تاریخ درج خبر : 1393/06/28
کد خبر : ۳۷۸۲۴۹
+ تغییر اندازه نوشته -

جولان دلالان در باغ سیب کشاورزان بویراحمدی

منطقه کاکان متشکل از شماری روستا و آبادی به عنوان خطه‌ای طلایی و زرخیر محسوب می‌شود، زیرا وجود مواهب طبیعی و منابع آب و خاک عمران و آبادانی خوبی را در این منطقه به‌وجود آورده است که در کمتر جای دیگر می توان دید.

استان کهگیلویه وبویراحمد ظرفیت های اقتصادی نهفته‌ای را در جای جای خود دارد، یکی از این مناطق و استعدادهای بالقوه تولید سیب در منطقه کاکان شهرستان بویراحمد است.

139306261157354883652943
کاکان منطقه‌ای با اقتصاد سیب بینان است, زیرا محدوده این منطقه یکپارچه پوشیده از باغات سیب است و امرار معاش مردم این دیار از این طریق است.
منطقه کاکان متشکل از شماری روستا و آبادی به عنوان خطه ای طلایی و زرخیر محسوب می‌شود، زیرا وجود مواهب طبیعی و منابع آب و خاک عمران و آبادانی خوبی را در این منطقه بوجود آورده است که در کمتر جای دیگر می توان دید.
داشتن 200 میلیون ریال درآمد سیب در هکتار یک فرصت طلایی و اقتصادی خوبی است که مردم پرتلاش کاکان میراث‌دار این فرصت هستند و در سایه کار و تلاش به درآمد و تولید خوبی نیز دست یافته‌اند.

پس از عبور از محدود یاسوج – اقلید برفراز تپه‌ای چشم اندار منطقه کاکان جایی که محصور از باغات سبز چشم نواز است ، رخ می‌نماید.
چشم انداز باغات بهشتی عرضه شده بربستر خاک و منظره ای دلفریب برای هر رهگذری است و قطعات باغات یکپارچه کانون های قوت وامیدی برای کشاورزانی است که باکاشت باغ در تکاپوی یک لقمه نان حلال به هزار زحمت اند.
در ورودی روستای غضنفر خانی کاکان وارد باغی شدیم, زنجیره‌های به هم پیوسته دانه‌های براق سیب, شاخه‌های شکسته از پرباری نگاهمان را خیره این همه زیبایی، توانمندی و در عین حال برکت خاک و نعمت خداوند منان کرد.
سرشاخه‌های سبز سیب برزمین افتاده و شاخه های تنومند اما خمیده از پرمحصولی درختان سیب نماد برکت گنج سبزی است که برخی مناطق سردسیری زاگرس از جمله کهگیلویه وبویراحمد و بویژه منطقه کاکان میراث دار آن است.
لبخد سیب قرمز و سفید (رد و گلدون ) نه تنها بر شاخسار درختان و بلکه بر زیراشکوب درختان زیبا منظره ای زیبا برای هر تازه واردی به باغات سیب کاکان است، اینجا دیدن این همه برکت نشان از خوان نعمت و رحمت خداوند رازق دارد.
کمی آن طرفتر در گوشه باغ کشاورزی سرگرم ابرسانی به باغ خود بود نزدیک رفتیم و با وی صحبت کردیم دستهای پینه بسته ای دارد و آثار کار و تلاش سالها پاکنی و آبیاری در رخسار او نیز پیداست و همچنان که ثمره جسم نحیف شده از خستگی کار در رخسارش را برشاخسار پربار درختان باغش می توان به وضوح دید.
آبیاری به موقع, هرس, کود پاشی و تغذیه درختان همه و همه کارهایی است که انجام داده و این امر سبب شده که بسیاری از درختان باغ سیب این کشاورز براساس تغذیه مطلوب بیش از حد به ثمر نشیند و سرشاخه های آن شکسته شود.

139306261155433853652913

این کشاورز کورش بازیار نام دارد باغات سیب را نعمت خدا برای مردم این دیار می‌داند و می‌گوید: متوسط درآمد هر هکتار باغ 200 میلیون ریال در سال است.
وی گفت: درآمد سیب و باغداری رضایتبخش است اما هزینه‌های پاکنی، کودپاشی، شخم, داشت, برداشت و سم بالاست اما در عین حال باغات سیب اقتصادی است.
وی گفت: قیمت بخش زیادی از سیب باغی این منطقه کمتر از هشت هزار ریال به دلالان بفروش می رسد درحالی که هزینه های تولید, خرید کود حیوانی, شیمیایی، سم و دیگر امور باغداری، داشت و برداشت بالاست.
وی گفت: اگر چه مردم این منطقه پرزحمت‌اند اما برکت باغات سیب ودرآمد آن رضایتبخش است.
بازیار گفت: این روستا حدود 800 هکتار باغ دارد و این یک فرصت اقتصادی خوب برای اهالی روستاهای این منطقه است.
این کشاورز بویراحمدی مهم ترین مشکل باغ داران منطقه کاکان را جداول کشاورزی و دلالان خرید سیب دانست.

منبع:تسنیم

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد