تاریخ درج خبر : 1392/04/11
کد خبر : ۳۴۸۲۶
+ تغییر اندازه نوشته -

شهامت، با شهامت به انتقادهای استاندار پاسخ گفت

سایت استان: بالاخره کسی پیدا شد که توانست با ارائه مدارک و مستندات پاسخ استاندار را بدهد. استانداری که گفته می شود در همه جلسات متکلم وحده است و خود را دانای کل می داند.

500

هر چند گفته می شود مدیران در جلسات استانداری جرات اظهار نظر ندارند و از عتاب سید حسین صابری می ترسند اما رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان که در واکنش به صحبتهای استاندار جلسه خبری با حضور اصحاب رسانه برگزار کرده بود، گویا به این راضی نشده و با ارسال نامه ای مستقیم به استاندار، جواب انتقادات وی در که در شورای مسکن استان عنوان شده بود،  را داده است.

هر چند سازمان نظام مهندسی ساختمان به دولت وابسته نیست و یک تشکل غیر دولتی و غیر انتفاعی است ولی در آستانه پایان دولت احمدی نژاد شاید دیگر مدیران  از آقای شهامت درس شهامت بگیرند و بتوانند با مستندات قانونی و کارشناسی از نظرات خود در برابر بالاترین مقام اجرایی استان دفاع کنند.

متن این نامه در پی می آید:

جناب آقای دکتر صابری

استاندار محترم

سلام علیکم

احتراما”، در خصوص بیاناتی که در جلسه شورای مسکن مورخ ۹/۴/۹۲ درباره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان بدون حضور نماینده این سازمان ( به دلیل عدم دعوت به موقع ) ایراد فرموده اید و بعضا” حرمت و نقش جایگاه این سازمان در ارائه خدمات در طول ۱۷ سال عمر خود به شهروندان خدشه دار گردیده لازم است موارد ذیل را به استحضار برسانم :

۱- با توجه به شناختی که از جنابعالی به واسطه تجارب و افرتان داریم انتظار این بود که نه تنها در مورد سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ، بلکه هر نهاد یا دستگاهی که از قبل دعوت نگردیده یا نماینده قانون آن در چنین جلسه مهمی حضور ندارد یکطرفه قضاوت نگردد و بعضا” تصمیماتی اتخاذ نگردد که در تطبیق با قانون ، نقض صریح آن کاملا” واضح و مبرهن باشد بلکه بررسی عملکرد ، وظایف ، نقاط ضعف و قوت مربوط به آن دستگاه از جمله این سازمان می بایست به جلسه دیگری با حضور نمایندگان قانونی آن مطر ح تا آنها نیز دفاعیات و پاسخ خود را ارائه نمایند .

۲- قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در سال ۱۳۷۴ توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و در سال ۱۳۷۵ رسما” جهت اجرا ابلاغ گردید . طبق این قانون سازمان نظام مهندسی ساختمان نهادی غیر دولتی و غیر انتفاعی، که دارای ساختار اداری و ارکان مشخص ، اهداف و برنامه های مهم و معین بوده و دستگاه نظارت بر عملکرد این سازمان نیز وزارت راه و شهرسازی عنوان گردید . هدف غایی این سازمان ، انتظام و ساماندهی توان مهندسین در اجرای مقررات ملی ساختمان می باشد . این سازمان یک تشکل حرفه ای غیر انتفاعی است و حدود و اختیارات مجموعه های ادارات مرتبط با این سازمان نیز به تفصیل در قانون بیان شده است .

۳- در خصوص عملکرد سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با دارا بودن حدود ۲۵۰۰ نفر عضو توانمند در مقاطع کارشناسی تا دکترا در هفت رشته مهندسی ساختمان همین بس که اداره کل راه و شهرسازی استان طی یک بازدید میدانی از وضعیت ساخت و سازهای سطح استان بیش از ۶۰ درصد و در بعضی نقاط بیش از ۷۰ درصد از ساخت و سازها را دارای کیفیت خوب و بالاتر از خوب ارزیابی نموده اند که هنوز مهندسین ما منتظر شنیدن حداقل یک جمله خسته نباشید از طرف جنابعالی هستند . این کیفیت بیانگر عملکرد خوب سازمان و مهندسین عضو توانمند و متعهد آن می باشد . حق نیست که در چنین قضاوت های یکطرفه ، عملکرد سازمان زیر سئوال رفته و موجبات دلسردی این جامعه بزرگ فراهم گردد .

۴ – جناب آقای دکتر صابری معروف است که می گویند حرمت هر امامزاده به متولی آن است ، در اندک کمیسیون ها و کمیته هایی که این سازمان عضو آن می باشد و بعضا” فاقد حق رای نیز می باشد ، از ابتدای تشکیل هیئت مدیره دوره ششم این سازمان تاکنون سازمان یا دعوت نمی شود یا دقیقا” روز تشکیل جلسه بدون طرح موضوع جلسه و صرفا”با ارسال یک پیامک – که غالبا” جنبه رفع مسئولیت دارد – دعوت می شود که این موضوع طی مکاتبات متعدد و یا مذاکره حضوری با مدیران ارشد استانی مربوطه منعکس که متاسفانه دلیل قانع کننده ای تاکنون ارائه ننموده اند . از جمله نحوه دعوت به جلسه فوق الذکر

۵- عنوان فرموده اید سازمان نظام مهندسی ساختمان در امر مسکن مهر و بخصوص موضوع گازرسانی واحدها همکاری ننموده است . خدا را شاکریم که بالاخره نام مسکن مهر استان کهگیلویه و بویراحمد و سازمان نظام مهندسی ساختمان این استان را با هم در بیانات شما دیدیم .

جناب آقای دکتر صابری ما مدعی و سئوال کننده ایم که چرا سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با این همه توان ، توسط مدیران قبلی و فعلی راه و شهرسازی استان در مراحل مکانیابی ، طراحی و نظارت مسکن مهر نادیده گرفته شد ؟ چرا باید اداره کل راه و شهرسازی استان ( سازمان مسکن و شهرسازی سابق ) علیرغم مکاتبات متعدد و تقاضاهای قبلی این سازمان جهت انجام مشاوره و خدمات فنی و مهندسی در پروژه عظیم مسکن مهر استان این سازمان را نادیده بگیرد ؟ ( مدارک پیوست ) در خصوص تاسیسات گاز مسکن مهر و خدمات گازرسانی واحدهای آن که تنها بخشی است که این سازمان دخیل بوده است ، متاسفانه باید عرض نمایم که به دلیل وجود ایرادات عدیده فنی که در تاسیسات این واحدها مشاهده گردید ، مهندسین متعهد این سازمان حاضر به تائید کار غیر استاندارد نشده و نخواهند شد چرا که عقیده داریم و دارند مطابق سوگندنامه ورود به حرفه مهندسی ، در پیشگاه باریتعالی همگان باید مسئول و پاسخگوی تمامی اظهار نظرهای خود در رد یا تائید عملیات گاز رسانی باشیم و آنها نمی خواهند با دست خود مرگ های خاموش دیگری را با تاسیسات غیر فنی گاز رقم بزنند . حال که پروژه عظیم مسکن مهر از توان بالای نظارتی این سازمان بی بهره بوده است حداقل اجازه دهید بخش تاسیسات گازی این پروژه عظیم مطابق استانداردهای لازم اجرا شود و کیفیت فدای کمیت و زمان نگردد و ساکنین آتی این واحدها از این حیث دیگر دغدغه ای نداشته باشند .

در تماس های مکرر مسئولین محترم راه و شهرسازی استان در خصوص تائید گاز رسانی واحدهای مسکن مهر عنوان نموده اند : با توجه به اینکه نباید از برنامه زمانبدی عقب باشیم فعلا” شما تائید نمائید بعد پیمانکار ما اصلاح می نماید . قضاوت با شما . آیا این گفتار منطقی است ؟ آیا وظیفه ما طبق قانون این است ؟

در فرمایشات جنابعالی عنوان شده است هیئت مدیره سازمان اختلاف دارند ؟ جناب آقای دکتر ، استاندار محترم ، هیئت مدیره این سازمان در تصمیمات خود بعضا” اختلاف نظر دارند لیکن در اجرای امور و تصمیمات همراه و همدل بوده و اختلاف نظر را قطعا” همانند سایر نهادهای جمعی و مشورتی باید امری طبیعی بدانیم . در عمر کوتاه تشکیل هیئت مدیره جدید سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ، سازمان منشاء خیر و برکات زیادی که همانا اجرای هر چه بهتر قوانین و مقررات ملی ساختمان می باشد شده است .

لازم است بیان گردد که ما یک تشکل فنی هستیم و نه سیاسی ، مبنای قضاوتمان تخصص و دانشمان است نه بعضی از فرمایشات دین و دنیا سوز سیاسی و نه در خصوص مسئله گاز مسکن مهر استان در هیچ موردی جز به رضای خدا ، انجام وظیفه فنی و رعایت حال مردم شریف و نجیب استانمان توجه نکرده و نخواهیم کرد .

شما فرمودید ما سرمان به جایی دیگر گرم است .آری ما سرمان گرم است به کارمان ، به وظیفه مان و به دینی که به این استان داریم . شما حلقه های گمشده کیفیت ساخت و ساز را جایی دیگر جستجو نمائید . چرا با همه مکاتباتی که در خصوص نبود کارگران ماهر ، خلاء مجریان ذیصلاح ، مصالح ساختمانی غیر استاندادر ، قیمت سرسام آور تامین اجتماعی ، گرانی بیش از پیش مصالح ساختمانی ، عدم وجود نقشه های پهنه بندی زلزله استان و ریز پهنه بندی شهرهای استان ، عدم توجه شهرداری ها به تذکرات و گزارشات ناظرین این سازمان ، عدم اجرای صحیح ماده ۳۵ قانون نظام مهندسی در خصوص نظارت عالیه ، عدم فرهنگ سازی در رسانه ها جهت جا انداختن قوانین و مقررات ملی ساختمان ، عدم استفاده از دانش روز مهندسین توانمند استان در پروژه های عمرانی ( علیرغم اعلام آمادگی کتبی این سازمان مبنی بر ارائه مشاوره رایگان به ادارات دولتی ) و …… از طرف این سازمان صورت گرفته ، نه تنها دستگاه های ذیربط توجهی ننموده و رفع مشکل نکردند بلکه از دستگاه های نظارتی و حاکمیتی چون استانداری و اداره کل راه و شهرسازی استان نیز در این زمینه تاکنون پیگیری و مکاتبه ای خاص صورت نگرفت .

در خصوص تعرفه این سازمان فرمودید که این سازمان دنبال افزایش تعرفه است . اولا” جناب آقای استاندار ، تعرفه خدمات مهندسی در استان ما . در قیاس با تمامی استان های دیگر کمترین مبلغ است . ثانیا” از سال ۱۳۸۸ تاکنون هیچگونه افزایش تعرفه ای نداشته ایم و در حال حاضر این تعرفه حدود ۲۰ درصد تعرفه کل کشور است . و این در حالیست که تمامی استان های کشور به استثنای استان ما از جمله استان هایی که از نظر مساحت ، بافت اجتماعی ، وضعیت معیشتی اشتراکات زیادی با استان ما دارند– مثل ایلام – در سال ۹۲ افزایش تا حد تعرفه کشوری داشته اند . آیا انصاف نیست بعد از گذشت بیش از سه سال و با نرخ تورم بی سابقه کشور علی الخصوص در یکسال گذشته تقاضای افزایشی داشته باشیم ؟ که این تقاضا نیز توأم بود با پیشنهاد افزایش و ارتقا سطح خدمات فنی و مهندسی حتی در مکتوبه ای که به پیوست تعرفه کشوری محضر حضرتعالی ارسال گردید عین دستور جنابعالی این عبارت بوده است که : ( با تخفیف به هر میزانی موافقم خدا اجرتان دهد )

ولی متاسفانه مسئولین ذیربط حرمتی که جنابعالی برای نامه ما قائل بودید نیز قائل نشدند و اقدامی ننمودند . چگونه است که تمامی اجزاء ساخت و ساز اعم از مصالح ساختمانی، تعرفه های شهرداری ، تامین اجتماعی ، حق الزحمه کارگران ، استادکاران و حتی مشاورین املاک افزایش چشمگیری داشته است ولی خدمات مهندسی که به عقیده ما هزینه نیست بلکه تضمین سرمایه گذاری است باید ثابت باشد ؟ و در اقدامی عجیب و بدون هیچگونه محمل قانونی در شورای مسکن استان مصوب نمودید که تعرفه سال ۹۲ خدمات مهندسی نباید هیچگونه افزایشی یابد ؟ حال اینکه اگر این سازمان تاکنون در این خصوص اقدامی نکرده است علاوه بر احترامی که برای درخواست شما مبنی بر کاهش تعرفه قائل بوده ایم ، وضعیت معیشتی مردم استان را نیز لحاظ نموده ایم وگرنه جنابعالی واقفید که سازمان هر استان می تواند مطابق قانون افزایش برابری تعرفه کشوری را اعمال و ابلاغ نماید .

جناب آقای دکتر صابری علیرغم اعتقادی که هیئت مدیره این سازمان به سلامت نفس و دلسوزی شما برای امورات مردم دارد ولی متاسفانه در چندین جلسه در خصوص این سازمان اظهار نظر خارج از انصاف ایراد فرمودید که همین امر دستاویز مریض دلان و دلالانی که با اقدامات این هیئت مدیره دستشان از دلالی و سرکیسه کردن مردم کوتاه شده بود گردید تا در سایه این اظهار نظر دلسوزانه ولی غیر منصفانه تیشه به ریشه اجرای قوانین و مقررات ملی ساختمان بزنند . امید است چنانچه در آینده در خصوص عملکرد این سازمان ابهام ، نقد و یا پیشنهادی دارید با دعوت از اینجانب و اعضاء محترم هیئت مدیره این سازمان در هر ساعتی از شبانه روز با استماع نظرات و دلایل و مستندات نسبت به تجزیه و تحلیل عملکرد سازمان و ارائه راهکارهای مناسب اقدامات لازم صورت پذیرد .

در خاتمه توجه خود ، شما و تمامی مسئولین را به فرازی از نامه ۲۷ حضرت امیر ( ع ) در کتاب فاخر نهج البلاغه که به محمد بن ابی بکر والی مصر در خصوص شرایط زمامداری اسلامی نوشته شده جلب می نمایم . امید است که با استعانت از خدای متعال در این راه روشن گام برداریم :

” با مردم فروتن باش ، نرمخو و مهربان باش ، گشاده رو و خندان باش ، در نگاه ها یت و نیم نگاه و خیره شدن به مردم به تساوی رفتار کن تا بزرگان در ستمکاری تو طمع نکنند و ناتوانها در عدالت تو مایوس نگردند زیرا خداوند از شما و بندگان درباره اعمال کوچک و بزرگ ، آشکار و پنهان پرسش می کند “

والسلام علی من اتبع الهدی

عیسی شهامت

رئیس سازمان

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مهندس گفت:

  آقای شهامت اگه تو خیلی شهامت داشتی قبل از انتخابات ریاست جمهوری این حرف ها رو میزدی چون میدونی رفتنی است(استاندار) خیلی با شهامت شدی؟؟؟!!! بعدآ اختلاف نظر خوبه نه اینکه اختلاف سر گرمسیری سردسیری باشه یا همون خاله خورزوی باشد

  • مهندس گفت:

   آقای شهامت جسارت و شهامت داره که آشکار حرف خودشو بزنه هر موقعی هم که باشه اما شما که به گفته خودت مهندس هستی چرا شهامت نداری اسمتو بگی؟

 • زهرا گفت:

  آقای ……. برادر آیا تو خود پیمانکار مسکن مهر نبودی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ حیف مهندس با این همه مظلومیت وصداقت !!!!!!!!!11

 • مهندس گفت:

  وجود اختلاف سلیقه در هر مجموعه ای باعث رشد آن مجموعه و عدم آن باعث رکود میشه و این نشان از باز بودن فضای تبادل نظر و استفاده از خرد جمعی است که در دوره استانداری صابری به واژگان و تفکر مجموعه مدیریتی استان وارد نشده. ولی اختلاف نظر با عمل گیو تینی فرق داره، مثل خلع ناگهانی معاونت عمرانی و سکوت و حرفهای یک طرفه جلسات اداری که احتمالا نشان از یکدلی مجموعه تحت مدیریت ایشان داره!!!!!!

 • مجید گفت:

  آقای دکتر صابری در همین نکته خلاصه میشه که آشپزخانه اپن را خلاف شرع و دین میداند و گفته که به چنین نقشه هایی مجوز ساخت ندهید :(

 • همشهری گفت:

  درود برشهامت. جناب شهامت ما قدر استانداری مثل نیکزاد را ندانستیم برسرمان همین آید که یک فوق دیپلم دینی عربی برما حاکم شود . درچند وقت پیش از خود آقای استانداردر یکی از کامنتها خوندم که ایشان یکی از دستوردهندگان توزیع سیب زمینی بودند در زمان دور دوم کاندیداتوری آقای احمدی نژاد اصلا” کجا معلوم است که ایشان دکترا داشته باشند. امروزه مداحان هم دارای سهمیه دکترا هستند. ونوابغ ما در پشت درهای بسته .ما مردم بدبختی هستیم اگر یک حلیم پز از بیرون استانمان بیاید اورا عقل کل میدانیم اما نیروهای برجسته ودکترا داریم متعهد ومخلص مردم ادعا هم ندارد باید کنج خانه یانهایتا” در یکی از دانشگاهای آزاد چند واحدی در س بگیرند و امثال آقای دکتر صابری ودکتر حسین اله کرم برای آنها خط نشان بکشند. واله آقای دکتر صابری این مردم مسلمانند وشیعه اثنی عشری. ودر هرخانواده ای دارای شهیدند ویااینکه وابستگان شهید .آقای صابری شما فرهنگ این مردم را هنوز نشناخته اید. این مردم دارای فرهنگ غنی که همواره علیه ظلم وبیدادگری قیام کردند . ولی برای حکومت جمهوری اسلامی جان باختند. وهمواره سر درقدم اولیاامرو منکم هستند.

 • مخاطب گفت:

  آقای شهامت لطف کند مریض دلان و دلالان که با اقدامات هیئت مدیره دستشان از دلالی و سرکیسه کردن مردم کوتاه شده را به آمار و اسناد برای مردم مشخص کند؟؟؟؟؟؟؟

پربازديد