تاریخ درج خبر : 1392/04/12
کد خبر : ۳۵۰۱۱
+ تغییر اندازه نوشته -

عارف چهره ماندگار اصلاح طلب

سایت استان: سید محمد نیک نژاد

اگر به شیوه ی عقلا و اندیشمندان بشری بالاخص منصفان اخلاقی به توفیقات سیاسی خویش در چند دهه اخیر بنگریم و پیروزی های انتخاباتی را با ذره بین انصاف تماشا کنیم و فعلا محاسن فراوان آنها را کنار بگذاریم و به دیده تعمق آسیب ها را بشمریم؛ و حتی اندکی هم آنها را بزرگتر از واقعیت ببینیم تا نمایان تر به چشم عبرت دیده شوند، به جرأت می توان گفت که:

بزرگترین آسیب بعد از هر پیروزی غرور و درنتیجه آن خودخواهی کریهی است که ناخواسته عارض اخلاق فعالان سیاسی می گردد. آنچنان که قویترین عامل شکست دور آینده فعالیت سیاسی آنان خواهد شد.
پیروزی دوم خرداد ۷۶ هم با همه ی محاسن و زیبایئهایش از این آفت نامیمون مصون نماند و در حرکت های سیاسی اصلاح طلبی آن گویا مادر ایثار و از خودگذشتگی در امور سیاسی عقیم گشته بود و خبری از فضیلت بسیار ارزشمند ترجیح دیگران بر خویشتن وجود نداشت.
آهسته آهسته سایه ی نامبارک یأس همه ی مشتاقان بویژه فعالان اخلاقی سیاست را می گرفت؛ و بیم آن می رفت که فرزند برومندی به نام ایثار در این امور متولد نخواهد شد.
تا انگاه که نوبت به انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ رسید؛ جوانمردی از تبار خوبان به نام آقای دکتر عارف، چهره ی وزین و آشنای اصلاح طلب، عامل به اصطلاح عمل نه در شعار؛ کاندیدای ریاست جمهوری ایران گردید. مقدمات انتخاب شدن را با هوش و استعداد سرشار خویش آماده ساخت. در مناظرات با رقبای خود، مودب، متین، مستدل، و معتقد به دفاع از شیوه ی اصلاح طلبی پرداخت بطوری که خود عارف بود و در دل اهل معرفت هم جای گرفت.
تردیدی ندارم اگر این رفتار را تا پایان ادامه میداد، پیروز میدان رقابت می گشت. اما به ناگهان سید اصلاحات با لبخند ملیحش آداب سیاست به جای می آورد و تقاضای کنار رفتن از رقابت انتخاباتی به نفع آقای دکتر روحانی را با ایشان مطرح مینماید. بعضی ها را تصور برآنست که استجابت این امر کاری است آسان اما واقعیت این است که بین ۷ کاندیدا با رتبه ی ممتاز و در معرض ملتی همچون ایران بزرگ برای انتخاب شدن ریاست جمهوری این کشور کهن به راحتی کنار رفتن کار هر کسی نیست؛ بلکه انسانی می خواهد، متواضع، بزرگوار، مسلط بر هوای نفس، تارک دنیا، خرسند برضای حق، معتقد به عقل جمعی و دموکراسی، دوراندیش که یک عالم احترام به پیش کسوت راهش و یا مراد خویش داشته باشد.
با نگاه به تقاضای آقای خاتمی و پذیرش بزرگوارانه آقای عارف در بادی امر این پدیده همچون بازی شطرنجی به ذهن متبادر می¬ شود که یکی از بازیگران حکیم و قدردان آن بنام آقای خاتمی با اشاره آقای هاشمی رفسنجانی مهره¬ ای گران سنگ را چنان ماهرانه جابجا کرد که نه تنها حریف مقابل بلکه تمام تحلیل گران و خبرگزاری های معرض جهان را کیش و مات و متحیر نموده است.
در دنیای خیال با تصور چنین بازی و صفحه شطرنج آن، قهرمان را حریفی می بینیم که آن مهره جادوگر را جابجا کرده ولی در عالم واقعیت و با اطلاع کامل از نیروهای باطنی انسان وسواسی که اندرون خود دارد، پهلوان واقعی را خود مهره ای می یابیم که بر تمام تعلقات دنیائیش پیروز گشته و سرفرازانه از عهده جهاد اکبر بر آمده و لقب برازنده ی مجاهد را به خود اختصاص داده است.
شاید در نگاه آنان که اخلاق را آفت سیاست می دانند، ایثار آقای دکتر عارف آنچنان چنگی به دل نزند. اما از دیدگاه پیروان فخر عالم هستی پیامبراکرم (ص) که هدف از بعثتش را اتمام مکارم اخلاق می داند و بعبارتی دیگر، پیروان مکتبش هدف از اِعمال سیاست را رسیدن به اخلاق حسنه می دانند پذیرش این تقاضا کاریست بی نظیر؛ و باعث خشنودی و شعف و شادمانی تمام کسانی گردید که به عزت ایران و جمهوری اسلامی عشق می ورزند. و حاصل این ایثار برگزاری انتخاباتی آبرومند، پرشور، جذاب که آقای دکتر روحانی با اکثریت مطلق آرا و اختصاص بیش از ۱۸ میلیون رای افتخار آفرین بعنوان رئیس جمهور کشور اسلامی ایران انتخاب می گردد.
درود همه مقدسین عالم بر چنین روح بزرگی.
جذابیت این فضیلت اخلاقی در عالم سیاست، منِ شیفته اخلاق حسنه را چنان مجذوب کرد که: دست از گل بشویم، همان گِلی که بداخلاقی های بعضی از سیاسیون مرا از محیط¬ های علمی و فرهنگی بدر آورده و به قول سعدی بزرگ «در خندق طرابلس با جهودانم به کار گِل واداشتند» و مشتاقانه پس از گذشت سال¬ ها دوباره به فرسایش قلم روی آورم و دین خود را نسبت به رفتار این مرد بزرگ ادا نمایم، و خاضعانه بگویم: جناب آقای دکتر عارف: احسنت «آنچه خوبان همه دارند تو یکجا داری»
این سوکشان سوی خوشان وان سو کشان با ناخوشان- یا وارهد یا بشکند کشتی در این گردابها
خوشبختانه شما وارهیدید-سلام بر تمام رهیدگان

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد