناب آقای دکتر بوستانی ریاست محترم دانشگاه ، یکی از نیروهای پژوهشی واحد می باشد که از محققین برجسته کشوری است و دانشگاه به وجود چنین محققان ارزشمندی افتخار می کند. دانشگاه از این قبیل محققین کم ندارد. شاید درست نباشد که اسامی تک تک آنها در اینجا برده شود.
دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج با توجه به امکانات فنی و نیروهای متخصص خود توانائی انجام پژوهش های کاربردی ، بنیادی را در زمینه های مختلف از جمله: فنی و مهندسی ، کشاورزی و منابع طبیعی، علوم انسانی و ….دارا می باشد. و از همه سازمان ها، ادارات ، موسسات تقاضا می شود اگر نه تمام بلکه بخشی از پژوهش های خود را به این دانشگاه واگذار نمایند.
– آیا دانشگاه دارای مجلات علمی که نتایج تحقیقات پژوهشگران را منتشر نماید می باشد؟
– بلی. خوشبختانه دانشگاه دارای دو مجله علمی :1. فصلنامه “میوه های دانه ریز” 2. فصلنامه ” ادب محلی” می باشد که بطور مرتب منتشر می شوند و بخشی از نتایج تحقیقات محقیقین را از سراسر کشور منتشر می نماید.

گزارش: سلمان خوب زاده، شهرام خادم

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد