تاریخ درج خبر : 1393/07/08
کد خبر : ۳۷۸۹۲۷
+ تغییر اندازه نوشته -

«منابع ملی را با آتش غفلت خاکستر نکنیم»

سایت استان: مظفر عدالت نسب

در حالی که حفظ مواهب طبیعی شامل منابع آب و خاک،جنگلها و مراتع یکی از مهمترین ضرورت های زندگی اجتماعی و بستر توسعه پایدار است، ولی این روزها برخی غفلت ها و آتش افروزی ها حال روز خوشی برای جنگلها و مراتع کهگیلویه وبویراحمد باقی نگذاشته است.

هفته ای نیست که یک تا چند منطقه مرتعی و جنگلی کهگیلویه وبویراحمد طعمه آتش نشود و بخشی از زیباترین مناظر و مواهب طبیعی چشم نواز این استان به خاکستر تبدیل نشود.

این کم توجهی فاجعه آمیز نسبت به جنگل های زیبای این خطه از زاگرس سبز درحالی است که در 15سال گذشته 60هزار هکتار از جنگلهای کهگیلویه وبویراحمد براثر بیماری زوال از بین رفته اند و صدها هکتار دیگر نیز طعمه حریق شده اند و مخاطره ی ادامه این رویه برنگرانی دوستدارات طبیعت افزوده است.

در شرایطی که باید پذیرفت، افزایش مقوله آتش سوزی های مراتع و جنگل ها ی کشور در فصل گرما به یک چالش جدی برای تهدید سلامت محیط زیست سالم و طبیعت سبز تبدیل شده است و هر روز بر دامنه آن افزوده می شود ، تکرار تراژدی زیانباز آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کهگیلویه بویراحمد نیز رویه نامطلوبی بخود گرفته است.

در تابستان امسال بخشی از طبیعت سرزمین چهار فصل طعمه حریق شد کهاین امر بیانگر کم توجهی مردم به اهمیت مواهب طبیعی و مقوله محیط زیست سالم است.

آمارها از وقوع بیش از 70 مورد آتش سوزی درسال جاری در کهگیلویه وبویراحمد خبرمی دهد، آتش سوزی های که هرچند مدت برآمار و سطح آن افزوده می شود و در رهگذر این غلفت ها و آسیب ها خسارات جبران ناپذیری به منابع آب وخاک ،جنگل ها و مراتع وارد شده است.

براساس آمارهای مسئولان خسارات آتش سوزی ها ی سال جاری در جنگل و مراتع کهگیلویه و بویراحمد 200 میلیارد تومان اعلام شده که این میزان خسارت ناشی از وقوع آتش سوزی در سطح 400 هکتار از جنگل های این استان برآورد شده است .

برخی مسئولان خسارات وقوع برخی آتش سوزی ها در مراتع را سطحی ارزیابی می کنند درحالی که از بین رفتن پوشش گیاهی مراتع بزرگترین تهدید برای فقر منابع آبهای زیرزمینی است، زیرا قدرت نفوذ پذیری آب در زمینهای دارای پوشش گیاهی 40 برابر زمین های بدون پوشش گیاهی است و این امر علاوه برهدرروی آبها موجب جاری شدن سیل نیز خواهد شد.

در خلال آتش سوزی ها کم نیست درختان بلوط مقاومی که سالیان دراز چون کمربند سبز ستون حیات پایدارخاک وآب هوای سالم بوده اند اما در کوچکترین غلفت یا براثر مطامع ناچیز برخی سودجویان طعمه آتش افراد غلفت پیشه شده اند.

در شرایطی که هر روز شاهد وقوع آتش سوزی های دیگری از سوی داعشان طبیعت در عرصه جنگلی هستم که پدیده گرمی هوا و تغییرات آب وهوایی و بروز خشکسالی های پی درپی به چالش های جدی زندگی ماشینی افزوده شده و این وضعیت ناخوشایند ضرورت صیانت از مواهب طبیعی و جنگلها را به یک رسالت همگانی تبدیل کرده است.

آنچه که برنگرانی بیشتر دوستداران محیط زیست و طبیعت زیبا می افزاید کمرنگ جلوه دادن خسارات برخی آتش سوزی ها و واقعی نبودن برخی آمارهاست در حالی که کم کردن آمار آتش سوزی راهکار صیانت از منابع طبیعی نیست، بلکه در هر آتش سوزی باید عمق خسارات آن از سوی مسئولان و رسانه ها بیان شود تا مردم درسایه آگاهی از بازتاب عمق خسارات این حوادث برای صیانت از این موهبت الهی احساس مسئولیت بیشتری از خود نشان دهند.

در شرایطی که وقوع هرگونه آتش سوزی و میزان دربرزگیری آن در دورترین مناطق از تیررس رسانه ها و منابع مردمی پوشیده نیست، ضرورت ارایه آمار دقیق تراز این رویدادها باید بیش از پیش مد نظر مسئولان قرار گیرد.

خسارات میلیاردی ناشی از وقوع آتش سوزهای سال جاری در کهگیلویه وبویراحمد درحالی است که این استان تنها یک درصد خاک و هشت درصد جنگلهای کشور را دارد و حفظ این جنگل سبز به عنوان یکی از ثروت های ملی این منطقه اینک بیش از هر زمان دیگر مشارکت عمومی و بسیج همگانی رامی طلبد.

شناسایی و دستگیری 10 عامل وقوع آتش سوزی جنگلها و مراتع از سوی یگان حفاظت منابع طبیعی کهگیلویه وبویراحمد در سال جاری اقدام ارزنده ای است که می تواند به لحاظ برخوردهای قضایی با متخلفان، دست سودجویان از طمع ورزی به جنگلها را کوتاه کند.

انجام فعالیت های اطلاع رسانی موثروهدفمنددر سایه کارهای فرهنگی فرهنگی و هنری در روستاهای جنگل نشین ، تشدید برخورد های قانونی با متخلفات و متعرضان به طبیعت آنهایی که بی محابا اقدام به قطع درختان و تهیه زغال می کنند،تهیه سوخت (نفت سفید ) و گازرسانی به روستاها از راهکارهای دیگر برای حفظ طبیعت زیبای کهگیلویه وبویراحمد است.

افزایش تجهیزات و امکانات ویژه مهار سریع آتش سوزی ها بویژه تامین یک دستگاه چرخبال برای شش ماه از سال از الزاماتی است که همواره مورد تاکید مسئولان اجرایی بوده اما هنوز تامین نشده است.

کهگیلویه وبویراحمد دارای یک میلیون و 700هزار هکتار جنگل ومرتع است و هر ساله بخشی از این ثروت ملی و امانت نسل های آینده طعمه آتش افروزی برخی داعشان نابودکننده طبیعت سبز می شوند.

*مدیر خبرگزاری ایرنا در کهگیلویه و بویراحمد

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مزایده گفت:

  فراخوان آگهی مزایده عمومی یک مرحله ای

  دهیاری روستای عباسعلی خانی کاکان از توابع بخش مرکزی شهرستان بویراحمد در نظر دارد فروش تراکتور دهیاری با مشخصات ذیل را از طریق مزایده عمومی طبق مجوز شماره ۱۰۱۴۱/۴۳/۷۴/۹۳ مورخه ۲۲/۰۶/۱۳۹۳ دفتر امور روستایی استانداری، فرمانداری بویراحمد و بخشداری مرکزی بویراحمد به فروش رساند.
  ۱٫ مشخصات تراکتور:
  رنگ قرمز، سال ساخت ۱۳۸۵، شرکت سازنده دراج رفسنجان، تعداد سیلندر ۴ عدد، شماره موتور ۳۶۲۸۹
  ۲٫ دستگاه نظارت: دهیاری روستای عباسعلی خانی کاکان
  ۳٫ مبلغ قیمت پایه توسط کارشناس رسمی دادگستری:
  تراکتور ۰۰۰/۰۰۰/۸۲ ریال، بیل عقب و جلو ۰۰۰/۰۰۰/۱۸ ریال، تریلی دو چرخ ۰۰۰/۰۰۰/۱۴ ریال جمعاً به مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۱۴ ریال
  ۴٫ مبلغ تضمین شرکت در مناقصه : ۰۰۰/۷۰۰/۵ ریال به شماره حساب ۴۷۱۱۲۴۹۶۲ بانک کشاورزی به نام دهیاری روستای عباسعلی خانی یا ضمانت نامه معتبر بانکی
  ۵٫ خرید و دریافت اسناد و بازدید تراکتور: یک هفته بعد از تاریخ درج آگهی به مدت ۳ روز کاری در دفتر دهیاری روستای عباسعلی خانی کاکان
  ۶٫ محل دریافت و تحویل اسناد: دهیاری روستای عباسعلی خانی کاکان
  ۷٫ محل بازگشایی پاکات: بخشداری مرکزی بویراحمد
  ۸٫ پرداخت هر گونه مالیات و عوارض و هزینه حمل و نقل و انتشار آگهی، کارشناسی و ثبت در دفاتر اسناد رسمی و غیره به عهده برنده مزایده می باشد.
  ۹٫ کمیسیون معاملات در رد یا قبول یک یا هر یک از پیشنهادها مختار و مجاز می باشد.
  ۱۰٫ مدارک دریافتی به عنوان سابقه نزد دهیاری باقی می ماند.
  ۱۰٫ پیشنهادها در پاکت لاک و مهر بسته تحویل گردد.
  ۱۱٫ محل تحویل تراکتور به برنده مزایده در دهیاری روستای عباسعلی خانی کاکان می باشد.
  ۱۲٫ قیمت پیشنهادی بایستی بالاتر از جمع کل قیمت کارشناس رسمی باشد.
  شرکت کنندگان جهت اطلاعات بیشتر باشماره تلفن ۰۹۱۷۱۴۳۰۶۷۵ تماس حاصل فرمایند.
  دهیاری روستای عباسعلی خانی کاکان

پربازديد