تاریخ درج خبر : 1393/05/28
کد خبر : ۳۵۱۰۷۲
+ تغییر اندازه نوشته -

فتنه خوانی؛ مجوزی برای حذف نیروهای کارآمد

 سایت استان: فضل الله یاری

طی پنج سال گذشته در کنار همه تحولات عجیب و غریبی که در فضای سیاسی کشور رخ داده، یک پدیده عجیب دیگر نیز رو نشان داده است و آن گروهی ست که با رگ‌های برجسته و چهره‌های برافروخته سرگرم کاری شده اند که شاید بتوان آن را «فتنه خوانی» نام گذاشت. این البته عجیب نیست، چه بنا به گفته بسیاری از تحلیل گران و فعالان سیاسی، آنان نانِ خود در تنورِ «فتنه» می‌پزند و اگر این تنور خاموش بماند، خاکستر آن دردی از آن‌ها درمان نخواهد کرد. پس این تنور هر چه بر افروخته تر، نانش بر شته تر.
اما نکته جالب ماجرا این جاست که این افراد گویی همه فریاد خود را بر سر فتنه خالی کرده اند و در برابر همه ناهنجاری‌ها و معضلات دیگرِ کشور صدایی برای برآوردن ندارند. این افراد و گروه‌ها در یک طرف همه فریاد و هوارند و در طرفِ دیگر سکوت محض. عمده این افراد که این روزها در مجلس حضور دارند همه چیز را با معیاری می‌سنجند که اساساً در همه موارد جواب نمی‌دهد. بنگرید به اتفاقات روزهای رای اعتماد مجلس به وزرای دولت یازدهم تا کنون. از آن روزها تاکنون هر وقت که خواسته اند مانع از ورود کسی به دولت برخاسته از رای مردم شوند، با برچسپی از فتنه کارِ خود را سامان داده اند و چشم بر دیگر توانایی‌ها و ظرفیت‌های آنان بستند و بلکه تلاش کردند تا این وجه از شخصیت آنان نادیده گرفته شود. از آن سو نیز هر کس را که می‌خواستند بزرگ کنند، چشم بر همه خطاهای او پوشیدند و شخصیتی از او ساختند «فتنه ستیز»، تا بر اندامِ ناسازِ او قبایی زیبا بپوشانند.
دکتر محمد علی نجفی و سعید مرتضوی دو نمونه بارز این موضوع هستند. در روز رای اعتماد به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش چشم خود را بر همه توانایی‌های اجرایی و علمی دکتر محمد علی نجفی بستند و رای مردم تهران به او در شورای شهر را به هیچ انگاشتند و اعتماد رئیس جمهور منتخب مردم و مهم تر از همه استقبال عجیب فرهنگیان و معلمان از وزارت او را نادیده گرفتند و بر چسب بزرگی به نامِ فتنه بر چهره این نیروی مدیریتی کشور زدند تا دولت و بدنه آموزش و پرورش را از وجود او بی بهره سازند. داستان سعید مرتضوی در نگاهِ فتنه خوانان، درست نقطه مقابل محمد علی نجفی است. سعید مرتضوی قاضی جوانی که بیش از یک دهه حضور پررنگی در پروژه تضعیف مطبوعات و ایجاد محدودیت برای فضای سیاسی کشور داشت و در برخی از پرونده‌هایی که سبب قطع رابطه ایران با برخی از کشورهای موثر جهان شده، نیز ردپای او دیده می‌شود و مهم تر از آن نام وی به عنوان متهمِ در این پرونده مرگ چند تن از جوانانِ این مرز و بوم در ماجرای کهریزک مطرح است. در نگاه این افراد همه این خطاها فدای یک تار موی او، که به زعم آنان فتنه ستیز و به تعبیرِ یکی از افراد این گروه در مجلس «خاکریزی در برابر فتنه» بوده است.
***
این افراد در یک سال اخیر، پس از پایان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، یک افتخار را برای خود اعلام کرده و آن را دلیلی بر آزادگی خود و رهایی از تعلقات حزبی و باندی دانسته اند، و آن انتقاد از محمود احمدی نژاد بود. محتوای انتقادات آنان از رئیس جمهور سابق دقیقاً همان موضوعاتی بوده است که منتقدان رئیس دولت سابق در هشت سال ریاست جمهوری او بر آن‌ها انگشت گذاشته بودند، اما این فتنه خوانانِ حرفه ای چشم خود را بر همه این واقعیت‌ها بستند تا مبادا مخالفانِ احمدی نژاد پُررو شوند(!)
***
در ماجرای پر سر و صدای استیضاح وزیر علوم نیز گویی همین بازی در جریان است. آرامشِ حاکم بر دانشگاه‌ها در یک سال گذشته، پرده برداری از فساد بزرگِ سهمیه‌های فامیلی دولتمردانِ سابق و رضایت قاطبه استادان و دانشجویان از عملکرد مهدی فرجی دانا، همه و همه باید در سایه اتهامی اثبات نشده زیر عنوان «انتصاب افراد منسوب به جریان فتنه» قرار گیرد و لاجرم باید این وزیر از صندلی وزارت به پایین کشیده شود.
***
این افراد می‌توانند هر گاه خواستند زیرِ تابلوی «فتنه ستیزی»، حتی در برابر تضعیف منافع ملی و اتلاف سرمایه‌های کشور، سکوت کنند و هر زمان دیگر که لازم دانستند، به بهانه انتساب به فتنه، حتی در برابر تقویت مواضع کشور مقابل بیگانگان و رونق فضای کسب و کار و بهبود شاخص‌های اقتصادی و ایجاد فضای آرام و پر نشاط در دانشگاه بایستند. آنان همزمان می‌توانند هم عدالت خواه باشند و هم چشم بر بی عدالتی ببندند. این گروه می‌توانند در برابر بی احترامی یک رئیس دولت به مجلس سکوت کنند و یک سال بعد در مقابل احترام رئیس دولت دیگر به مجلس هیاهو کنند. آنها گاه می‌توانند بی احترامی یک خارجی به رئیس جمهور ایران را حماسه بخوانند و یک سال یعد توجه دنیا به رئیس جمهور دیگر ایران را ذلت تفسیر کنند.

سرمقاله ابتکار – یکشنبه 26 مرداد 93

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • روهنده گفت:

    باسلام.جناب آقای یاری من نمی دونم چراهمیشه توقع داریم آنگونه که مامی خواهیم امورات بگذرد،اینکه وزیر استیضاع شود قطعا دلایل محکمی نمایندگان محترم مجلس داشتند.آقای فرجی دانا مدیریت نمی کرد بلکه مدیریت می شد ازطرف کسانی که ردصلاحیت شده همین مجلسیان بودند،قرارنیست شان مجلس راباتعصبات حزبی وسلیقه ای مخدوش کنیم.شمامیدانید که حجمه تحریم ها نسخه پیچیده عوامل فتنه است که بردوش این مردم سنگینی می کند، واین رامی توانید ازصاحب نظران بیگانه نیز دریافت کنید.همه دنیامی دانند ضربه ای که عوامل فتنه به این ملت زدندکمتر جنگ 8 ساله نیست.یکسال دولت راوهمه روند سیاسی ،فرهنگی ، اجتماعی واقتصادی کشور رامختل کردند، چهره کشور رادرنگاه بین المللی تاریک کردن ،این کم خیانتی نیست…..جناب یاری توجه و لبخندهای بیگانگان برای نطق رئیس دولت یازدهم معنا دار ونگران کننده است.وبی احترامی به رئیس دولت دهم وترک مجلس سخنرانی ایشان از طرف لابی های صهیونیست تاج زرینی است درپرونده افتخارآمیز این ملت..شما مثل اینکه وارونه می بینید…من ازشما سئوال می کنم که توجه دنیا به گفتگوی تمدن ها ولبخندهای روسای دولت اصلاحات وتدبیروامید چه فایده ای برای کشور داشت؟آیا درزمان دولت اصلاحات ما برفرش قرمز مهمانی شدیم یامحورشرارت شدیم؟اسنادهسته که آبروی دانشمندان این کشور بود ازدفتر رئیس دولت اصلاحات کجا رفت؟دردولت یازدهم به منتقدین ناسزاگفته می شود ودرمقابل گروه موسیقی سگ های زرد مخالف با هویت
    ایرانی باپول بیت المال توسط وزارت فرهنگ دولت تدبیر درقطعه هنرمندان دفن می شون وازنگاه رئیس دولت هنر ارزشی وغیرارزشی وبه تعبیری خوبی وبدی فرقی باهم ندارند////باچه رویی شما ادعای کارآمدی می کنید؟واما مطبوعات….؟کدوم مطبوعات تضعیف شد ؟همان مطبوعاتی که بلندگی گوش آزار غربی هاشدند؟همان هایی که به مقدسات واعتقادات این ملت اهانت می کنند؟وای برما…جناب یاری حتی درنظام های کمونیستی هم به اعتقادات مردم احترام می گذارند ودرواقع خط قرمزهای آن نظام هستند…اما شما خوب می دانید که دردولت اصلاحات ودولت یازدهم بیشترین اهانت ها به آرمان ها واعتقادات این مردم شد…آقای یاری همه ما دلمان برای این کشور می تپداما :یک ضرب المثل می گوید احمق ها به بیگانگان اعتماد می کنند/// مطمئن باش بی انصافی وبی عدالتی وناکارآمدی ازطرف هرگروهیی مردود است.مجلسیان نمایندگان ماهستند واستیضاع حق مسلم آنهاست….حالا اگرمن خوشم نمیاد چیز دیگری است….واما جوجه ها معمولا آخر پائیز می شنارند..اجازه بده نتیجه توجه دنیا به رئیس دولت یازذهم راببینیم بعد باهم چه چه وبه به…..

  • امیر گفت:

    با سلام خدمت جناب آقای یاری.به نظر من کلمه (فتنه)جوری محبوب شده ومیشود که میبایست از این پس برای تلفظش از قبل مسواک زد وبرای نوشتنش از خودکاری با جوهر آب طلا استفاده کرد.چرا که ثابت شده معدن طلای خوبی شده برای سیاسیون ,عصایی شده برای معجزه,تیر خلاصی شده برای مخالفان سیاسی,خلاصه بدجوری تو دل برو شده این کلمه (فتنه).محبوبیتش از عدالت, صداقت ,انصاف,انسانیت,پیشی گرفته.میخواهم بدانم اگر این نعمت واین برکت ,البته ساخته دست این بشر, نه نعمت خدادادی ! نصیب این جماعت با انصاف نمیشد با چه شیوه ای میخواستند رقیبان خو را از سحنه بدر کنند.چه میشد بجای اینهمه تکرار کلمه (فتنه)ویادآوری آن تکرار کلماتی را بیان کنند و تبلیغ کنند که خدایشان برآنها واجب کرده .مثل احترام-انصاف-رعایت حقوق انسانی-همدلی-کرامت انسانی که مواقع سخنرانی از شیرینی بیانش برای جلب توجه استفاده بهینه میکنند ولی در عملش عاجزند-و خیلی چیزهای دیگر که اگر رعایت میشدند نیازی به شناخت (فتنه) نبود که لازم باشد فتنه گرانش را تعقیب کنند.خلاصه بدجوری محبوب شده این کلمه ( ) دیگه تکرارش بد تکیه گاهی میشه.بَِسه .!خدایا حالا که به راه راست هدایت نمیشن راههای انحرافی را بر آنان ببند ویا مسدودش کن.//

پربازديد