تاریخ درج خبر : 1393/05/28
کد خبر : ۳۵۱۰۵۳
+ تغییر اندازه نوشته -

علم بهتر است یا قدرت؟

سایت استان: سیدعلی محقق

صبح فردا اولین استیضاح دولت اعتدال گرا از سوی مجلس اصولگرا رونمایی می‌شود. درست یک سال و 5 روز پس از رای اعتماد بهارستان به اکثریت کابینه روحانی و 9ماه و 20 روز پس از آغاز سکانداری رضا فرجی دانا در وزارت علوم قرار است این عضو کابینه بار دیگر در معرض رای و تصمیم نمایندگان مخالف و موافق قرار گیرد. استیضاح فرجی دانا اگرچه اولین تقابل دولت یازدهم و مجلس نهم نیست اما جدی ترین رویارویی این دو قوه است که از قضا درست در یکسالگی عمر دولت اتفاق می‌افتد. در کشورها و دموکراسی‌های مختلف، معمولا وزرای آموزش یا علوم و به طور کلی سکانداران دستگاهها و سازمان‌های علمی و آموزشی معمولا بیشترین فاصله‌ها را از سیاست و دعواها و زد و بندهای سیاسی و جناحی دارند. در این گونه جوامع حرف اول و شاید آخر در تصمیم گیریهای کلان برای انتخاب و انتصاب سیاستگذاران ارشد مراکز آموزشی و مدیران دانشگاهی را توانمندی‌های علمی و آموزشی می‌زند. چه در سیاسی ترین و دو قطبی ترین دموکراسی‌ها و چه در کشورهایی که معمولا دولت‌ها از طریق ائتلاف‌های چند حزبی بر روی کار می‌آیند به طور معمول انتخاب وزرای علوم( یا معادل آن) چندان درگیر و قربانی دعواهای پارلمانتاریست‌های سیاسی کار و رقابت‌های معمول درون مجالس و جوامع نمی‌شود.

در اینگونه کشورها حتی اگر انتخاب اکثر قریب به اتفاق اعضای کابینه حاصل رایزنی‌های سیاسی و توافقات حزبی اهالی دولت و پارلمان باشد، معمولا متولی آموزش و علوم نه از بین سیاسیون و از سوی سیاستمداران، که از میان اهالی فن و به روش تکنوکراسی و با اولویت شایستگی- و نه وابستگی- برگزیده می‌شود. از این رو است که در این گونه جوامع حتی در جنجالی ترین و سیاسی ترین دولت‌ها هم معمولا کم حاشیه ترین عضو کابینه وزرای علوم و آموزش هستند.هر ازگاهی هم اگر وزیری یا دولتی به خاطر مسائل مرتبط با دانشگاهها و مراکز آموزشی از سوی پارلمان بازخواست شود پیش از اینکه رنگ و بوی سیاست داشته باشد از جنس مطالبات شهروندان و مسائل صنفی و آموزشی است.
اما در ایران ما و در سالهای اخیر انگار قرار نیست درِ وزارتِ کاملا تکنیکال علوم بر این پاشنه منطقی بچرخد و سیاسی کارهای قدرت طلب بی اعتنا به دموکراسی و رای مردم از وزارت علوم هرچیزی را مطالبه می‌کنند به جز علم. روحانی در دو ماهه اول آغاز دولتمداری خود سه بار مجبور به معرفی گزینه پیشنهادی خود برای تصدی سکان وزارت علوم به بهارستان شد و اکنون هم وزیری که 9 ماه پیش از گردنه سخت گذر رای اعتماد عبور کرد بار دیگر به بهارستان احضار شده تا استیضاح شود. از قضا رییس دولت یازدهم به گواه همه اهل نظر در انتخاب گزینه‌های خود برای سکانداری امور دانشگاههای کشور بیش از هرچیز به توانمندی و مقبولیت این افراد توجه داشته است نه خط و ربط سیاسی افراد. با این حال چه در سخت‌گیری‌های منجر به حذف جعفر توفیقی و جعفر میلی منفرد و چه در تقابل اخیر با دولت بر سر فرجی دانا، ردپای تندروترین، سیاسی ترین و کاسبکارترین افراد به وضوح به چشم می‌خورد. هرچقدر هم که ادله رسمی و غیر رسمی استیضاح کنندگان و شواهد پیش و پشت پرده ماجرا را ورق می‌زنیم، کمتر می‌توان به چیزی از جنس جانبداری از علم و آموزش و نظام آموزشی و درس و حساب و کتاب برخورد. هرچه هست بهانه جویی و سیاسی کاری است و مقوله‌هایی که اول و آخر آنها به جدال برای کسب قدرت و جدل‌های جناحی ختم می‌شود.

24 ساعت مانده به برگزاری اولین استیضاح دولت یازدهم هرچقدر که فضا در بهارستان و در بین سیاسیون جناح منتقد دولت شفاف نیست در دانشگاهها همه چیز روشن است. در لایه‌هایی از قدرت و در بین گروهها و تشکل‌های شناسنامه دار و تندرو و در راهروهای پارلمان، کاسبکارهای سیاسی به شدت مشغول فعالیتند تا بلکه فردا یکی از موفقترین وزرای کابینه روحانی را از پاستور جدا کنند. در مقابل اهالی دانشگاه، استادان، دانشجویان و قاطبه آنهایی که دستی بر آتش واقعی علم و آموزش دارند، آسیمه سر نگران بی سر و سامانی دوباره سکان علم و آموزش در کشورند و با تومارهای متعدد و اظهار نظرهای دلسوزانه از طیف معتدل و منطق‌پیشه مجلس کوتاه شدن دست سیاسی‌کاران و کاسب‌کاران از وزارت علوم را طلب می‌کنند. استیضاح روز چهارشنبه اگرچه در ظاهر و روی کاغذ یک روی دیگر از تقابل بازندگان و برندگان رقابت 24 خرداد 92 و تلاش پایدارها و دلواپس‌ها برای انتقام گیری از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری است، اما در واقع این رویارویی، تقابل سیاسیون معطوف به قدرت و دانشگاهیون معطوف به علم است. به بیان ساده تر صبح چهارشنبه مردم ایران شاهد رویارویی تاریخی علم و قدرت در سالن سبز بهارستان خواهند بود.

سرمقاله ابتکار – سه شنبه 28 مرداد 93

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  اگر از “علم” و “قدرت” بگویید می گویم که هر دو با هم یکی و یگانه اند. هرگز نمی شود بدون داشتن علم, قدرتی به دست آورد و هرگز علم داشتن به ضعف و ناتوانی نمی انجامد.
  اما اگر درباره مقایسه “علم ناقص” و “قدرت ناچیز” سوال بپرسید,می گویم هیچکدامشان خوب نیست. چه برسد به اینکه یکی بهتر از دیگری باشد.
  زیرا با آن علم به درد نخور حال و روز دانش در مملکت ما اسفناک است و با آن قدرت های کوچکی که با این علم ناقص درافتاده وضع معیشت و فرهنگ و رفاه مردم کشورمان اینطوری ست…
  نه! هر دو بدند و یکی از یکی بدتر! وقتی هم که با هم در میافتند بدتر از بد می شود و به سبب از دست رفتن فرصت ها و استهلاک سرمایه های اجتماعی, ما مردم “ضعیف” تر و “نادان” تر از گذشته می شویم!

 • ترنم گفت:

  سلام. رشته حقوق بهتر است چون هم علم میاره هم ثروت هم قدرت. هههههه

پربازديد