تاریخ درج خبر : 1393/05/27
کد خبر : ۳۴۹۴۶۳
+ تغییر اندازه نوشته -

استاندار: با تخریب کنندگان منابع طبیعی برخورد قاطع و معنی دار شود

استاندار کهگیلویه و بویراحمد به اشاره به اهمیت عرصه های منابع طبیعی و محیط زیست گفت: برخورد دستگاه قضایی استان با افرادی که به طور عمد عرصه های منابع طبیعی را تخریب می کنند قاطع، روشن و معنی دار باشد.

به گزارش خبرنگار سایت استان، سید موسی خادمی روز یکشنبه در نشست بررسی آتشسوزی در منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد و راهکارهای مقابله با آن افزود: قاطعیت دستگاه قضا و برخورد جدی با افرادی که به طور عمد منابع طبیعی استان را به آتش می کشند نقش مهمی در کاهش آن معضل خواهد داشت.

وی به مشکلات متعدد کهگیلویه و بویراحمد برای مقابله با آتش سوزی های گسترده در مراتع و جنگل های استان اشاره کرد و گفت: در چند ماه گذشته نیروهای منابع طبیعی و فرمانداران شهرهای استان با وجود کمبود امکانات تلاش زیادی را برای حفاظت و اطفای حریق عرصه های طبیعی استان از خود نشان دادند که جای تقدیر دارد.

خادمی مستندسازی عرصه های منابع طبیعی که بیشترین فراوانی در زمینه آتش سوزی را دارند مهم دانست و افزود: با این روش می توان در مواقع بحران و آتش سوزی به نحو مطلوب تری مدیریت کرد.

وی اظهار کرد: باید با هماهنگی و همکاری تمام دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد آسیب های ناشی از آتشسوزی مراتع و جنگل های استان را کاهش داد.

خادمی با اشاره به اینکه برطرف کردن مشکلات تنها نیازمند اعتبار نیست، عنوان کرد: تشکیل گروه های مردم نهاد در مناطق مختلف استان برای مقابله با آتش سوزی جنگل ها و مراتع باید در دستور کار نهادهای مربوطه قرار گیرد.

وی ابراز داشت: به دلیل گستردگی آتش سوزی مراتع و جنگل ها در این استان امسال باید اعتبارات ویژه ای در زمینه مدیریت بحران تخصیص یابد که با ارایه گزارش آتش سوزی ها به وزارت کشور و سازمان مدیریت نسبت به جذب این اعتبارات اقدام خواهد شد.

خادمی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری را متولی اصلی حفاظت از عرصه های طبیعی کشور دانست و گفت: تجهیزات ادارات کل منابع طبیعی در استان ها ابتدایی است و این سازمان باید در بودجه خود اعتبار لازم برای خرید امکانات مورد نیاز این حوزه را پیش بینی کند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این نشست از مدیرکل منابع طبیعی استان خواست تا هفته آینده نسبت به خریداری بسکت اطفای حریق بالگرد جمعیت هلال احمر استان اقدام کرده تا برای اطفای آتشسوزی عرصه های منابع طبیعی از آن استفاده شود.

خادمی اعتبار مورد نیاز برای خرید بسکت اطفای حریق بالگرد جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد را حدود 50 تا 120 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: این میزان اعتبار از سوی استانداری استان تامین خواهد شد.

وی از برگزاری همایشی با موضوع امکان سنجی برطرف کردن مشکلات کهگیلویه و بویراحمد بدون استفاده از منابع دولت و توجه به نقش مردم خبر داد و افزود: در این همایش راهکارهای استفاده از ظرفیت های مختلف برای مدیریت و اداره استان مورد بررسی قرار می گیرد.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت:از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 25 فقره آتشسوزی مراتع و جنگل در شهرستان بویراحمد رخ داده که در این زمینه رتبه اول را در میان سایر شهرستانهای استان دارد.

پژمان نیک اقبال افزود: از سال 88 تاکنون بیش از 204 میلیارد تومان به عرصه های منابع طبیعی و محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد خسارت وارد شده که این میزان باید جبران شود.

وی اعتبار مورد نیاز برای احیای جنگل ها و مراتع کهگیلویه و بویراحمد در پنج سال گذشته را 29 میلیارد و 500 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: به دلیل سخت گذ بودن مناطق این استان اطفای حریق مراتع و جنگل ها در این استان با مشکل مواجه است.

وی بیان کرد: در مواقع بحران و آتشسوزی به دستور استاندار و فرمانداران باید از تمام ظرفیت ها و امکانات استفاده شود که برخی ادارات در این زمینه سهل انگاری می کنند.

نیک اقبال نبود امکانات سخت افزاری را از دیگر مشکلات برای اطفای حریق عرصه های منابع طبیعی دانست و گفت: دارایی ادارات کهگیلویه و بویراحمد برای خاموش کردن آتش مراتع و جنگل ها تنها نیروی انسانی است که با دست خالی کاری از آنها ساخته نیست.

وی نبود بالگرد مناسب ویژه اطفای حریق و نبود تجهیرات کافی را از سایر مشکلات استان در بحث اطفای حریق جنگل ها و عرصه های منابع طبیعی خواند و افزود: اعتبارات خاصی برای آتش سوزی پیش بینی نشده است.

نیک اقبال عنوان کرد: با تلاش و پیگیری استاندار اعتباراتی در قالب تسهیلات برای پرداخت خسارت دیدگان ناشی از آتش سوزی در نظر گرفته شده ولی تاکنون اختصاص نیافته است.

وی با بیان اینکه در زمینه تامین اعتبارات جاری نیز مشکلاتی وجود دارد، ابراز داشت: باید اعتبارات جاری لازم در اختیار فرمانداران قرار گیرد تا برخی امکانات اولیه برای مقابله با بحران ها و آتش سوزی ها را تامین کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: 20 درصد جنگل های زاگرس، هشت درصد جنگل کشور و 740 هزار هکتار مرتع با تولید سه و نیم کیلو علوفه در هکتار در این استان است.

سید محمدرضا جهان آرا شرایط جنگل ها و مراتع کهگیلویه و بویراحمد را در دنیا حایز اهمیت دانست و افزود: خشکسالی های گذشته موجب شده تا جنگل ها و مراتع این استان در فصول گرم سال مستعد آتشسوزی باشند.

وی بیان کرد: آتش زدن پس چر مزارع، انداخت ته سیگار در مراتع خشک، خاموش نکردن آتش از سوی گردشگران پس از پخت غذا ،آتش بازی از سوی کودکان،آتش سوزی سوجویان و زمین خواران از جمله دلایل آتش سوزی در مراتع و جنگل های استان است.

جهان آرا سخت گذر بودن عرصه های منابع طبیعی، کمبود آب برای استفاده افراد اطفاگر، سنگینی کپسول های اطفای حریق برای حمل به ارتفاعات و وزیدن باد را از سایر مشکلات برای خاموش کردن آتش سوزی مراتع و جنگل های کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: دستگاه قضایی این استان در فصول مختلف سال پرونده های زیادی در زمینه آتش سوزی عرصه های منابع طبیعی را رسیدگی می کند.

مختار کوشا افزود: در فصل بهار بوته کنی گیاهان کوهی و درفصل پاییز تخریب، تجاوز، تصرف و شخم زدن منابع طبیعی از جمله مشکلاتی که دستگاه قضایی ب آنها رو به رو است.

وی با بیان اینکه سهل انگاری افراد، گردشگران و آتش بازی کودکان در عرصه های منابع طبیعی از علل ایجاد آتش سوزی در جنگل های استان است، یادآور شد: با توجه به گردشگر پذیر بودن شهرهای دنا و یاسوج در فصل تابستان آتش سوزی در منابع طبیعی این مناطق افزایش می یابد.

کوشا فرهنگ سازی برای حفاظت از منابع طبیعی را از مهمترین راهکارها دانست و گفت: مراکز علمی و آموزشی نقش بسزایی در این زمینه می توانند ایفا کنند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: شعب ویژه در دادسرا و دادگاه های بدوی و تجدیدنظر استان دایر شده و خارج از نوبت و ویژه به تخلفات و آتش سوزی ها در عرصه های منابع طبیعی رسیدگی می کند.

کوشا ابراز داشت: براساس ماده 690 قانون مجازات اسلامی با متخلفان عرصه های منابع طبیعی به صورت جدی و با مجازات شدید برخورد می شود.

منبع:ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد