تاریخ درج خبر : 1393/06/29
کد خبر : ۳۷۸۳۳۳
+ تغییر اندازه نوشته -

«تهاجم فرهنگی و علل آن»

سایت استان: حسن حسینی موردراز

وقتی تعامل فرهنگی نباشد بی شک تهاجم فرهنگی عرصه ی زندگی واپس گرایان را خواهد گرفت .
بیائید تا نه مردم و نه خود را فریب ندهیم و از لحظه بهترین استفاده را به نفع کل جامعه ، که خود هم عضوی از آنیم ، بنمائیم . در آن صورت خواهید دید که جزء جهان سوم نخواهیم بود.
به جای جمع آوری وسیله ای به نام ماهواره که مربوط به دوران نیمه مترقی بشریت بوده با توجه به سرعت تحولات جهانی برنامه ها ی تلویزیونی را مطابق خواست و نیاز روز مردم تهیه و پخش کنید تا رغبت پذیرش آنان نسبت به برنامه های داخلی بالا رود و در نتیجه به دنبال کانال های دیگر که شاید حامل مواردی غیر مفید یا مغایر با نیاز جامعه ی ما و یا صرفا برای استعمارما ، تهیه شده باشد ، نرویم . در آن صورت ماهواره ها را بدون دادن هدیه ای به نام ( دیجیتال ) جمع نموده ایم اما بد نیست منصفانه مقایسه ای بکنیم .
ساعت سیزده و چند دقیقه ، روز 2/6/93 گزارش رادیوی یاسوج را درباره ی مسجد یک روستا بشنویم و آنگاه ضرورت گفتن چنین مواردی را در مقیاس زمانی و ضرورت کلمات با آنچه نیاز روز جامعه است مقایسه کنیم بی شک آنگاه دلیل ارزش ماهواره و دلبستگی مردم به آن روشن خواهد شد.
درست است که تا زمانیکه استعمارگر بی رحمی همچون انگلیس در طول تاریخ ، به نام آنچه ما دوست داریم ما را در برزخ نادانی و بی خبری آنهم تکراری نگه داشته و می دارد و باز هم تجربها بی تاثیر خواهد بود .
درست است که مزدوران دوران ، پیوسته در کنار استعمار اما در لباس های متفاوت بر گرده ی مالگدمیزنند و ضربات مهلک پای خود را ندای بیداری مینامند .
درست است که در دویست سال اخیر استعمارگران بدون حضور خود و با تطمیع مزد بگیران خویش آنچه خواسته اند اما در سلک بدل بر ما تحمیل و تلقین نموده اند اما خود ما هم که عرصه ی استعمار هستیم مقصریم زیرا فقط رجز خوانده و گله کرده ایم .
اما بپذیریم که زمان چون باد میپوید ، و ما در انتظار معجزه و در خواب غفلت نظاره گر جولان استعمار ، آنهم در خانه و کاشانه ی خود نشسته مصرف کننده تولید انان هستیم .
اگر راست میگوئیم فقط یک نهاد را جدای از فرهنگ و خواسته ی استعمار در جامعه جاری کنیم . بله ، فقط یک نهاد آنهم آموزش و پرورش ، یعنی تنها مجتمع صنعتی انسان ساز و سرنوشت ساز هر جامعه ای.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • م گفت:

  وقتی چیزی را از آدمی می گیرند باید چیز دیگری اما مطلوب تر جایگزین آن گردد و گرنه جایگزینی آن با هر چیز دیگری حتی واهی و ناموزون محتمل است. پاک کردن صورت مسئله تا کنون هیچ کس را به سرمنزل مقصود نبرده .بلکه خود فریبی ، در خواب ماندن و تمایل به بیدار نشدن را رقم زده است.تا کی باید خود را به خواب بزنیم بیدار نشویم.تا کی در عالم خواب تظاهر به بیداری کنیم چرا نمی پذیریم که دنیا در مسیری است که باید باشد. مسیری که از ابتدا این چنین بوده و منبعد هم این چنین خواهد بود هیهات که ما آدمیان در یک تاریک خانه قرار گرفته و هیچگاه حقایق را آنچنان که هست در چنگ نمی گیریم.
  ماهواره و یارانه از ابتکارات و خلاقیتهای بشر ند. اگر امروز از آن بهره ی درست نبریم فردا ناگزیر به بهره وری نادرست از آن خواهیم شد .راستی مگر نه این است که دنیا را نه انسانهای آرمانی که آدمهای واقعی ساخته اند .آنهم آدمیانی که از خطا هیچوقت تهی نبوده اند. چرا با دیدن اندکی خطا ،اندکی انحراف در استفاد ه از ماهواره و رایانه گریبان چاک میکنیم .مگر میتوان جامعه ای بی خطا ، بی انحراف ساخت ؟مگر میشود انسان را از انسانیت انداخت؟پیامبران ما هم می دانستند که هیچگاه قادر به ریشه کن کردن خطا و انحراف نخواهند بود و آنها می دانستند که نیامدند تا دنیا را از دنیا بودن و انسان را از انسان بودن بیندازند
  بهر حال خلاف جریان آب شنا کردن خودزنی ست ،انتحار است .چرا بجای خلاف موج شنا کردن امواج را در اختیار نمیگیریم
  امواج که از بین رفتنی نیستند. ما ئیم که میرویم امواج می مانند . ما ئیم که میرویم ماهواره و رایانه می مانند .حتی اگر همه دیشها را هم نابود کنیم باز ماهواره می ماند .اما فرق ماندن در اختیار با این ماندن بدون اختیار تا کجاست؟؟؟

 • احمد گفت:

  بانظر اقای حسینی موافقم .بردن دیش دردی را دوا نمی کند جوانها بی کارند باید سرگرم باشند تا دنبال اعتیاد نروند از بد 0بد تر را انتخاب نکنند اگر برنامه های صدا وسیما جذابتر باشند ماهواره خود بخود از دور خارج می شود . با بردن دیش .عقده ها. تخلف ها . ولگردیها و اربده کشی در خیابانها .ناراحتی ها. ذهنیت ها.لجاجتهای جوانان بیشتر می شود.خانه را باید کاملا شناژ بندی کرد تا در مقابل زلزله محکم باشد

 • مردی ازلیشتر گفت:

  باسلام خدمت سید عزیز جناب آقای حسینی

  مطلبی که مطرح نموده اید بسیار متین ووزین وبرای همه قابل لمس ولی حیف که کسانی متولی هستند که هیچ توجهی به این مسائل ندارند و ازدیدگاه سایر افراد نخبه وباتجربه استفاده نمیکنند امید آن داریم هرچه زودتر این روند رشد ناصحیح مسائل فرهنگی تغییر پیداکند.

 • سایت غلام محمد زارعی گفت:

  لطفا در رسانه وزین خود اطلاع رسانی کنید:
  با تشکر
  پیام نماینده بویراحمد و دنا بمناسبت هفته دفاع مقدس و شروع سال تحصیلی
  http://gholammohamadzare.ir/988

 • ناشناس گفت:

  با اصل اعتراض جنابعالی موافقم؛
  1- به حریم خصوصی مردم نباید تعرض شود
  2- گردش آزاد اطلاعات نباید محدود شود.
  ————————————-
  اما با پاره ای از نظرات ایشان بصورت بنیادی مخالف هستم؛
  1- وجود یک استعمار جهانی!
  کشورهای قدرتمند دنیا -از نوع غربی و دموکراتیکشان- برنامه ای خاص برای چپاول دنیای دور و برشان ندارند و بیشتر به حفظ نظم و ثبات علاقه مند هستند. آنها مثل ما برنامه ای برای صادر کردن ارزش های خودشان به جهان ندارند. زیرا در ان کشورها دست دولت از فرهنگ و امور فرهنگی کوتاه است و بخش های خصوصی نیز تمایلی به مداخله در امور سیاسی از خود نشان نمی دهند.
  2- اصل مساله تهاجم فرهنگی!
  وقتی ما درباره اینچنین تهاجمی حرف می زنیم, مرادمان کدام بخش از فرهنگ است؟ آیا فرهنگ مورد نظر خودمان را به زور به خورد مردم دادن بیشتر تهاجم فرهنگی ست یا آن بخش هایی از فرهنگ جهانی که مردم به دلخواه و با رغبت انتخاب کرده اند؟
  بسیاری از اموزه های فرهنگی غرب به دو دلیل عمده (عملکرد/شکل) توسط مردمان مشرق زمین پذیرفته شدند و این تهاجم نیست. این درحالی ست که بسیاری از پدیده های فرهنگی بومی به سبب غفلت متولیان فرهنگ کشورمان دارند از شکل مناسب و عملکردهای امروزی تهی می شوند.
  3- آموزش و پرورش
  هیچکس نباید برای اموزش و پرورش رسالتی فرهنگی و سیاسی و مذهبی قایل باشد. زیرا تمامی این مقولات سه گانه به مرور در حال تغییر هستند و تربیت نمودن نسل های جدید بر این اساس بیشتر شبیه به تولید محصولاتی تاریخ گذشته است…
  آموزش می تواند به آموختن ضرورت ها و مهارت های ضروری (بومی-جهانی) بپردازد و پرورش نیز می تواند پس از کشف استعداد آموزش یابنده به تقویت نیروهای درونی او با تکیه بر دانش و تلاش فردی و جمعی صورت پذیرد.
  بنابراین می خواهم بگویم (1) در دنیایی که خبر از استعمار نیست و (2) کسی از بیرون به ما تهاجم فرهنگی نکرده, (3) نیازی به وارد نمودن اموزش و پروزش بیچاره به این عرصه نیست.
  با اینهمه اعتراض شما را قبول دارم. شما در برابر گروه هایی معترض هستید که در برابر تاریخ و بر خلاف منطق و علیه حقوق انسانی قدم بر می دارند.

 • امیر گفت:

  با سلام خدمت جناب آقای حسینی و امید به بیدار شدن صدا وسیمای مرکز استان از خواب غفلت و اهمیت دادن به خواسته های مردم استان.چه میشود اگر مدیران سازمان صدا وسیمای در حوزه رادیو وسیما کمی با ارزیابی دقیق تر وکارشناسانه تر خواسته های بحق این مردم را لبیک میگفتند و در قبال مسائل و موارد نیاز جامعه دقت بخرج میدادند؟آیا برنامه های این سازمان ارزیابی میشود؟اگر میشود توسط چه کسانی؟من فکر میکنم اگر ارزیابیی هم صورت میگیرد گروه رادیو برنامه سیما وگروه سیما رادیو را ارزیابی میکنند که در این وسط کسی به کسی خرده نمیگیرد وتغغیر ایجاد نمی شود!آیا مدیر کل این نهاد انقلابی خود پای چنین برنامه هایی نمینشیند وگوش نمیکند ونمی بیند؟آیا بر نامه های تکراری که شنونده وبیننده را اینطور خسته نموده سازندگان این برنامه ها را خسته نمیکند؟تا کی میخواهید به چند تلفن تمجید توسط دیگر هموطنان در دیگر استانهای همجوار دل خوش کنید ؟آیا جرآت آن را دارید با یک نظر سنجی پیامکی خود وبرنامه هایتان را مورد ارزیابی هم استانیها قرار دهید؟مرکز دنا رتبه چند کشور را دارا هست؟آیا پیشرفت کاری دشوار هست که پس رفت را بغل چسپیده اید؟در یک صورت میشود چنین باشد که مدیران آن نهاد مقدس وانقلابی با نهایت رودروایسی کنار هم مشغول باشند که باز جای بسی تآسف است هم برای مردم استان وهم مدیران ارشد سازمان صدا وسیمای کشور جمهوری اسلامی ایران.امیدوارم که مسولان مرکز دنا با دید باز ,قبول زحمت, تن به خواسته های بجای مردم استان داده و بجای خواستن از مدیر سایت استان مبنی بر برداشتن چنین مقالات وکامنتهای از روی سایت مثل دفعه قبل/ با ارزیابی وبازبینی برنامه ها و تغیرات اساسی شنوندگان وبینندگان را با رضایت نسبی همراه خود و مخاطب خود قرار دهند تا مجبور به تعویض فرکانس وکانال تکرار به تکرار نشوند.انصافآ خود من که همیشه رادیو ماشینم روی موج شبکه دنا بود آنقدر با بی کفیتی وتکراری بودن برنامه ها رو بروشدم که دیگه موج را روی برنامه ورزش تنظیم کردم.باز هم ضمن آرزوی موفقیت روز افزون برای این عزیزان انظار دارم که شاهد پیشرفت این شبکه بومی باشیم.

پربازديد