تاریخ درج خبر : 1393/06/05
کد خبر : ۳۶۵۱۴۷
+ تغییر اندازه نوشته -

چرا در دیارمان خبری از بهمن‌بیگی نیست؟

هنوز زنده‌اند کسانی که به یاد دارند، قدم‌های بلند معلم عشایری ایران، استاد محمد بهمن‌بیگی را در سیاه‌چادر عشایری این مرز و بوم که دانش بسیاری از فرزانگان و دانشمندان این دیار مرهون زحمات او است.

به گزارش سایت استان، بهمن‌بیگی، یکی از چهره‌های محبوب و آشنای عرصه فرهنگ و ادب و از بنیانگذاران آموزش عشایری است که با تلاش و کوششِ وصف‌ناپذیر در جهت پرورش استعدادهای درخشانِ فرزندان عشایر ایران به خصوص استان کهگیلویه و بویراحمد، قدم‌های ماندگاری برداشته است.

بهمن‌بیگی که خود پرورده درد و رنج بود به خوبی می‌دانست که کسی آستین بالا نخواهد زد و دولتمردان را نیز در سر، سودای تعلیم و تربیت و پروراندن استعدادهای افراد ایلیاتی نیست؛ از این‌رو دست به کار شد.

IMG_0403

حال که دیگر بهمن‌بیگی در میان ما نیست، نام و نشانی از او اگرچه در ذهن شاگردانش مانده است ولی به واقع خبری از او در میان ما و نسلهای امروزی نیست.

در استان ما تنها بهمن‌بیگی را به نام و لقب پدر آموزش و پرورش عشایر می‌شناسند ولی دریغ از پاسداشت و یا نامگذاری مکانی و محلی به نام این استاد و معلم بزرگ.

اگر چه همیشه نام بهمن‌بیگی بر زبان بسیاری از افراد در کهگیلویه و بویراحمد جاری است ولی می‌توان با ساخت مجسمه و یا نامگذاری مکانی به اسم این استاد، یاد وی را برای نسلهای آینده زنده نگه داشت.

در هیمن راستا دانشگاه یاسوج پیشقدم شده و کتابخانه مرکزی خود را به نام  زنده‌یاد محمد بهمن‌بیگی نامگذاری کرده است.

گفتنی است، نهادها و دستگاههای اجرایی چون شهرداری و آموزش و پرورش نیز می‌توانند با الگو‌گیری از دانشگاه یاسوج، میدان و یا مدرسه‌ای را به نام این استاد فرزانه نامگذاری کنند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مرادحاصل نادری دره شوری گفت:

  نام بهمن بیگی و خدمات ارزشمند وی به عشایر ایران، در سینه هم نسلان من که عینا شاهد آن بوده اند حک شده است. هرگز پاک نمی شود. نامش برای ما جاودان و خدماتش خاطره انگیز است. اما کار ارزشمند جناب دکتر رمضانی، جاودانگی نام بهمن بیگی را برای نسل های بعد ثبت کرد. سپاس جناب دکتر رمضانی سپاس.

 • محمدرضا اذرکیان گفت:

  سلام برانسانهای باادب وقدر شناس

 • دانشجو گفت:

  جناب آقاى دکتر رمضانى به خاطر اىنکه نشرىه نداى آزاد با مطلبى براى گوشزد به مسءولان براى ىاد نام بهمن بىگى به دست شما رسىد و شما اولىن کسى بودىد که در دانشگاه سراغاز اىن کارشدىد تشکر مىشود.

 • عباس نیا گفت:

  جناب آقای دکتر رمضانی
  با سلام و احترام،
  یدینوسیله مراتب سپاس و قدردانی اهالی قشقایی و بختیاری شهر شاهین شهر به محضرتان اعلام می گردد. یقینا نامگذاری کتابخانه آن دانشگاه به نام ایلخان فرهنگی کشور نشان از شعور والای حضرتعالی دارد و امید است این خلاقیت و لیاقت شما سرمشق سایر مسئولان قرار گیرد.

 • باید به این فرزند غیرتمند به خاطر غیرتش تبریک گفت.

 • کارمند دانشگاه یاسوج گفت:

  درود بر دکتر رمضانی با جرات وتوانمند.

 • طاهریان گفت:

  درود خدا بر دکتر رمضانی که حرمت بزرگان را پاس می دارد. این اولین مکانی است که به نام آن معلم بزرگ نامگذاری شده است. اموزش و پرورش نیز باید مدرسه ای را به نام او بگذارد.

 • […] منبع خبر: سایت استان کهگیلویه و بویراحمد […]

پربازديد