تاریخ درج خبر : 1393/06/13
کد خبر : ۳۷۷۵۳۴
+ تغییر اندازه نوشته -

تفکر مردم زاگرس نشین نسبت به حفظ منابع طبیعی بهتر شده است

پژوهشگر و کارشناس آژانس همکاری بین المللی ژاپن (جایکا) در پروژه مدیریت مشارکتی جنگل ها و مراتع حوزه زاگرس گفت:حفاظت از منابع طبیعی با محوریت مردم در ایران به ویژه در جنگل ها و مراتع حوزه زاگرس گسترش یافته است.

به گزارش سایت استان، آتسوچی هیسامیچی روز چهارشنبه در آیین برگزاری نخستین همایش ملی جنگل های بلوط در یاسوج افزود: آگاهی بخشی به مردم در زمینه بهره برداری صحیح از منابع طبیعی و تعامل سازنده با متولیان امر در این زمینه نقش مهمی را ایفا کرده است.81298990-5929024

وی با اشاره به اینکه طرز تفکر مردم محلی در حوزه زاگرس نسبت به منابع طبیعی از قبیل جنگل و مرتع مطلوب تر شده، افزود: مردم این مناطق در بسیاری از طرح های احیا، توسعه و ترویجی منابع طبیعی همکاری رضایت بخشی دارند.

هیسامیچی با بیان اینکه دولت ها به تنهایی قادر به حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی نیستند، اظهار کرد: مشارکت مردم و مسوولان در ژاپن جنگل های این کشور را از بروز آسیب ها و تهدیدات مخرب تا حدود زیادی حفظ کرده است.

وی عنوان کرد: کشور ایران برای حفظ و احیای جنگل های بلوط در منطقه زاگرس برنامه های قابل قبولی دارد که با استفاده از تجربیات ژاپن و سایر کشورها می تواند این برنامه ها را به طور مناسب اجرا کند.

هیسامیچی با اشاره به اینکه 10 درصد جنگل های ژاپن را درخت بلوط تشکیل می دهد، ابراز داشت: به دلیل صنعتی شدن ژاپن در این کشور از چوب درخت بلوط تنها برای تهیه زغال استفاه می شود.

زندگی مردم ایران به ویژه در حوزه زاگرس با درخت و میوه بلوط عجین شده است، افزود: محققان ژاپنی در سال های اخیر کارهای پژوهشی در زمینه حفاظت از درخت بلوط انجام می دهند و آنها را به صورت طرح های مشارکتی با سایر کشورها اجرا می کنند.

وی از حضور نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان اجرایی کهگیلویه و بویراحمد در نخستین همایش جنگل های بلوط در دانشگاه یاسوج ابراز خرسندی کرد و گفت:این امر بیانگر احترام و اهمیتی است که ایرانیان برای مسایل زیست محیطی و منابع ملی خود قایل هستند.

پروژه مدیریت مشارکتی جنگل ها و مراتع زاگرس از سال 88 تاکنون با هدف همسو کردن و توانمند سازی جوامع محلی زاگرس مرکزی برای حفظ تنوع زیستی و بهره برداری پایدار از منابع طبیعی با رویکرد توسعه پایدار درحال اجراست.

زاگرس مرکزی به بخش هایی از استان اصفهان، فارس، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد اطلاق می شود که از شمال غربی کشور تا جنوب شرقی کشیده شده است.

منبع:ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد