تاریخ درج خبر : 1393/06/24
کد خبر : ۳۷۸۰۴۹
+ تغییر اندازه نوشته -

تحلیلی پیرامون صحبت های اخیر سید باقر موسوی

اظهارات سید باقر موسوی نماینده مردم بویراحمد و دنا در ادوار پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی مهمترین خبر هفته استان کهگیلویه و بویراحمد بوده است، سخنانی که در مراسم چهلمین موجی از بیم ها و امیدها و یاس را در میان آحاد مردم برانگیخته است، راستی چه خبری در راه است؟

نگارنده از دوستان قدیمی جناب سید در اردوهای دانش آموزی سال 1361 سپس همکار در جهاد سازندگی بوده ام، یاد آن دورانی که سید باقر یکی از تندترین اعضاء هیئت هفت نفری واگذاری زمین در استان بوده و افتخار داشت که اراضی مالکین بزرگ را به نفع طبقه مستضعف مصادره می کرد، یاد آن دوران که به اتفاق و به همراه تعدادی از دانش آموزان جهت دیدار با آیات عظام روانه تهران و قم شدیم، و با چه شور و شعوری در متن چنین تحرکاتی بوده است و بالاخره یاد آن ایامی که در جهاد سازندگی صادقانه با هم انجام وظیفه می کردیم، اما سرنوشت آن ایام پس از مدتی تغییر کرد، سید از آن حالت اولیه انقلابی، مردمی مبدل به یک فرد سیاسی گردید و در برخی موارد از اقدامات گذشته خود عدول کرد، پس از دو دور نمایندگی در تهران بیتوته نمود و اکنون  در یک مراسم فاتحه خوانی به ایراد سخنرانی پرداخته و از تبعیض در مدیریت وتقسیم ناعادلانه بودجه استان گلایه و چنین ادعا می کندکه حق برخی از شهرستان ها من جمله شهرستان بویراحمد نادیده گرفته شده است، آیا اصل مطلب همین است یا خبری در راه می باشد؟!

ضمن احترام به دوست و همکار قبلی خودم در این خصوص به چند نکته اشاره می نمایم؛

1- برای آنانی که دستی بر مسائل سیاسی استان دارند این سؤال شکل گرفته که چرا آقای موسوی این مطالب را ،آنهم در این موقع حساس اظهار داشتند؟مخاطب سخنان ایشان چه کسانی هستند؟

نوک حمله متوجه آقای غلامرضا تاجگردون نماینده محترم گچساران و باشت، حاج زارعی ،نماینده محترم بویراحمد و دنا و دکتر خادمی استاندار محترم بوده است، آقای تاجگردون از این جهت که تعدادی از نیروهای اصلی و مهم مدیریتی استان را از گچساران و باشت معرفی کردند و تصور بر آن می رود که دکتر خادمی عمدتا توجه به درخواستهای او دارد.

اوایل ورود سید باقر موسوی در سیاست چون غالب مدیران استان از شهرستان کهگیلویه بوده همین قضیه گرمسیری و سردسیری را مطرح نمودند، اما امروزه بر این باور است که یاران آقای تاجگردون غالب شده، به این سمت نشانه گیری کرده است.

نوک دیگر پیکان انتقاد سیدباقر موسوی به سوی دکتر خادمی است.موسوی از مخالفان استاندارشدن خادمی بوده و همچنین از این جهت که در زمان استانداری خادمی، دکتر تاجگردون بودجه را به سمت شهرستان خاصی سوق می دهد نگران است. ( البته بنده به این نتیجه نرسیده ام، بلکه سخن ایشان را نقل به مضمون می کنم).

موسوی قرار دادن مدیریتهای کلان استانی در اختیار دکتر تاجگردون را بعنوان نگرانی دیگر خود از استاندار ابراز می کند.

اما پیکان انتقاد موسوی به سمت دیگری هم نشانه رفته است و آنهم نماینده کنونی شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی است.

موسوی معتقد است معادله رابطه تاجگردون و دکتر خادمی در زمان نمایندگی زارعی شکل گرفته است، تا ضمن تضعیف پایگاه مردمی ایشان به وی اخطار کند که چشم امیدی به حمایت جریان اصلاحات در شهرستان های بویراحمد ودنا نداشته باشد.

پس با یک تیر سه نقطه را نشانه گرفته است و بنظر می رسد تا حدودی کارساز باشد.

2- در اینکه در چینش نیروها، عزل و نصبها، نه تنها در سطح استان بلکه در هر شهرستانی ایراد وجود دارد شکی نیست، بطوریکه در همین یاسوج، مردم بویراحمد سفلی انتقاداتی دارند که حقشان ضایع شده است.

مقایسه عملکرد مدیران معزول و ضعف برخی مدیران انتسابی  و اینکه معلوم نیست انتخاب مدیران بر. چه پایه و معیارهایی استوار است؟

اما مطلب در خور توجه آن است که چرا این مطالب در جمع مردم و رسانه ها گفته شود، مردم ما اینقدر مشکل دارند که لزومی ندارد این مسائل را به آن مشکلات اضافه کنیم، از همان ابتدا گفته شد که سیاسیون و قهرمانان به این اختلافات اینچنینی دامن نزنند.

3- اعتقاد بنده آن است که آقای تاجگردون از میانه مثلث نامبرده ( دکتر تاجگردون، دکتر خادمی، حاج زارعی) از این حمله جناب سید منتفع می شود، اما چرا؟

چون تاجگردون در گچساران و باشت دو گروه مخالف داشته است، یکی اصولگرایان و دیگری تعدادی از اصلاح طلبان که به میانه روی و تمایل به کارگزاران و اصولگرایان وی را متهم می کردند که با سخنان موسوی هر دو گروه خلع سلاح می شوند. بهتر بود آقای موسوی می گفت که نیروهای بکارگرفته شده فلان صفت و یاکارآیی مدیریتی را ندارند.

بدون شک حمله موسوی به آقای تاجگردون جز افزایش محبوبیت وی در حوزه انتخابی اش نتیجه ای در بر ندارد، مگر اینکه قایل به آن باشیم که فقط اصلاح طلبان بویراحمد و دنا را فارغ از نیروهای فکری دو حوزه دیگر گچساران و باشت، کهگیلویه ، لنده، بهمئی و چرام می بینید که این گونه فکر کردن برای یک جریان سیاسی و رهبران آن بعید و نوعی خود زنی است، منطقه ای فکر کردن و به اختلافات منطقه ای دامن زدن در شأن و منزلت رهبر یک جریان فکری نیست.

اینچنین سخن گفتن باعث می شود که مردم فهیم حوزه گچساران و باشت از هر طرز تفکر و ایده ای که باشند بیش از پیش به تاجگردون علاقمند و از شما فاصله بگیرند.

نتیجه آن است که از این سخنان دو نفر متضرر و یک نفر بهره مند می شود، بازنده این حمله آقایان دکتر خادمی و حاج زارعی و برنده اصلی اش آقای دکترتاجگردون است.

باخت و برد هم نصیب شما و همفکرانتان در شهرستان های بویراحمد و دنا شده است، برد از این جهت که داعیه حمایت از بویراحمد و دنا را سردادی و باخت از این جهت که سید باقر را از این به بعد نباید نیروی کاریزماتیک استانی و ملی، بلکه محصور در چارچوب و متعلق به منطقه خاصی به حساب آورد و این یعنی “خبری تازه در راه است”

آری خبری تازه در راه است و آن این است که جریانات،  سیاسیون و قهرمانان نیز بومی و بوپولیسم منطقه ای می شوند!!!

با این رویکرد واضح است که آقای تاجگردون فقط گچساران وباشت را می بیند و آقای موسوی حوزه دیدش، تنها شهرستان های بویراحمد و دنا خواهد بود و سایر سیاسیون هم به همین ترتیب عمل خواهند نمود…

منبع: بشارنیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ب ب گفت:

  بنظرمیادشماکه ازسوادوسیاست حرف میزنید بویی ازدوتاش نبردی چون اصل حرفونگرفتی اول فکروتحقیق کن بعدمثلا حرف گنده بزن

 • بویراحمدی گفت:

  من بویراحمدی، ساکن یاسوج هستم و تا الان سید باقر را قبول داشتم ولی دیگر حتی کوچکترین ارزشی برای ایشان قائل نیستم، چرا که :۱-گفتید ایشان تقسیم اراضی کرده اند و زمین ها را به افراد دیگر واگذار کردند. باید به اطلاع برسانم که تمامی زمینهای واگذاری به صاحبان اصلیشان برگشت داده شد در سال ۶۸٫ پس ایشان ظلم کرده و ندانسته و بدون هر دلیلی حکم صادر کرده اند.۲- درست است، ایشان سردسیر و گرمسیر را بر سر زبانها انداخت و فاصله بین قوم لر انداخت. تاجگردون هم حق دارد و عرضه دارد برای مردمش کار می کند، نیرو می گذارد، گازرسانی می کند، زمین های ورزشی احداث می کند و …باقر موسوی غیر از عوض کردن نیروها چه کاری کرد؟ ۳- چند نفر از نیروها و مدیران کل باقر موسوی بدلیل اختلاس و کارهای دیگر… تبعید شدند لطفا بگوئید خجالت نکشید پس با گفتن حلوا حلوا نمیتوانید دهن کسی را شیرین کنید.بویراحمد نیازمند افراد باسواد و سیاسی است، نه بی سواد و سیاسی. امیدوارم زمانی برسد که امثال مندنی پور، مردانی و… بتوانند وارد صحنه شوند نه این آقایان…

  • محمد گفت:

   با سلام خدمت همه شما
   من تعجب می کنم نویسنده از چه حرف زده است وچرا باقی حرفهای سید عزیز را نگفته است
   بنده خودم درآن جلسه حضور داشتم که سید حرف زد.
   ولی اکنون نویسنده متن وپاسخ دهندگان حرفهای گفتند که 180درجه تفاوت دارد.
   خوب آقایان شما که اینقدر دروغ گفته اید چطور می توانید برای آینده این استان وشهرستان تصمیم بگیرید؟
   تمام حرفهای سید این بود که نباید قومه قبیله ای یا گرمسیری سرحدی تصمیمی گرفته شود یا حرفی زده شود.
   اقای تاجگردون دقیقا بخاطر رای دارد گدایی می کند ومدیرانی را نهاده است که هیچ سابقه مدیریتی ندارند و فضای استان را قومی قبیله ای کرده است.

  • محمد گفت:

   در ضمن ایشان اگر تایید شوند مطمن باشید بالاتراز170هزار رای خواهند اورد
   که این نشان از مقبولیت ایشان وکاریزمای اصلاحات در سطح منطقه ای وکشوری است.

 • بهرامی گفت:

  موسوی از یاد استان رفته با این فرا فکنی ها ایشان اصلا دیگه پایگاهی بین مردم ندارد وحرف های از سر ناسینونالیستی هست وایشان با وضع صلاحییت نماینده شدن را ندارد

 • ناشناس گفت:

  موسوی نیازبه برات خان ندارد وفرصت طلب هم نیست.ای کاش تیغ نظارت استصوابی کمی منصفانه ترعمل می کرد ؛آن وقت بود که بود که احتمالآ شاهد تکرار داستان رفاقتی خواجه نظام الملک و حسن صباح می بودیم ،

 • احمد گفت:

  متاسفانه سایت بشار نیوز مطالب را گزینیه چاپ مینماید در واقع سانسور معنا ندارد

 • بهار گفت:

  بی انصافی است که مثل موسوی صحبت کنید و مثل پیشوا راهنماباشید. مثل آش نخورده و دهن سوخته مربوط به همین تندروی هاست دیگه… هزینه ها توی یاسوج انجام میشه دودش توی سایر نقاط

 • طاها گفت:

  مگه اقای موسوی از رهبران تشکیلات چپ در استان نیست والان نیز کرسی قدرت در کشور در اختیار تشکیلات چپ گراست اگه ایشان فرد قوی و بانفوذی برای استان وبخصوص شهرستان بویراحمد هستند پس بسم الله کسی که دستشون را نگرفته اقدام کنند وشعار ندن

 • […] تحلیل استاد گرانقدر جناب آقای “پیشوا” را درخصوص سخنان…از نظر گذراندم اما آنچه را خواستم نیافتم و آنچه خواندم از هیبت انصاف برون یافتم . […]

 • […] تحلیل استاد گرانقدر جناب آقای “پیشوا” را درخصوص سخنان…از نظر گذراندم اما آنچه را خواستم نیافتم و آنچه خواندم از هیبت انصاف برون یافتم . […]

 • جناب پیشوا انصافا که زیبا نوشته اید ولی مگه واقعیت غیر از این است. هم مسئولیت ها جغرافیایی شده هم معیار انتخاب مدیران (اکثریت) هر چیزی جز فاکتورهای مدیریتی

 • هم استانی گفت:

  آقای موسوی مبدع واحیاگر تقسیم بندی سردسیری وگرمسیری است وازاین حربه استفاده نمود ورای آورد ولی بدعتی بجا گذاشت که مردم نوعدوست وبااحساس استان ازآن متضرر شده وتخم نفاق وکینه رابین مردم پاشیده به طوری که بچه های کم سن وسال استان هم نسبت به این تقسیم بندی حساس ومتعصب شده اند

پربازديد