تاریخ درج خبر : 1393/05/21
کد خبر : ۳۴۰۹۱۸
+ تغییر اندازه نوشته -

اقدام ناشیانه روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در روز خبرنگار

سایت استان: مهران میرزایی

 مراسم تجلیل از خبرنگاران و فعالان عرصه خبری استان کهگیلویه و بویراحمد در حالی در غیاب مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد که سریال بی مهری به خبرنگاران و تجلیل از آن ها بار دیگر به عنوان نمره منفی در دفتر تاریخ اداره فرهنگ استان ثبت شد.

IMG_3786

در این مراسم که به گفته دکتر خادمی استاندار کهگیلویه و بویراحمد افرادی حضور داشتند که تاکنون کمترین فعالیت خبری نداشته و بقیه نیز فعالیت کمی در این عرصه دارند برنامه خاصی جز سخنرانی عده ای از مدیران مسئول و دیگر مسئولان سیاسی استان نبود. در این مراسم که همچون سال های پیش چهره هایی متفاوت با خبرنگاران حاضر در دیگر مراسمات حضور داشتند اوج بی برنامگی موج می زد و همچون دیگر برنامه ها صحبت های تکراری و وعده های تو خالی اهالی خانه مطبوعات و مسئولان به گوش می رسید و بی میلی حاضرین به این صحبت ها به جایی رسید که برخی خبرنگاران مشغول صحبت و تبادل نظر با یکدیگر بودند که بعضا تذکر سخنرانان از جمله استاندار را در پی داشت. با مقایسه مراسم تجلیل از خبرنگاران با دیگر مراسمات هنری و فرهنگی از جمله مراسم تجلیل از هنرمندان هنرهای نمایشی به عمق اختلاف سلیقه و توجه مسئولان به این دو قشر پی می بریم. به عنوان مثال در مراسم تجلیل از هنرمندان هنرهای نمایشی که در طول سال برگزار می شود شاهد تجلیل از هنرمندان و مقام آوران هنری در رده های مختلف و جشنواره های استانی و برون استانی هستیم که بی شک میزان هدایا و نوع برگزاری مراسم آن ها با مراسم تجلیل از خبرنگاران که به صورت فله ای و ماست مالی برگزار شد اختلاف فاحشی دارد هرچند درخصوص برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره های باید گفت که خبرنگاران تاکنون هیچ جشنواره یا نمایشگاهی در استان نداشته اند. وقتی برای برگزاری جشنواره های مختلف هنری بودجه های چند ده میلیونی هزینه می شود و خروجی آن ها بدون درنظر گرفتن دیگر موارد چیزی جز افتخارات هنری برای هنرمندان استان های دیگر نیست شاید برگزاری برنامه ای این چنین سطحی و مجلسی به دور از شان و جایگاه خبرنگاران باشد. در زمانی که کلیه وظایف اطلاع رسانی جامعه بر عهده خبرنگاران است کمی توجه و ارزش گذاشتن به این قشر در روزی که متعلق به آن هاست کار دشواری نیست. اما اوج بی اهمیتی به خبرنگاران وقتی بود که در انتهای جلسه که نوبت به معرفی و تقدیر از فعالان سایت ها و پایگاه های خبری و اطلاع رسانی رسید مجری برنامه اسامی این افراد را به صورت تیتروار خواند و با بیان اینکه زمان کافی برای اهدای جوایز وجود ندارد این بخش از خبرنگاران به سمت جایگاه رفته و هدایای خود را دریافت کردند و این درحالی بود که در این مراسم شاهد سخنرانی های کش و قوس داری بودیم که در فضای گرم و نفسگیر سالن برگزاری بعضا باعث بی حوصلگی حاضران شده بود. اما کار به همین جا ختم نشد و مجری برنامه که مدیر روابط عمومی استانداری بود در اقدامی ناباورانه اعلام کرد که دیگر خبرنگاران هدایای خود را از مسئولان مالی و خدماتی اداره ارشاد استان حاضر در جلسه دریافت کنند و سپس استاندار و دیگر مسئولانی را که برای تقدیر از خبرنگاران بر روی جایگاه حضور داشتند به پایین راهنمایی کردند و دیگر خبرنگاران مجبور شدند به سمت مسئول اهدای جوایز رفته و با امضا در مقابل نام خود هدایای روز خبرنگار را نه از دست صف بلند مسئولان بلکه مسئول کارپردازی اداره ارشاد استان دریافت کنند. بدون توجه به اینکه این مراسم به میزبانی اداره ارشاد و به نوعی با میزبانی استانداری به جهت فقط تامین مکان برگزاری در شرایطی نامطلوب و به دور از جایگاه خبرنگاران برگزار شد.

ذکر چند نکته خالی از لطف نیست.

* در ابتدای این مراسم از خبرنگاران و مدیران مسئول نشریات استانی تجلیل شد که مدیران مسئول آن ها که عمدتا از سیاسیون و متنفذین بود و بعضا کار به جایی رسید که برخی هدایا در میان اشخاصی که برای دادن هدیه به خبرنگاران بر روی جایگاه حضور داشتند رد و بدل می شد.

* در این مراسم به هنگام تجلیل از سایت ها و پایگاه های خبری که می توان گفت بعد از خبرگزاری ها و در مواقعی جلوتر از آن ها در امر اطلاع رسانی دخیل هستند اجحاف شد و خبرنگاران آن ها مجبور شدند هدایای خود را نه از مسئولان بلکه از کارمندان اداره ارشاد دریافت کنند.

* حمله به خبرنگاران و انتقادات از آن ها گویی در استان کهگیلویه و بویراحمد باب شده و پس از فرماندار کهگیلویه امروز نوبت به صاحب خانه رسید تا بار دیگر در روز خبرنگار از خبرنگار انتقاد کند.

* حاج زارع نماینده شهرستان های بویراحمد و دنا و حجت الاسلام بزرگواری نماینده چهار شهرستان استان در مجلس خود را به هر زحمتی به این مراسم رساندند تا بار دیگر نشان دهند که رسانه را حداقل بیش از دیگر مسئولان قبول دارند.

* اقدام ناشیانه و به دور از اخلاق حرفه ای روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان که بدون حتی کوچکترین مطالعه ای درخصوص مطبوعات و اتفاقات مطبوعاتی در برگزاری برنامه مشهود بود درج نام “سرای روزنامه نگاران” در بنرهای این مراسم بود و این در حالی است که سرای روزنامه نگاران ماه هاست که منحل شده است.

IMG_3744

*حضور برخی چهره ها و خبرنگارانی که به صورت فله ای حضور داشتند و نشان از ارائه کارت های بی زبانی بود که به هر به ظاهر خبرنگاری داده شده است.

* انتخاب گزینشی سخنرانان این مراسم که عمدتا از سیاسیون و چهره هایی بودند که اهالی رسانه آن ها را سالی یک بار و آن هم روز خبرنگار می بینند و عدم اجازه به برخی خبرنگاران فعال استانی برای سخنرانی در این مراسم. و این در حالی بود که یکی از سخنران که به عنوان خبرنگار در تهران مشغول به فعالیت می باشد تا پنج دقیقه قبل از سخنرانی از انتخاب وی به عنان سخنران بی اطلاع بود.

اما در پایان باید اذعان داشت که خبرنگار واقعی هرگز خود را در مواجه با این بی مهری ها نباخته و نگاهی جز به کرم خدا به دست این و آن نداشته و آن جا که دیگر به ظاهر خبرنگاران با تخریب و چاپلوسی سعی در مخدوش کردن چهره خبرنگاران داشته چهره خویش نمی خراشند و با گردنی افراشته و عزم والایی که فقط یک خبرنگار می تواند آن را داشته باشد به راه و رسالت خویش ادامه می دهد.

(مطلب منتشرشده نظر نویسنده محترم است و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نمی باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • عباسی از دهدشت گفت:

  با سلام آقای آرام دوست خوب و عزیز .شما که دم از اصلاحات و آزادی بیان میزنید .چرا خبر امروز صبح را (راجع به منطقیان و لاهوتی )را از روی سایت بر داشتید .با افکار مردم بازی نکنید خواهشا

  • محمد ذکاوت / مدیرمسوول گفت:

   سلام
   خبر در آرشیو سایت موجود است و حذف نشده

 • خدایاری گفت:

  صدور کارت خبرنگاری صرفاً با اعمل بند پ(پارتی) صورت می گیرد و خبرنگاران فعال این استان زا داشتن کارت محرومند

 • علي طهماسبي گفت:

  درود بر آقای میرزایی که از خبرنگاران زبده و برگزیده وجدان عمومی جامعه است اگر اداره ارشاد هرگز منش و تعقل آنرا ندارد که تفاوتی بین گوهردریای نور و بلور شیشه ااصفهان قائل شود

  من ار چه در نظر یار خاکسار شدم. رقیب نیز چنین محترم نخواهد ماند

 • ع.صانعي گفت:

  وقتی صاحب خانه حرمت نگه ندارد ؛ چه توقعی از همسایه و دیگران است .

پربازديد