تاریخ درج خبر : 1393/05/28
کد خبر : ۳۵۱۷۷۶
+ تغییر اندازه نوشته -

استیضاح وزیر علوم چه ربطی به کهگیلویه دارد؟

سایت استان: نوری عبدالهی

سال گذشته تقریبا همین روزها بود که اصطلاح «چماق لری» وارد ادبیات سیاسی کشور شد و آنگونه که نماینده مطرح کننده اش ادعا کرده بود تاکنون بارها بر سر دولت کوبیده شده است.
نماینده محترم هم گرچه در ابتدا آنقدر مورد هجمه و فشار قرار گرفت و برایش اس ام اس های طنز ساخته شد که احتمالا از گفته اش پشیمان گردید اما هر چه قدر به جلو آمد متوجه شد که همان تهدید خوب به کارش آمده و با تهدید و هیاهو بهتر می تواند به خواسته هایش برسد و کاری که موحد با آن اقتدار و حمایت مردمی نمی توانست در نزد استاندار و مدیران کل دوران اصلاحات به پیش ببرد آقای نماینده راهش را خوب پیدا کرده و آن هم تهدید و شلوغ کردن است . به سر تیتر برخی افاضات یک سال گذشته ی ایشان توجه بفرمایید:«دولت جدید حیات خلوت حامیان فتنه شده است»، « باید دانست کلید نماد فراماسونری است و این امر موجب دور شدن مردم از روحانی می شود»،«عمر مدیریت ها کوتاه است و ممکن است عمر این دولت چهار سال باشد»، «اجازه نمی دهم فرماندار حامی فتنه منصوب شود»،«روحانی خوابش را نمی دید رئیس جمهور شود»،«خادمی و سید کامل تقوی نژاد بر سر اداره ی ورزش و جوانان کهگیلویه معامله کرده اند» و….
آخرین مورد هم امضای ایشان پای برگه ی استیضاح وزیر علوم می باشد. موافقت و حضور در لیست استیضاحی که اولا فلسفه ی واقعی آن در کل معلوم نیست و در ثانی مشخص نیست ارتباط آن با حوزه ی انتخابیه آقای نماینده چه می باشد؟ و آیا این همه هیاهو و حضور در لیست استیضاح وزیر نشانه ای از عام المنفعه بودن در آن هست؟. هر چند باید اشاره کرد که خیلی خوب است که نماینده دغدغه ی مسائل کلان کشور را داشته باشد اما بایستی اولویت از آن مشکلات حوزه انتخابیه باشد و بعد برای مدیریت جهان برنامه ریزی نمود و در ضمن حضور در مسائل کلان باید مبتنی بر اگاهی و دغدغه باشد نه انکه خدای ناکرده اسباب دست بازی جبهه ها و گروه ها گردیم.
در حوزه انتخابیه نماینده هم رئیس دانشگاه آزاد نیروی ایشان هستند و هم روسای دانشگاه های پیام نور دهدشت ،لنده و چرام وابسته ی نماینده می باشند. در حوزه انتخابیهِ نماینده هم چون سایر کشور سال تحصیلی ۹۲/۹۳ سال بسیار آرام و بی حاشیه ای را دانشگاه ها گذارندند در حوزه انتخابیه ایشان مشکل هرگز دانشگاه و دانشجو نبوده و نیست بلکه مسائل مهم تری همچون بیکاری جوانان،بن بست بودن شهرستان ،فقدان جاده های مواصلاتی و همچنان «مالرو» بودن این جاده ها و بحران مهاجرت نامتعارف از این شهرستان می باشد . معضل کهگیلویه نه انتصاب های مسئله دار در دانشگاه هاست که هندوانه های روی دست مانده ی کشاورزانی است که کسی مجانی و برای فاتحه هم حاضر به گرفتن آنها نشد و دست بر قضا آقای نماینده عضو کمیسیون کشاورزی هستند که باید منشا خیر و تحول برای کشاورزی کشور می شدند اما ظاهرا ایشان کاری به این کارها ندارند و به همان سفر به چین و ماچین و مصاحبه با خبرنگاران شبکه های خارجی قانع می باشند و هیچ سوال و یا فشاری بر وزیر کشاورزی وارد نکردند. در حوزه انتخابیه نماینده هیچ اتفاق نامتعارف و یا تخلفی در دانشگاه ها صورت نگرفته است و تنها تخلف علمی که ممکن است باشد آن است که برخی بزرگوران و فعالان سیاسی یک شبه مجوز حضور در مقطع دکترا را به دست آوردند و از طرف دیگر فوق لیسانس ها و دکترا های بی کس و البته مستحقق باید با بیکاری دست و پنجه نرم کنند ..
در مجلس پنجم محمد موحد نماینده وقت کهگیلویه در مجلس که به سکوت و حرف نزدن معروف بودند در موافقت با استیضاح عبدالله نوری وزیر کشور دولت اصلاحات سخنرانی کردند و البته در آن سخنرانی هرگز اشاره ای به مشکلات حوزه ی انتخابیه اش نداشتند و هر چه گفتند متن آماده ای بود که در آن به مسائل شهر نجف آباد اصفهان و فرمانداری آنجا اشاره شده بود البته ایشان متن را آنقدر خوب و با صدای قراء می خواند که کمتر کسی فکر می کرد کس دیگری متن را نوشته باشد . حالا هم انگار تاریخ در حال تکرار شدن به صورت طنز می باشد و آقای نماینده متاثر از جو ساختگیِ جبهه پایداری ها علیه وزیر دنبال چه چیزی هستند خدا می داند .
به هر حال چه خوب و چه بد ظاهرا حمایت از تشکیلات و مخالفت با دولت برای آقای نماینده از هر چیزی مهم تر است و در این راه خوب بلدند از عنوان نمایندگی بهره ببرند در حالی که نامزد مورد حمایت آقای نماینده در انتخابات ریاست جمهوری در شهرستان ایشان کمترین رای را از ان خود کرد.
در جمهوری اسلامی اصل بر تفکیک قواست و وظیفه ی نماینده نظارت است و نه دخالت در عزل و نصب ها و اعمال نفوذ در انتخاب یک آبدارچی در دورترین نقاط . و این موضوع بسیار روشن و مبرهن است و حتی در یک از جلسات استانداری خود آقای نماینده اشاره داشتند که دولت تغییر کرده و کسی نباید از ایشان انتظار مدیریت داشته باشد. اما علی رغم تصدیق خود ایشان فعلا نماینده تمام قد جلوی تغییر و خواست مورد نظر مردم ایستاده اند. و این وسط معلوم نیست تکلیف مردمی که به دولت رای داده اند و منتظر اجرای برنامه های دولت و حضور نیروهای اعتدالی در مدیریت شهرستان ،استان و حتی کشور می باشند چه می شود؟ و براستی گناه مردم چیست که باید در بازی های سیاسی و زد و بند های اینچنینی حق شان ضایع گردد.
کماکان کهگیلویه و فرمانداری آن در بلاتکلیفی به سر می برند . و همچنان خواست شخصی نماینده بر خواست اکثریت مردم شهر ترجیح داده می شود و تصمیم گیرندگان استانی منتظرند ببینند آیا نماینده دلش به رحم نمی آید و جواز کار به آنها دهد. این رویه در اکثر نهادهای استانی حاکم می باشد و هر گاه به آموزش و پرورش استان و یکی از معاونان برای دفاع و معرفی نیروهای معتدل مراجعه می شود جواب میدهند که مهم، نظر و خواست نماینده است، مدیران کل ثبت احوال، علوم پزشکی ،فرهنگ و ارشاد اسلامی و… هم همین جواب ها را می دهند.
جای سوال دارد که دلیل این همه مصالحه از سوی اقای استاندار ، معاون سیاسی و امنیتی ایشان و مدیران کل استان چه می باشد . جالب آنکه در جواب چپنین وضعیتی گفته می شود که وزیر کشور خواسته اند به گونه ای رفتار شود که موجب دلخوری و نگرانی نمایندگان نگردد . اما ای کاش وزیر کشور می خواستند که به گونه ای رفتار شود که شان و حرمت رای مردم حفظ شود . از طرف دیگر سیاست دولت بر تعامل و همراهی با نمایندگان می باشد اتفاقا همین نماینده محترم بیش از دیگران با وزرا و مسئولین کشوری جلسه می گذارد هر چند تاکنون کسی خروجی این جلسات را برای حوزه انخابیه ایشان لمس نکرده است . اما این تعامل باید دو طرفه باشد و وقتی در استان ها و در وزارت خانه ها با نمایندگان همکاری می شود و نامه ها ی آنها ترتیب اثر داده می شود. شایسته است این بزرگواران هم از دولت و برنامه های آن حمایت داشته باشند نه اینکه هر روز هر ساعت برای هر موضوع کوچک و سیاسی و شخصی نمایندگان را به بهارستان احضار نمایند ،به آنها کارت زرد دهند و حالا هم اولین نفر را به استیضاح بکشانند . تعامل بین مجلس و دولت می تواند به توسعه ی کشور و حاکمیت آرامش کمک نماید .
نمایندگان عزیز نباید تجربه تلخ استانداران دوران احمدی نژاد نوذری و صابری را از یاد ببرند که شرایطی به وجود آورده بودند که نمایندگان یا به سمت استاندرای نمی رفتند و یا هم وقعی به خواسته های آنها داده نمی شد . اما در دوره فعلی به نظر می رسد این تعامل نه تنها وجود دارد که اتفاقا یک طرفه هم شده است باید عزل و نصب ها با نظر ایشان تنها اتفاق بیفتد و در این میان هم اصل بر حمایت از نیروهای نزدیک به خود می باشد و لاغیر .
ایشان در قضیه ی انتصاب رئیس اداره ی ورزش و جوانان کهگیلویه زمین و آسمان را به هم دوخت و انقدر شلوغ کرد که بعید به نظر می سد حالا حالاها کسی هوای دهدشت و مدیران آن را داشته باشد . مبانی نظام جمهوری اسلامی ایران اسلام و ارزش های دینی است و حق مردم و و دفاع از این حقوق میزان اصلی می باشد ولی متاسفانه سیاست زدگی سبب شده است که این موضوع گاها مغفول بماند و خواسته های جناحی قربانی این بازی ها گردد .
در همین استیضاح آقای دکتر فرجی دانا ایشان بیش از هر چیزی قربانی افشاگری بورسیه هایی می شود که در سال های گذشته بدون رعایت ضوابط به افراد خاصی داده شده است و بهتر بود که در این مسیر مجلس در پشت سر ایشان از حق مردم دفاع می کردند نه از ترس محرومیت نورچشمی ها و ناراحتی برخی ها وزیر باید قربانی گردد.
به هر حال چهارشنبه این هفته فرجی دانا به صحن خواهد رفت تا از عملکرد علمی و آکادمیکش که هرگز برخی ها نمی خواهند آنرا ببینند دفاع کند و شجاعت در بیان حقایق و افشاء رانت خواری علمی سال های گذشته و البته پرهیز نمایندگان محترم از سیاسی کاری برخلاف نماینده هم استانی قطعا شانس ماندنش در ساختمان وزارت علوم در خیابان هرمزان در شهرک غرب را بیشتر خواهد کرد و او را در حافظه تاریخی ملت ایران ماندگار خواهد نمود. اما آقای نماینده باز هم فرصت خواهد داشت تا خود را هفته ها و بلکه ماه ها چهره ی شماره یک رسانه های این ور آب و آن ور آب سازد.
شایسته است که استاندار محترم و معاونان ایشان و مدیران کل استان توجه به خواست مردم را در اولویت برنامه های خود قرار دهند و اجازه ندهند نیروهای هزینه داده و اعتدالی بیش از این در محنت و غربت باشند و با شهامت و هر چه سریعتر تکلیف نهادهایی همچون فرمانداری کهگیلویه،فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، بهزیستی، محیط زیست، هلال احمر و …. را روشن نمایند و نیروها و اعضای ستاد دکتر روحانی را دور هم جمع نمایند و از نظرات و توانمندیهای آنان استفاده نمایند و نگذارند کماکان تصمیم گیرندگان کسانی باشند که در ۲۴ خرداد ۹۲ از مردم آن«نه» ی بزرگ را دریافت کردند. که تداوم وضعیت فعلی موجب ناامیدی مردم و روی گردانی آنها از دولت تدبیر و امید خواهد شد.

(مطلب منتشر شده نظر نویسنده محترم است و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نمی باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • حسینی گفت:

    کلا به نظر میرسه که متن بیشتر به هم بافته شده و رویی از منطق به خود ندیده. جدا از انتقاداتی که به ایشان شاید وارد باشد این حرف نویسنده کاملا به دور از منطق و عقلانیته. اصلا گویا نویسنده وظیفه نمایندگان مجلس رو حتی یکبار هم مطالعه نکرده!

پربازديد