تاریخ درج خبر : 1392/04/22
کد خبر : ۳۶۸۲۰
+ تغییر اندازه نوشته -

حاتم‌بخشی، استخدام و صدور احکام در آخرین روزها

سایت استان: همزمان با انتشار اخباری دال بر استخدام‌های گروهی در برخی نهادهای دولتی در روزهای پایانی فعالیت دولت دهم، دولت در تصمیمی غیرمنتظره، کل زمین های نمایشگاه بین المللی تهران را به صداوسیما واگذار کرد! و نماینده رئیس‌جمهور منتخب در امور انتقال دولت نسبت به آنچه واگذاری شبهه‌دار امکانات دولتی در روزهای پایانی دولت دهم از جمله واگذاری اراضی نمایشگاه بین‌المللی به صداوسیما خواند، انتقاد کرد.

30002121
نماینده رئیس‌جمهور منتخب در امور انتقال دولت اظهار داشت: واگذاری اراضی نمایشگاه بین المللی توسط دولت به صداوسیما شبهه دارد و می توان گفت نوعی قدردانی متقابل بوده است. اکبر ترکان افزود: حتی اگر این کار با چنین نیتی صورت نگرفته باشد اما ممکن است این گونه تصور شود که چون صداوسیما در مراسمی از رئیس جمهور تقدیر کرد، او هم متقابلا با واگذاری اراضی با ارزش نمایشگاه بین المللی قصد جبران آن را داشته است. ترکان ادامه داد: اگر دولت قصد چنین کاری را به صورت عادی داشت، هشت سال برای این کار فرصت بود و می توانستند مثلا شش ماه قبل این کار را انجام دهند نه اینکه بعد از قدردانی از رئیس جمهور چنین کاری را انجام دهند.

نماینده ویژه رئیس جمهور منتخب در امور انتقالی دولت گفت: زمین نمایشگاه بین المللی زمین بسیار با ارزشی است و از وقتی که بحث واگذاری آن مطرح شد، خیلی‌ها برایش نقشه کشیدند. حتی اگر می خواهیم جایی برای نمایشگاه‌های بین المللی بسازیم که انشاءالله می سازیم اما این محل با توجه موقعیت خوب محلی و دسترسی اش به اتوبان‌ها و هتل‌ها، بهترین فضا برای برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی است. اشکالی ندارد این زمین در اجرای قانون خصوصی سازی واگذار شود اما کاربری آن نباید تغییر کند و برای من سکوت وزیر صنعت، معدن و تجارت در قبال این اقدام، عجیب است.

وی افزود: آقای وزیر شاید در دولت آینده وزیر نباشد اما این کار به نام وی ثبت می شود که با وجود اشرافی که به بحث تجارت بین الملل دارد، در کمال آرامش نشسته و اجازده داده یکی از بهترین ابزارهای توسعه تجارت بین المللی را از او بگیرند. نماینده رئیس جمهور منتخب در امور انتقالی دولت در بخش پایانی گفت‌وگویش با بیان اینکه اخبار دیگری درباره این نوع بذل و بخشش ها به وی رسیده که قابل تأمل است، به برخی از آنها اشاره کرد. «واگذاری خانه‌های سازمانی به قیمت‌ نازل»، «تخلیه یکی از ساختمان‌های منطقه آزاد برای اجاره بلندمدت» و «واگذاری‌های عجولانه در سازمان میراث فرهنگی» از جمله موضوعاتی بود که ترکان آنها را نیازمند پیگیری دانست.

وی همچنین تصریح کرد: به ما خبر رسیده که وزیر کشور بعد از انتخابات بیش از ۴۰ حکم برای بخشداران و فرمانداران صادر کرده که با توجه به فرصت اندک باقیمانده تا زمان انتقال دولت، این اقدام سؤال برانگیز است. ترکان در پایان با ناشایست خواندن این نوع اقدامات، متذکر شد: بهتر است رفتارها در آستانه نقل و انتقال دولت منطقی و اصولی باشد و کارهای مربوط به واگذاری‌ها و انتصاب‌ها را به مسئولان بعدی بسپارند.

گفتنی اینکه، شرکت نمایشگاه‌های بین المللی در واکنشی به این مصوبه اعلام کرد: موضوع این واگذاری مدت هاست که مطرح شده اما در کمیسیون‌های مختلف دولت رد شده است چرا که امکان واگذاری این زمین ها وجود ندارد. دولت نقش حاکمیتی دارد اما مالکیت اراضی با دولت نیست. زمین‌ها وقف آستان قدس رضوی است. سخنگوی این شرکت اعلام کرد: در حال حاضر شرکت نمایشگاه‌های بین المللی و سازمان توسعه تجارت که دو نهاد فعال در زمینه تجارت کشور هستند در این محل قرار گرفته اند که ابتدا باید تکلیف این نهادها روشن شود. به همین دلیل باید بررسی بیشتری روی این موضوع قرار گیرد چراکه نمی توان به این شکل این زمین ها را واگذار کرد.

یوسفیان ملا، نماینده مجلس در این خصوص گفت: اگر این زمین وقف آستان قدس باشد باید با موافقت اوقاف، جابجایی انجام شود مگر آنکه حق مالکانه آن به دولت واگذار شده باشد. ضمن اینکه اگر مصوبه دولت با اصل ۴۴ مغایرت داشته باشد در کمیته تطبیق مصوبات دولت با قانون، رد و ابطال خواهد شد.

محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی در شمال تهران، حدود ۸۵۰ هزار مترمربع است که در سال ۱۳۳۸ تاسیس شده در سال ۱۳۴۸ اولین نمایشگاه بین المللی خود برگزار کرده است.

منبع:بهارنیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد