تاریخ درج خبر : 1393/06/17
کد خبر : ۳۷۷۷۹۱
+ تغییر اندازه نوشته -

جوانان یاسوجی دیگر تیم فوتبال هم ندارند/ انحلال بی سروصدای پدیده جام حذفی

جوانان یاسوجی سینما نداشتند، امکانات تفریحی و سرگرمی کافی نداشتند، استادیوم به درد بخور هم نداشتند، اما با همه این نداریها یک تیم داشتند و یک آرزو، که تیم شهرشان به لیگ برتر صعود کند. ولی حالا با انحلال بی سر و صدای تیم شهرداری این را هم دیگر ندارند.

IMG10002408
هنوز سالی نگذشته از روزهایی که سکوهای سیمانی استادیوم 45 ساله تختی یاسوج مملو از جوانان پرشوری بود که فریاد تشویقشان در و دیوار شهر را به لرزه در می آورد.

جوانانی که تنها دلخوشیشان تیمی بود که امیدها و آرزوهای خود را به آن دخیل بسته بودند اما اینک همه آن امیدها رنگ باخته و آرزوهای آنان به گل مانده است.

دیگر استادیوم قدیمی تختی در مرکز شهر، قلب تپنده یاسوج و لانه عقابها نخواهد بود که در روزهای بازی، چشم و گوش پیر و جوان، زن و مرد و همه و همه به آن باشد که پدیده سالهای اخیر لیگ یک و جام حذفی با رقیب قدر اصفهانی، تهرانی، اهوازی، شیرازی اش و… چه خواهد کرد. تیمی که توانست ذوب آهن اصفهان، مس کرمان، تراکتورسازی تبریز و فولاد اهواز را در جام حذفی شکست دهد.

استادیوم فرسوده تختی شاید دیگر به این زودیها 20هزار تماشاگر در گنجایش هشت هزار نفری اش نبیند و درختان و ساختمانهای اطرافش دیگر سکویی برای دیدن بازی ها نخواهند شد.

حالا چه فرقی می کند که استادیوم 15 هزار نفری یاسوج که 10 سال از آغاز عملیات احداث آن می گذرد، 90درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد یا 95 درصد و امسال به بهره برداری برسد یا سال آینده.

IMG10054077

تیم شهرداری یاسوج در بی توجهی و عدم حمایت مسئولان، بدون سر و صدا منحل شد تا باز هم جوانان یاسوجی اوقات فراغت خود را در خیابانهای مرکزی شهر یاسوج به سر کنند.

این تیم که در سالهای اخیر با بازیهای درخشان خود در لیگ دسته اول و همچنین جام حذفی نگاهها را در فوتبال کشور به خود معطوف کرده بود، در فصل (91و92) تا آستانه لیگ برتر رفت و به یکباره در چند هفته مانده به پایان رقابت‌ها از بالای جدول سقوط کرد و در نهایت در رتبه چهارم ماند.

اما این تیم پس از تغییر و تحولات سال گذشته در شورا و شهرداری یاسوج گرفتار برخی مشکلات و حاشیه ها شد به طوری در فصل گذشته تا پایان فصل، چهار مربی عوض کرد و در نهایت این مدعی صعود به لیگ برتر، به لیگ دسته دوم کشور سقوط کرد.

جواد زرینچه، حیدر شریفی، هادی برگی زر و رحمان احمدی مربیانی بودند که در فصل گذشته در مقاطعی هدایت این تیم را بر عهده داشتند و نتوانستند سرخپوشان یاسوجی را از بحرانها و باتلاق حواشی بیرون بکشند.

سقوط این تیم به لیگ دسته دوم آب سردی بر گرمای فوتبال استان ریخت با این حال هنوز برخی امیدوار بودند که تیم شهرداری با حضور قدرتمند در لیگ دسته دوم دوباره خود را در لیگ یک و جمع مدعیان ببیند.

شهرداری یاسوج دیگر تیمداری نمی کند

اما در حالی که هفته گذشته قرعه کشی لیگ دسته دوم فوتبال کشور انجام شد و بازیهای این لیگ مهرماه جاری برگزار می شود، در یاسوج هیچ خبری از تیم شهرداری نیست و به گفته شهردار این شهر، “شهرداری یاسوج دیگر تیمداری نمی کند.”

محمد علی جاوید می گوید: شهرداری شرایطی را برای ادامه تیمداری به اداره ورزش و جوانان استان اعلام کرده اما این اداره کل هنوز پاسخی به درخواست شهرداری یاسوج نداده است.

وی در خصوص این شرایط می افزاید: از ابتدا بنا بر این بود که 50درصد هزینه های تیم را ورزش و جوانان پرداخت کند اما یک ریال کمک نکرده است.

جاوید بیان می کند: این اداره کل باید هزینه های قبلی را پرداخت کند تا ما کار را ادامه بدهیم اما تاکنون هیچ پاسخ مثبتی به شهرداری داده نشده است.

IMG13585905

وی می گوید: اگر این تیم به یکی دیگر از دستگاهها و نهادها واگذار شود، شهرداری بیشترین کمک را خواهد کرد.

جاوید با بیان اینکه این تیم متعلق به شهرداری نیست و شهرداری تنها اسپانسر تیم بود، عنوان می کند: شرایط شهرداری به شکلی است که قادر به تیمداری نیست.

شهردار یاسوج با ابراز تاسف از انحلال این تیم ادامه می دهد: بودجه شهرداری جوابگوی نیازهای عدیده این تیم نیست.

وی با بیان اینکه هزینه تیم بسیار زیاد است و بودجه شهرداری کفاف آن را نمی دهد، تصریح می کند: طی سالهای گذشته بالغ بر 10 میلیارد تومان برای این تیم هزینه شده است.

جاوید بیان می کند: جلسات زیادی برای رفع مشکلات تیم برگزار شد اما سایر دستگاهها حمایت نکردند و این جلسات بی نتیجه ماند.

انحلال تیم شهرداری کابوسی برای فوتبال استان/ سکوت مسئولین

پیشکسوت داوری فوتبال کشور هم در خصوص انحلال بی سر و صدای تیم شهرداری می گوید: انحلال تیم فوتبال شهرداری کابوسی برای فوتبال شهر یاسوج است.

خداداد افشاریان به روزهایی اشاره می کند که همه مردم و فوتبال دوستان در تکاپو برای داشتن تیمی در یکی از لیگهای کشور بودند و ادامه می دهد: کاری نشدنی انجام دادیم و به هر دری زدیم و خواهشها کردیم که تیمی درخور شهر یاسوج دست و پا کنیم و در نهایت توانستیم فوتبال یاسوج را به فوتبال کشور معرفی نماییم.

افشاریان بیان می کند: هر تیمی که چه در رقابتهای جام حذفی و چه لیگ یک قدم به شهر یاسوج می گذاشت، دلهره فراوانی داشت و از رویارویی با فوتبال یاسوج می ترسید.

IMG00252550

وی تصریح می کند: همه آنچه کاشتیم و ساختیم بر باد رفت و آنچه بیشتر از همه اهالی فوتبال را زجر می دهد، بی تفاوتی مسئولین شهر و استان است.

افشاریان می گوید: هم اکنون همه استانها برخوردار با فوتبال به دنبال جذب منابع و ظرفیتهای جدید هستند و فوتبال توانسته همگرایی و وحدت بین مردم و مسئولین آنها ایجاد کند اما تیم شهرداری دارد مثل آب خوردن منحل می شود و هیچ شخصی و مسئولی نسبت به این مسئله احساس مسئولیت نمی کند.

این داور سابق بین المللی فوتبال کشور با بیان اینکه شهرداری زحمات زیادی برای تیم کشید اما اکنون شورا و شهردار جدید اعلام کرده اند به دلیل مشکلات مالی قادر به حمایت از تیم نیستند و حقوق کارگران شهرداری 9ماه پرداخت نشده است، می گوید: با همه این مشکلات می توان مدیریت کرد و این تیم را سرپا نگه داشت.

کل بودجه تیم شهرداری به اندازه قرارداد یک بازیکن پیکان است

افشاریان از استاندار می خواهد به عنوان عالی ترین مقام اجرایی استان اجازه ندهد این تیم از بین برود و در ادامه می افزاید: استاندار باید با شهامت حق ما را از فوتبال کشور بگیرد.

وی بیان می کند: تنها یک بازیکن در تیم پیکان تهران بیش از یک میلیارد تومان پول از بیت المال می برد اما تیم شهرداری یاسوج به دلیل مشکلات مالی در آستانه نابودی است.

وی می افزاید: مگر جوانان این شهر چه گناهی کرده اند که در این شهر زندگی می کنند. چرا نباید کسی بیاید چوب عدالت را بلند کند و بگوید پول یک فصل بازیکن فلان تیم برابر با کل هزینه های یک فصل تیم شهرداری است.

افشاریان تصریح می کند: مردم با این تیم زندگی می کردند و من صدای قلب تماشاگران را در روزهای بازی این تیم می شنیدم اما الان همه مسئولان بی خیال این تیم شده اند و این سکوت برای فوتبال استان مرگبار است.

IMG10134846

وی با بیان اینکه چیزی را که به سختی به دست آوردیم به راحتی داریم از دست می دهیم، بیان می کند: هنوز دیر نشده و می توان این تیم را نجات داد و بازیکنان بومی و متعصبی هستند که بدون چشمداشت در تیم بازی کنند.

وی عنوان می کند: اگر تیم شهرداری در لیگ دسته دوم حضور نیابد به لیگ دسته سوم سقوط خواهد کرد و آن وقت همه چیز را از دست می دهیم.

حکایت شهرداری یاسوج، حکایت تیمی است که تا زمانی که می برد و یکه تازی می کرد، خیلی ها خود را به موفقیت هایش سنجاق می کردند و با آن عکس یادگاری می گرفتند اما حالا در بی کسی مطلق به سر می برد و مصداق این ضرب المثل است که “پهلوان زنده را عشق است.”

IMG10135002

اما در حالی که در سایر کشورهای جهان و حتی شهرهای کشور، دولت هزینه های فراوانی برای ایجاد شور و نشاط اجتماعی و امید و پویایی در جامعه می کند، اینگار شهر یاسوج باید در این زمینه هم از دیگران عقب بماند.

بدون شک تیم فوتبال شهرداری می توانست نقش بسیار مهمی در ایجاد همدلی، شور و نشاط اجتماعی و امید در استانی داشته باشد که جوانترین استان کشور محسوب می شود و غبار محرومیت چهره زیبای آن را پوشانده است.

گزارش:شریف اسلامی- مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد