تاریخ درج خبر : 1393/05/29
کد خبر : ۳۵۴۲۳۱
+ تغییر اندازه نوشته -

انگل ژیاردیا شایع ترین انگل روده ای در کودکان

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: انگل تک یاخته ژیاردیا لامبیا یکی از شایع ترین انگل های روده ای در کودکان است، که بر اثر خوردن کیست انگل در آب و مواد غذایی خام آلوده به فاضلاب ایجاد می شود.

به گزارش سایت استان به نقل از وب‌دا، دکتر عبدالعلی مشفع افزود: این انگل در ابتدای روده باریک انسان مستقر شده و با تحریک سلول های این ناحیه و همچنین ایجاد اختلال در عملکرد آنزیم ها و مواد صفراوی باعث اختلال در جذب مواد در روده می شود.

وی اظهار داشت:علائم بالینی ژیاردیازیس شامل درد ناحیه اپی گاستر، نفخ، آروغ و اسهال می باشد.در صورت مزمن شدن این بیماری، سندرم سوء جذب اتفاق می افتد که به علت طولانی شدن اسهال باعث می شود بسیاری از مواد لازم و ضروری برای رشد کودک دریافت نشود و لذا با اختلال در رشد کودک و ضعف و لاغری، بیماری ادامه می یابد.

این دکترای انگل شناسی با بیان اینکه کودکان نسبت به بزرگسالان در مقابل آلودگی حساسیت بیشتری دارند، تصریح کرد:برای تشخیص این بیماری آزمایش سه نوبته مدفوع پیشنهاد می شود.

دکتر مشفع ،خاطرنشان کرد: برای درمان از داروهای مترونیدازول و اورنیدازول استفاده می شود و برای پیشگیری از آلودگی باید از خوردن آّب و غذای آلوده خودداری کرد و همچنین دفع بهداشتی مدفوع و فاضلاب انسانی جهت کنترل بیماری توصیه می شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد