تاریخ درج خبر : 1392/04/22
کد خبر : ۳۶۸۲۸
+ تغییر اندازه نوشته -

سلایق سیاسی در رای اعتماد ممنوع

سایت استان: ولی الله شجاع پوریان

رای دکتر روحانی در شهرهای مختلف نشان از اقبال عمومی و گسترده و نگاه مثبت مردم به وی دارد. این انتخابات نشان داد که برنامه‌ها، اهداف و آرمان‌های دکتر روحانی در جامعه طرفدار دارد و لازم است که به این آرمان‌ها توجه شود. این توجه و اقبال، خودبه‌خود از جامعه به مجلس هم تسری پیدا خواهد کرد. در زمان مجلس پنجم هم که اکثریت اصولگرا در مجلس حاکم بود، با ورود رئیس‌جمهور اصلاح‌طلب آن مجلس به تمامی وزیران پیشنهادی کابینه رای اعتماد داد و این در حالی بود که خط‌‌کشی سیاسی و هم جهت بودن رئیس‌جمهور دوران اصلاحات با مجلس، خیلی پررنگ‌تر و واضح‌تر از این دوره بود. به هر حال در سال 76 با کمترین مخالفتی از سوی مجلس، دولت کار خود را آغاز کرد و در این دوره هم اگر منطق مبنای رفتار نمایندگان باشد، مجلس شرایط را درک خواهد کرد و مبنای رای اعتماد به وزیران مسائل تخصصی و مدیریتی خواهد بود نه صرفا نگاه حزبی، جناحی و خط و خطوط سیاسی. اگر مجلس بخواهد وزیران کابینه‌ای را که با رای بالای مردم انتخاب شده‌اند، از فیلتر نظرات شخصی و سیاسی خود عبور دهد، یک رفتار نادرست و کج‌سلیقگی تعبیر خواهد شد که می‌توان آن را اختلاف‌نظر زودهنگام مجلس و دولت نامید. نکته دیگری که باید در پیش‌بینی وضعیت مجلس و دولت درمورد رای اعتماد به کابینه آقای روحانی موردتوجه قرار گیرد، نگاه به خط‌کشی‌های دیگر مجلس است. در مجلس علاوه بر بلوک‌بندی سیاسی، بلوک‌بندی‌ها و تقسیم‌بندی‌های دیگری هم وجود دارد؛ موردی که آقای دکتر روحانی با توجه به سابقه حضور در مجلس، حتما با آن آشنایی دارند. مثلا بر اساس گویش و زبان برخی نمایندگان با برخی دیگر در بعضی موارد همکاری و همفکری دارند و متحد عمل می‌کنند یا بخش‌بندی‌های جغرافیایی نیز خود باعث به‌وجود‌ آمدن تقسیم‌بندی‌هایی در مجلس است. مثل مجمع نمایندگان هر استان که بر اساس حل مشکلات منطقه خود تشکیل می‌شود. همچنین یکسری فراکسیون تخصصی نیز در مجلس وجود دارد. با توجه به سابقه آقای روحانی گمان می‌کنم وی می‌تواند با این بخش از مجلس ارتباط خوبی برقرار کند و به نظر نمی‌رسد از نظر سیاسی مقاومتی روی انتخاب آقای روحانی بشود. در عین حال بسیاری از نمایندگان این دوره مجلس سابقه سیاسی زیادی ندارند و نخستین دوره نمایندگی خود را سپری می‌کنند. از طرف دیگر نمایندگان شهرهای مختلف می‌دانند که در چهار سال آینده باید با این دولت تعامل و همکاری کنند و برای رسیدگی به مشکلات حوزه انتخابیه خود نیاز به حمایت دولت دارند. در بعضی از شهرها هم که اقبال عمومی به دکتر روحانی بالا بوده، رای مردم در مواضع نماینده شهر اثرگذار خواهد بود. به‌عنوان مثال بهبهان که شهر خودم است، با رای نزدیک به 70 درصدی مردم به دکتر روحانی مواجه شد و به‌نظر می‌رسد نماینده این شهر با دولت تدبیر نهایت همکاری و تعامل را خواهد داشت که در بسیاری از شهرهای دیگر هم اینگونه خواهد بود. همه اینها در کنار هم شرایطی را فراهم می‌کند که آقای روحانی کار سختی در مجلس نداشته باشد و نتیجه‌ای که در کابینه رقم خواهد خورد به عملکرد آقای روحانی، تدبیر و عقلانیت و آینده‌نگری‌اش مربوط خواهد شد که امیدوارم نتیجه مطلوب و به نفع جامعه باشد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • موسوی خوزستان گفت:

  خوزستان استانداری مثل شجاع پوریان نیاز داره..دکتر دوستت داریم

 • هدایت الله خیراندیش گفت:

  با سلام
  شخصیت، متانت، فرهیختگی،آزادگی و مردمداری مشخصات بارز آقای دکتر شجاع پوریان است.
  بنده ایشان را از نزدیک می شناسم و ارادت قلبی خاصی به جهت انسانیت مثال زدنی ایشان دارم.
  ان شاءالله دکتر روحانی از وجود ایشان در کابینه جدید خویش بهره ببرد…ان شاءالله..
  به نظر این حقیر و با توجه به جنس دغدغه های فرهنگی که از شخصیت ممتاز آقای دکتر شجاع پوریان سراغ دارم، کسوت [ وزیر ارشاد ] در کابینه رییس جمهور منتخب الحق والانصاف برازنده شخصیت ارزنده آقای دکتر شجاع پوریان است..
  ان شاءالله… اندکی صبر سحر نزدیک است.

 • محقلی گفت:

  درود………………………………….

 • م آرام یاسوج گفت:

  درود برشجاعپوریان مظهر معرفت وشجاعت وکمال قوم لر ایکاش دکتر ما امثال شما رادر استانمان کهگیلویه وبویر احمد که نه درکشور تعدادی داشتیم و الحق که کسی شما را نمیشناسد. حتی مسئولین نظام وقدرتان را نمیدانند. ما مردم کهگیلویه که به شما افتخار میکنیم

پربازديد