تاریخ درج خبر : 1392/04/09
کد خبر : ۳۴۳۶۹
+ تغییر اندازه نوشته -

سهم اصولگرایان را بدهید!

سایت استان: فضل الله یاری

همین چندماه پیش بود که در یادداشتی پرخاشگرانه در روزنامه نوشتم که “چقدر از اصولگرایان بنویسیم؟”
آن روزها این طایفه همه کاره کشور بودند و برسر غنایم به دست آورده در 8سال گذشته با هم درگیر بودند . اکنون که دو هفته از شکست سنگین انان می گذرد نیز باید از آنان بنویسیم. نمی دانم عیب آنان است یا حسن شان؟
سهم اصولگرایان را بدهید!

یکی از مواردی که پس از اعلام نتایج یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در فضای سیاسی کشور به شدت بحث بر انگیز شده اعلام شراکت اصولگرایان در پیروزی دکتر حسن روحانی بوده است ( در حالی که اردوگاه اصولگرایی با چهار نامزد مشخص وارد انتخابات شده بود و همه امکانات خود را برای پیروزی آنها به کار گرفته بود. ) در این میان اصلاح طلبان که با همه امکانات موجود خود بر روی حسن روحانی سرمایه گذاری کرده بودند و شخصیت‌های مورد اعتماد مردم را به میدان آوردند و در این راه از نامزد اختصاصی خود ( دکتر محمد رضا عارف ) نیز گذشتند، نیز طبیعی است که در برابر این حرکت اصولگرایان وادار به موضع گیری شوند. این اصلاح طلبان با یاد آوری هشت سال حمایت بی چون و چرای اصولگرایان از اقدامات محمود احمدی نژاد معتقدند که پیروزی حسن روحانی در برابر کاندیداهای اصولگرا در حقیقت مخالفت مردم با ادامه وضع مورد حمایت اصولگرایان بود و از این منظر هیچ سهمی از این پیروزی ندارند و بهتر است که مانند یک شکست خورده نجیب سکان دولت را به رقیب بسپارند.
اما به نظر نگارنده صاحبان این پیروزی ( بخصوص مردم ) باید از این موقعیت به دست آمده سهمی به اصولگرایان بپردازند و برای این موضوع نیز دلایلی دارد:

1-به گفته بسیاری از تحلیل گران آرامش کنونی در فضای سیاسی کشور و شادی شکفته در چهره مردم ایران در چند سال گذشته بی سابقه بود، می‌توان به شکرانه این پیروزی بزرگ همه ملت را در مواهب آن شریک دانست و در این میان گروه‌های اصولگرا نیز در شمار همین ملت اند چرا سهمی از این پیروزی نداشته باشند؟

2-مهندس بازرگان در اوایل انقلاب «اعلیحضرت» فراری را یکی از عوامل پیروزی انقلاب دانست. وی در توضیح این ادعای خود عملکرد دیکتاتورسابق را یکی از دلایل خیزش مردم و پیروزی انقلاب دانست و از این منظر سهمی در پیروزی انقلاب برای وی قائل بود. اکنون بدون تشبیه وضعیت اصولگرایان با شاه سابق، می‌توان از این موضوع استفاده کرده و اصولگرایان را یکی از عوامل پیروزی 24 خرداد دانست. اصولگرایان طی هشت سال گذشته با عملکرد خود درحمایت از محمود احمدی نژاد و البته اصرار بر اشتباهات خود چهره ای ناتوان از خود نشان دادند و از این منظر مردم را وادار کردند که با تمام توان پای صندوق‌های رأی حاضر شده و به کسی که بیشترین فاصله را با اصولگرایی داشت، رأی دهند. با حضور نامزدهای متعدد اصولگرا و عدم پایبندی به ائتلاف‌های مورد ادعا و بی توجهی به توصیه‌های بزرگان خود برای ایجاد وحدت پیرامون یک کاندیدا، عملاً نتیجه را به حریف واگذار کردند و از این منظر سهمی از این نتیجه باید برای آنان نوشته شود.

3- برخی از اصولگرایان که طی هشت سال گذشته عملکرد محمود احمدی نژاد را به چشم می‌دیدند و ادامه این روند را به سود کشور و نظام نمی‌دانستند و بارها از حمایت بی چون و چرای بزرگان جناح متبوع خود از این روند انتقاد کرده بودند، به تدریج از مواضع اصولگرایان فاصله گرفته اند و علیرغم حفظ عنوان اصولگرایی خود ویژگی‌های یک اصلاح طلب را پذیرفتند. انتقاد از وضعیت اقتصادی،سیاسی، اجتماعی، دفاع از آزادی مطبوعات، تاکید لزوم بازگشت کشور به مدار اخلاق و عقلانیت، انتقاد از سیاست‌های تنش زا در سیاست خارجی، حمایت از خواسته‌های فرهنگیان و هنرمندان از جمله نشانه‌هایی است که تغییرات آنان را نشان می‌دهد.( این تغییرات حتی به نامزدهای جریان اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری نیز سرایت کرد) برخی ازاین افراد حتی در انتخابات ریاست جمهوری با تمام قوا پشت سر نامزد مخالف اصولگرایان قرار گرفتند و از مردم خواستند که به وی رأی دهند.این افراد و گروه ها شریک این پیروزی بزرگ هستند.

4- تجربه هشت سال دولت اصلاحات و وضعیت عجیبی که در برابر خاتمی شکل گرفته بود (هر 9 روز یک بحران ) نشان می‌دهد که برخی اصولگرایان حتی اگر شکست خورده یک انتخابات بزرگ باشند اما هنوز از موقعیت‌هایی در نظام سیاسی کشور برخوردارند که می‌توانند جلوی هر تغییری را بگیرند.حتی اگر رئیس جمهوری، رای قاطع مردم را با خود داشته باشد. تحریک گروهی با این سابقه و امکانات و به رخ کشیدن مداوم شکست سیاسی آنان، نه تنها آنان را وادار به پذیرش این شکست نمی‌کند بلکه از آنان چهره ای می‌سازد که می‌تواند با نفوذ خود جلوی برنامه‌های خواسته شده از سوی مردم را بگیرد تا از این منظر ناتوانی رقیب را اثبات کند. برخی از اصولگرایان نشان داده اند که نمی‌خواهند برخی از اقدامات مهم در فضای داخلی و خارجی به پای رقیب نوشته شود و خواستار آن هستند که سهمی در این مورد داشته باشند. «هدفمندی یارانه ها» که در دولت‌های گذشته با اقبال این جناح همراه نشد، با همراهی گسترده آنان در دولت اصولگرای احمدی نژاد میسر شد. «رابطه با آمریکا» که در دولت‌های هاشمی و خاتمی به تابوئی دور از دسترس تبدیل شده بود، در دولت نزدیک به اصولگرایان بارها آزمایش شد.
اصولگرایان می‌توانند که هر گاه بخواهند بخشی از هواداران خود را به میدان آورده و تحت عنوان «امت حزب الله» یا «خانواده‌های شهدا» و عناوین ارزشی دیگر جلوی برخی از اقدامات دولت‌های مخالف را بگیرند در حالی که در برابر اقدامات مشابه دولت خودی سکوت تجویز می‌کنند. این وجه از چهره اصولگرایی نیز می‌تواند از سوی صاحبان این پیروزی مورد توجه قرار گرفته و سبب شود تا چندان بر طبل شکست آنان کوبیده نشود و آنان را به گروهی گارد گرفته در برابر خواسته‌های مردم تبدیل نکند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مخاطب گفت:

  منم با نظر دهدشت موافقم
  دم خروس پزهای روشنفکری بعضی وقتا با عملکردهای ویژه حضرات بیرون می زنه
  جناب نویسنده علیکم بانفسکم
  مواظب حرکات و حرفهاتون باشین

 • ناشناس گفت:

  اینکه روحانی رئیس جمهور همه مردم هستن اتفاقا نشون دهنده شان اصلاح طلبی ایشونه چیزی که بیشتر وابسته گان به جناح مخالف درکی ازش ندارن جناهی که تنها با روشهای حذفی و غیر دموکراتک ناباورانه سرمست از قدرت تاخت و تاز میکرد حالا حرف از رئیس جمهور همه مردم میزنه. مطهری که یکی از چهره های مطرح اصولگرایی است اعتراف میکنه که این پیروزی متعلق به اصلاح طلبان است چیزی که این روزها هر کسی که ذره ای فضای سیاسی ایران رو بشناسه میدونه چه کسانی از روحانی حمایت کرد وچه انتظارانی از ایشون دارن.

 • دهدشت گفت:

  آفرین بر ….. تنها اصلاح طلبی که صرفابرای رای ادن به آقای موحد ازتهران به کهگیلویه می آمد.آقای ………. چطوری؟ بابادیگه بچه هاشمارامی شناسند.ورویی وچاپلوسی دردولت اعتدال جایی ندارد .بروسراغ همون حاج آقاموحد

 • مخاطب گفت:

  جناب یاری
  شما درست می گوئید که همواره از اصولگرایان نوشتید و البته که هنو زهم می نویسید و این یعنی شما در چنبره آنها گیر کرده اید و انقدر عصبانی هستید که نمی توانید لحظه ای به انها فکر نکنید
  و اما بعد
  جناب یاری
  خود رئیس جمهور منتخب محکم اعلام کردند که من رئیس جمهور همه مردم ایرانم و البته که اصورلگرایان از او سهمی نمی خواهند و این اصلاح طلبها هستند که از روز مشخص شدن نتایج مدام یاداوری می کنند که سهم ما یادتان نرود و البته که ما نفهمیدیم چرا جناب خاتمی هنوز یک تبریک هم به رئیس جمهور منتخب نگفته اند.
  نکته اینکه شما در پی سهم خواهی هستید و بحث های اصولگرایان برای یاداوری اینست که پایتان را از این فضا بیرون بکشد ولاغیر
  سهم اصولگرایی در ادب و متانتش بعد از انتخاب رئیس جمهور مشخص استف شما و ادب اصلاح زلبی تان را همان 4 سال پیش دیدیم اخوی

پربازديد