تاریخ درج خبر : 1392/04/20
کد خبر : ۳۶۴۸۶
+ تغییر اندازه نوشته -

انقلاب در آموزش و پرورش

سایت استان: یدالله مرادی

آموزش و پرورش رکن رکین، پایدار، تأثیر گذار و زیر ساخت سایر زیر ساخت هاست که مأموریت بزرگ ساخت انسان، تحول انسان، پرواز انسان و دگرگونی انسان را برای خدایی شدن بعهده دارد.
در راستای این مأموریت که قله همه شدنهای ارزشی است باید ابزار و نیروی مناسب برای دستیابی به قله‌های افتخار وجود داشته باشد و باید معلم وفرهنگی که می‌خواهد جامعه و انسان را به قله برساند خود در قله باشد، خود در اوج احترام و ارزش باشد، جایگاه و شأن او بر‌تر بر تمام موارد دیگر باشد. باید بپذیریم و باور کنیم که معلم عالِم است و عالِم محورعالَم است زیرا که مداد العلما افضل الدماء شهداست. و صاحب این عنوان حق است که در بالا‌ترین رتبه و قله عظمت نظام جمهوری اسلامی نشانده شده باشد. الحمدالله در طول دولت نهم و دهم در زمان وزارت آقای حاج بابایی تحولات اساسی و بنیادین در این مادر نهاد فرهنگی، آموزشی و تربیتی شکل گرفته که در تاریخ ۱۸۰ ساله آن بی‌بدیل بوده و می‌توان ادعا کرد که آموزش و پرورش پس از یک دوره طولانی دچار یک پوست اندازی و تحول سازنده بنیادین تاریخی گردیده که نوید تولدی دوباره و جهشی تاریخ ساز را خواهد داشت.
اینکه اولین وزارتخانه‌ای باشد که برخوردار از نقشه جامع علمی، نقشه راه، سند تحول بنیادین، تعیین محور درسی ملی و حرکت در مسیر بلند مکتب اسلام به علم، معلم، دانش آموز و تعلیم و تربیت در این دوره شکل گرفته کاری سترگ و تلاشی وصف ناپذیر بوده که باید هم قدر دانسته شود و هم با درایت و صلابت تداوم یابد و هم چالشهای ناشی از تغییر دولت‌ها و تغییر سیاستهای اجرائی بدور باشد.
اما نکته مهم که به قول آقای حاج بابایی همه اقدامات ۷۰۰گانه انجام شده سالهای اخیر از سند تحول بنیادین گرفته تا استقرار دانشگاه فرهنگیان و مدارس قرآنی تا تحول درسی ملی و تحول بنیادین در سلامت و تربیت بدنی و فناوری همه و همه در حد تحول و دگرگونی بوده‌اند. اما آنچه در راه است و خبر قطعی آن را وزیر محترم در سی امین اجلاس رؤسای آموزش و پرورش کشور ارائه دادند و رئیس جمهور محترم هم با نگاه عمیق و ارزنده بر آن تایید گذاشت: «نقلاب جدید در آموزش و پرورش است» (۱) که این انقلاب‌‌ همان رتبه بندی فرهنگیان و ارتقاء جایگاه و شأن آنان می‌باشد.
این رتبه بندی هم مطالبه همه فرهنگیان و هم اصلی عقلایی و خواسته‌ای ارزشی و اقدامی ماندگار و انگیزشی می‌باشد که انشاءالله تعالی با پیگیریهای دلسوزانه وزیر محترم و تأیید ودستور رئیس جمهور انقلابی ایران وارد مرحله اجرائی شده است. لازم است هدیه سپاس همه مسئولان نظام جمهوری اسلامی به فرهنگیان فهیم و تحول ساز و تحول آفرینی باشند که آخرین اقدامشان خلق حماسه سیاسی به تبعیت از فرامین رهبری نظام حضرت امام خامنه‌ای بوده است، باشد. و به یقین بگوئیم و بنویسیم و اعلام داریم که «ظرفیت فرهنگیان برای انجام کارهای بزرگ و انقلابی ظرفیتی بی‌بدیل است» (۲) چرا که «در مجموعه آموزش و پرورش، وسط میدان معلم است و صف اول معلم است» (۳) حق است و شایسته که همه برنامه ریزان و مسئولان و مدیران بدانندکه پیشرفت جامعه و توسعه یافتگی آن با محوریت معلم و آموزش و پرورش شکل می‌گیرد و نه مسیری دیگر. چون «سند تحول آموزش و پرورش نسخه شفا بخش است» (۴)
برای حل معظلات جامعه و شتاب سیر پیشرفت. زیرا «آموزش و پرورش مولد سرمایه اجتماعی کشور است» (۵) و این سرمایه اجتماعی سعادت جامعه را بدنبال خواهد آورد و این هدف متعالی انقلاب اسلامی بوده و هست و انشاء الله تعالی با تحقق عینی، الگوی واقعی جهانی خواهد شد. اجرای طرح رتبه بندی آموزش و پرورش هم مهر ماندگار و هم احقاق حق و کلید واژه عدالت است.
تیر ماه ۹۲ – گچساران
پاورقی:
۱- از سخنان دکتر بابایی در اجلاس روسا ۱۵/۴/۹۲
۲- بیان رئیس جمهوری محترم آ قای احمدی‌نژاد در اجلاس ۱۵/۴/۹۲
۳- از بیانات راهبردی مقام معظم رهبری
۴- از بیانات راهبردی مقام معظم رهبری
۵- از بیانات راهبردی مقام معظم رهبری

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • معلمان گفت:

    مهم این است که مرادی در این مقاله اهمیت رتبه بندی در اموزش و پرورش را یاداور شده و حالا باید مسئولان پیگیر باشند .با قلمی روان از حقوق حقه فرهنگیان دفاع کردن لازم که بخوبی بیان شده .و……

  • معلم گفت:

    آقای مرادی فوق العاده آدم افراطی است و همیشه و در همه حال به دنبال منافع خود و دوستانش بوده و در دوران تصدی خود در میراث فرهنگی و اموزش و پرورش ظلم های زیادی به کارمندان بویژه آموزش و پرورشی های هوا دار تاجگردون کرد . ظلم اخیرش را توسط… ………. به تعداد زیادی از مدیران کرد. این هم رفتنی است آقای زرنگ

  • شاکرم از درگاه خدا گفت:

    سلام.آفرین بر مرادی که هم فعال سیاسی است و هم با نوشتن چنین مطالب ارزنده و دقیق فرهنگیان را به جایگاه و شانی که باید از ان برخوردار باشند اگاهی میدهد .درود بر شما .انشالله این انقلاب هم تحقق خواهد پیوست.

پربازديد