تاریخ درج خبر : 1393/05/29
کد خبر : ۳۵۳۹۲۱
+ تغییر اندازه نوشته -

ساختمانهای مجلل و خودروهای گرانقیمت دردی را از ما دوا نمی‌کند

نشست عذرخواهی از دکتر اردوان شهبازی جراح و متخصص بیمارستان شهید بهشتی، به مسائل مهم و فرهنگی استان منتهی شد. جامعه پزشکان از یک سو و ریش سفیدان شهر یاسوج از سوی دیگر دو هدف را نشانه گرفتند، یکی فرهنگ عمومی و دیگری رسانه‌های محلی.

به گزارش سایت استان، دکتر اردوان شهبازی در این نشست گفت: بنده بر این باورم که در زندگی­ام‌، نباید کسی از دست من ناراحت شود.

وی در تشریح شرایط بعد از واقعه گفت: من وظیفه دارم که ببخشم زیرا اهل مناقشه، کینه و نفرت نیستم. تنها خواسته­ام حفظ حرمت پزشکان و پرستاران است.

وی بیان کرد: اکنون که این جوان در زندان است، خودم هم ناراحت هستم و او را می‌بخشم.

دکتر نیکبخت، رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی و دکتر فرید مرادیان نماینده جامعه پزشکی استان نشست را به سمت و سوی میزگردی خودمانی کشاندند.

شهبازی نماد خدمت صادقانه است

دکتر مرادیان سؤالی مطرح کرد که چرا وقتی کسی راهی بیمارستان می‌شود، بستگان او از کارمند، کارگر، کودک، پیر، همه و همه در کمتر از ساعتی محوطه بیمارستان را تبدیل به تماشای مسابقه فوتبال می‌کنند. آیا این رویه در یک جامعه شهری نباید تغییر کند؟

0101

در ادامه سیل انتقاد به مسائل فرهنگی استان، دکتر فرید مرادیان نماینده جامعه پزشکان و متخصص جراحی عمومی، گفت: در آیات و روایات ما مسلمانان به خصوص در قرآن کریم به فرو بردن خشم و صلح و سازش بسیار سفارش شده است و همه ما وظیفه داریم به آن عمل کنیم.

وی با اشاره به شناخت 20 ساله خود از دکتر شهبازی، افزود: وی نماد خدمت صادقانه و بی‌تکلف در جامعه پزشکی کهگیلویه و بویراحمد است.

این پزشک خاطرنشان کرد: دکتر شهبازی خانه خود را از مکان آرام شهر به مکانی نزدیک بیمارستان آورد تا در دسترس ارژانس بیمارستان باشد و بتواند سریع تر به بالای سر بیمار برسد.

وی در همین ارتباط، اظهار کرد: هر جا که شرایط کار سخت و دشوار بوده است ما روی دکتر شهبازی حساب باز می کردیم و وی نیز همیشه پیشقدم بوده­اند.

مرادیان گفت: در گفتگو با همکاران خود می‌گوییم دکتر شهبازی بلد نیست دروغ بگویید و هیچگاه هم دروغ نگفته است. ضمن‌آنکه شهبازی دارای توان علمی و کاری بسیار بالایی در میان پزشکان شهر یاسوج است و هر وقت به کمک وی نیاز بود همیشه آماده انجام وظیفه است.

ساختمانهای مجلل و خودروهای گرانقیمت دردی را از ما دوا نمی‌کند

مرادیان با انتقاد شدید از وضعیت پیش رو در مسائل فرهنگی و تعاملات اجتماعی مردم استان، گفت: ساختمانهای مجلل و خودروهای گرانقیمت دردی را از ما دوا نمی‌کند و اگر مجلل­ترین خانه­ را داشته باشیم و بهترین خوردوها را سوار شویم ولی به فرهنگ، علم و عالم احترام نگذاریم، پیشرفت نمی‌کنیم.

وی با مهم خواندن علوم انسانی و بها دادن جامعه به این علوم، تصریح کرد: اگر نسبت به فرهنگ و جامعه خود بی‌تفاوت باشیم، فرزندانمان به هرج و مرج کشیده می‌شوند و اینجاست که زیرساخت­های موجود در استان نیز توسعه نمی‌یابند.

مرادیان با اشاره به محدودیتهای دانشگاه علوم پزشکی در ارائه خدمات به هم استانی‌ها، گفت: هم اکنون 100 درصد تختهای بیمارستانی ما اشغال است و باید با توسعه امکانات و تجهیزات مشکلات بیماران را برطرف کنیم.

وی با تأکید بر اینکه پزشکان که قهرمانان افسانه ای نیستند که جلوی بیماری و مرگ بأیستند، افزود: اما در محیطهای درمانی با آن همه مشکلات با سعه صدر و لبخند بر لب برای درمان مردم از هر تلاشی فروگذار نمی‌کنند.

پزشکان دیوار کوتاه جامعه نیستند

وی با بیان این طنز تلخ که همراهان بیمار، محیط بیمارستان را با ورزشگاه اشتباه گرفتند، گفت: در چنین مکانهایی همراهان بیمار بیشتر نقش مزاحم را بازی می‌کنند و ساعتها پشت در اتاق عمل می‌مانند و سرگذشت‌های و قهرمانی‌های قدیمی خود را بازگو می­کنند.

0103

مرادیان افزود: سعه صدر و بخشندگی بخشی از فعالیتهای یک پزشک است و امیدوارم آقای شهبازی با صداقتی که دارد و از افتخارات جامعه پزشکی استان است این موضوع ختم به خیر شود.

 رسانه‌ها خویشتن‌دار باشند

الیاس چراغزاده رئیس ستاد اقامه نماز که برای پادرمیانی از سوی خانواده ضارب صحبت می‌کرد، گفت:  ضرب و شتم هیچکس به ویژه پزشک متخصص که سر و کارش با مردم است، قابل پذیرش نیست.

وی افزود: رسانه‌های جمعی و مطبوعات نباید مطالب جنجالی و تفرقه افکنانه منتشر کنند، زیرا محیط قومی استان ما نیاز به اصلاح رفتارهای قبیله­ای دارد.

چراغزاده ادامه داد: غیرعقلانی بود که ماجرای بیمارستان شهید بهشتی به رسانه‌ها راه پیدا کند چون موجب شده است که ارزشهای فرهنگ جامعه زیر سئوال برود.

وی با بیان اینکه نمایش استان در فضای کشوری به معنای نشان دادن حیثیت این منطقه جغرافیایی است، افزود: در جامعه‌ای سنتی مثل استان ما برخی از مسائل باید پوشیده و با رایزنی‌های فرهنگی و اجتماعی حل شوند.

رئیس ستاد اقامه نماز استان، در پایان یادآور شد: رسانه‌ها در زمان­های بحرانی باید نقش سازنده و مثبت از خود نشان دهند نه اینکه زمینه دلخوری افراد و شخصیتها را فراهم کنند.

چراغزاده با بیان اینکه حرکت صورت گرفته توسط این جوان بر اساس احساساتی بوده که بر او غلبه کرده است، افزود: خدمت آقای شهبازی رسیده‌ایم تا این جوان را ببخشد.

نظام نوین سلامت باید در بیمارستانها اجرایی شود

در این جلسه دکتر نیکبخت رئیس اسبق دانشگاه علوم پزشکی استان با یادآوری بعضی از مسائل دوره ریاستش، گفت: در استانهای دیگر کشور نمی‌بینیم که پزشکی مورد ضرب و شتم قرار گیرد.

وی افزود: در دو استان کرمانشاه و کاشان که بنده مسئولیت داشتیم همیشه حرمت و جایگاه پزشک رعایت می‌شود.

0102

نیکبخت اضافه کرد: بیمار دیابتی که قند آن بالای 400 باشد، سطح خطرناکی از بیماری را نشان می‌دهد و مخصوصا اگر دچار نارسایی قلبی هم باشد، عمل ندارد.

وی با بیان اینکه رسانه‌های جمعی و مطبوعات باید در زمینه فرهنگ‌سازی در جامعه تلاش کنند، گفت: امیداورم با اجرای نظام نوین سلامت و تعیین مدیر شب دیگر شاهد چنین حوادثی نباشیم.

نیکبخت با اشاره به اینکه با افزایش امکانات و تجهزات بیمارستانها باید از رفت و آمد بیماران به شهرهای همجوار به خصوص شیراز جلوگیری کنیم، بیان داشت: نباید کاری کنیم که پزشکان از جامعه ما فراری باشند.

رئیس اسبق دانشگاه علوم پزشکی استان به بیمارستان 200 تختخوابی یاسوج اشاره کرد و گفت: امیدوارم این بیمارستان هر چه سریعتر تمام شود و دستگاه آنژوگرافی که نزدیک به 6 سال است  در دانشگاه علوم پزشکی خریدداری شده در آن نصب شود.

نیکبخت با بیان اینکه یکی از مهمترین مشکلات ما در بیمارستانها نداشتن فضای است، افزود: کمبود فضا بر کار پزشک تأثیر و بازتاب دارد.

پزشکان باید همیشه مورد احترام قرار گیرند

اله‌کرم مسعودیان از معتمدان محلی نیز در این نشست به نمایندگی از طرف آقای شهبازی، گفت: جامعه پزشکی مانند نسیم صبحگاهی است که به همه جانداران به خصوص گیاهان جان می‌بخشد.

وی با اشاره به اینکه پزشکان نزد مردم از احترام خاصی برخوردار هستند، افزود: جامعه پزشکی همیشه مورد احترام همه مردم بوده چون درد دردمندان را مداو می‌کنند پس باید از هرگونه بی‌احترامی به آنها جلوگیری کرد.

مسعودیان با بیان اینکه آقای شهبازی در این زمینه گذشت کرده‌اند، گفت: تنها مسئله ما همان مطلبی بود که به رسانه‌ها راه پیدا کرد که موجب نگرانی خانواده دکتر شهبازی بود که اگر خانواده ضارب در آن نقشی نداشته باشند ما دیگر مشکلی نداریم.

 مشکلات را باید واقع‌بینانه حل کنیم

غلامعلی نیکبخت از معتمدان محلی هم در این نشست، گفت: جامعه کهگیلویه و بویراحمد در دو فضای کاملاً جدا از هم سیر می‌کند و هنوز از تعصبات ایلی و عشایری در دوره مدرن امروز رنج می‌برد.

وی گفت: اگر چنین اتفاقی در تهران و یا شیراز رخ می‌داد تا مراحل آخر قانونی پیش می‌رفت و هر کس می‌بایست تاوان کار کرده خود را پس می‌داد، ولی ما به دلیل بافت کدخدامنشی و ریش سفیدی در اینجا دور همدیگر جمع شدیم تا مشکل را حل کنیم.

نیکبخت بیان کرد: آیا جوانان ما باید به ورزشگاه­ها بروند و ورزشهای رزمی را یاد بگیرند تا پزشک جامعه را بزنند؟ در صورتی که ما باید فرزندان خود را طوری تربیت کنیم که به همدیگر احترام بگذارند.

0104

وی تأکید کرد: خانواده جوان ضارب برای ما بسیار محترم است. ولی برای جوانان ما عیب بزرگی است که با خدمتگذاران جامعه چنین برخوردی داشته باشند.

نیکبخت افزود: نباید به رسانه‌ها خرده بگیریم که چرا معایب ما را منتشر می‌کنند، و من بر این باورم که رسانه‌­ها عیب‌هایمان را به صورت آشکار بیان کنند تا واقع‌بینانه‌تر عمل کنیم ودچار فراموشی اجتماعی نشویم.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • امیر گفت:

  با سلام خدمت س-ب عزیز.بزرگوار لطف بفرمایید کامنت مرا دوباره وبا دقت مطالعه بفرمائید ضعفی در نوشته ام بود انتقاد کنید با دیده منت میپذیرم وغذرش را میخواهم.من این جمله ای که شما متذکر شده اید را تایید نکردم وگفته ام با رعایت قوانین بیمارستانها وحتی گفته ام جهت اطلاع از احوال پرسی میشود از تماس تلفنی آنهم با در نظر گرفتن موقعیت انجام شود .پس لطف بفرمایید همیشه زود دست به قلم نشین و از کار و عمل دیگران خورده نگیرید.این میشه مثبت نگری.موفق باشید وسربلند

 • ناشناس گفت:

  به نظر من این جلسه بیشتر برای خودنمایی و مطرح کردن بعضیها بوده وگرنه چه دلیلی داره این کار را اینقدر آب و تاب بدن از اینجور جلسات تو این استان زیاد برگزار میشه چرا اونا را پوشش خبری و رسانه ای نمیدن؟؟؟ جوابش ساده است چون اون جلسات اهداف و نیات خیرخواهانه داره اما این جلسه اهداف پشت پرده سیاسی داشته،خدا به خیر کنه

 • س-ب گفت:

  در پاسخ امیر
  جناب آقای مثبت نگر!!! تجمع در محوطه بیمارستان وجلو درب اتاق عمل نه تنها دردی از درد بیمارو درمان نمیکنه ، بلکه روند خدمات درمانی رو مختل میکنه و مخل نظم بیمارستانه و عامل ایجاد حاشیه و هرج و مرجه
  نمونهش قضیه ی دکتر شهبازی
  انگار بیش از حد مثبت نگری!!!

 • پاسخ گفت:

  بازهم میگم ضارب باید اشد وجه با ضارب برخورد شود اگر مضروب آسیب جدی تری میدید یادر دفعات بعد اتفاقات ناراحت کننده ای بیفتد چه میشود کرد!همینکه یک پزشک درست مداوامیکند وبربالین بیمارمیرود خودش بالاترین گذشت است

 • امیر گفت:

  باسلام وتشکر ویژه خدمت جناب دکتر شهبازی بابت این بزرگواری که با عملکردشان یکی از بهترین وظایف انسانی خویش رابجا آوردند و در واقع استارت حس انساندوستی را کلید زدند.وامید وارم مردم با صداقت وعاطفی این مرز وبوم که دکتر مرادیان همراهی وهمدردی با بیمار آشنا ویا فامیلشان را بدون از درصدی مثبت نگری بخاطر این خصلت مردانه شان نادیده گرفتند و آنها را به تماشاگران ورزشی مثال زدند این امر دکتر شهبازی را نادیده نگیرند و خدای ناخواسته سوء استفاده اخلاقی از آن ننمایند . و عاقلانه به علت گذشت بیندیشن تا این دلسوزان علمی استان با دلگرمی بیشتر بتوانند با ارائه خدمات بهتر باعث پیشرفت همه جانبه استان شوند.کار خوب خوب جلوه میکند کار بد مورد تاید هیچ انسان خردمندی نیست,صداقت وصمیمیت و همدلی که از بهتری شاخصه های این مردم هست ستودنیست اما اما اما گرچه همراهان بیماران به قصد ادای دَین به همنوعانشان بر خود لازم میدانند که پیگیر وهمراه آن باشند میشود با رعایت کامل قانون بیمارستانها عمل کنند وتنها با تجمع جلوی درب اتاق عمل ویا اتاق درمان نخواهند که احساسات پاکشان را ابراز فرمایند.با یک تماس که باز هم رعایت موقعیت آن لازم است از احوال دوست ,فامیل,ویا آشنایشان مطلع شوند.امید وارم که این مطالب بنده کسی را آزرده خاطر نکرده باشد.ومجددآ به نوبه خودم بعنوان یک همشهری از این عمل دکتر شهبازی که فارغ از عملهای پزشکی عملی انسانیست قدر دانی کنم ودست مریزاد عرض کنم./باتشکر

 • […] منبع خبر: سایت استان کهگیلویه و بویراحمد […]

پربازديد