تاریخ درج خبر : 1393/06/06
کد خبر : ۳۶۷۸۰۲
+ تغییر اندازه نوشته -

یک «کلوخ» به خود یک سنگ به دیگران

«بیابان انگار ماشین تخریبش را برداشته و دارد ریش خاک ایران را می‌تراشد. رودهای پر از خشکی، به دریاچه‌ها و تالاب‌ها گندیده – مرده می‌ریزند. جنگل، رویای سبز و رنگ فراموش شده کودکان کویری است. زوال آغاز شده و طوفان، زمین غبار شده را شهر به شهر می‌گرداند و می‌پراکند.»

این گزارشی واقعی از فردای ایران است. سرزمینی که با کابوس بیابان، وحشت از خشکسالی و هراس از کم آبی، خواب قنات‌هایش آشفته می‌شود.

خاک تفتیده و ترک خورده‌ای که با خشکیدگی جنگل‌های زاگرسی و در نهایت مرگ سپر مخملین بلوط زاران غرب به سمت سقوط جدی پیش می‌رود. تنش‌های اکولوژیک با برداشت بی رویه آب، بالا گرفته و رعشه بر جان خاک افتاده است. دشت‌ها در فارس، کرمان، یزد، خراسان، تهران و دیگر مناطق کشور فرونشسته اند. زمین، کشتی به گل نشسته است. تنوع زیستی بر دار مدیریت ناپایدار تن به نیستی می‌سپارد و جان می‌دهد!

ایران از دیر باز کشوری کم آب و سرزمینی خشک به حساب می‌آمده است. حادثه ای که همیشه منشا خلاقیت در علوم مهندسی کشاورزی نیز بوده است و با توسعه قنات‌ها در دوران ایران باستان و تداوم این فرایند در سده‌های بعد، می‌توان به این واقعیت پی برد که مدیریت سرزمینی و پایش و آمایش در سالهای اخیر از هیچ الگو و فرمول پایداری پیروی نکرده است و با تغییرات وسیع اکوسیستمی ایران دیگر سرزمینی برای زیستن نیست.

پوسیدگی و فرسایش لحظه به لحظه خاک، مرگ میلیونی جنگل‌های بلوط و بنه در زاگرس، طغیان آفات و قطع سازمان یافته جنگل در شمال، افزایش کمی آتش سوزی در مناطق جنگلی کشور، نشست خاک و خشکیدگی زمین در مرکز، برداشت بی رویه آب با حفر چاه‌های غیر مجاز، خشکی دریاچه ها، شکار بی رویه و تخریب طبیعت در سراسر ایران روند شتابان مرگ سرزمین را هشدار می‌دهد.

حالا «کلوخ» که نام یک کمپین ایرانی – محیط زیستی است بعد از «چالش سطل یخ» که با عنوان Ice Bucket Challenge یا ALS Ice Bucket Challenge از آن یاد می‌شود در ایران کار خود را آغاز کرده تا نیشتری به روان جامعه ایرانی بزند.

اگر چالش آب سرد دنبال فعالیتی اجتماعی برای افزایش آگاهی عمومی نسبت به بیماری آمیوتروفیک لَترال اسکلروزیس (ALS) و جمع‌آوری کمک‌های اهدایی برای تحقیقات این بیماری است، چالش «کلوخ» می‌خواهد بحران سرزمینی در ایران را به خواسته ای عمومی بدل کند. چالشی که بی شک در پی بی توجهی به خواهش‌های اکولوژیک در کشور پدید آمده است.

کمپین کلوخ از شما می‌خواهد؛ روبروی دوربین بایستید و یک کلوخ بر سر خود بکوبید! بکوبید تا بدانید ایران بیابان شده است و این مرگ سرزمینی، بیش از هر جای دیگر در بلوط زاران ایرانی زاگرس خود را به نمایش گذاشته است. بکوبید و بدانید بالاترین نرخ فرسایش خاک جهان را داریم! بکوبید بر سر، تا بدانید با روندی که اقلیم شناسان و متخصصان جنگل و بیابان پیش بینی می‌کنند؛ با مرگ تنوع زیستی در ایران و گسترش بیابان، ایران سراسر سیستان می‌شود، شهری سوخته و پر از غبار!

*سرمقاله ابتکار – پنجشنبه 6 شهریور 93

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • فریدون هاشمی گفت:

  دردهای بزرگ و جانسوز این خاک تمامی ندارد.
  ..
  شهر خالی ست ز عشاق بود کز طرفی
  مردی از خویش برون آید و کاری بکند

  دست مریزاد حیدریان عزیز

پربازديد