تاریخ درج خبر : 1393/06/17
کد خبر : ۳۷۷۸۱۹
+ تغییر اندازه نوشته -

اهمیت سرشماری کشاورزی از نگاه معاون برنامه‌ریزی استاندار

معاون برنامه ریزی و توسعه استاندار کهگیلویه وبویراحمد از آغاز پنجمین سرشماری عمومی کشاورزی از پنجم مهر ماه به مدت 45 روز در سراسر کشور و این استان خبر داد.

دکترحسن نوروزی در نشست هماهنگی پنجمین سرشماری عمومی کشاورزی، افزود: این سرشماری که نقش محوری و پایه ای در نظم ملی و آماری کشاورزی در کشور ایفا می کند از تمام واحدهای تولید کشاورزی ثبت اطلاعات به طور جدگانه انجام می شود.IMG_0981

وی اظهارکرد: با این سرشماری منبعی نو و بسیار مهم در زمینه تهیه داده های ساختاری و پایه ای بخش کشاورزی فراهم می شود و براساس این سرشماری چارچوب های آماری طرح های نمونه گیری متعددی برای تامین نیازهای بخش کشاورزی آماده و به اجرا در می آید.

معاون برنامه ریزی و توسعه استاندار کهگیلویه وبویراحمد خاطرنشان کرد: با این سرشماری داده های آماری استاندارد برای تبدیل اطلاعات با سازمان های آماری بین المللی را هم فراهم می کند.

دکتر نوروزی تصریح کرد: روش اصلی جمع آوری آمار کشاورزی، مصاحبه ماموران آموزش دیده با بهره برداران کشاورزی است.

وی ادامه داد: خانواده های بهره برداران کشاورزی، دامداری، شرکت های رسمی وموسسه های عمومی دارای فعالیت کشاورزی با فهرست برداری از اماکن واظهارات معتمدین و مطلعین محلی، مورد شناسایی قرار می گیرند و سپس برای هر بهره بردار یک یا چند پرسشنامه از طریق پرسش و پاسخ تکمیل می شود.

معاون برنامه ریزی و توسعه استاندار کهگیلویه وبویراحمد بیان کرد: اطلاعات جمع آوری شده در قالب گزارشات آماری در اختیار برنامه ریزان، مدیران جامعه پژوهشگران وعلاقمندان قرار می گیرد.

دکتر نوروزی عنوان کرد: اولین سرشماری عمومی کشاورزی در سال 52 به انجام رسید وبعد از انجام این سرشماری در سال های 68، 72 و 82، پنجمین سرشماری عمومی کشاورزی در استان همزمان با سراسر کشور از پنجم مهرماه سال جاری آغاز خواهد شد.

وی تاکید کرد: تمامی دستگاه های اجرایی باید در اجرای هرچه بهتر این امر ستاد سرشماری استان را چه در بعد نیروی انسانی و چه در بعد امکانات مورد نیاز کمک کنند تا شاهد اجرای دقیق این طرح در استان باشیم.

IMG_0928

معاون برنامه ریزی و توسعه استاندار کهگیلویه وبویراحمد کشاورزی را از شاخصها اصلی و مهم توسعه در این استان عنوان و اظهارکرد: این سرشماری موجب خواهد شد تا با ظرفیت های موجود استان و برای برنامه ریزی آینده در بخش کشاورزی به طورعلمی و تخصصی دست یابیم و در تخصیص امکانات، اعتبارات و تسهیلات در این بخش برنامه ریزی بهتری انجام دهیم.

نوروزی دسترسی به آمار درست و دقیق را پایه بسیاری از برنامه ریزی ها دانست و اضافه کرد: برای رسیدن به این هدف لازم است تا مامورین آمارگیر ضمن آشنا شدن با وظایف خود به طور تخصصی در جریان اهمیت موضوع قرار گیرند تا بتوانند اطلاعات درست و موثقی را از جامعه هدف دریافت و ارایه کنند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد