تاریخ درج خبر : 1393/05/28
کد خبر : ۳۵۱۷۷۵
+ تغییر اندازه نوشته -

مدیرمسئول روزنامه امید مردم:‌ مطالعه جزء لاینفک زندگی یک خبرنگار است

سایت استان: همت الله دانش متولد 1352 کهگیلویه و دارای مدرک کارشناسی ارشد تاریخ است و  با فعالیت در هفته نامه ندای ندا پا به عرصه رسانه گذاشت. مشروح مصاحبه سایت استان با وی به شرح زیر است:

دانش

اولین فعالیت حرفه‌ای‌تان با کدام نشریه چاپی یا سایت آغاز شد؟

در دوره راهنمایی روزنامه دیواری را به صورت فصلی برای مدرسه تهیه می‌کردم و برای تهیه آن مجبور بودم از کتابخانه مسجد استفاده کنم. در دبیرستان کار مقاله نویسی و خواندن روی صف صبحگاهی را انجام دادم و هر شنبه وقایع هفته گذشته را شرح می‌دادم . سال 1374 با هفته‌نامه ندای‌دنا شروع کردم . در آغاز به عنوان کسی که آن زمان تقریبا با تایپ آشنا بود شروع کردم و یک دستگاه رایانه پنتیوم 1 از یک شرکت خریداری کردیم و در محیط dos با برنامه زرنگار شروع به کار کردیم . آن وقت کار مثل امروزی ساده نبود مخصوصا در استان ما، ما باید ماکت می بستیم یعنی همه مطالب تایپ می‌شدند و به ستون‌های مشخصی تقسیم‌بندی و پرینت می‌شد، بعد آن را با قیچی تکه تکه و با چسب مایع بر روی ماکت می‌چسباندیم و جای عکس‌ها را در صفحه مشخص می‌کردیم . تقریبا 3 سال این کار را انجام می‌دادم و بعد از آن به خبرنگاری روی آوردم و صفحه اجتماعی را کار کردم. تقریبا چهار سال از این گذشت و عنوان دبیر صفحه را گرفتم و بعد از یک سال سردبیر هفته‌نامه ندای دنا شدم. تا اوایل سال 85 سردبیر ندای دنا بودم، بعد از آن احساس کردم که استان نیاز به روزنامه دارد و به دنبال مجوز روزنامه رفتم که با موافقت وزارت ارشاد و همت دوستان مجوز امید مردم را به صورت هفته نامه گرفتم اما بعد از مدت کوتاهی با حمایت‌های بی‌دریغ مرحوم آیت الله ملک حسینی (ره) و قادر آشنا مدیرکل وقت ارشاد مجوز روزنامه صادر شد و تا کنون به صورت منظم در حال انتشار می‌باشد.

چه شخص یا عاملی مشوق شما برای ورود به این عرصه بود؟

محیط خانوادگی جوری بود که مطالعه جزیی از زندگی ما شد و حضور برادرانم در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی باعث شد تا زود وارد این مرحله شوم. برادرانم حاج آقای دانش ( نویسنده چندین عنوان کتاب ) و دکتر دانش فرد ( مدیر مسوول هفته نامه ندای دنا و نویسنده دهها عنوان کتاب و مقاله داخلی و خارجی ) در این میان نقش بسزایی داشت.

سابقه کار خبری در چه رسانه‌هایی دارید؟ لطفا تا جایی که در خاطرتان هست به سال ذکر کنید.

همیشه باورم این بود که گام به گام حرکت کنم و از شاخه به شاخه پریدن خودداری کنم به همین جهت به دنبال یک سبک خاص بودم و اکثرا با هفته نامه ندای دنا و بعد از آن روزنامه امید مردم به صورت مستمر کار کردم . البته با نام های مستعار نیز برای خیلی ها مطلب نوشتم و می نویسم اما بماند…

چه دوره‌های خبری و روزنامه‌نگاری گذرانده‌اید؛ بانی این دوره‌ها چه نهادهایی بوده‌اند؟

دوره‌های خبرنگاری را از سطوح مقدماتی تا پیشرفته و دریافت گواهی مربیگری حرفه‌ای را در تهران و با همت وزارت ارشاد گذراندم. البته دوره‌های مدیریت رسانه، بحران رسانه‌ای و مدیریت بحران را نیز گذراندم.

اخبار استانی را از چه روزنامه یا سایت‌هایی دنبال می‌کنید؟

عموما با توجه به وضعیتی که دارم روزانه چندین بار به سایت‌های متفاوت خبری سر می‌زنم و آخرین نوشته‌ها را مطالعه می‌کنم. نشریات استانی را نیز عموما در روز توزیع و انتشار آنها می‌خوانم اگر هم در مسافرت باشم برایم نگهداری می‌کنند تا ببینم. یعنی تقریبا می‌توانم بگویم که همه را می‌خوانم.

آیا روزنامه‌ها و مجلات کشوری را پیگیری می‌کنید؛ نام ببرید؟

البته نیاز داریم که با فضای رسانه‌ای در کشور نیز آشنا باشیم و بدانیم که در چه وضعیتی قرار داریم. روزانه چهار و بعضی اوقات پنج روزنامه کشوری را برایم می‌آورند و ورق می‌زنم. البته صرفا از مطالب آنها استفاده نمی‌کنم بلکه به نوع طراحی، چینش عکس، نوع تیتر و سبک نوشتاری نیز توجه خاصی دارم.

اخبار جهانی را از چه رسانه‌هایی دنبال می‌کنید؟

بیشتر از طریق سایت‌های خبری و روزنامه‌ها، اگر فرصتی باقی ماند از شبکه‌های تلویزیونی نیز استفاده می‌کنم.

نشریات استانی را در قالب نسخه‌های چاپی مطالعه می‌کنید یا آنلاین؟

بیشتر چاپی . چرا که تلاش می‌کنم با نگاه تحلیلی به اخبار و نوشته ها نگاه کنم و احساس می‌کنم نشریات مکتوب را باید به صورت چاپی خواند تا بوی مرکب و چاپ به مشامت برسد و با دستانت لمس کنی تا لذت ببری.

آیا خبرنگاری شغل اصلی شماست؟ آیا قصد فعالیت در شغل دیگری دارید؟

افتخار دارم که 25 سال در خدمت آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت هستم و دبیر مدارس متوسطه شهر یاسوج. اگر احساس کنم که می‌توانم در کنار معلمی و خبرنگاری در جای دیگر( به غیر از کار اداری ) هم موفق باشم قطعا امتحان می‌کنم .

میانگین درآمد ماهیانه شما از طریق خبرنگاری چقدر است؟

به خبرنگاری به عنوان منبع درآمدی نگاه نکردم. البته این بدان معنا نیست که به درآمد اعتقاد نداشته باشم بلکه بر عکس معتقدم که خبرنگار باید به لحاظ درآمدی تامین باشد تا بتواند مستقل عمل کند، به همین جهت به خبرنگاران امید مردم حقوق ثابت پرداخت می‌کنم و سعی می‌کنیم تا حد امکان دغدغه مالی نداشته باشند و با عزت و سربلندی به کار خبری بپردازند. شاید راز موفقیت امید مردم تا کنون همین بوده است که پیش کسی برای پول سر خم نکرده‌ایم .

میانگین هزینه شما برای کار خبری در ماه چقدر است؟

کلیه هزینه‌های روزنامه امید مردم ( از تهیه خبر تا تایپ و طراحی و چاپ و توزیع ) و انتشار اینترنتی در پایگاه اینترنتی روزنامه امید مردم را پرداخت می‌کنم.

اگر در خانوده یا اقوام خبرنگارهای دیگری می‌شناسید، نام ببرید؟

ببخشید پاسخ ندهم راحت‌ترم.

فعال‌ترین و مجرب‌ترین خبرنگاران استان را نام ببرید؟

همه خوبند. البته باید این نکته را یادآوری کنم که مقایسه خبرنگاران استان با خبرنگاران دراستان‌های برخوردار منطقی نیست و نباید انتظار داشته باشیم که خبرنگاران ما نیز بتوانند با خبرنگاران در تهران اصفهان شیراز و … رقابت کنند. این مقایسه به نظر من اشتباه است چرا که همان فاصله‌ای را زیرساخت‌های ما با سایر نقاط دارند مدیران، خبرنگاران، نمایندگان و استاندار ما نیز دارد. بنابراین ما را باید با خودمان مقایسه کنیم و ببنیم که چقدر توانسته‌ایم رشد کنیم. من وضعیت خبرنگاران در استان را خوب می‌بینم.

دیدگاه شما درباره جایگاه خبرنگاران در استان چیست؟

ببینید احساس می‌کنم هر کسی می‌تواند خودش را در جایگاهی که قرار دارد ثابت کند، این اصل در مورد جایگاه خبرنگاران نیز صادق است. همه ما خبرنگاران باید با مطالعه سطح علمی خویش را بالا ببریم و به صورت علمی و منطقی به موضوعات بپردازیم در این صورت مخاطب، باور می‌کند که ما تسلط کامل بر موضوع داریم و مجبور می‌شود که به صورت منطقی و علمی پاسخگو باشد. از سوی دیگر احساس میشود که خبرنگاران باید به صورت تخصصی در یک حوزه فعالیت کنند و اینکه فردی بخواهد در همه زمینه‌های سیاسی اجتماعی اقتصادی ورزشی و … فعالیت داشته باشد طبیعتا هیچکدام کامل نمی‌شود واین امر نتیجه‌ای جز بی توجهی به خبرنگاران ندارد. انچه که امروزه در استان ما مشاهده می‌شود و پاشنه آشیل خبرنگاران شده است. عدم اشراف کامل بر موضوعات و کم توجهی به مطالعه می‌باشد به نظر می‌رسد مطالعه باید جزء لاینفک زندگی یک خبرنگار باشد. اگر مخاطبین از خواص گرفته تا عوام احساس کنند که خبرنگاری با سواد و اهل تحلیل می‌باشد، قطعا او را قبول دارند و جایگاه او حفظ می‌شود در غیر اینصورت افرادی هستند که به خبرنگاران به عنوان سیاهی لشکر نگاه می‌کنند و با ترفندهایی نظیر کادو و … جایگاه و شان خبرنگاران را زیر سوال می‌برند. به نظر می‌رسدکه حرمت امامزاده را متولی باید نگه دارد و ما خبرنگاران با مطالعه و بالا بردن سطح علمی خویش، جایگاه خود را به دیگران بقبولانیم.

مشکلات صنفی خبرنگاران را ذکر کنید؟

مشکل خبرنگاران استان در یک کلمه خلاصه می‌شود و آن هم « قانون». چرا که اگر همه قانون را رعایت کنند مشکلات نیز حل خواهد شد. احساس می‌شود اگر افراد به وظایف قانونی خویش عمل کنند مشکلات صنفی خبرنگاران حل خواهد شد.

عملکرد خانه مطبوعات را چگونه ارزیابی می کنید؟ (عالی، خوب، متوسط، بد و خیلی بد)

اعضای هیات مدیره که خودشان راضی نیستند.

چه انتظاری از مسئولین و خانه مطبوعات دارید؟

اجرا و پایبندی به قانون و دیگر هیچ .

فعالیت اغلب نشریات استان راکد است؛ علت را چه می‌دانید؟

ضعف در مدیریت رسانه، عدم اجرای قانون در حمایت‌ها و توزیع آگهی‌های دولتی در استان، زد و بندهای خارج از قانون افراد با برخی از روابط عمومی ها، بالا بودن هزینه‌های چاپ ، ناعادلانه بودن یارانه‌های اعطایی وزارتخانه، مقایسه نشریات استان با استان‌های برخوردار در معاونت مطبوعاتی، کم‌توجهی مدیران ارشد استان به خواسته‌های مطبوعات و عدم وجود کار کارشناسی و آسیب شناسی در این زمینه و در یک کلمه عدم اجرای صحیح قانون توزیع آگهی‌های دولتی در استان.

در حرفه خبرنگاری از سوی افراد یا نهاد خاصی مورد تهدید یا شکایت واقع شده‌اید؟

طبیعتا کسی که نزدیک به 20 سال در این کار باشد بی‌بهره نخواهد بود، از قطع تلفن ثابت خانه ( در پی انتقاد از مخابرات دهه هفتاد)، قطع برق دفتر روزنامه امید مردم ( انتقاد از شرکت برق با طنز باز بادی برق رفت)، و دهها مورد دیگر … . البته نگران نیستم چرا که کسی به خبرنگاری روی می‌آورد باید این مشکلات را پذیرا باشد.

جهت صیانت از حقوق حرفه‌ای تان چه اصولی در قانون مقرر شده است؟

قانون مطبوعات به صورت کامل حقوق مطبوعات را بیان کرده است. در ماده 3 قانون مطبوعات تصریح شده است: « مطبوعات حق دارند نظرات، انتقادات سازنده، پیشنهادها، توضیحات مردم و مسئولین را با رعایت موازین اسلامی و مصالح جامعه درج و به اطلاع عموم برسانند.» البته انتقاد سازنده مشروط به دارا بودن منطق و استدلال و پرهیز از توهین، تحقیرو تخریب می‌باشد.
در ماده 4 قانون مطبوعات نیز آمده است :« هیچ مقام دولتی و غیردولتی حق ندارد برای چاپ مطلب یا مقاله‌ای درصدد اعمال فشار بر مطبوعات برآید و یا به سانسور و کنترل نشریات مبادرت کند.»
ماده 5 قانون مطبوعات نیز کسب و انتشار اخبار داخلی و خارجی که به منظور افزایش آگاهی عمومی و حفظ مصالح جامعه باشد با رعایت این قانون را حق قانونی مطبوعات می‌داند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • خلیلی گفت:

  دکتر کرم اله دانش فرد بنیانگزار رسانه در استان بوده است/ از انتشار هفته نامه دو رنگ ندای دنا به صورت منظم از راه انداری خانه مطیوعات تا برکزاری کلاس های خبرنگاری به هزینه شخصی. بیشتر مدیران هفته نامه های استان کار را از ندای دنا شروع کردنذ. روزنامه نگارهای فعلی از این بیشکسوت در روز خبرنگار تجلیل کنند. ها

 • فرجامی علی دهدشت گفت:

  خیلی خوشحال شدم از اینکه مطالب شما را خوندم آرزوی موفقیت برای شما در همه امورات زندگی رادارم قطعا هم انگیزه داشتی هم توانایی

 • خبرنگار گفت:

  دادن حقوق ثابت نقطه قوتی هست برای خبرنگار و انگیزه دادن برایادامه کار .امیدوارم همه مدیر مسئولان به آن توجه کنند.

 • خبرنگار گفت:

  پس این همه تجربه بود که روزنامه امید مردم را این همه سال نگه داشته و منتشر می کنه . اقای دانش کسی است که در جلسات مرتب از خبرنگاران دفاع می کنه اما بیرون و در خلوت یه سری نقاط ضعف خبرنگاران را به آنها گوشزد می کنه. امید مردم خبرنگار ساز بود ده نفری را می شناسم که از امید مردم شروع کردند. واقعا به امید مردم تبریک می گم.

 • دهدشت چهارراه محسن گفت:

  درودبرکسی که هنوزکه هنوز بوی معرفت میدهد درود بر همت اله دانش که بوی سالهای 75راباصحبتهاشون خاطرات گذشته سختی های مطبوعات تواستانرایاداور شد درود بر شماکه فقط بخاطرمشکلات استان داردادامه میدهد

 • قاصدک گفت:

  درود
  خوشحالم پس از سالها متن خواندنی مصاحبه ی کسی را می خوانم که روزهای زیادی را با علاقه خبرها و مقالاتشان را پیگیری می کردم.
  من افتخار همکاری با آقای کرم الله دانش را در سالهای 84 تا 87 داشتم .داستانهای عبرت آموز -کاریکاتور-خبرهای ورزشی-
  قاصدک یکسال نامی آشنا در ندای دنا بود.یاد سالهای همکاری با خانم رضایی و دیگران به خیر
  باسپاس از کار زیبای جناب آرام
  پایدار باشید.

پربازديد