تاریخ درج خبر : 1393/05/30
کد خبر : ۳۵۵۰۵۵
+ تغییر اندازه نوشته -

«برندگان و بازندگان بازی استیضاح»

سایت استان: آرزو غلامی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته رای به استیضاح وزیر علوم دولت روحانی دادند تا روحانی چند روز پس از یکسالگی دولتش در مقابل اولین استیضاح وزیرش قرار بگیرد. البته که استیضاح حق نمایندگان است اگر چه در زمان دولت نهم و دهم بیشتر شبیه به حقوق تشریفاتی بود و بسیاری از وزرای دولت قبل جایگاهش را هرگز درک نکردند. توفیق دلسوزی نمایندگان برای مردم اما نصیب وزیری شد که از اقبال عمومی بالایی در جامعه بر خوردار بود و دانشگاهیان نسبت به حضور دکتر فرجی دانا ابراز خرسندی می‌کردند. از قضا وزیر استیضاح شده چندی پیش از احضار به مجلس، تخلفات گسترده وزارت علوم را افشا کرد و جامعه را با خبر بورسیه غیر قانونی بیش از 3هزار نفر شوک زده کرد. از این رهگذر شائبه‌هایی در خصوص وجود اسامی بستگان و نزدیکان برخی از نمایندگان موافق استیضاح به گوش میرسد و مدارک مکتوبی هم از لیست افراد متخلف منتشر شده است. دلیل استیضاح وزیر علوم از سوی نمایندگان فعال کردن گسل قومی-مذهبی و سیاسی، گروه گرایی به جای تولید علم، قانون شکنی، بازگشت دانشجویان ستاره دار، بازگشت اساتید اخراج شده اعلام شد. حال دلایل کلی و تیتروار نمایندگان برای استیضاح فرجی دانا در مقایسه با تخلفات عینی و اثبات شده ی وزیر سابق علوم این استیضاح را به بازی سیاسی بیشتر نزدیک می‌کند تا اهتمام در انجام وظیفه ی نمایندگان ملت. هر بازی اما برنده و بازنده دارد و طرفین در آن به قدر خود سهمی می‌برند.

111084

1- سهم فرجی دانا از بازی باخت نیست. اوکه”استاد تمام”دانشکده فنی در رشته مهندسی برق است تشنه ی ریاست و وزارت نبود و به درخواست حسن روحانی ازکانادا برای بدست گرفتن پست وزارت به ایران آمد. در مدت کوتاهی که در سمت خود قرار گرفت در میان دانشگاهیان کارنامه درخشانی به جا گذاشت. اگر چه ظاهری شعارگونه دارد ولی به واقع فضای دانشگاه از آن فضای بی روح و منفعل که همواره سایه تذکر و اخراج در مقابل هر اعتراض بر سر دانشجویان و اساتید سنگینی می‌کرد رها شد. برای دانشگاهیان چه چیز مهم تر از استقلال دانشگاه است. موضع گیری در برابر بورس‌های غیرقانونی دولت قبل بیش از هر قشری باعث شادمانی دانشجویان شد. وزیر کم حرف دولت روحانی وزارت خانه ای را به دست گرفت که سکوت در مقابل تخلفات وزیر پیشین بزرگترین خیانت به مردم محسوب میشد. دکتر فرجی دانا وزارت را به هر قیمت بدست نیاورد که از کنار گذاشتنش نگرانی داشته باشد. پس از این استیضاح به انجام کارهای علمی خود بهمراه سابقه ای مثبت در اذهان عمومی در کانادا می‌پردازد.

2- طرف دیگر این بازی دولت روحانی است که او هم نقش بازنده به خود نمیگیرد. بجز از دست دادن وزیری کارآمد مشکلی برای دولت پیش نمی‌آید. ماجرای استیضاح وزیر علوم بسیاری از ناگفته‌هایی را که روحانی مجال گفتن نیافت را در جامعه مطرح کرد. رفتار دوگانه مجلس با وزیر علوم او و وزرای دولت قبل نشان از فشارهای داخلی به دولت روحانی است که فقط مربوط به مسئله مذاکرات هسته ای نیست. از طرفی حسن روحانی به محض به دست گرفتن دولت با حضور در مجلس و ارائه زودتر از موعد لیست بودجه به مجلس پیام همراهی و دوری از تنش فرستاد. تا کنون نیز در مورد تندروی برخی از نمایندگان خویشتنداری کرد با استیضاح وزیر علوم اما می‌تواند تعارفات را کنار بگذارد. دولت روحانی تا کنون نشان داده است که در مورد وزارت علوم اهل عقب نشینی نیست. پس از فرجی دانا نیز وزیری همسو به مجلس معرفی خواهد شد. استیضاح فرجی دانا برای مردم تلنگری بود که در انتخابات آتی مجلس هم حضوری گسترده تر داشته باشند و هم در انتخاب نماینده ی خود راهی جدا در پیش گیرند زیرا هیچ یک از دغدغه‌های نمایندگان برای استیضاح نگرانی و دغدغه مردم نبود. چه فرجی دانا در وزارت می‌ماند و چه عزل می‌شد دولت روحانی در هیچ صورتی از این بازی نمایندگان بازنده خارج نمیشد.

3- در این میان نقش آفرینان اصلی یعنی نمایندگان اگرچه در تصور خود زهر چشمی گرفتند و شاید پاسخی به اظهارات تند روحانی در روزهای اخیر دادند اما نقش را خوب ایفا نکردند. اینکه به صراحت بازگرداندن تعدادی دانشجوی ستاره دار محروم از تحصیل را دلیل استیضاح معرفی می‌کنند، اینکه پشت ماجرای بورسیه‌های غیر قانونی نام برخی استیضاح کنندگان و بستگانشان نشسته است و به جای دفاع از حقوق رای دهندگانِ خود از آن اسامی محافظت می‌کنند، اینکه وزیری را می‌اندازند که در میان دانشگاهیان و افکار عمومی سربلند است، سوال و ابهامات بسیاری به جا میگذارد. در اینکه نمایندگان چگونه با به زیر کشیدن فرجی داند به تولید علم کمک می‌کنند و چگونه در زمان ریاست وزیر سابق با تولید علم همراهی میکردند را مردم و دانشگاهیان قضاوت خواهند کرد. اما نتیجه عملکرد مجلس نهم را رای آورندگان مجلس دهم به نمایش خواهند گذاشت!

4- مردم هم برنده از میدان بیرون نرفتند،تصور برنده بودن هم ندارند. بسیاری از خانواده‌ها که فرزندی برای ورود به دانشگاه و رسیدن به مدارج علمی و یا رسیدن به شغلی در خور تلاش می‌کند و چه بسا در این راه هزینه‌های هنگفت مالی و غیر مالی نیز پرداخته اند، امید بسیاری به تغییر در نحوه پذیرش دانشجو و احتمالا استخدام بسته بودند. تربیت دانشجوی امروز نتیجه تربیت استادهای 10 سال پیش است. برکسی پوشیده نیست که وزارت علوم در دولت قبل در جذب اعضای هیات علمی و اخراج اساتید فرهیخته و با تجربه کارنامه خوبی ندارد و دانشجویانی که امروز وارد دانشگاه‌ها می‌شوند سازنده جامعه هستند با افکار و شخصیتی که از محیط پیرامون میگیرند. رفتار دوگانه مجلس در دولت حسن روحانی و سلف او نشان از تبعیض غیر منطقی دارد و نتیجه ای غیر منطقی را به نمایش می‌گذارد.همانطور که پیشتر آمد به واقع هیچ کدام از دلایل استیضاح وزیرعلوم،دغدغه مردم نبود بلکه تشویش وجود تبعیض در فضای علمی و دانشگاهی بیشتر موجب نگرانی ست. در این شرایط که رفتارهای جناحی حقایق را تحت شعاع خود میگیرد مردمی که لزومی به جناح بندی و مرزکشی نمی‌بینند و از دستگاه‌های اجرایی و قانون انتظار تلاش جهت پیشرفت کشور را دارند در این موقعیت‌ها هرگز احساس پیروزی نمی‌کنند.

5- گروهی دیگر هم در این بازی سهمی می‌برند که همچنان معلوم الحال اند و آن صاحبان بورسیه‌های غیر قانونی هستند و فعلا به برکت گشاده دستی دولت قبل و پول بی زبان بیت المال در حال تحصیل اند و معلوم نیست بعد از استیضاح وزیر افشاگرهمچنان به عنوان دانشجوی ممتاز می‌مانند و به سهم خود از این بازی را حفظ خواهند کرد یا به جایگاه واقعی شان باز خواهند گشت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • امین دهدشتی گفت:

  خواهرمن طیف مقابل استاد نعل وارونه زدن است.کاری که می کنند باشعار وآب ورنگ معکوس جلوه می دهند ودر این راه حتا ازاعتقادات مذهبی مردم هم سوء استفاده می کندچه برسد به آرمانهای اجتماعی آنان !
  تا که رد سم اسبت گم کنند
  ترکمانا نعل راوارونه زن!!!!!

 • محمد گفت:

  اسرار ازل را نه تو دانی و نه من
  این خط مقرمط نه تو خوانی و نه من
  هست از پس پرده، گفتگوی من و تو
  چون پرده برافتد نه تو مانی و نه من

 • کدیور گفت:

  آرزو خانم ! عزیز دل یه سنگی بنه سر حدش !! دیگه بسه تا کی میخواهی بااین تیترهای ناموزون عوام فریبی کنی ، فرجی دانا اصل نظام را از منظر دانشگاه هدف قرار داده شما به چه می اندیشی.

  • پاسخ به کدیور گفت:

   خیلی راحت! هم عزیز دلت رو گفتی و هم وظیفه محول شده رو انجام دادی. عوام فریبی!… با این حال و روزت که پشتت هم به قدرت و زمانه گرمه باز هم جرات نداشتی با نام واقعی بنویسی. چرا؟ چون خجالت می کشی! چون میدونی نباید مردم چهره واقعی تو رو بشناسن.
   یعنی حرفی که زدی حتی از نظر خودت اونقدر بی ربطه که نمیتونی اسمت رو پای حرفت بذاری. و اگه من اشتباه می کنم در راه دفاع از اصل خودت رو معرفی کن. بگو من فلان شخص اینطور فکر میکنم.

 • امیرحسین گفت:

  باسلام خدمت ارزو خانم خدمت شماکه عرض شود علاوه براین که استیضاح حق نمایندکان است اقای فرجی داناازافرادی که درفتنه ی88نقش داشته اند دروزارت استفاده کردندکه این خو دجرم بزرگیست وموارد دیگری هم هست ومن به عنوان عضوکوچکی ازاین کشورعزیزبه تمامی نمایندکان موافق استیضاح سلام ودرودمیفرستم که بااستقلال کامل اینکونه افرادرابخاطرحفظ نظام کنارزدند واین درواقع هشداری به دولت است که ازاینکونه افراددرجایکاه مدیریتی نظام استفاده نکن دافرین برزاکانیهاودهقانیهاواه وافسوس برکسانی که ازاین افراددفاع میکنند.شادی روح شهداعزیزصلوات.

  • ناشناس گفت:

   نجفی را چه میکنید فرجی داناهای قویتردرراهند واختلاس علمی پیگیری میشود وبورسیه های دانشگاه یاسوج همه از طیف افراطیند اگه غیرازاینه یک نفر مثال بزنید؟؟؟

 • ناشناس گفت:

  خانم غلامی
  مشکل اصلی نویسندگان جوان اصلاح طلب بی تجربه گیشان است.
  چرا شما نگاه استراتژیک ندارید. خوب ننویسید . مجبورید. روحانی را با همین حرفها بدبخت می کنید. بیچاره هر چه می خواهد معتدل باشد شما نمی گذارید.

 • امیر گفت:

  با سلام خدمت نویسنده محترم. این جام طناب کشی ست طنابی که دوسرش را دوگروه مخالف همدیگر قصد بر بردنش را دارند تا هر گروهی زورزش بیشتر بود آن جام را تصاحب کند و بازندگان همیشه برای جام از دست داده تلاش میکنند تا با افراد قویتری باز مسابقه را از سر بگیرند وموفق به کسب این مدال شوند.اما این بازی تماشاگرانی دارد که بابرد هر گروه چیزی دستگیرشان نمیشود و چون فقط وفقط سرگرم این نمایشند غافل از آنند که تا خبر شوند تا روز به غروب نشته و شامی برای خوردن ندارند واین ادامه دارد وادامه دارد وادامه دارد تا آن وقت که خبر دار میشوند که آن دو گروه با بردهایی که بدست آوده اند جبران باختشان شده و اما بد به حال تماشاگرانی که سردرگم از تهیه نان و پریشان از آنکه پسرانشان وفت ازدواجشان ودخترانشان نیازمند جهیزیه و جیب خالی و فکر واهی./خداوند به ما عقل داده قدرت فکر کردن داده ولی دریغ از کمترین افکار مثبت, فکر و ذکرمان شده تماشای سریال اصولگرا واصلاح طلب./

 • زنده باد اصلاحات گفت:

  من با دیدن ای اوضاع واقعا به این نتیجه رسیدم که موضوع بورسیا ها صرفا یک بحث سیاسی برای فریب افکار عموی بو . آخه وزیری که در 9 ماه یک کار مثبت برای دفاع از خودش در مجلس نداشت چطوری می تونه مردم رو قانع کنه که مشکلش مساله بورسیه هاست.من میترسم بقیه وزرا رو هم اگه بیارن مجلس تهش اینطوری باشه. ما باید سه سال بعد دوباره رقابت کنیم.
  از نویسنده محترم و مابقی دوستان می خوام که دست از این احساس بازی ها و دفاع های غیر منطقی بردارند و نقد درون اصلاحات رو افزایش بدن.
  ما نمی تونیم چهار سال بعد بگیم همه مقصرها احمدی نژاد بود. که اگه باشه هم مردم از ما قبول نمی کنند. ما قرار بود صد روزه مشکلات رو حل کنیم. یک سال گذشت. چرا قولهایی می دیم که نمی تونیم. چرا حرفهایی می زنیم که می شه علیه خودمون از اونا استفاده کرد.
  از همه اینا گذشته کی گفته این بورسیه ها همه از جریان اصول گران. من خودم چهل نفر از همین بورسیه های یاسوج رو می شناسم که اصلاح طلب اند. خودشون و خانوادشون. ما داریم با نادانی هزینه تولید میکنیم. برای خودمون بیخود و بی جهت دشمن می سازیم.
  خواهر عزیز مظلوم نمایی وقتی خوبه که یک دشمن قوی داشته باشی. اونی که الان ما رو زیر نظر داره مردم ایرانند نه چهار تا دانشجوی بدبخت که دولت قبل براشون تخلف کرده یا احمدی نژاد یا بی سوادا و یا جهنمی ها و یا…!!!!!
  جزیان رقیب خیلی هوشمنده. خوب عمل کرد. عامه مردم با استیضاح مشکلی ندارند. چرا نمی خوایم واقعیات رو بپذیریم.
  همون بلای ا.دوران اصلاحات می یاد سرمون با این اشکها و گریه های بدرد نخور.

  • مهران گفت:

   آقای زنده باد اصلاحات
   باید بگم که من اطلاع موثق دارم 80 درصد بورسیه های دانشگاه یاسوج یا خودشون یا خانوادشون اصلاح طلب اند.
   حالا هی ما مسخره بازی در بیاریم.
   بی خود ترین ااستیضاحی بود که دیدم.
   مهم ترین وزیر را قربانی مزخرف ترین اهداف کردیم.
   احمدی نژاد بورس رو به جای وزرا و وکلا داد به آدمای بدبخت جامعه. حالا یک درصدی هم خطا داشت. آقا جمع کنید این حرفا رو.مردم مشکل رشد علمی ندارند مردم تحت فشارند. با این شعارها بدبخت می کنید همه را.

  • ناشناس گفت:

   معلومه هیچ نسبتی بااصلاحات نداری وفرجی دانا چه دفاعی باید میکردوقتی استیضاح انتقام سیاسیه خانم نویسنده هم بامنطق وبدور ازاحساسات نوشته ومیتواند نویسنده ای درسطح رسانه های ملی باشد اگر مطالعه وتمرین را پیگیرباشد

 • اسلامی گفت:

  اگر عملکرد وزیر قابل دفاع بود روحانی در روز استیضاح نمی رفت اردبیل.می رفت مجلس واز وزیرش دفاع می کرد……

 • پژمان گفت:

  احسنت به نویسنده مقاله و تاسف برای نمایندگان مجلس که دانشمند گویای حق را استیضاح کرد، انشاءالله سال آینده زمان استیضاح این نماینده ها هم در محضر ملت فرا میرسد، با توکل بر خدای بزرگ واتحاد مردم ایران

 • هاله بنفش گفت:

  نویسنده گرامی, استیضاح وزیر علوم یک بازی نبود که برد و باختی داشته باشد. زیرا طرفین دارای قدرتی یک دست نبودند و در ضمن در برابر هم نایستاده بودند. آنچه ما دیدیم جلسه توبیخ پسری نافرمان و نان خورده, نمک بشکسته بود… نسیم سرد پاییز بود که خبر از سرد شدن هوا می داد. هشداری همزمان به دانشگاه و دولت بود؛
  1- هشدار به دولت, که وزن و اندازه خودش را از یاد نبرد.
  2- به دنشگاه, تا هوس آن روزهای گرم جوش و خروش از سر بیرون کند.
  —————–
  می دانید چه چیز در مورد اصلاح طلبان/اعتدالیون نفرت انگیز است؟! ترس و بزدلی شان در رویارویی با واقعیت! آنها به طرزی کودکانه, لرزان و ترسان به مردم نشان می دهند که در برابر قدرت ایستاده اند و ژست مخالفت با بخش هایی از نظام سیاسی اصول گرایان را در می آورند, اما هیچگاه در شرایط حساس و رودر رو آنطور که مردم (طرفداران) می پسندند عمل نمی کنند.
  وزیر دولت با حالتی فریبکارانه و در برابر چشم مردم, حتی خود را تسلیم نظر رئیس مجلس کرد. جرات آن را نداشت که در مورد همان مساله بورسیه ها با این وضوحی که “ناشناس” ما در چند کامنت بالاتر حرف زده سخن بگوید. جراتش را نداشت که دست کم بگوید آقا مساله بورسیه ها به کنار, خواسته جامعه دانشگاهی و اساتید چنین و چنان است.
  یکی گفت آقا این پسر خوبی ست. گولش زده اند. یکی هم گفت این آقا از فرزندان مخلص انقلاب است. خودش هم گفت که هر شخص و یا اشخاصی را که رئیس مجلس صلاح بداند به کار خواهد گماشت.
  چطور یک وزیری با آنهمه استاد تمامی!!! از عهده نمایندگان کم سواد مجلس بر نیامد؟ و پاسخ هایی قاطع به آنها ارایه نداد؟ چطور صحبتی درخور از فجایع دولت گذشته به زبان نیامد؟ زیرا ما با دولتی سر و کار داریم که ویژگی اش عدم قطعیت و درجا زدن در وضع موجود تا اطلاع ثانوی ست.
  بازنده بزرگ این بازی نیز اصلاح طلبان بودند. گروه هایی که یک روزگاری با بیست میلیون رای به همه فخر فروشی می کردند اما آن روز در مجلس راست ها و دولت محافظه کار حتی یک رای هم نداشتند!

 • احمدی گفت:

  از این مجلس بیشتر از این انتظاری نبود،وزیری در مجموعه اش 3000 میلیارد تومان اختلاس می‌شود به جای استیضاح رای بیشتری از این مجلس می آورد،وزیر دیگری بیشتر از 3000 بورسیه غیرقانونی را آشکار می‌کند بجای تشکر و قدردانی استیضاح می‌شود،چه برداشتی باید کرد؟ چه انتظاری دارید؟

 • آآلی گفت:

  این کلمه بورسیه غیر قانونی دیگر خریداری ندارد

  وقتی خود وزارت علوم اعلام می کند در میان4500 نفر فقط 137 نفر مشکلی دارن که باید متوقف شود
  این یعنی 3 درصد و این خطا قابل چشم پوشی است.
  من به این نتیجه رسیده ام که تقریبا تمام کسانی که نویسنده رسانه هان چون به خودشون نرسیده به هم ریخته اند

  • ناشناس گفت:

   دروغگو بودن شما نورچشمی ها که تمامی ندارد…این واقعیت را چگونه توجیه می کنید!!!
   1-ین نامه مربوط به مربیان طی فرآیندی به افرادی بورسیه داده می‌شود که دارای سه سال سابقه باشنداما در طرح جدید پیمانی‌ها نیز به آن اضافه شدندکه حتی یکسال سابقه نیز مورد قبول بود و از این میان ۶۱۷ نفر با همین سابقه تایید هیات امنا را نداشتند. اما در مربیان دارای مدرک کار‌شناسی افرادی را داشتیم که با معدل زیر ۱۲ بورسیه شدند و ۲۵۵ نفر نیز معدل ارشدشان زیر ۱۶ بود و۲۵۲ نفر نیز حتی شرط سنی زیر ۴۰ سال را نداشتند.

   فرجی دانا عنوان کرد: از میان افرادی که به خارج اعزام شده‌اند هزار و ۷۴ نفر از میان هزار و۸۶۰ نفر رشته علوم انسانی بوده‌اند سوال من این است که آیا رشته‌های ادبیات فارسی، فقه و حدیث، ‌تاریخ انقلاب اسلامی و معارف اسلامی را باید به خارج از کشور بفرستیم این افراد از سه مزیت نیز برخوردار شدند اول اینکه وارد مقطع دکترا شده و اینکه شهریه آن‌ها را ما پرداخت کردیم و در‌‌نهایت با حکم بورسیه خود جذب دستگاه‌ها شدند. فرجی دانا در ادامه عنوان کرد: در خصوص اساتید اخراجی از کمیسیون امنیت ملی و کمیسیون آموزش مطالبی به دست ما رسید که من متوجه شدم فضایی در حال ساخته شدن است. فهرست این اساتید که به دانشگاه‌ها بازگشتند در دست من نبود بلکه دیوان عدالت اداری حکم آن‌ها را صادر کرده بود.

   2-فرجی دانا یادآور شد: 222نفر با معدل پایین‌تر از حد لازم لیسانس بورسیه شدند، 222 نفر نیز معدل ارشدشان کم بوده و اگر فرمول‌های الحاقی را در نظر بگیریم 314 نفر فاقد معدل لازم هستند و506 نفر شرایط سنی کافی ندارند و از این تعداد برخی همپوشانی دارد و در مجموع 703 نفر فاقد شرایط لازم هستند.

   وزیر علوم ادامه داد: از جمع 1883 نفر بورسیه تبدیل داخل 600 نفر جایابی شده اند و بقیه فرآیند جایابی را طی نکردند این در حالی است که جایابی از الزامات هیئت علمی شدن است. الان 1300 نفر در این موضع هستند و باید تعدادی را کنار بگذاریم. وی افزود: من در آبان ماه اطلاعی از این موضوع نداشتم و اولین نامه از دیوان محاسبات به من رسید که 16 ماه قبل از آغاز کار دولت درحال تهیه این گزارش بودم و با مطالعه بر روی 200پرونده نمونه آن را انجام داده بودم و در این نامه اظهار کرده بودند که آیا قوانین مربوط به بورس به درستی انجام می شود و آیا وزارت علوم به این مسئله ورود پیدامی کند یا خیر؟

   حاصل اگر دروغیت هویدا شده است جمع و تقسیم بنما تا رسوا شود هر کس در او غش باشد

   • با خبر گفت:

    اینا رو که هیات تحقیق مجلس تکذیب کرد
    این آقا دید رای نمیاره این دروغا رو سر هم کرد
    پس چرا در بیانیه ای که چند ماه پیش داد گفت اینطوری نبوده
    دیگه فایده ای نداره مردم حقیقت رو فهمیدن
    این وزیر اگه عرضه داشت 9 ماه دوام می آورد!!
    نه ماه دروغ و به گند کشوندن رشد علمی مملکت
    نه ماه گپ پیک
    یه بار به مجلس قول دروغ داده بود فکر کرد بازم می تونه

پربازديد