تاریخ درج خبر : 1391/07/05
کد خبر : ۳۵۵۷
+ تغییر اندازه نوشته -

برخی از باغ ها در گچساران با کمبود آب رو به رو هستند

سایت استان: بخش عمده ای از باغات مناطق روستایی گچساران از کمبود آب کشاورزی رنج می برد و در صورت ادامه این روند باغهای گچساران با خطر نابودی مواجه هستند.
عده ای از باغداران مناطق روستایی گچساران با توجه به پایین رفتن میزان آب سفره زیرزمینی و کم آب شدن چاه های کشاورزی از مسوولان خواستار اختصاص بخشی از آب شرب روستاها به بخش کشاورزی تا زمان آغاز فصل بارندگی شدند.

یکی از کشاورزان روستای’چهاربیشه’ در این باره گفت: 14 هکتار درخت مثمر دارم که تنها محل درآمدخانواده پنج نفری ام می باشد که کم آبی و خشک شدن ناگهانی چاه تامین آب ،باغ با مشکل شده و سرمایه ام در حال نابودی است .

‘احمد قربانی’ افزود: ما شش کشاورز در روستای’چهاربیشه’ از طریق باغداری امرار معاش می کنیم اگر مسوولان برای تامین آب باغات ما چاره اندیشی نکنند ضمن نابودی محصولات تولیدی ، درختان مثمر نیز خشک شده و از بین خواهد رفت.

وی گفت: با توجه به نام گذاری امسال بنام ‘تولید ملی،حمایت از کار و سرمایه ایرانی ‘امید است مسوولان در این زمینه به یاری بخش تولید کشاورزی بشتابند.

یکی از اهالی روستای ‘آبریگون’نیز در این باره گفت: پنج هکتار باغ مثمر در این روستا زیر بار است که به علت کم آبی در حال خشک شدن است .

‘یوسف امینی’افزود: از مسوولان انتظار داریم در حد توان با تانکرهای سیار در آبیاری باغات کم آب روستا همکاری کنند.

مدیر جهاد کشاورزی گچساران در این باره گفت: دلیل عمده ایجاد مشکل کم آبی علاوه بر گرمسیری بودن منطقه ،رعایت نکردن مجوزهای صادر شده برای برداشت میزان مشخص آب از سوی بهره برداری است .

‘علی مرادی’ افزود: برخی کشاورزان مجوز برداشت آب برای پنج هکتار باغ را دارند در صورتی که 10 هکتار باغ احداث کرده اند .

وی تصریح کرد: راهکارهای کارشناسی و اصولی جهادکشاوری شهرستان در بلند مدت و در برنامه های ضربتی و کوتاه مدت به اداره امور آب گچساران و اداره آبفای روستایی در این باره ارائه شده است .

رییس جهادکشاورزی گچساران ابراز امیدواری کرد با وصل شدن شبکه آبرسانی 22 روستا و شهر دوگنبدان به آب سد ‘کوثر’ تعدادی از چاه های آب شرب در اختیاری بخش کشاورزی قرار خواهد گرفت و بخشی از مشکل کم آبی باغات منطقه برطرف خواهد شد.

رییس اداره آبفای روستایی گچساران نیز گفت: همه مسوولان شهرستان و استان موظف به برطرف کردن مشکلات روستاییان هستند ولی اولویت اول تامین آب شرب سالم روستایی است و در صورت اضافه بودن آب با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان همکاری خواهیم کرد .

‘سیادت شیری’ افزود: در این شهرستان گرمسری در برخی از روستاها به دلیل کمبود آب شرب ، تنها 12 ساعت آب وارد شبکه می شود که باید در شورای آبفای روستایی استان کهگیلویه و بویراحمد درباره آن تصمیم گیری شود .

شهرستان گچساران دارای 30 هزار هکتار باغ مثمر با تولید لیموترش ،پرتقال ،انگور،انجیر و انار است.

منبع:ایرنا

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد