تاریخ درج خبر : 1393/06/27
کد خبر : ۳۷۸۲۰۷
+ تغییر اندازه نوشته -

خوش‌آئین: کاهش اختیارات شوراهای اسلامی شهر خلاف قانون اساسی است

رئیس کمیسیون حقوقی شورای عالی استان ها گفت: کاهش اختیارات شوراهای اسلامی شهرها خلاف قانون اساسی است.

امیررضا خوش آیین در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری جلسه شورای عالی استان‌ها و شوراهای کل کشور در هفته گذشته، موضوع این جلسه را بررسی جایگاه حقوقی شورا عنوان کرد و افزود: متأسفانه در بعضی از موارد مشاهده می شود که این جایگاه حقوقی توسط مجلسیون و دولتمردان رعایت نمی شود.

وی با اشاره به اصل 103 قانون اساسی، اظهار داشت: این اصل به صراحت بیان می کند که فرمانداران، بخشداران و استانداران و تمام کسانی که از طرف دولت منصوب می شوند باید مصوبات شورا را رعایت کنند.

خوش آیین شوراهای شهر و روستاها را یک پارلمان محلی دانست و بیان کرد: این در حالی است که نمایندگان مجلس در بعضی موارد اختیارات شوراها را کاهش می‌دهند که این اقدام خلاق اصول قانون اساسی است.

وی با بیان اینکه شورای شهر تنها منحصر به شهرداری نیست و در بسیاری از موارد می تواند تصمیم گیری کند، یادآور شد: این در حالی است که عده ای تصور می کنند که شورای شهر تنها منحصر به شهرداری است.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای عالی استان ها اضافه کرد: شورای شهر می تواند از زمان گرفتن شناسنامه یک فرد تا زمانی که فوت می کند ورود پیدا کند اما متأسفانه مسئولین کشوری، استانی و شهرستانی به علت عدم آگاهی یا به دلایل دیگر نمی خواهند جایگاه واقعی و حقوقی شورا به حد اعلای مصوب شده در قانون اساسی برسد.

خوش آیین شوراها را بسیار مهم و یکی از ارکان اساسی تصمیم گیری نظام دانست و تصریح کرد: این در حالی است که روز به روز اختیارات شوراها را در حوزه های مختلف کاهش می دهند.

وی تصریح کرد: در صورتی که شوراهای اسلامی شهرها از وظایف قانونی خود آگاه باشند و بتوانند از حقوق عامه مردم دفاع کنند چنین مشکلاتی به وجود نمی آید.

منبع:مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • اصلاح طلب گفت:

  از حجت خواه سوال کن که بدجور دنبالشه

 • حسینی گفت:

  با عرض ادب و سلام خدمت جناب آقای خوش آئین
  میخواهم به عرض برسانم تکلیف املاکی که سند رسمی داراند و به دلیل توسعه شهر (فضای سبز ، بلوار و یا حیابان) توسط شهرداری گرفته می شود چیست آیا شهرداری نباید جوایگوی این افراد باشد لطفآ در همین قسمت جواب دهید با تشکر

 • آفتی سهرابیان گفت:

  …………
  کوچه 6 متری رو به کجا رسوندی؟

پربازديد