تاریخ درج خبر : 1391/07/07
کد خبر : ۳۶۷۵
+ تغییر اندازه نوشته -

پیشرفت 70 درصدی ساخت کارخانه سیمان مارگون و سفال کهگیلویه

سایت استان: رئیس سازمان صنعت و معدن کهگیلویه و بویراحمد از پیشرفت 70 درصدی ساخت کارخانه سیمان مارگون و سفال کهگیلویه خبر داد.
محمدحسین حیدرپور اظهار کرد: در حوزه صنعت سابقه چندان طولانی نداریم و جز استان‌های نوپا هستیم و فقط یک کارخانه قبل از انقلاب در کهگیلویه و بویراحمد وجود داشت.

وی به آغاز به کار صنعت از دهه 70 به بعد در کشور اشاره کرد و گفت: در گذشته آشنایی کاملی در عرصه صنعت نداشتیم که توانایی مالی پایین، نبود زیرساخت‌ها و ناشناخته بودن استان برای سرمایه‌گذاران خارج استانی از عمده‌ترین دلایل آن بود.

این مسئول صنعتی جهش در صنعت کهگیلویه و بویراحمد را از شروع به کار دولت نهم دانست و به میزان سرمایه‌گذاری در چند سال اخیر اشاره کرد و گفت: در پایان سال 83 با 43 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این بخش بود و از ابتدای سال 84 تاکنون این رقم به 300 و 40 میلیارد تومان رسیده که با این وجود در هفت سال اخیر رشد 70 درصدی در این زمینه را داشتیم.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد تعداد واحدهای صنعتی در این استان را 750 واحد با اشتغال‌زایی هشت هزار و 500 نفر ذکر کرد و گفت: این میزان در مقایسه با کشور و استان‌های صنعتی در وضعیت خوبی است.

حیدرپور در ادامه تعداد طرح‌های پیشنهادی را 650 طرح صنعتی با سرمایه‌گذاری 11 هزار میلیارد تومان و اشتغال‌زایی 25 هزار نفر عنوان کرد.

وی رشد صادرات کهگیلویه و بویر احمد را از سال 83 مناسب ارزیابی کرد و اظهار داشت: کالاهای صادراتی را به کشورهای آفریقا، آلمان، قرقیزستان و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌کنیم.

حیدرپور گفت: از نظر سرانه سرمایه‌گذاری در سال 89-88 رتبه 26 و از لحاظ سرمایه‌گذاری کلی انجام شده رتبه 30 را به خود اختصاص دادیم.

این مسئول به مشکلات در این صنعت اشاره کرد و گفت: زیرساخت‌ها و مشوق‌های سرمایه‌گذاری باید فراهم شود و امنیت اجتماعی سرمایه‌گذاران برای ورود به استان ایجاد و مشوق‌های زیادی از سوی دولت ایجاد کنیم.

وی به پیشرفت فیزیکی 70 درصدی کارخانجات سیمان مارگون و صنایع آجر و سفال دهدشت اشاره کرد و گفت: کارخانه آجر و سفال کهگیلویه با پیشرفت خوبی که دارد تا هفت ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد به تعداد معادن فعال و غیر فعال در این استان اشاره کرد و افزود: از 70 معدن موجود در سطح استان 54 مورد آن فعال، 10 مورد نیمه فعال و بقیه غیر فعال هستند که دلیل غیر فعال بودن هزینه‌های تولید و کمبود سرمایه است.

منبع:فارس

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد