تاریخ درج خبر : 1392/04/24
کد خبر : ۳۷۶۲۱
+ تغییر اندازه نوشته -

دیدار مدیران و تحریریه روزنامه ابتکار با هاشمی رفسنجانی/ تصاویر

سایت استان: آیت الله هاشمی رفسنجانی می‌گوید که اعتدال واژه جدیدی نیست که پس از انتخابات ریاست جمهوری 92 خود را نشان داده باشد. این مفهومی قرآنی است که در اتفاق مهم 24 خرداد 92 مردم ایران این مفهوم را از زیر آوار افراط و تفریط بیرون کشیدند.

154
روز گذشته اعضای شورای سیاست گزاری و تحریریه روزنامه ابتکار در دفتر آیت الله هاشمی رفسنجانی در حاضر شدند و ضمن بیان نقطه نظرات خود درباره حوادث چندسال اخیر به ویژه انتخابات خرداد92 و درخواست نقش آفرینی بیشتر از آیت الله هاشمی رفسنجانی، پای صحبت‌های ایشان نشستند. ایشان در این دیدار، به روایت مذاکره‌اش با امام و جلسه مسئولان عالی‌رتبه با رهبر فقید جمهوری اسلامی برای پایان جنگ پرداخت.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، انتخابات 24 خرداد را رونمایی از اندیشه اعتدالی مردم ایران دانست که سالها در زیر آوار افراط و تفریط مکتوم شده بود.وی با اشاره به آیات و روایات اسلامی در خصوص لزوم رویکرد اعتدالی برای رفتار و گفتار فردی و اجتماعی اظهار داشت: رسالت روزنامه‌نگاران ترویج این اندیشه و تجلیل از انسان‌هایی است که با تحمل مشکلات، برای تکریم اعتدال تلاش می‌کنند.رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، کنترل تیتر و مطالب روزنامه‌ها را حاصل عدم تحمل و خفقان رسانه‌ای دانست و گفت: رسانه‌ها آیینه انعکاس اوضاع جامعه هستند و هیچ‌کس نمی‌تواند روزنامه‌های ناقد و دلسوز منافع و مصالح ملی را خصوصاً در عصر ارتباطات، محدود کند.وی با تأکید بر سوابق درخشان مردم ایران برای خلق حماسه‌های گوناگون در طول تاریخ پیش و پس از اسلام و به ویژه در تاریخ معاصر، افزود: از 34 سال پیش ایرانیان پیمودن راهی را آغاز کردند که امروزه شاهد تکرار آنها در کشورهای اسلامی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا هستیم.


150
هاشمی رفسنجانی با اشاره به انباشته‌شدن تدریجی انتقادات مردم نسبت به عملکرد بعضی از مسئولان در قوای مختلف، تصریح کرد: نتیجه انتخابات واکنش مردم به نوع نگاه غیر واقعی بود که در داخل و خارج نسبت به ایرانیان داشتند.
عضو مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به تحلیل یکی از حاضران برای نقش خود در انتخابات، گفت: این اتفاق کار مردم بود و باید اعتراف کنیم نقش ما نسبت به کار مردم خیلی کم است؛ چون به‌دنبال شخصیتی رفته‌اند که مصداق تصورات و آرزوهای آنهاست.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به این سؤال که «چه شد در انتخابات نام‌نویسی کردید؟» گفت: در ادبیات خواندم که برای هر انسان «آنی» در زندگی است و برای من هم این «آن» در عصر جمعه قبل از انتخابات حاصل شد که چرا باید در مقابل این همه درخواست و اصرار، استبداد رأی داشته باشم.وی با تشریح روند اتفاقات پس از آن حالت، از استخاره تا نام‌نویسی و عدم احراز صلاحیت، گفت: آیت‌الله‌العظمی بروجردی همیشه در دروس خود جمله معروف «انّ لرّبکم فی ایام دهرکم نفحات الی فتعرضّوالها» را می‌خواند و با تأکید بر «الفرص تمروا کالمرّ السحاب» می‌فرمود”مواظب لحظات باشید”.
هاشمی رفسنجانی خاطر نشان کرد: من هم با استفاده از حالتی که فقط یک لحظه در من احساس شد، ثبت‌نام کردم و از آغاز تمام اتفاقات را به خداوند واگذار کرده بودم.

152
جانشین فرماندهی کل قوا در طول سال‌های دفاع مقدس در توضیح «آنی» که در زندگی انسان‌ها به ندرت اتفاق می‌افتد، گفت: یک‌بار دیگر هم این «آن» در من ایجاد شد و آن زمانی بود که به اتفاق دکتر روحانی در حلبچه، درو شدن انسان‌ها را دیدیم و یک لحظه این احساس در من ایجاد نگرانی کرد که اگر صدام این جنایت را در کرمانشاه، تبریز یا حتی تهران تکرار کند، چه فاجعه انسانی به‌وجود خواهد آمد؟!وی افزود: تصمیم گرفتم برای ختم جنگ، به اتفاق سایر سران قوا و مسئولان جنگ با امام(ره) صحبت کنیم و با توجه به مجموعه عوامل، به ویژه حضور آمریکا در خلیج فارس و نامه آقای رضایی درباره نیازها، امام به عنوان رهبری که صلابت و انعطاف از ویژگی‌های ایشان بود، پذیرفتند.هاشمی رفسنجانی با اشاره به جلسه‌ای که مسئولان عالی رتبه برای ختم جنگ پیش امام داشتند، گفت: وقتی امام با احساس نگرانی از وعده‌ای که داده شده، جملات سابق برای ادامه جنگ تا «20 سال» و «تا آخرین قطره خون» را یادآوری کردند، پیشنهاد کردم به عنوان جانشین شما بپذیرم و پس از پایان ماجرا، شما مرا محاکمه فرمایید که پس از سال‌ها هنوز شیرینی نگاه مهربان امام را پس از ردّ این پیشنهاد احساس می‌کنم.

151
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در تشریح اوضاع پس از انتخابات نیز گفت: نظر دنیا نسبت به ایران عوض شده و دیگر از مطالب توهین‌آمیز در رسانه‌‌های دنیا کمتر خبر منتشر می‌شود.هاشمی رفسنجانی درباره رسالت روزنامه‌نگاران هم گفت: رسالت صاحبان قلم، ترسیم عظمت مردم ایران در طول تاریخ و پیوند آن به اتفاقات اخیر است که پیش از اسلام در دانشگاه جندی‌شاپور، پس از آن در نهضت ترجمه و بعدها در پربار کردن تمدن اسلامی تلاش کرده‌اند.وی با ارائه تحلیلی تاریخی از تعاملات تمدنی غرب و شرق گفت: دانش ایرانیان و روحیه آنان در احترام به دانشمندان، جندی‌شاپور را پناهگاه علمای بلاد مختلف کرده بود.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤالی در خصوص مشی اعتدال و سابقه روزنامه ابتکار گفت: اعتدال روزنامه [ابتکار] برای من جالب بود و امیدوارم این اعتدال عمومی شود.

153
در آغاز این دیدار، دکتر محمد علی وکیلی مدیر مسئول، سیدباقر موسوی و مهندس غریب‌پور اعضای سیاست‌گذاری، غلامرضا کمالی‌پناه عضو شورای نویسندگان، فضل‌الله یاری سردبیر و سیدعلی محقق دبیر تحریریه روزنامه با طرح مسائلی در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و روزنامه‌نگاری به بیان دیدگاه‌های خویش پرداختند.آنها در سخنان خود ابراز امیدواری کردند که در دولت روحانی، اندیشه اعتدالی با آسودگی از تهدید و تحدید افراط و تفریط به فرهنگ‌سازی بپردازد.

155

 

حاشیه‌های دیدار هاشمی با تحریربه ابتکار

– پس از پایان جلسه اعضای تحریریه روزنامه ابتکار، مدیر مسئول با تقدیم گزارش مکتوب و مصور قطوری گفت: برگ سبزی است تحفه درویش که آیت الله هاشمی با اشاره به قطر آن گفتند چندان هم درویش نیست.
– رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت که مطالب روزنامه ابتکار را از سال 84 خوانده وپیگیری می‌کرده است.
– آیت الله هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود، خواستار ادامه مشی اعتدالی روزنامه ابتکار شد.
– ایشان در برابر سخنان حاضران که به نقش وی در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم اشاره کردند گفت که نقشی بیش از نقش مردم برای خود قائل نیست.
– رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخشی از خاطرات خود از روزهای پیش از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری که البته با رد صلاحیت وی منتفی شد گفت: استخاره کردم، خوب آمد، اما گفته شد که به نتیجه نمی‌رسی.
– رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیان خاطرات خود از زمان جنگ، از روزی سخن می‌گفت که به همراه دکتر حسن روحانی – که آن روز فرمانده پدافند کشور بود- در بازگشت از جبهه به هر شهری که می‌رسیدند می‌دیدند که هواپیماهای عراقی آن شهر را بمباران کرده بودند. آیت الله هاشمی گفت که با یادآوری مسئولیت دکتر روحانی در دفاع هوایی با وی شوخی‌هایی کرده بود.

156

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • راوی گفت:

    احسن به دکتر وکیلی که بر خلاف دیگران از فرصت پیش امده دیگران را معرفی کرد بنام شورای سیاست گذاری

پربازديد