تاریخ درج خبر : 1393/05/27
کد خبر : ۳۴۹۴۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -

دلواپسی یک دکتر برای سلامتی ایرانی ها

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان باشت گفت: خبر آنقدر بهت آور و تکان دهنده بود که جامعه ایران اسلامی را تحت تاثیر خود قرار داد.

به گزارش خبرنگار سایت استان، کریم رضایی  افزود: روغن پالم روغن نخل است که دارای50درصد چربی اشباع بوده و مصرف آن در هشت فرآورده لبنی با رعایت سقف مجاز استاندارد آزاد است.

وی اظهار کرد: خبر استفاده غیر مجاز از روغن پالم در تولیدات لبنی آنقدر بهت آور و تکان دهنده بود که جامعه ایران اسلامی را تحت تاثیر خود قرار داد.

وی گفت: استفاده غیر مجاز روغن پالم آن هم درجامعه ای با فراوانی بیش از 80درصدی کمبود کلسیم در شهروندان واقعا بسیار نگران کننده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان باشت تصریح کرد: این همان جامعه ای است که 4تا6 برابر استاندارد جهانی نمک، شکر و نوشابه مصرف می کنند.

دکتر رضایی عنوان کرد: جامعه ای که سهم ورزش درفعالیتهای روزانه به شدت کاهش یافته و اغلب مردم به زندگی آپارتمان نشینی روی آورده و شاهد افزایش مصرف فست فود، چیپس، پفک و نوشابه و به تبع آن شاهد کاهش مصرف لبنیات و میوه و سبزیجات در آن هستیم.

وی بیان کرد: جامعه ای که هر فرد به طور میانگین سه دندان پوسیده دارد و که 80درصد مشکلات سالمندان آن اسکلتی عضلانی است.

وی گفت: متاسفانه از سالهای نه چندان دور، به دلیل سیاستگداریهای نامطلوب اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم، شاهد کاهش محسوس و نگران کننده سهم لبنیات از سبد غذایی مردم بودیم.

دکتر رضایی عنوان کرد: به روایت آمارهای رسمی به ازائ هر30درصد افزایش قیمت لبنیات شاهد کاهش10درصدی مصرف آن در سبد مصرفی خانواده های ایرانیان هستیم.

وی تاکید کرد: البته باید به خاطر آورد که ایرانیان در مصرف نوشابه، شکر، نمک قهرمان بی مدال جهان هستند و هر ایرانی به طور متوسط کمتر از یک سوم استاندارد جهانی لبنیات مصرف میکند به طوریکه مصرف سرانه ایرانی در سال بطور متوسط 75کیلوگرم و در مقابل شهروند اروپای تقریبا در سال380کیلوگرم لبنیات مصرف میکند.

وی بیان کرد: مطابق برنامه چهارم توسعه قراربود مصرف سرانه لبنیات هر ایرانی به 160کیلوگرم در سال برسد.

وی تصریح کرد: حال در جامعه ای که شیوع و بروز مشکلات اسکلتی –عضلانی در مردم رو به ازدیاد است ضرورت افزایش مصرف لبنیات مشهود و مبرهن است که البته با تورم افسارگسیخته و خودسرانه در گروه لبنیات شاهد کاهش محسوس مصرف آن هستیم.

وی اضافه کرد: تخلف بارز جدید کارخانه های تولیدی در استفاده غیرمجاز و بالاتر از استاندارد روغن پالم که تهدید علیه سلامت عمومی ایرانیان محسوب میشود منجر به کاهش نگران کننده مصرف لبنیات در شهروندان شدو جای تاسف اینکه به جای پرداختن به اصل موضوع تهدید علیه سلامت عمومی شهروندان، به موضوع حاشیه ای و دست چندم ضرر میلیاردی عده ای سودجو پرداخته شده است که در این بین شهامت و جسارت وزیر محترم بهداشت در خور تقدیر است

دکتر رضایی اظهار کرد: این نکته را باید افزود که از سال 1390 هرساله شاهد کاهش14درصدی مصرف لبنیات در ایران بوده ایم و در سال 92 و 93 نیز این کاهش مصرف ادامه دارد.

به راستی با کاهش مصرف لبنیات،کاهش ورزش،کاهش مصرف میوه و سبزی،افزایش مصرف دخانیات،افزایش بی تحرکی و افزایش استرس زنگ خطری برای پوکی استخوان ایرانیان نیست؟

آیا ماده 688 که موضوع “تهدید علیه سلامت عمومی” است در خصوص تخلف بارز این کارخانجات لبنی مصداق دارد؟

به راستی کجایند دلواپسانی که خیلی دلواپس بودند؟

کجایند دلواپسانی که نسبت به بالاترین سرمایه هرایرانی یعنی سلامتی ساکت و خموشند؟

من هم امروز دلواپس شدم

اما نه از نوع سیاسی

و نه از نوع دم فروبستن به وقت گفتن و گفتن به وقت خاموشی

دلواپس سلامتی ایرانی هستم

ایرانیانی که شایسته بهترینها هستند

باشد که شاهد تنویر افکار عمومی در خصوص این تخلف گسترده و برخورد شایسته باشیم

به امید داشتن جامعه ای با استانداردهای سلامت

منبع:ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • فرهنگ گفت:

    خیلی عالی بود کاش روزی استرس درایران پایین بیاید کاش روزی ایران ومردم ایران شاهد جامعه ای سالم و با فرهنگی بالا باشند

پربازديد