تاریخ درج خبر : 1393/06/16
کد خبر : ۳۷۷۷۲۱
+ تغییر اندازه نوشته -

«چالشی برای چالش سطل آب و یخ»

سایت استان: آرزو غلامی

ماجرای بیماری ALS و شیوه جمع آوری کمک مالی برای آن بیماری این روزها سرگرمی رایجی شده است و در شبکه‌های اجتماعی تصاویر بسیاری از ورزشکاران، هنرمندان و سیاستمداران در معرض نمایش است که سطلی حاوی آب و یخ بر سر خود میریزند و چند نفر را به این چالش دعوت می‌کنند و یا به بیماران مبتلا به ALS کمک می‌کنند. در این میان اما فراگیر شدن چالش سطل آب یخ خود تبدیل به یک چالش شده است و بعضی نسبت به این اقبال عمومی برای فرو ریختن سطلی از آب و یخ ابراز نگرانی می‌کنند. البته تفاسیر متعدد در مورد کلیه امور وارداتی همواره در سطح جامعه وجود داشته است و معمولا جنبش‌هایی از نوع چالش سطل آب یخ به همان اندازه که به سرعت شیوع پیدا می‌کنند به همان نسبت دوران کوتاهی دارند. بسیاری در اعتراض به این اقبال عمومی پای وضعیت بحرانی آب در ایران را وسط کشیدند و ریختن سطل آب را مغایر با الگوهای مصرف درست دانستند، برخی از این رهگذر راهی به دریاچه ارومیه کشیدند و نمک به سر ریختند و موارد بسیار که با ریختن چیزی بر سر گوشه ای از دردهای جهان را به نمایش گذاشتند. اما آیا این تفاسیر و تشابهات ضروری ست؟ و یا اینکه آیا می شد شیوه ای بهتر برای معرفی یک بیماری ناشناس و جمع آوری کمک مالی جهت تحقیق درمان معرفی کرد؟ انجمن ALS‌ می‌گوید از 29 جولای تا 12 آگوست کمک مالی معادل 4 میلیون دلار را دریافت نموده، که این رقم سه و نیم برابر کمک‌های دریافتی در بازه ی زمانی مشابه در سال گذشته است، در نتیجه سرگرمی پرفایده ای بوده است نسبت به بسیاری سرگرمی‌های رایج مانند جوک‌هایی که روزانه از طریق تلفن‌های همراه جابجا میشود و گاهاً مضامین قومیتی دارند و سود و ثمری در پی ندارند.
موضوع دیگر آنکه اگر چه در جامعه ایران کمک به دیگران جنبه اعتقادی دارد و معمولا پندار رایج صدقه را رفع بلا می‌داند اما شیوه کمک رسانی در کشورمان چندان هدفمند نیست و موجب گسترش گدا پروری می‌شود. در حالی که این شیوه صدقه دادن در کشورهای دیگر مرسوم نیست و معمولا افراد متمکن کمک‌های مالی خود را به موسسات خیریه می‌کنند که هر کدام کمک‌های دریافتی را به مصرف مشخص میرساند. با ورود ماجرای چالش آب یخ در ایران برخی به آن مصرف داخلی دادند و برای موسسه خیریه کمک به کودکان مبتلا به سرطان با نام اختصاری «محک» که یکی از موسسات خیریه بسیار معتبر است کمک مالی کردند و با اعلام نام این موسسه در ویدئو ی خود به تبلیغ موسسه محک نیز کمک کردند و به نوعی یاد آور شدند که علاوه بر صدقه دادن می‌توان به موسسات خیریه کمک کرد. اگرچه موسسه محک طی بیانیه ای هوشمندانه اعلام کرد با توجه به اینکه مالکیت معنوی طرح چالش آب سرد متعلق به بیماران ALS میباشد کمک مالی به موسسه محک با این شیوه مطابق اصول اخلاقی نیست و به اعتبار این موسسه خدشه وارد میکند و از مجریان در خواست کرد نسبت به کمک به موسسه محک از این طریق خودداری کنند. هرچند میتوانست از این راه کمک قابل توجه ای دریافت کند. چالش آب و یخ بدون آنکه چنین هدفی را دنبال کند کمک به سازمان‌ها و موسسات خیریه را رواج داده است.
مورد قابل اشاره دیگر ربط چالش سطل یخ به مضامین دردناک و نیازمند توجه است. و سطل خاک و خون و نمک به شکل نمادین جایگزین آب و یخ شد. اما فردی که سطل آب یخی را بر سرش میریزد به این معنی نیست که به بمباران‌های اسرائیل بر سر مرد غزه فکر نمیکند و یا نسبت به خشک شدن دریاچه ارومیه و شوره زار مصیبت آفرین آن بی تفاوت است. شاید لزومی برای تلنگر وجود نداشته باشد. همانطور که پیشتر اشاره شد موارد اینچنینی در کنار سرعتی که در انتشار د ارند به همان نسبت تاریخ مصرف کوتاهی دارندو اساسا قرار نیست بحران‌های جهان را حل کنند. ماجرای چالش سطل یخ اگر چه بسیار فراگیر شد اما هدفی داشت و آن هدف نیز محقق شد و قرار نیست ایده چالش سطل یخ باعث نجات دریاچه ارومیه شود.
ازطرفی برای جامعه ایران که هیجانات و سرگرمی‌ها در دنیای مجازی خلاصه میشود و معمولا فعالیت‌های فیزیکی در میان جوانترها به دلیل محدودیت‌های متعدد کمتر صورت میگیرد، فراگیری این طرح امری طبیعی است. همینطور دیدن چهره‌های مشهور سینما و موسیقی و سیاست در مواجهه با این طرح برای عامه جذابیت خودش را دارد مخصوصا اینکه از برخی جز چهره جدی تا کنون چهره دیگری در جامعه دیده نشده است.
فرو ریختن سطلی از آب و یخ همچنین انتقاد بسیاری از فعالان محیط زیست و افراد عادی را به جهت وضعیت بحرانی آب در ایران بهمراه داشت. نگرانی که بجاست. و از سالها پیش باید برای هر ایرانی تبدیل به امری درونی میشد و مردم را به سمت یک خود کنترلی در مصرف آب میکشاند. با توجه به اینکه از طرف برخی سینماگران چالش سطل آب و یخ با یادآوری بحران بی آبی همراه بود و همین حساسیت که حتی ریختن یک سطل آب هم می‌تواند عدم صرفه جویی در مصرف آب باشد خود هشداری برای صرفه جویی آب است. چند سال است که دلسوزان حوزه آب هشدار می‌دهند. سال هاست که مصرف آب در بخش صنعت، کشاورزی و مصارف خانگی به همراه پیشرفت و افزایش جمعیت شتاب گرفته و این در حالی ست که الگوی مصرف هیچ تغییری نکرده است. در سالهای 56 تا 59 بیشترین حفر چاه‌های غیر مجاز در کشور صورت گرفت و بیش از توان منابع آبی از آب‌های زیرزمینی برداشت شد. همچنین در سال 84 مجدداً شوکی به منابع آب کشور وارد شد در این دوره نظارت کاهش و برداشت‌ها افزایش یافت و از همین دوره خشکسالی دهه اخیر شروع شد. ایران به جد در وضعیت هشدار قرار دارد تا جایی که زمزمه‌هایی از پیگیری نمایندگان برای واردات آب از تاجیکستان به گوش میرسد. و لازم است در این مورد هشدارها صریح تر و تبلیغات وسیع تر باشد.

چالش سطل آب و یخ سرگرمی موثری برای کمک به بیماران ALS بود اما به نظر نمی‌رسد کمکی برای حل بحران غزه، دریاچه ارومیه، قتل عام‌های داعش و یا مشکل بی آبی باشد. گاهی بهتر است به برخی موضوعات برچسب‌های بنیادین و فلسفه‌های اخلاقی نچسبانیم، بلکه آنها را همان طور که هست بپذیریم و یا نپذیریم.

منبع: روزنامه ابتکار – یکشنبه 16 شهریور 93

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • محمود گفت:

  دوست عزیز سطل آب یه نماده یه بهونس هر کی سطل آب و میریزه باید 100دلار هم کمک کنه…حالا فقط ALSنیست که اونجا بهش توجه میشه برین یه تحقیق کنید که چقد انجمن و سازمان خیریه هست که مبلغای میلیارد تومنی(به پول عزیز ما) به کشور خودشون یا بقیه در هر ضمینه ای کمک میکنن که تو کشور ما خوابشم کسی نمیبینه .

 • محمد گفت:

  ارادت .سطل اب مشلی نداره

 • الهه گفت:

  ممنونم ازتون خانوم غلامی منم با شما هم عقیدم واقعا ک چی ‍، چرا بعضیا فقط ب خاطر جلب توجه همچین کارایی میکنن حالا چند نفر سلطل اب یخ ریختن رو خودشون و استارت این کارو زدن ولی اونایی که دستشون به دهنشون میرسه چرا به جای دست سطل شدن دست به جیب نمیشن کمکی نمیکنن و. بیخودی اب رو هدر میدن،واقعا بیشترمون تو حاشیه هستیم عشق خبر ساز شدن.

 • توصیه ما این است که
  چالش سطل آب و یخ
  چیز باحالی است.

 • کا بارک الله . گفت:

  بارک الله بر بچه های استان ما که همه صاحبنظرند در تمامی حوزه ها
  بارک الله
  بارک الله
  این تشتت صاجب نظری هم مصیبتی شده برای مردم ما

 • سعید موسوی گفت:

  اب ! قصه شروکه همه میدونن

  ولی اب یخ که نیاز به صرف انرزی داره
  جالب این که بدانیم بیش از نیمی از برق این مملکت از نیروگاههای گازی تامین میشه جالب تر اینه که برای این نیرو گاه ها اب هم لازم هست ! واقعا این کار ها لازمه؟؟؟؟؟!
  خیرین این مملکت اگر میخواستن چنیناصرافی کنند در قبال کار های ارزندشون دیگر هیچ!
  وای از خود نمایی و جلب توجه در شبکه ها اجتماعی!
  واقعا ما فقر توجه داریم!؟

 • یسنا گفت:

  با درود. سپاس از شما . نوشته بسیار خوبی است.

 • گچسارانی گفت:

  باسلام خدمت خانم غلامی

  خوشم میاد به همه چی گیر میدی البته ازنظر صرفه جویی درسته ولی انشا اله هیچوقت مریض نشی چون درد روباید داشته باشی تابدونی اونهم با بحران بی پولی که دیگه نگو…….

 • امیرحسین عزیزی گفت:

  تشکرخانم غلامی .تمام آبهایی که باسطل یرای این مهم مصرف شد به اندازه آب هدررفته ازلوله های ترکیده شهری درهمین حوالی نیست .به یقین چالشی برای آب نسیت قضیه یه چیزدیگریست درمایه های دلواپسی ….

پربازديد