تاریخ درج خبر : 1393/06/08
کد خبر : ۳۶۹۷۵۷
+ تغییر اندازه نوشته -

ویژگی خاص تئاتر کهگیلویه و بویراحمد استفاده از مولفه های بومی است

داور جشنواره تئاتر استانی فجر گفت: استفاده از مولفه های بومی، ویژگی خاص و ممتاز تئاتر در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

به گزارش سایت استان، محسن قصابیان در حاشیه اختتامیه جشنواره تئاتر استانی فجرافزود: استان کهگیلویه و بویراحمد جز معدود استانهایی است که توانایی تولید متن بومی در آن بالا است. در برخی جشنواره ها انتخاب اول نداریم اما در این دوره از جشنواره متن های متعددی انتخاب شدند که نشان دهنده این است که نویسنده ها اهل تفکر و اندیشه هستند و به تولید متن بومی فکر می کنند و از مولفه های بومی و منطقه ای در آثارشان استفاده می کنند که این مولفه ها باید به عنوان ویژگی قومیت در جای جای ایران گسترش یابد.

ghasaban

این بازیگر و کارگردان تئاتر یکی دیگر از نقاط قوت نمایش در این استان را باور قوی بچه هایی که در تئاتر این استان کار می کنند دانست و اضافه کرد: عوامل تئاتر در این استان با تمام انرژی و با همه وجود کار می کنند و جز استانهای خوب در این زمینه است که امیدوارم کارهای بعدی با رفع یکسری نواقص، روند رو به رشد خود را ادامه دهد.

تقسیم بندی تئاتر تهران و شهرستان را قبول ندارم

قصابیان در پاسخ به سوالی در خصوص تفاوت تئاتر تهران و شهرستان گفت: اگر میزان تماشگران تئاتر تهران را براساس تعداد سالنها و تعداد آدما ضربدر تعداد جمعیت به دست بیاورید می توان فهمید که زیاد بودن این تماشاگر در تهران الزاما به معنای برتری تئاتر تهران نسبت به شهرستان نیست.
وی افزود: در مجموع، چون تمرکز در تهران است کارهای بیشتری تولید می شود اما بسیاری از بچه هایی که حتی کارهای خوبی در خارج از کشور هم به صحنه بردند از همین بچه های شهرستان هستند که کارهای خود را از شهرهای کوچک شروع کردند.

IMG_0284
داور جشنواره تئاتر فجر با زیر سوال بردن این نوع تقسیم بندی ادامه داد: این مرزبندی را قبول ندارم. مگر تئاتر تهران را چه کسانی تشکیل داده اند؟ همین بچه های شهرستان هستند که تئاتر تهران را تشکیل می دهند. من خودم خراسانی هستم وآن یکی بچه شیراز است و دیگری هم حسین پناهی همشهری شماست.
این بازیگر تئاتر به ضعف اجرای عمومی تئاتر در کشور اشاره کرد و بیان داشت: تئاتر باید اجرا شود. مخاظب باید ببیند. دلایل بسیاری برای این کاستی ها است. بچه ها باید اجرا واجرا و اجرا کنند. قبل از این که یک نمایش به جشنواره بیاید باید به روی صحنه رفته و مخاطب درباره آن اظهارنظر کند. با این اجراهاست که یک کارگردان می فهمد مشکلشون کجاست و درصدد رفع معایب برمی آید و با این کار تئاتر موردتوجه تر و بالنده تر می شود.

تئاتر موجب تحکیم خانواده می شود

هنرمند تئاتر و سینما در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: امیدمان همواره به این است که تئاتر به عنوان رکن تمدن، امکانات بیشتری در اختیار داشته باشد. تئاتر می تواند خانواده را تحکیم کند. روابط اجتماعی را محکم تر کند. تئاتر می تواند محبت بیاموزد و  روی سینما، تلویزیون و ادبیات ما تاثیر بگذارد.
تئاتر خیلی قدرت دارد فقط باید ضرورتش درک شده و مثل بعضی دوره ها مورد توجه ویژه قرار گیرد. انتظار از دولت تدبیر و امید این است که امکانات بیشتری در اختیار تئاتری ها بگذارد. تئاتر باید از فشردگی که دامن گیرش شده رهایی یابد.

شرافتم را فدای هیچ چیز نمی کنم

قصابیان در پاسخ به سوالی در خصوص رای سفارشی به آثار برگزیده گفت:  بیش از 18 سال به عنوان داور در جشنواره های تئاتر استانی و منطقه ای حاضر بوده ام و هر جا همداور بودم هیچ کس غیر از داوران از آرا مطلع نبوده است. شرافت و رای و تعهد کاری ام را فدای هیچ چیزی نمی کنم. البته سلیقه داوران متفاوت است اما یک اصول و چارچوب کلی هست و بر این اساس تصمیم گیری می شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد