تاریخ درج خبر : 1391/07/05
کد خبر : ۳۵۴۹
+ تغییر اندازه نوشته -

توجه ویژه به زیرساختهای گردشگری استان

سایت استان: استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: به دلیل وجود پتانسیل ها و قابلیت های متعدد در حوزه گردشگری و صنایع دستی این استان تسهیل روند سرمایه گذاری در این دو بخش و تسریع در صدور و پاسخ دهی به استعلام های مورد نیاز ضروری است.
به گزارش سایت استان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری، سید ‘حسین صابری’ روز چهارشنبه در نشست کارگروه گردشگری کهگیلویه و بویراحمد افزود: زیرساخت های مورد نیاز حوزه های گردشگری و صنایع دستی این استان با مشارکت دستگاه های اجرایی مرتبط در اسرع وقت فراهم شود.

استاندار3.jpg”>استاندار” src=”http://k-b.ir/wp-content/uploads/استاندار3.jpg” alt=”” width=”400″ height=”261″ />

وی بیان کرد: از آنجا که اداره کل میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد به تنهایی نمی تواند زیرساخت های مورد نیاز اماکن تفریحی این استان از قبیل آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، توقفگاه، روشنایی و سطل زباله را تامین کند نیازمند همکاری همه جانبه دستگاه های اجرایی مرتبط همراه با رعایت مسائل زیست محیطی خواهد بود.

صابری بر لزوم تهیه سند توسعه گردشگری کهگیلویه و بویراحمد در هر دو بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی تاکید کرد و اظهار داشت: این سند از زیرمجموعه های سند توسعه اشتغال استان بوده و به همین دلیل از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه حوزه های میراث فرهنگی و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد دارای فرصت های متعددی برای ایجاد اشتغال در این استان است، عنوان کرد: متولیان امر اطلاع رسانی گسترده ای برای معرفی هر چه بیشتر توانمندی های هر دو بخش در استان انجام دهند.

صابری بر لزوم تعریف و تثبیت مناطق نمونه گردشگری کهگیلویه و بویراحمد، ایجاد باغ موزه دفاع مقدس و کنترل قیمت ها و نظارت بر کیفیت خدمات ارائه شده در اماکن تفریحی، مجتمع های خدمات رفاهی و کمپینگ های اقامتی این استان تاکید کرد.

وی ابراز داشت: با توجه به کم هزینه بودن و زودبازدهی طرح های صنایع دستی مسائلی از قبیل آموزش و بازاریابی در این حوزه از اقتصاد کهگیلویه و بویراحمد مورد توجه جدی قرار گیرد.

صابری ایجاد بازارچه صنایع دستی در نقاط مختلف کهگیلویه و بویراحمد را از راهکارهای مناسب برای خرید تضمینی محصولات صنایع دستی استان و اشتغالزایی در این حوزه اعلام کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست، گفت: طرح جامع گردشگری استان در حال تهیه بوده و مطالعات لازم در این زمینه انجام شده است.

‘علیرضا ایزدی’ افزود: 11 روستای نمونه گردشگری در سفرهای استانی رییس جمهوری و اعضای هیات دولت به کهگیلویه و بویراحمد مصوب و مطالعات اولیه نیز در این زمینه انجام شد ولی به دلیل بروز برخی مشکلات از قبیل وجود معارضات اجتماعی این تعداد روستا لغو شده و هشت روستای جدید جایگزین آنها شد.

وی هشت روستای جدید نمونه گردشگری کهگیلویه و بویراحمد را شامل ‘دهنو’، ‘شهنیز’ و ‘منصورآباد دشتروم’ در شهرستان بویراحمد، ‘سربیشه’، ‘آرو’ و ‘چم بلبل باشت’ در شهرستان گچساران، ‘دژکوه’ در شهرستان کهگیلویه و ‘دره آخوند’ در شهرستان چرام اعلام کرد.

ایزدی بیان کرد: بافت تاریخی دهدشت به وسعت بیش از 30 هکتار بزرگترین محوطه تاریخی و فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود که مربوط به دوره صفویه بوده و دارای پنج بقعه متبرکه، چهار باب حمام، سه باب مسجد، یک کاروانسرا و یک راسته بازار است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات لازم برای تبدیل بافت تاریخی دهدشت به سایت موزه انجام شده، اظهار داشت: در دو سال اخیر اعتباری افزون بر 16 میلیارد ریال برای مرمت این بافت هزینه شده که از این میزان 13 میلیارد ریال از محل منابع ملی بوده و در سال 91 نیز چهار میلیارد ریال از محل منابع استانی به این امر اختصاص یافته است.

ایزدی عنوان کرد: در شش ماه نخست امسال حدود هشت و نیم میلیون گردشگر وارد کهگیلویه و بویراحمد شد که بخش عمده ای از آنان از استان های فارس، اصفهان، بوشهر، خوزستان و هرمزگان بوده اند.

وی ابراز داشت: روستای ‘کریک’ از توابع شهرستان دنا یکی از روستاهای نمونه گردشگری کهگیلویه و بویراحمد است که تاکنون اعتباری افزون بر سه میلیارد ریال برای فراهم کردن زیرساخت های مورد نیاز در آن هزینه شده و با اختصاص یک میلیارد و 500 میلیون ریال مورد نیاز این طرح تکمیل و افتتاح خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد افزود: هم اکنون 33 پروژه مهم در بخش گردشگری این استان در حال اجرا است که شامل طرح های استانی، ملی و مصوبات سفرهای استانی رییس جمهوری و اعضای هیات دولت به استان هستند.

ایزدی گفت: حفاری های غیرمجاز از سوی مردم در مناطق گردشگری کهگیلویه و بویراحمد و سرقت آثار و اشیای تاریخی مهمترین مشکل کنونی حوزه گردشگری این استان به شمار می رود.

وی خواستار فرهنگ سازی و آسیب شناسی گسترده از سوی متولیان امر در این زمینه شد و بیان کرد: دادستانی، نیروی انتظامی، دادگستری و دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی کهگیلویه و بویراحمد برای رفع این معضل مهم اجتماعی همکاری لازم را با اداره کل میراث فرهنگی استان انجام دهند.

ایزدی اظهار داشت: اداره کل میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد دارای 40 نیرو برای نظارت و حراست از مواریث فرهنگی این استان است.

وی عنوان کرد: اطلاعات مربوط به یک هزار و 835 اثر تاریخی موجود در شهرستان های هفت گانه کهگیلویه و بویراحمد ثبت شده و این آثار شناسنامه دار شده اند.

ایزدی ابراز داشت: بازارچه صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد در آبشار یاسوج در حال راه اندازی بوده و موزه یاسوج نیز که جزو پروژه های مهر ماندگار است دهه فجر امسال به بهره برداری خواهد رسید.

وی افزود: پس از افتتاح موزه یاسوج سه هزار و 700 شیء تاریخی واجد ارزش کهگیلویه و بویراحمد از ادوار مختلف در آن در معرض دید عموم قرار می گیرد.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد