تاریخ درج خبر : 1393/05/21
کد خبر : ۳۳۹۳۲۸
+ تغییر اندازه نوشته -

آقای روحانی همان یک احمدی نژاد برایمان کافی است!

سایت استان: فضل الله یاری

آقای روحانی همان یک احمدی نژاد برایمان کافی است!

روز گذشته رئیس جمهور دکتر حسن روحانی با انتقاد از برخی مخالفان دیپلماسی هسته ای کشور، که وی آن‌ها را”مذاکره هراس”ها نامید، گفت:« یک عده به ظاهر شعار می‌دهند ولی بزدل سیاسی هستند و تا حرف مذاکره پیش می‌آید می‌گویند ما می‌لرزیم. به جهنم؛ بروید یک جای گرم برای خود پیدا کنید. خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده است.»
اگر کسی نداند که گوینده این سخنان یک روحانی متین و منطقی به نام دکتر حسن روحانی است، بدون تردید به اشتباه می‌افتد و فکر می‌کند محمود احمدی نژاد این سخنان را بر زبان آورده است؛ به خصوص که در حافظه اش تصاویری دارد که در آنها رئیس جمهور سابق در حال گفتن جملاتی مانند: «آب را بریز آنجایی که می‌سوزد…»، «آن قدر قطعنامه صادر کنید که قطعنامه دانتان پاره شود…»، «یقه شان را می‌گیریم و سرشان را به سقف می‌کوبیم…» و ده‌ها جمله دیگر از این دست است.
اما واقعیت این است که این‌ها سخنانِ رئیس جمهور حسن روحانی است. از نگاه یک هوادار دولت شاید بتوان توجیه کرد که این سخنان نشان از فشارهای گسترده مخالفانِ پرنفوذِ دولت بر وی و دولت تحت امرش دارد، اما از منظر کسی که می‌کوشد انصاف را رعایت کند و بارها با سخنان این چنینی احمدی نژاد مخالفت کرده، به هیچ وجه قابل قبول نیست.
اگر فشار مخالفان بسیار است (که می‌دانم بسیار است)، اما مردم ایران نیز از میان نامزدهای متعدد انتخابات 24 خرداد 92 کسی را برگزیدند که آن روزها هیچ گاه از جاده انصاف خارج نشد و عنان اختیار در برابر نامهربانی‌ها از دست نداد. آنها به روحانی معتدلی رای دادند که آرامش و منطق در کلامش موج می‌زد و سعی می‌کرد پایان روشهای غیرمنطقی، تصمیمات خلق الساعه و اظهارنظرهای غیر معقول در صحنه سیاست داخلی و خارجی را اعلام کند.
دکتر حسن روحانی اگر چه تا کنون پای بندی خود را به این روش نشان داده بود، اما سخنان روز گذشته وی در همایش رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور نگارنده را وامی دارد تا با مقداری بدبینی بگوید که گویی در لحظاتی روح احمدی نژاد در وی حلول کرده بود.
تردیدی نیست مسائل و مشکلاتِ برجای مانده از هشت سال ریاست جمهوری احمدی نژاد، که هر روز گوشه تازه ای از آن نمایان می‌شود، آن قدر زیاد است که هر مقام مسؤل متعهدی را نگران می‌کند و مهم تر از آن می‌توان مخالفانی را دید که پس از هشت سال حمایتِ بی دریغ از عملکرد نامطلوب احمدی نژاد و سکوت در برابر بی تدبیری‌ها اینک مدعی حفظ منافع ملی شده اند و در برابر دولت تدبیر و امید سنگر گرفته اند و از قضا برخی از تریبون‌های رسمی کشور را – که بخش زیادی از هزینه آن توسط توسط هواداران این دولت تامین می‌شود- نیز در اختیار دارند.
اما هیچ کدام دلیلی موجه به شمار نمی‌رود که در میان مواضع مستدل، منطقی و اصولی دکتر حسن روحانی کلماتی از جنس ادبیات احمدی نژاد وجود داشته باشد.
همین امروز و فردا و تا چند ماه آینده بدون تردید مخالفان شما از این سخنان پرچمی خواهند ساخت و در سایه آن حملات گسترده ای را به سمت شما و دولت تان ساماندهی خواهند کرد ( که فارغ از انگیزه‌های سیاسی آنان می‌تواند برای افکار عمومی موجه به نظر برسد). به همین خاطر نگارنده این سطور پیشنهاد می‌کند، همچنان که پیش از این نشان دادید، یک بار دیگر شجاعت خود را در قبول اشتباه و عذر خواهی از مردم، حتی مخالفان سیاسی تان نشان دهید. مطمئن باشید که نقشه آنان را خنثی خواهد کرد و موضوعی که می‌رود تا در کارنامه تان نمره ای منفی شود با یک عذرخواهی به امتیازی مثبت تبدیل خواهد شد.
آقای رئیس جمهور راه ناهموار و درازی در پیش رو دارید؛ سعی کنید همان حسن روحانی باشید، زیرا همان یک محمود احمدی نژاد برای ما کافی است!

*سرمقاله روزنامه ابتکار – سه شنبه 21 مرداد 93

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ط گفت:

  گشتم نبود نگرد نیست

 • آقای روحانی! آدرس جهنم کجاست؟ ما می خواهیم برویم گفت:

  خدمت رییس جمهور متعادل محترم، سلام
  من یک بیسوادِ بزدلِ بی شناسنامه هستم. که متاسفانه آدرس جهنم را نمی دانم.اعتدال حکم می کند وقتی شما ما را به جایی دعوت می کنید آدرسش را هم ذکر فرمایید.
  واقعیتش ما بیسوادانِ بزدل تا حالا فکر می کردیم جهنم جای بدیست که شما قصد دارید ما را بدانجا ببرید. برای همین می ترسیدیم.اما حالا که شما از تریبون رسمی این را اعلام کردید، فهمیدیم که جهنم حتما جای بدی نیست ، چون اگر بود که شما ما را به طور رسمی دعوت نمی کردید.
  رییس جمهور مهربون !
  خداییش ما را سورپرایز کردید.آنقدر در زندگی مان به بهشت دعوت شده بودیم که دیگر حالمان از بهشت به هم می خورد و لذا از شما ممنونیم که با یک اقدام شجاعانه برای اولین بار ما را به جهنم دعوت کردید.حتما صفایی دارد دیگر!
  رییس جمهور شجاع!
  ما منتظر آدرس وزمان مراسم در جهنم هستیم.
  ممنون و منت دار
  جمعی از بیسوادانِ بزدلِ بی شناسنامه

 • ناشناس گفت:

  تیتر رو از کجا ربودی ؟

 • هم شهری گفت:

  سلام آقای یاری … تذکر دلسوزانه شما به موقع بود …. اما … اما … باید گفت که چه به سر کشور و ملت اومد … مردم باید بدانند که …. افسوس

 • امیر گفت:

  با سلام خدمت نویسنده محترم.من بعنوان یک کامنت گذار اگر توجه کرده باشید همیشه گفته ام ومیگویم نه کسی تا حالا کاری در زمینه سیاست خارجی که به نفع ملت باشد انجام داده نه بعد از این کاری از دولتی که سر کار خواهد آمد بر می آیدچرا؟چون انیشه ها همه یکیست,چرا ؟چون رئیس جمهور تصمیم گیرنده اصلی نیست .,چرا؟چون سکان ثابت سکانداران متغیرند گاهی احمدی نژاد؛ گاهی روحانی, قبل از آنها رفسنجانی ,خاتمی ,ووو پس همانطور که بنده همیشه گفته ومیگویم جزءخوشباوری چیز دیگری در نوع تغغیر سیستماتیک قضیه منطقی به نظر نمیرسد.خلاصه عرض کنم خدمت همه آنهایی که دل به خزب وجناه بازی خوش کرده اند و آنهایی که اهل هیچ خزب وجناهی نیستند اما خوش باورند و صادقند واین صداقت بیش از حدشان همیشه قانعشان کرده تا اخلاقشان وفکرشان مثل گل آفتابگدون مدام در حال تغییر باشد این ختلاف بین جمهوری اسلامی وکشورهای ابر قدرت حل شدنی نیست حتی اگر بجای چهار سال یکبار هفته ای یک رئیس جمهور انتخاب کنیم.این رشته سر دراز دارد ؛پس میطلبد بجای کوتاه فکری بلند همتی را پیشه کنیم وعقلانی اندیشه کنیم وتا زنده ایم زندگی کنیم,روی اشخاص وجناهها متعصب نباشیم روی گشاده به استقبال واقعیتها برویم.همه ما بی خبر اما با حکمت آفریده شده ایم حیف است با خبر اما بی تدبیر فنا شویم آنکه ما را آفریده هیچیک از نعماتش را از ما دریغ نکرده وهمه را وظیفه ای محول نموده ,عقل داده تا اندیشه کنیم چشم داده تا ببینیم گوش داده تا بشنویم پا داده تا مسیری را طی کنیم که میباست مسیرش را از از آن عقل کمک گیریم این چیزیست که او از ما میخواهد اگر لبیگ گوییم مفید از دنیا رفتیم وگر نه فنا شده ایم بیهوده.با تشکر از شماعزیزی که به خود زحمت دادید ومطب اینجانب را وطالعه فرمودید./

پربازديد