تاریخ درج خبر : 1391/07/03
کد خبر : ۳۴۶۶
+ تغییر اندازه نوشته -

۱۵ماه بعد از جنایت قطع پا، حکم صادر شد

جواد حیدریان: ۲۵ تیر ماه سال ۹۰ سامان راستینه با زبان روزه به اداره ثبت احوال دهدشت، شهری در جنوب غربی ایران مراجعه کرد تا کارت ملی‌اش را دریافت کند که مورد حمله چهار مرد قرار گرفت. سامان با ضربه‌ای به سرش گیج شد و بعد از آن خود را خارج از شهر در چنگ مردان انتقامجویی دید که با ضربات قمه و ساطور پایش را قطع می‌کردند.


وقتی زیر تیغ ساطور و قمه پای راستش قطع می‌شد، تقلا کرد از دستشان بگریزد اما تیغه قمه دستش را هم برید. قاضی پرونده این جنایت بعد‌ها برای زخم دستش یک شتر دیه برید. مردان خشن پای چپ سامان را نیز با تیغ قمه خراشیدند و به شدت زخمی‌اش کردند. قاضی پرونده اما صلاح دید یک و نیم شتر هم برای «متلاحمه» ران چپ و نیم شتر نیز برای «حارصه» ران چپ سامان دیه حکم کند.
پای راست سامان به دست شخصی به نام «جمشید. خ» قطع شد که در درگیری یک سال قبل بر اثر اصابت گلوله پایش عفونت کرد و سپس پایش از زیر زانو قطع شد. وی در یک عملیات انتقام‌جویانه فرزند متهم آن پرونده آقای عبدالمحمد راستینه را به دست خود قصاص کرد تا خود فرا‌تر از شرع و قانون حکمی را به خلاف اجرا کرده باشند. او و همراهانش وقتی پای سامان را قطع می‌کردند گفته‌اند این کار هم شرعی و هم قانونی است، دولت باید این کار را می‌کرد و حالا که نکرد خودمان زحمتش را می‌کشیم!
پای راست این نوجوان ۱۶ ساله دهدشتی کاملا از زیر زانو بریده و همراه بدن نیمه‌جانش در خیابان‌‌ رها شد، اما از سوی دادگاه و قاضی مشمول هیچ دیه‌ای تشخیص داده نشده است چرا که طبق قانون وقتی درخواستی برای قصاص و دیه از سوی شاکی داده نشده قانون خود را مجاز به تعین دیه و حکم قصاص نمی‌داند.
حکم صادر شد!
حالا ۱۵ ماه بعد از این جنایت رای دادگاه صادر شد و متهم ردیف اول به ۱۷ سال و سه متهم دیگر پرونده هر کدام به 15 سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند. خانواده راستینه اما در شوک رای صادره از سوی قاضی و تائید دادستان می‌گویند: «آیا پای قطع‌شده سامان نباید مانند دست و پای زخمی‌اش مشمول دیه از سوی دادگاه تشخیص داده می‌شد؟»
آنطور که در دادنامه شعبه اول کیفری استان کهگیلویه و بویراحمد پیرامون حکم صادره آمده دادگاه بنا به تشخیص «اتهام هر چهار متهم پرونده مبنی بر شرکت در آدم‌ربایی و اتهام متهم ردیف اول مبنی بر مباشرت در قطع عمدی پای آقای سامان راستینه و اتهام متهمان ردیف دوم تا چهارم مبنی بر معاونت در قطع عمدی پای آقای سامان راستینه را محرز و مسلم دانسته و بنا به قانون مجازات‌های اسلامی حکم به آدم‌ربایی و بنا به عدم طرح شکایت از سوی شاکی علیه متهم موردنظر این دادگاه با لحاظ تبصره ۲ ماده ۲۶۹ قانون مجازات اسلامی و توج‌ها به عدم امکان اجرای قصاص بدون تقاضای مجنی علیه، حکم به محکومیت آقای جمشید. خ به تحمل دو سال حبس بابت بزه قطع عمدی پای سامان راستینه داده شد.»

بهزیستی هیچ کمکی نکرده است

سامان راستینه که امروز بدون یک پا به مدرسه می‌رود به قانون می‌گوید: «پایم را از دست دادم ولی من اهل نامردی نیستم که بخواهم از کسی انتقام بگیرم به هر حال حادثه‌ای است که اتفاق افتاده است.» او کلاس دوم حسابداری در هنرستان دهدشت بود که پایش را قطع کردند و حالا یکسال بعد از خشونتی که علیه‌اش اعمال شده با پای مصنوعی به دبیرستان رفته می‌گوید: «از مدرسه زده شده‌ام، اما نباید نا‌امید شوم. من پایم را از دست داده‌ام. پا عضو حساسی است ولی دیگر کاری از دستم بر نمی‌آید. با اینکه از درس و مدرسه زده شده‌ام اما انگیزه‌ای در من هست که می‌گوید باید سعی کنم به هر صورتی شده درسم را ادامه بدهم اگرچه مثل قبل نیستم.»
سامان که در یک انتقامجویی فامیلی و در خلا مدیریت صحیح قضایی و امنیتی دچار حادثه‌ای عجیب شده است حالا در تامین مایحتاج یک انسان نقص عضو با مشکلاتی مواجه شده است. سازمان بهزیستی به گفته او هرگز سراغش را نگرفته‌اند و حتی یک ریال به او و خانواده‌اش کمک نکرده‌اند. درمان و پای مصنوعی سامان نزدیک به ۲۰ میلیون تومان هزینه تا امروز روی دست خانواده‌اش گذاشته است. به گفته سامان تغییرات زیادی در زندگی‌اش بوجود آمده اما اینکه قاضی دیه‌ای برای پای قطع‌شده‌اش در نظر نگرفته شاکی است.
او می‌گوید: «نقص پا برای من اتفاق افتاده است. هر کسی عضوی از بدنش را از دست می‌دهد ناراحت می‌شود. هیچ وقت چیزی جایش را نمی‌گیرد. من هم با پای رباتیکی که برایم ساخته شده باید خودم را با شرایط جدید سازگار کنم. من سعی می‌کنم پشتکار داشته باشم و مشکلات را حل کنم اما آیا این حکم عادلانه است و کسانی که قصه قطع پای مرا شنیده‌اند را راضی می‌کند؟» سامان می‌گوید: «من قربانی خشونت شده‌ام، اما هرگز دنبال انتقام نیستم. همدردی مردم برای من خیلی تاثیر داشت. آن کسی که گزارش قطع پای من را منتشر کرد واقعا از او تشکر می‌کنم. بعد از اتفاق من عده‌ای می‌خواستند برخورد کنند ولی تصمیم گرفتیم قانون در این‌باره تصمیم بگیرد. قانون گفت به شرطی جنگ و دعوا نشود ما همه چیز را حل می‌کنیم. ما هم احترام گذاشتیم اما به عنوان یک نوجوان فکر می‌کنم حقوقم در حکم نادیده گرفته شده است.»
سامان می‌افزاید: «قاضی طوری حکم صادر کرده انگار پای من خودش قطع شده است. من رفتم پیش دادستان دهدشت. گفتم برای قصاص پای من چه حکمی صادر شده است. دادستان اما به من اعتراض کرد که چرا حرفم را عوض کرده‌ام و یکبار گفته‌ام جمشید پایم را قطع کرده و یکبار از فردی به نام ارجاسب نام برده‌ام. اما من می‌گویم پای من بدون جرم از سوی شخصی قطع شده چه فرقی می‌کند کی قطع کرده؟ آیا نباید مشمول حکم دیه می‌شد؟ دادستان اما گفت قاضی به این نتیجه رسیده که جمشید پای تو رو قطع کرده است و اینطور حکم داده است.»

زندگی بدون حمایت‌های لازم

حالا یک سال و چند ماه از ماجرای قطع پای نوجوان دهدشتی (سامان) گذشته است. خانواده سامان به قانون می‌گویند: «فصل تحصیل شروع شده و سامان به مدرسه می‌رود اما سختی‌های زیادی در انتظار اوست. او باید یک عمر بدون یک پا زندگی کند و این سزاورا نیست که حکمی اینچنینی صادر شود.» به گفته یکی از نزدیکان سامان راستینه سهل‌انگاری و پشت گوش‌اندازی‌های دستگاه‌های دولتی که وظیفه دارند به وضع این نوجوان رسیدگی کنند باعث شده تا بعد از ۱۵ ماه هنوز حتی کمیسیون پزشکی در بهزیستی هم برایش تشکیل نشده باشد.»
سامان راستینه قربانی یک اختلاف طایفه‌ای در سال ۹۰ شد تا قربانیان درگیری اولیه در خلایی قانونی، خود دست به خشونت بزرگتری بزنند و به اعتقاد خود حکم خدا مبنی بر قصاص و قطع پای شخص دیگری را اجرا کنند. قاضی این پرونده جنجالی متهمان پرونده شامل جمشید، علی، ارجاسب خ و حمداد خ را تحت اتهام آدم‌ربایی با وسیله نقیله، قطع عمد عضو (پای راست) و ضرب و جرح عمدی و معاونت در قطع عمد عضو جمعا به ۶۲ سال حبس تعزیری محکوم کرده است.
سید محمد موسوی‌پور دادستان سابق کهگیلویه و بویراحمد به قانون می‌گوید: «این حکم در دیوان عالی کشور قابل تجدیدنظر است و به دلیل اینکه شاکی تقاضای قصاص و دیه نکرده قانون تبصره ۲ ماده ۲۶۹ قانون مجازات اسلامی را در نظر گرفته است.» وی تاکید کرد: «اگر شاکی دیه مطالبه کند باید رسما تقاضای دیه کند و در غیر این صورت حکم صادره قانونی است.»

منبع:پایگاه خبری قانون

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد