تاریخ درج خبر : 1393/06/25
کد خبر : ۳۷۸۱۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -

مدیر موفق کیست؟

سایت استان: امیر صفادوست

 سخن گفتن از مدیریت بدین معنا نیست که انسان چگونه بتواند یک اداره و یا سازمان مشخص را اداره نماید، بلکه مراد از مدیریت این است که ما چه قوانین را برای مدیریت داشته باشیم و چگونه بتوانیم در هر شرایط و زمان خود را به آن قوانین پایبند بدانیم و مدیریت خود مان را آنطور با قوانین جامعه مورد نظر هماهنگ کنیم که نه خود ما و نه جامعه از آن ضرر ببیند؟ در همهء تمدن های بشری این یک امر پذیرفته شده است که اداره کننده ء سالم، راستکار، راستگوی و پای بند به قانون را مردم می پسندند. همهء ادیان و مکتبهای بشری اصولی را در زمینه ای وضع کرده اند تا جامعه را بسوی خیر و فلاح بکشانند، این اشخاص هستند که قانون را زیر پای میگذازند، آنرا توجیه غلط میکنند و مورد استفادهء سوء قرار میدهند. بعبارت دیگر مشکل اصلی در نبود قانون نیست بلکه مشکل در عدم رعایت و تطبیق قانون است. بدون شک قوانین در ذات خود برتری ها و بهتری های نسبت به یکدیگر دارند، اما در مجموع هیچ قانونی انسانها را تشویق به ظلم و تجاوز به حق دیگران نمیکند . پس مدیر موفق چه کسی است؟

مدیر موفق کسی است که:

1-دارای سلامت نفسانی واخلاقی و علمی

2-توانایى انجام کارها در فشرده ترین زمان ممکن

3-درک و پذیرش منطقی شرایط و پشتکار فراوان برای انجام فعالیتها

 4-اعتماد وافر نسبت به سایر افراد و مردم

5-برخورداری از نیروی جسمانی و سلامت بدنی

6-داشتن دیدگاههای روشن و آشکار واندیشه ی نافذ و بینشی فراگیر

7-داشتن آرزوهایی هدفمند و قابل دستیابی و به عبارتی نزدیک به حقایق

8-انعطاف پذیری در عین استواری و پایداری در رسیدن به اهداف

9-میانه روی وپرهیزاز افراط و تفریط

10-برخورداری از شخصیت پایدار و غیر متزلزل

11-بردباری و صبر در حل مشکلات

12-خویشتن داری در جایگاهها و موقعیتهای سخت و برانگیزاننده

13-آرامش در برابر بحران

14-واقع بینی در برخورد با مسائل

15-رعایت اصول و موازین ( ارزش ) چون نظم ، ترتیب و احترام به زمان بندیها

16-قاطع بودن در تصمیم گیری و درگیر شک و تردید نگشتن

17-پایبندی به تصمیماتی که با اندیشه و مشاوره اتخاذ گردیده اند

18-روحیه هم کارى وهم بستگی در سیستم مدیریتى

19-داشتن روحیه انتقاد پذیر

20-گوش فرا دادن به صحبت ها و نظرات دیگران و احترام به آنها

حال شخصی که مدیریت یک اداره ویا مدرسه را بعهده دارد باید همهء صفات ممتاز را نسبت به سایرین داشته باشد، در این امر تنها خود پیامبر(ص) بعد از خداوند باریتعالی شارع دین و معصوم است، باقی جانشینان ایشان از این امر مستثنی نیستند و باید در صفات ایمان، تقوی، دانش، عدالت، طهارت، راستی، وفا، شجاعت، همت، مدیریت، قاطعیت، فصاحت، بلاغت، حکمت، درایت، شناخت و… در آخر حتی در حسن صورت نسبت به همهء افراد جامعه برتر باشد. برای تشخیص چنین شخصی چه چیزی لازم است وچگونه می توان ان را از دیگران تمییز داد؟این یک سؤال اساسی است. در جوامع عقب مانده که سطح دانش و بینش پایین است، حتی مردم در شناخت اصول و قوانین خود از آگاهی اندکی برخوردار نیستند این انتخاب خیلی مشکل است . راه حل اینست که مسول سطح بالا با یک اخلاص و دید درست کسانی را از میان نیروها که به ایشان گمان نیک دارند انتخاب نمایند و آنهارا ملزم بسازند که برای ادای این امر خطرناک و بسیار دشوار همه تلاش خود را به کار بگیرند . اگر در انتخاب مسؤلی صفاتی غیر از صفاتی که در بالا ذکر شده، مثل قوم، قبیله، نژاد، زبان، پول و میهمانی دادن و…………مقصود و منوط بود اینجاست که از ابتداء ما به سوء مدیریت دچار میشویم، چون در یک بینش بسیار ابتدائی مدیر باید رضای خاطر کسانی را که برایش بخاطر قوم، قبیله، نژاد، زبان، پول و… تلاش کرده اند نگاهدارد، در غیر این صورت بقایی خود را نا ممکن میداند. هر چند اگر انتخاب بر اساس شروط و ارزشهای خوب یاد شدهء قبلی باشد، چنین رئیسی هیچگاه ارزشهای مطرح نزد خود را بخاطر رضای دیگران زیر پای نمیگذارد و در صورت بکار گرفتن عدالت اجتماعی حامیان بیشتر و صادقتر پیدا میکند . *اصل ‌( سه م ) در مدیریت این است : ( محبت ) ، ( ملاحظه ) و ( متانت ) . با همه مؤدب باشید . * احترام نشانه اصلی یک مدیر قابل است . میزان احترامی که کارکنان به مدیرشان می گذارند نشانه میزان قابلیت اوست . * ارزش قول هر کسی بستگی به میزان ارزشی دارد که خودش برای حرفش قائل است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • شهروند گفت:

  احسن برشما. که سخنانت انقدر شیرین است که بر دل می نشیند.کاش در اینده نیز از نوشته هایت همینطور دیده شود به امید ان روزی که در دیارمان شایسته سالاری شود و در انتخاب مدیران بحث از طایفه و نژاد و قوم نشود.

 • دانشجو گفت:

  سلام و درود بر استاد صفادوست کاش همه مسؤلین دغدغه شما را داشتند بعد از مدتی همه سخنانت در کلاس برایم ثابت شد!!!!!!!!!!!

 • شایان گفت:

  درود بر استاد عزیزم.عالی بود

 • بارفو گفت:

  مدیر موفق کسی است که شبانه روز با عسل و گردو و کارت هدیه به درگاه مسئولین می رود تا چند روز بیشتر مدیرکل بماند و با هر روشی رقبا و مخالفین خود را تخریب می کند

 • س گفت:

  جناب صفادوست عزیز اصل سه ((م))بسیار زیبا و پسندیده بود تشبیهی فوق العاده

 • فرهنگی گفت:

  دوست عزیز اقای برزگر اگر به سطرهای آخر توجه فرمایید مطالب خیلی مهمی هستند که ایشان به کنایه گفتند!

 • برزگر گفت:

  باز هم شعار. همه این مطالب رو بارها و بارها شنیدیم ولی وقتی در عمل چیز دیگه ای اجرا میشه تکرار شون وقت تلف کردنه. آقای صفادوست عزیز مطالب مهمتری هم هست که بهشون بپردازید؟//؟

 • همکار گفت:

  مطالب پایانی بسیار با معنی است ! تشکر

 • فرهنگی گفت:

  درود بر شما به موقع منتشر شد!

پربازديد