تاریخ درج خبر : 1393/07/06
کد خبر : ۳۷۸۸۲۷
+ تغییر اندازه نوشته -

شرایط نامزدی در هیات مدیره انتخابات خانه مطبوعات فرهیختگان استان

شرایط نامزدی در هیات مدیره انتخابات دوره دوم خانه مطبوعات فرهیختگان استان کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد.

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، شرایط عضویت در هیات مدیره و انتخاب به عنوان بازرس به شرح زیر است:

شرایط هیات مدیره

ماده 21- اداره امور خانه طبق اساسنامه به عهده هیات مدیره ای مرکب از هفت نفر عضو می باشد که اعضای اصلی و علی البدل آن برای مدت دو سال با رای مخفی به شرح ذیل انتخاب می شوند :
1- دو نفر از مدیران مسئول نشریات استان با یک نفر عضو علی البدل (مدیران مسئول نشریاتی با گستره مصوب سراسری یا منطقه ای صرفاً در استانی که دفتر مرکزی آنها واقع است می توانند نامزد هیات مدیره شوند)
2- سه نفر از روزنامه نگاران شاغل در رسانه های استان با یک نفر عضو علی البدل
3- یک نفر از مسئولان نمایندگی ها و سرپرستی های روزنامه های سراسری با یک نفر عضو علی البدل
4- یک نفر از مسئولان نمایندگی خبرگزاریها با یک نفر عضو علی البدل
تبصره 1- روزنامه نگار در این اساسنامه اعم از خبرنگار ، دبیر گروه ، معاون دبیر گروه ، معاون سردبیر ، عضو شورای سردبیری و سردبیر است که شغل اصلی و مستمر هر یک از عناوین مذکور ، رسانه ای باشد و در فهرست بیمه ای رسانه متبوع باشند .
تبصره 2- «اعضای هات مدیره بجز ردیف های 3 و 4 نمی توانند شغل رسمی دولتی یا نهادهای عمومی داشته باشند .
تبصره 3- بیش از 3 نفر از یک رسانه نمی توانند عضو هیات مدیره باشند .
تبصره 4- چنانچه در طول دوره ، هر یک از اعضای هیات مدیره از مسئولیت خود در رسانه متبوع استعفا کنند یا عزل شوند عضویت آنان در هیات مدیره به قوت خود باقی است.

ماده 43 – شرایط اختصاصی برای بازرسی و عضویت در هیات مدیره نیز به شرح زیر است :
1- عضویت در خانه مطبوعات ( براساس ماده 42 اساسنامه )
2- داشتن حداقل 25 سال سن
3- دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی یا معادل حوزوی آن

ماده42 –کلیه شاغلان مطبوعات ، پایگاههای خبری و نمایندگی ها و سرپرستی های روزنامه های سراسری و خبرگزاری ها که در بخش تحریریه و در قالب شغل اصلی و مستمر فعالیت می کنند (اعم از خبرنگار ، دبیرگروه، معاون دبیرگروه ، معاون سردبیر ، سردبیر ، گرافیست ، عکاس ، مدیر مسئول و صاحب اکتیاز که دارای شرایط زیر باشند می توانند به عضویت خانه و یا هیات مدیره در آیند:
1- داشتن تابعیت جمهووری اسلامی ایران
2- تدین به یکی از ادیان به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی
3- پایبندی به قانون اساسی به ویژه اصول بنیادین آن
4- عدم اشتهار به فساد اخلاقی
5- داشتن حداقل مدرک دیپلم
6- اقامت داشتن در حوزه فعالیت خانه مطبوعات
7- برخورداری از حداقل یک سال سابقه اشتغال اصلی و مستمر بیمه ای (منتهی به هر مجمع عمومی) در یکی از نشریات چاپی یا الکترونیک و یا نمایندگی روزنامه ای سراسری و خبرگزاری ها به عنوان روزنامه نگار (برای اولین مجمع عمومی سابقه 3 ماهه کفایت می کند)
8- نداشتن محکومیت کیفری موثر (محرومیت از حقوق اجتماعی)
9- قبول و تعهد اجرای مقررات این اساسنامه و مصوبات قانونی خانه مطبوعات
10-امضای میثاق نامه اخلاق حرفه ای
تبصره 1- روزنامه نگاران فعال در رسانه های منطقه ای یا سراسری ، مشروط به آنکه دفتر مرکزی رسانه آنها در استان واقع باشد می توانند به عضویت خانه مطبوعات آن استان درآیند. (نشانی دفتر مرکزی ، همان است که در سایت اداره کل مطبوعات و خبرگزاریهای داخلی و شناسنامه ثابت رسانه مطابق ماده 18 قانون مطبوعات آمده است .)
تبصره 2- در صورتی که هر عضو در طول مدت عضویت خود حداقل یکی از شرایط بالا را فاقد شود یا مشخص شود از ابتدا فاقد آن بوده ، عضویت وی تا رفع آن لغو می شود . چنانچه فرد ، عضو هیات مدیره یا بازرس باشد مسئولیت وی نیز منتفی می شود .
تبصره 3- در مورد بند 7 و برای کسانی که بیمه آنان توسط دستگاههای دولتی یا صندوق های بازنشستگی پرداخت می شود ، معرفی نامه رسانه به همراه مدرک مربوط به بیمه و تائید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کفایت می کند . سقف این تعداد برای رسانه ها بر اساس جدول زیر خواهد بود :
روزنامه های = 5 نفر
دفاتر سرپرستی روزنامه ها و خبرگزاریها = 3 نفر
هفته نامه ها و سایت های خبری = 3 نفر
سایر نشریات = 1 نفر
برای تمام رسانه های فوق ، انتشار منظم حداقل 3 ماه منتهی به برگزاری مجمع عمومی و واقع بودن دفتر مرکزی رسانه در استان ضروری است .
تبصره 4- افراد زیر با معرفی صاحب امتیاز رسانه فعال می توانند به عضویت افتخاری خانه درآیند (رسانه فعال ، نشریه ای است که در سه ماه منتهی به صدور معرفی نامه ، به طور مرتب برساس دوره انتشار مصوب خود منتشر شده باشد و در مورد رسانه های فضای مجازی نیز استمرار انتشار مطالب در این مدت رعایت شده باشد) :
1- افرادی که به عنوان رابط خبری ، مترجم ، ویراستار یا نویسنده با آن رسانه همکاری می کنند .
2- افرادی که در سمت های خبری یا تحریری اشتغال داشته اند و ترک فعالیت حرفه ای نموده اند .
3- روزنامه نگاران آزاد یا پاره وقت که شغل اصلی و مستمر آنان روزنامه نگاری نیست . (مشروط به انتشار حداقل 20 مطلب در فاصله یکسال )
4- مشاغل مرتبط با رسانه از جمله چاژ ، توزیع ، فروش ، خدمات فنی ، ویزیتوری و همکاران اداری تا تشکیل رسمی صنوف تخصصی .
تبصره 5- اعضای افتخاری از پرداخت ورودیه و حق عضویت معاف هستند.
تبصره 6- اعضای افتخاری از تسهیلات و خدمات خانه مطبوعات می توانند بهره مند شوند اما امکان نامزدی در انتخابات یا رای دادن به هیات مدیره را ندارند .
تبصره 7- اسامی اعضای خانه باید در پایگاه اطلاع رسانی خانه و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به تفکیک نام و نام خانوادگی ، نام رسانه ، سمت در رسانه ، تاریخ عضویت در خانه ، سابقه پرداخت بیمه توسط رسانه / رسانه ها منتشر و مرتباً به روزرسانی شود . درج مشخصات اعضای افتخاری در فهرست جداگانه نیز بلامانع است .
تبصره 8 – هیچ کس نمی تواند در بیش از یک خانه مطبوعات عضو شود مگر آنکه از عضویت یک خانه مستعفی و در خانه مطبوعات استانی دیگر ، عضویت یابد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد