تاریخ درج خبر : 1392/04/11
کد خبر : ۳۴۸۱۶
+ تغییر اندازه نوشته -

مسایل فنی مهمتر از مسایل سیاسی است/ صابری خود محور است/ یاد نیکزاد به خیر

سایت استان: نشست خبری سازمان نظام مهندسی ساختمان برگزار شد.

در واقع سازمان نظام مهندسی ساختمان استان این نشست را برای پاسخ دادن به حرفهای سید حسین صابری استاندار کهگیلویه و بویراحمد در جلسه شورای مسکن استان و خلع ید این سازمان از پروژه مسکن مهر ترتیب داده بود.

عیسی شهامت در این نشست گفت: سازمان ما یک تشکل فنی است و مسایل فنی برای ما مهمتر از خرده فرمایشات سیاسی است و هیچ وقت مسایل فنی را فدای مسایل سیاسی نخواهیم کرد.

70

رئیس سازمان نظام مهندسی در ادامه اظهارداشت: قرار است جمیعیت را به سمت حق سوق دهیم نه اینکه حق را به سمت جمعیت سوق دهیم، استاندار کهگیلویه وبویراحمد سلیم النفس و پای کار است اما مشاوره غلط به او می دهند.

عیسی شهامت با اشاره به این مطلب که اگر تخلفی داریم از مجرای قانونی رسیدگی شود بیان کرد:این سازمان هیچ گونه نظارتی بر طرح مسکن استان نداشته است و به عنوان مدعی العموم روزی این مساله و موضوع را مطالبه می کنیم.

شهامت تصریح کرد: تنها نظارت بر گاز رسانی مسکن مهر را به این سازمان واگذار کردند که این سازمان به دلیل اینکه دریچه تهویه هوا در این واحدها دیده نشده بود اجازه کار را به آنها نداد چرا که ما به عنوان یک دستگاه نظارت فنی، مهندسی و تخصصی نمی توانیم حکم قتل خاموش عده ای از مردم استان را صادر کنیم و اگر این کار را انجام دادیم ومشکلی برای ساکنان این واحد ها پیش آمد فردا چه کسی پاسخگو است.وضعیت گاز رسانی به مسکن مهر مطابق با اصول فنی مهندسی نیست و کسی که آنها را تایید می کند باید پاسخگوی اعمال خود باشد.

وی اضافه کرد:مسکن مهر برای اقشار محروم و آسیب پذیر ساخته شده اما نباید کیفیت را فدای سرعت کنیم و ما نیز در زمینه چرایی اجرای طرح مسکن مهر صحبت نداریم و آن را قبول داریم اما در چگونگی اجرای طرح مسکن مهر صحبت و بحث داریم. حتی یک مورد وجود ندارد که مهندسان ناظر این سازمان برای پرداخت نشدن حق الزحمه خود موضوعی را تایید نکرده باشند.

71

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کهگیلویه وبویراحمد با بیان این مطلب که خیلی خبرهای خوبی از کیفیت مسکن مهر این استان به گوش نمی رسد، ادامه داد:با توجه به اینکه عمر دولت دهم در حال اتمام است مسوولان این استان می خواهند برای دادن آمار و ارقام و بیلان کاری چیزی برای گفتن داشته باشند اما هنوز این طرح به دلیل کم کاری آنها در استان به اتمام نرسیده می خواهند کم کاری خود را به گردن یک سازمان مردمی بیندازند.

شهامت ضمن یاد از مهندس اکبر نیکزاد،استاندار سابق استان عنوان کرد: آقای نیکزاد حداقل حرمت حفظ می کرد و در جلسات از نظرات و خرد جمعی استفاد می کرد و اجازه صحبت کردن به دیگران می داد اما آقای صابری در جلسات از خرد جمعی استفاده نمی کند و اجازه صحبت کردن به کسی نمی دهد و جلسات استان فرد محور هستند و قائل به یک نفر می باشند.

وی ابراز کرد:جلسات در استان بیشتر صوری هستند و بدون اینکه دستور کاری برای ادارات ارسال شود برگزار می شوند و بیشتر شخص محور هستند و بقیه اعضای جلسات سیاهی لشکر می باشند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کهگیلویه وبویراحمد گفت:این سازمان دارای ۲۵۰۰عضو در هفت رشته ساختمانی شامل؛ عمران، معماری، نقشه برداری، ترافیک و شهر سازی، تاسیسات برقی و تاسیسات مکانیکی است.

شهامت افزود:آماده ارائه مشاوره رایگان در هفت رشته مربوطه به ادارات استان هستیم.سیمای شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد نامناسب است و رسانه ها باید بیشتر به مشکلات در این شهر بپردازند.اصلاحات انجام شده در میدان امام حسین(ع) شهر یاسوج بدون کار کارشناسی بوده و این سازمان در زمینه اصلاحات میدان امام حسین(ع) و تخریب تپه استانداری یاسوج و زیر گذر شهر دوگنبدان نظرات خود را به صورت کتبی به مسوولان مربوطه اعلام کرد.

شهامت با به سیمای نازیبا و ساخت وسازهای غیرمجاز در شهر یاسوج تاکید کرد و یادآور شد: برخی کارهای غیرکارشناسی به ویژه در حوزه ترافیک نیز وضعیت نامطلوبی را در سیمای پایتخت طبیعت ایران به وجود آورده است.
شهامت به ترافیک و تغییرکاربری غیراصولی و غیرکارشناسی شده در میدان استانداری شهر یاسوج اشاره کرد و افزود: ترافیک به وجود آمده در این مکان و در یک بازده زمانی کوتاه مشکلات فراوانی را برای شهروندان این شهر به وجود آورده است.

وی با بیان این مطلب که فنی و حرفه ای استان ۳۰۰۰ کارت مهارت صادر کرده اظهار کرد: باید بررسی شود که چند نفر از کسانی که این کارت ها برای آنها صادر شده در زمینه ساخت وساز فعالیت دارند، که بیشتر آنها برای دریافت وام و تسهیلات بانکی این کارت ها را دریافت کردند و در صنف هایی به غیر از کار ساختمانی مشغول هستند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کهگیلویه و بویراحمد خاطر نشان کرد:انجمن مهندسان خیر برای نظارت بر کار ساخت و ساز اقشار کم درآمد استان تشکیل خواهد شد.

شهامت تصریح کرد:سازمان نظام مهندسی ساختمان تشکیلات منسجمی است البته ممکن است در این تشکیلات ایرادات و مشکلاتی وجود داشته باشد.اما زیر سوال بردن کل این سازمان عناد با این سازمان است.متاسفانه برخی مسوولان استان با رفتار ها و عملکرد خود جایگاه نظام مهندسی را تنزل داده اند. ما از انتقاد منصفانه و تخصصی ناراحت نیستیم بلکه از بی انصافی ناراحت هستیم.

وی ادامه داد:۶۰تا ۷۰درصد ساخت و ساز های شهر های استان کهگیلویه وبویراحمد خوب و بالاتر از خوب ارزیابی شدند و از کیفیت خوبی برخوردار هستند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به این مطلب که در سه سال اخیر افزایش تعرفه نداشته ایم اضافه کرد: افزایش قیمت در زمینه های مختلف نسبت به سال قبل چند برابر شده اما تعرفه سازمان نظام مهندسی به دلیل تشکیل نشدن جلسات هیئت چهار نفره در سه سال اخیر تغییری نکرده است البته ما اهرم قانونی برای افزایش تعرفه داریم.

عیسی شهامت نظارت نداشتن سازمان نظام مهندسی استان را در طرح مسکن مهر یادآور شد و افزود: از آنجا که این سازمان هیچ گوه نظارت و دخل و تصرفی در این طرح ندارد بنابراین نمی تواند در زمینه رعایت مسایل فنی و مهندسی در این راستا نیز اظهار نظری داشته باشد.

شهامت تصریح کرد: تنها بخش نظارتی این سازمان در خصوص تاسیسات گازرسانی طرح مسکن مهر بوده که با دستور حسین صابری در چند روز گذشته نیز این حق نظارت از ناظران مهندس گرفته شد و حکم خلع ید سازمان نظام مهندسی استان را دراین زمینه صادر شد.

وی با بیان اینکه مهمترین اصل در زمینه نظارت در سازمان نظام مهندسی کیفیت کار است، گفت: این در حالی است که برخی افراد می خواهند کیفیت در کارها را فدای سرعت کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کهگیلویه و بویراحمد تعرفه خدمات مهندسی را یکی دیگر مشکلات و موضوعات اساسی بین سازمان نظام مهندسی ساختمان و کمیته چهارگانه در استان عنوان کرد و افزود: این سازمان بیش از سه سال است که تعرفه خود را افزایش نداده است.بطوریکه میزان تورم و گرانی در این سه سال افزایش سرسام آوری داشته است.

وی با بیان اینکه میزان تعرفه نظارتی در استان نسبت به میانگین کشوری بسیار پایین است ، گفت: تعرفه کشوری حدود ۱۹ تا ۲۰ هزار تومان به ازای هرمترمربع است در حالی که در این استان از سه سال پیش تاکنون کمتر از پنج هزار تومان است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد