تاریخ درج خبر : 1393/06/22
کد خبر : ۳۷۸۰۰۵
+ تغییر اندازه نوشته -

«شرکت نفت گچساران و فاجعه‌ی قریب الوقوع»

سایت استان: ایمان محمدپورفتح

شاید اگر شرکت نفت گچساران را یکی از نهادهای دولتی بدانیم که بعد از انقلاب اسلامی تا به امروز همیشه محل جولانگاه طیف اصولگرا «راست» بوده، سخن به گزافه نگفته ام و گواه مطلبم این که هیچ وقت اداره این شرکت مهم دولتی در شهر گچساران، به دست طیف اصلاح طلب سپرده نشده و از باوریان به عنوان اولین مدیر بعد از انقلاب نفت گچساران تا باورساد که فعلا سکاندار کشتی است که البته اندک اندک دارد به گل می نشیند، همگی به طیف راست، اگر نگوییم که گرایش داشتند اما حداقل می توانیم ادعا کنیم که به این طیف فکری متصل بودند و اکثر تصمیمات نفت گچساران با مشورت لیدر های راست گچسارانی گرفته می شد. و اما بعد…. بعد از انتخابات ۱۲ اسفند ۹۰ و انتخاب نماینده ای اصلاح طلب از طرف مردم شهرستان های گچساران و باشت، حداقل انتظار این بود که دست لیدرهای اصولگرا از این نهاد مهم و سرنوشت ساز کوتاه شود. اما امیدها خیلی زود رنگ نا امیدی به خود گرفت، با انتخاب باورساد اصولگرا به جای پاکدلی که درسته در محافل از او به عنوان مدیری اصولگرا نام برده می شد، اما فراموش نکنیم که زمانی که قرار بود به عنوان مدیرعامل شرکت نفت گچساران معرفی شود، چه نامه ها که از طرف طیف اصولگرا برعلیه ایشان به وزارت نفت فرستاده نشد، از معرفی کردن به عنوان لیدر آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ۸۴ گرفته تا کمک سه میلیونی به ستاد مهندس موسوی در سال ۸۸ ، هرچند که این تغییر ابتدا در محافل عمومی به نام نماینده گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی تمام شد اما خیلی زود و با تغییر مدیران میانی شرکت نفت و بی توجهی به نیروهای منسوب به دکتر تاجگردون، روی دیگر سکه که همان ایجاد تقابل با نماینده اصلاح طلب شهر بود نمایان شد و نشان داد که شاید تاجگردون به رفتن پاکدلی که اواخر کار نفت گچساران را به جولانگاه سیاسیون راستگرا تبدیل کرده بود، بی میل نبود، اما در انتخاب جانشین ایشان یا نقشی نداشته، که البته با توجه به نفوذی که رقبای اصولگرایش در دولت دهم و وزارت نفت داشتند، بعید نیست،واگر هم در انتخاب باورساد نقشی داشته، دچار یک اشتباه استرات‍‍‍ژیک شده که جبران ضرر آن به این آسانی نیست. از روزی که باورساد به عنوان مدیر نفت گچساران شروع به کار کرد، به نوعی در جهت تضعیف نماینده اصلاح طلب گچساران و باشت قدم برداشت. شاید برداشت عمومی جامعه از تغییر مدیران میانی نفت گچساران، این بود که نظر دکتر تاجگردون در این تغییرات اعمال می شود، اما واقعیت چیز دیگری بود که کمتر کسی به آن پرداخت. در واقع باورساد با برنامه قبلی و مشورت گرفتن از دونفر از رقبای دکتر تاجگردون، از یک طرف با تغییر عده ای از مدیران بومی، خود به خود درصدی ازمردم شهرستان های گچساران و باشت را در مقابل تاجگردون قرار داد و از طرف دیگر با بها ندادن به نیروهای نفتی منسوب به طیف اصلاح طلب، عملا درصد دیگری از جامعه مذکور را در مقابل ایشان قرار داد.

اما موضوعی که هدف اصلی این نوشته بود، بحث داغ این روزهای محافل نفتی و غیر نفتی گچسارانیهاست. مسدود شدن حساب های شرکت نفت گچساران به دلیل شکایت امور مالیاتی بوشهر از این شرکت و محکومیت قطعی شرکت نفت گچساران به پراخت صدو چهل میلیارد تومان خسارت به شاکی. محکوم شدن به پرداخت صد و چهل میلیارد تومانی که سالها پیش به گفته شاهدان چهار میلیارد بوده و به دلیل بی توجهی یا عدم آگاهی مسئولین شرکت نفت گچساران به مسائل حقوقی به صد و چهل میلیارد تومان تبدیل شده است که راهی جز پرداخت آن وجود ندارد و اگر خدای نکرده پرداخت نشود، در مرحله بعد به مصادره اموال شرکت و نهایتا طبق اساسنامه شرکت منحل اعلام خواهد شد، که اگر به این مرحله برسد، در یک کلام نه تنها برای گچساران بلکه برای کل استان یک فاجعه به تمام معناست. این که چه کسی و چه زمانی کم کاری کرده اطلاع ندارم و خدای نکرده قصد این که مدیران فعلی را مقصر اصلی قلمداد کنم را هم ندارم، اما هرکسی در این زمینه ذره ای کوتاهی کرده و از حق مردم گچساران دفاع نکرده به وجدان به خواب رفته خود رجوع کند وپاسخگوی مردم نجیب و محروم گچساران باشد، هر چند به قول دکتر شریعتی عزیز، کسی که خواب است را می توان بیدار کرد اما کسی که خود را به خواب زده، هر گز بیدار شدنی نیست. اما روی سخنم با مدیران فعلی و سابق نفت گچساران است که اتفاقا با برنامه همین موضوع که به مدیریت ناکارآمد نفت گچساران در زمینه حقوقی از سال ها پیش تا به امروز برمی گردد، را هم تبدیل به پیراهن عثمانی کرده اند جهت ضربه زدن به نماینده اصلاح طلب گچساران وباشت.

دوستان عزیز، گر بگویم شرح این بی حد شود/ مثنوی هفت من کاغذ شود پس فرافکنی نکنید وسعی کنید با مردم صادق باشید، بدون تعلل از مردم عذرخواهی کنید و به فکرپیدا کردن راهی برای حل این مشکل باشید.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • نفتی گفت:

  باقری مدیر خدمات فقط خوب حرف میزند
  عملگرا که نبوده اند تا به حال

 • گوره.س.ت گفت:

  انتصاب غلامی بر حسب جناح بندی نبوده؟
  نادانی یا خودتو به نادانی میزنی؟
  موفقیتی در نفت ندیده ایم تا حال

 • پ از نفت گچساران گفت:

  دوست عزیز اگر شرکت نفت تا حالا پا بر جا مانده به خاطر شایسته سالاری و به دور ماندن از دسته بندیها می باشد مگر انتصاب دکتر غلامی بر اساس جناح بندی بوده که چنین می نویسید چرا می خواهید شرکت نفت را همچون آموزش وپرورش کنید مگر باورصاد برای گروه راست چه کرده که برای گروه چپ نکرده است آقای باورصاد از کسانی می باشد که قلبا به رییس جمهور محترم اعتقاد دارند چرا مثل آمریکایها می گویید اگر با ما نباشیددشمن ما هستید چرا چشمان خود را به خدمات ایشان بسته اید آقای محمدی آقای باورصاد چه کسانی را در مقابل تاجگردون قرارداده که چنین می نویسد فقط ایشان برادر زن فلان مسئول را باتوجه به واجد شرایط نبودن برای پست مدیر خدمات نپذیرفتند تاشرکت بر اساس قوانین حاکم اداره شود نه تفکر امثال جنابعالی که دیگران را چون از جناح شما نیستند آدم حساب نمی کنید مگر آقای باقری برای خدمت به مردم شب وروز می شناسد که چون غلام حلقه به گوش کسی نیست باید تعویض شود تا دل امثال شما آرام بگیرد مگر آقایان پورهادی وموسوی تاکنون در جناح بندیها وارد شده اند که بایستی تعویض شوند تا دل شما به اصطلاح اصلاح طلب خنک شود ای کاش قدری در نوشتارهایت خدا را در نظر می گرفتی واینقدر مغرضانه قلم فرسایی نمی کردی تا خودت را به رخ دیگران بکشی ودر انتها اجازه بده خود پرسنل شرکت برای خودشان دلسوزی کنند ومسئولین را متهم به جناح بندی نفر مایید

 • گچساران گفت:

  آقای فتح تو چه سر از سیاست می بری که درباره اصلاح طلب و اصولگرا داری نظر میدهی با این حرفها قصد داری فقط خودت را معرفی کنی و نمیدانی کی اصولگرا است یا کی اصلاح طلب است .

 • ناشناس گفت:

  کاش شرک نفت منحل بشه که تکلیف گچساران مشخص بشه شرکت نفت فقط اسمش مال گچسارانه هیچ نفعی نداره

 • مهدی نورایی نژاد (نفت) گفت:

  این دست مقالات در شأن سایت استان نیست… ایشون که به هیچ عنوان از مجموعه نفت نیست یه چیزی شنیده اومده ارادت خودشو به شخصیت سیاسی به اثبات برسونه… در این مقاله نویسنده بیشتر از انکه به فکر تبعات به قول خودش انحلال شرکت نفت گچساران باشد به فکر نماینده محترم هستند که مبادا کسی این اتفاق رو به پای ایشان بنویسد… حالا یک بحث حقوقی ممکنه در هر سطحی از شرکت بوجود بیاد مطمئن باشید به انحلال شرکت ختم نمیشه آن هم با رقم صد میلیارد تومن… البته ینده هرگونه سهل انگاری اینگونه که نویسنده می فرمایند رو تأیید نمیکنم ولی یقین بدانید که در هر شرایطی منشا و بانی این قضیه شخص نماینده باشت و گچساران نخواهد بود … محض اطلاع این دوست عزیز ما فضای کاری در مجموعه تخصصی نفت مجالی برای سیاسی کاری اصلاح طلب اصولگرا نیست … اینجا حرف از تخصص است صحبت از توانایی است که می بایست به شکل بالفعل برسد. نگاهی بر انتصابات مدیران نام برده شده هم گواه بر این مسئله است. … نمونه بارز سخن بنده در انتصاب اخیر مدیر به قول خودتون اصولگرای احمدی نژادی !!!جناب آقای جشن ساز در شرکت ملی نفت است … پاینده باشید

 • iman s گفت:

  احسنت بر ایمان عزیز

 • احمد گفت:

  هر دم از این باغ بری میرسد

پربازديد