تاریخ درج خبر : 1393/07/04
کد خبر : ۳۷۸۷۷۱
+ تغییر اندازه نوشته -

افتخار ما «روبان قرمز» تو است نه «فرش قرمز کَن»

امسال برای اولین بار در جشنواره بین المللی فیلم مقاومت در کنار بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، جایزه‌ای با عنوان بهترین فیلم از نگاه خانواده شهدا و ایثارگران ایجاد شد که این جایزه به فیلم ابو زینب ساخته علی غفاری با موضوع مقاومت شیعیان جنوب لبنان در سالهای اشغال توسط اسرائیل پرداخته بود.

به گزارش سایت استان، در مراسم پایانی این جشنواره، سید یوسف مرادی مسئول هیات داوران جایزه فیلم برگزیده از نگاه خانواده های شهدا و ایثارگران این جشنواره در واکنش به سخنان انتشاریافته عباس کیارستمی که هشت سال دفاع ملت ایران در مقابل تجاوز رژیم بعث عراق را بی‌مفهوم خوانده است و حملات شدیدی علیه ابراهیم حاتمی کیا روا داشته پشت تریبون قرار گرفت و خطاب به حاتمی کیا و حاضرین نکاتی گفت که در پی می آید:

03

من در سخنانم ابراهیم حاتمی‌کیا را هم‌صدا با فرزندان شاهد سرزمینم، «عمو ابراهیم» خطاب می‌کنم. لقبی که فرزندان شهید با افتخار به ابراهیم حاتمی‌کیا دادند. سالها است که عمو ابراهیم از ما دفاع می‌کند، با «دیده‌بانش»، با «مهاجرش» ، با «اصغر وصالی و حاج کاظمش». او هر سال دیده‌بانش را با هزاران زحمت می‌فرستد به بالای برج دیده‌بانی «جزیره مینو» تا هوای ما را داشته باشد. این روزها که عزیز کرده‌های جشنواره‌های ابتذال، حملاتی را علیه ابراهیم حاتمی‌کیا و آرمانهای پاکش به راه انداخته‌اند این سئوال در بین دوستان به وجود آمد که چگونه می‌توانیم از عمو ابراهیم دفاع کنیم و در آخر به این نتیجه رسیدیم که ابراهیم حاتمی‌کیا، احتیاجی به دفاع ما ندارد. این مرد بزرگ احتیاجی به دفاع ما ندارد، وقتی دهها میلیون ایرانی در طول سه دهه گذشته بارها به احترام او و آرمانهایش، تمام قامت ایستاده‌اند.

وقتی صدها هزار فرزند شهید ایران اسلامی پدرانشان را از قاب دوربین او تعریف کرده اند، وقتی صدها هزار نفر از همسران شهدای شیمیایی در کنار «راین» با سرفه‌های دوربین او گریسته‌اند، وقتی صدها هزار جانباز ایرانی در دهه تاریک 70 از پنجره «آژانس شیشه‌ای» او فریاد کشیده اند و وقتی دهها هزار نفر از مادران و پدران شهدای جاویدالاثر ایران «بوی پیراهن یوسف» خود را از فیلمهای او درک کرده‌اند. عمو ابراهیم احتیاجی به دفاع ما ندارد چون میلیونها ایرانی هر سال با اشک‌های خود او را می‌ستایند. هر سال میلیون‌ها جشنواره در قلب ایرانی‌هایی که عشق به وطن و آرمانهای پاک انقلاب دارند، برگزار می‌شود و به او جایزه‌ای بزرگتر از هر سیمرغ و تندیسی اهدا می‌شود.

02

آقای حاتمی کیا!

افتخار ما روبان قرمز توست نه فرش قرمز کن. افتخار ما مهاجر گمشده توست نه دفترچه گمشده خیالی.

درود بر عمو ابراهیم سرباز همیشه بیدار وطن و سلام و درود شهدا بر دوربین‌های مقدس و آنچه به تصویر می‌کشند.

این نوشته که حاضران در مراسم پایانی جشنواره بین المللی فیلم مقاومت را تحت تأثیر قرار داده بود با واکنش ابراهیم حاتمی‌کیا روبرو شد.

اگر در برابر حرف‌های کیارستمی موضع نگیرند، یقین پیدا می‌کنم در دولت نفاق وجود دارد

ابراهیم حاتمی کیا، کارگردان فیلم «چ» پس از دریافت جایزه بهترین کارگردانی فیلم پشت تریبون جشنواره فیلم مقاومت رفت و با اشاره به صحبتهای مطرح شده توسط مسئول هیات داوران جایزه فیلم برگزیده از نگاه خانواده های شهدا و ایثارگران، گفت: من فضا را بسیار صمیمی و خودی می‌بینم و این جشنواره هم بسیار با آبرو برگزاری شده است. باید فرقی بین جشنواره مقاومت و جشنواره فجر نباشد، باید فرقی بین آنچه در اینجا گفته می‌شود و آنچه در آنجا به عنوان غایت و نگاه‌ به آینده گفته می‌شود نباشد.

وی با اشاره به حرفهای اخیر کیارستمی درباره دفاع‌مقدس، اظهار داشت: عزیزی یا عزیز کرده‌ای حرفهایی زد و شهدا را قربانیان جنگ دانست. مصاحبه این فرد را چند بار دیدم که نکند اشتباه کرده‌ باشم. البته من از قبل می‌دانستم یک جریانی هست که نسبت به جنگ بی‌اعتنا است.من معتقدم آن کسانی که به عنوان مسئولین وقت هستند از استاد خودم آقای بهشتی که من را به سمت جنوب راهی کرد و او را به سمت شمال فرستاد. او را تشویق کرد که در شمال باشد و من را در گرد و غبار جنوب در جنگ باشم.

وی افزود: ایشان همواره عزیزکرده جشنواره‌ها بودند و هستند و همیشه پرچم ایران را در جشنواره‌های مختلف بالا برده است. وزارت خارجه همیشه به عنوان نفری که قدرت داشته از فیلم‌های او دفاع میکرد. یکبار بخاطر فیلمی من به فارابی و سراغ آقای حسین حقیقی رفتم و گریه کردم تا به عنوان نماینده ایران به خارج نرود اما او گفت که وزارت خارجه وقت اصرار دارد که این فیلم حتما باید برود.

04

حاتمی کیا گفت: آنچه که اکنون رخ داده است به دست بچه‌ها میزان می‌دهد. به دست آن عزیزانی که باید بفهمند. برادران، آنهایی که با خون آمدید به این رشته! به قصدی آمدیم که فکر کردیم اینجا آنچیزی را بگوییم که دیده‌ایم الان استاد اعظم ما نسبت و نگاهش نسبت به شهدا اینگونه است. من از وزیر، رئیس جمهور، ایوبی و جعفری‌جلوه توقع دارم نظرشان را نسبت به این نگاه به صراحت بگویند. اینجا جشنواره مقاومت است، رنگ و بوی آن مشخص است و اینجا خانواده شهدا هستند که من قربان قدم‌هایشان بروم. امیدوارم خدا این قوت و امید را به من بدهد  و دعای خیر این عزیزان پشت من باشد که اعتنا به این حمله‌ها نکنم چرا که من عزتم را از اینها که نمی‌گیرم. من توقع دارم به عنوان آدمهایی که در جنگ بوده‌اند، آقای ایوبی شما در جنگ بودید! شما بچه‌ها را دیده‌اید و شهدا را می‌شناسید، اگر نظر ندهید و نگاه‌خودتان را مشخص نکنید، اگر این میزان و فرقان مشخص نباشد من معتقدم در دولتی حرف می‌زنم که در آن نفاق است. دعا کنید که به خون همین شهدا آن افرادی که این خون‌ها را نمی‌بینند، رسوا شوند.

واکنش ایوبی به سخنان حاتمی‌کیا: دفاع مقدس خط قرمز همه است

حجت‌الله ایوبی درباره سخنان عباس کیارستمی درباره دفاع مقدس گفت که ابتدا باید متن کامل سخنرانی را ببیند و سپس اظهارنظر کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رئیس سازمان سینمایی در حاشیه برنامه‌ای همزمان با هفته دفاع مقدس درباره صحبت‌های منتشر شده از عباس کیارستمی درباره «دفاع مقدس» گفت: از آن جایی که این صحبت‌ها برای شش ماه قبل است و انتشار آن‌ها در هفته دفاع مقدس برای من جای سؤال دارد، بنابراین خواسته‌ام که متن کامل سخنرانی را برای من بیاورند تا پس از خواندن آن اظهار نظر کنم.

وی افزود: تا آنجایی که بنده خبر دارم و با اهالی هنر و سینما در رشته های مختلف محشورم، دفاع مقدس خط قرمز همه است و من در همه اهالی سینما عشق به دفاع مقدس را در اوج می‌بینم.

06

ایوبی گفت: بنابراین در مورد خبرهایی که گاهی منتشر می‌شود چون من در صندلی پدری نشسته‌ام باید دقت بیشتر کنم و کامل و عین اخبار را ببینم و بررسی کنم. اما من به شما اطمینان می دهم سینمای ایران خودش را مدیون، وابسته و دلبسته دفاع مقدس می‌داند.

رییس سازمان سینمایی همچنین در این گفت‌وگو که در جریان بازدید از خبرگزاری دفاع مقدس انجام می‌شده درباره حمایت از سینمای دفاع مقدس و جشنواره فیلم مقاومت نیز سخنانی گفته است.

این  در حالی است که شامگاه گذشته 3 مهر ماه در حاشیه جشنواره فیلم مقاومت ابراهیم حاتمی‌کیا خواستار اظهارات صریح مسوولان سینمایی درباره سخنان منتشر شده عباس کیارستمی در فضای مجازی درباره دفاع مقدس شد که بلافاصله برخی نقل قول‌ها از سوی حجت‌الله ایوبی با مضمون دیگری بصورت اس ام اسی منتشر شد.

عباس کیارستمی چه گفته بود؟ 

عباس کیارستمی چندی پیش در حاشیه جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه سیراکیوز آمریکا گفته بود: «یک هفته قبل از اینکه اینجا بیایم یکی از فیلمسازانی که سال‌ها فیلم جنگی ساخته (اشاره به ابراهیم حاتمی کیا) فیلم‌های پرهزینه جنگی و البته با مخاطب کمتر- برای اینکه مخاطب ایرانی دیگر حوصله جنگ نداشت، بنابراین بودجه‌های خیلی سنگین می‌گیرد و فیلم‌های جنگی می‌سازد، گوش من را پیچانده بود که زمانی که ما داشتیم می‌جنگیدیم کیارستمی داشت دنبال دفترچه دوستش می‌گشت. «خانه دوست کجاست» یکی از پربیننده‌ترین فیلمهایی بود که من ساختم، درواقع همه جای دنیا آن را می‌شناسند. «خانه دوست کجاست» ماندگار شد چون راجع به یک ارزش انسانی صحبت می‌کرد اما فیلم‌های تو نماند چون تو راجع به یک پریودی از تاریخ ایران حرف زدی که تازه آن پریود هم به هیجان اورد بچه ها را. احمدپور (شخصیت اصلی فیلم خانه دوست کجاست) رفت پس داد دفترچه را، اما تو به هیجان آوردی و احمدپورهای دیگر رفتند در جنگ و کشته شدند و حالا پس از سال‌ها می‌شود راجع به آن‌ها فکر کرد که آن‌ها چطوری از بین رفتند. در یک جنگی که هیچ مفهومی نداشت.»

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ابراهیم گفت:

  سلام دکتر جان دلم برای کلاس درسهایت تنگ شده استاد به دانشگاه برگرد جات خیلی خالیه موفق باشی استاد بسیجی و هییتی

 • شیرزاد ایرانمهر گفت:

  اولین اشتباه را خود آقای حاتمی کیا مرتکب شده است؛ قرار نبوده که همه بروند بجنگند… فیلم خانه دوست خودش پر است از ارزش… اگر شهید ایثار می کند برای دیگران و حاتمی کیا از این ایثار می گوید، خانه دوست نیز از همین ایثارها می گوید… در ضمن خود عباس کیارستمی گفته که احمدپورها رفتند… یعنی اصلاً بحث زیر سوال بردن شهدا نبوده و بحث اصلی ادامه جنگ است… حالا نظرش این بوده که ادامه جنگ اشتباه بوده که بعید می دانم در این نظر تنها هم باشد… در ضمن آقای مرادی گفته دفترچه خیالی در خانه دوست؛ مگر هنر جز تجسم خیالات زیبا برای القای مفاهیم است؟ احساساتی نشویم…

 • پدر پیر جماران گفت:

  احسنت افرین بر این جوان

 • م ش گفت:

  یوسف کاش اون موقع ها هم بجای بسیج دانشکده مهندسی رفته بودی امور فرهنگی دانشگاه ، قطعا پیشرفت بهتری داشتی

 • قاصدک گفت:

  آقای دکتر یوسف مرادی! خیلی عالی بود… جای شما در استان خیلی خالیه… ای کاش هم استانی ها کمی قدر شما را می دانستند…

 • سادات گفت:

  احسن بر قلمت سید

 • […] منبع خبر: سایت استان کهگیلویه و بویراحمد […]

پربازديد