تاریخ درج خبر : 1393/07/09
کد خبر : ۳۷۹۰۶۳
+ تغییر اندازه نوشته -

«از رتبه اول در جنگ تا رتبه آخر در توسعه»

سایت استان: محمد وکیلی

چو ایران نباشد تن من مباد
بدین بوم و بر زنده یک تن مباد
(فردوسی)

سابقه درخشان فداکاری ها و ایثارگری های رزمندگان استان طی هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران با توجه به اثرات عمیق و گسترده آن در ابعاد مختلف ما را ملزم می سازد در شناخت این واقعه و بررسی ابعاد آن تلاش نمایم ، تا آیندگان بدانند که رزمندگان با تلاش و جان فشانی خودچگونه از مرز و بوم خود دفاع کردند و چگونه می شود پلی زد بین امروز و دیروز هشت سال دفاع مقدس .
در ابتدای شروع جنگ تحمیلی عشایر غیور ما به صورت خود جوش با سلاح های برنوی خویش در مصاف با دشمن به جبهه های غرب و جنوب حضور پیدا میکردند. بعد از شکل گیری یگانها به صورت گسترده در اکثر تیپ و لشکرها از جمله لشکر 25کربلا –لشکر 19 فجر- و تیپ های المهدی-امام سجاد(ع)-الهادی به عنوان یگانهای خط شکن حضور فعال داشتند . با توجه به ظرفیت و قابلیت های مردم سلحشور استان،فرماندهان ارشد جنگ، تصمیم گرفتند که یگانهای مستقل به استان تخصیص دهند تا بتوانند حد اکثر استفاده را ببرند رزمندگان استان استفاده خوب گردد. که در همین راستا یگانهایی مانند تیپ فاطمه زهرا (ص)-یگانهای قدسی مانند( تیپ قمر بنی هاشم –تیپ ابوالفضل عباس-یگان قائم-تیپ49 حیدر کرار و تیپ 48 فتح) از مجموعه نیروهای رزمنده استان تشکیل و در همه عملیات های مهم شرکت داشتند ،چه در بٌعد حضور آنان که رتبه اول را به خود اختصاص دادند
و چه در بٌعد کیفی به لحاظ شجاعت و روحیه بالایی که داشتند در عملیات ها سرنوشت ساز با عبور از همه موانع به پیروزی
می رسیدند. نیروهای رزمنده استان به دلیل تاثیرگذاری آنان در عملیات ها همیشه مورد توجه فرماندهان جنگ بودند که نمونه بارز آن حماسه پد خندق بود که به وسیله رزمندگان این استان رقم خورد.
حال سوال پرسیدنی اسا، چرا رزمندگان دیروز، از همه موانع از جمله خاکریزهای دوجداره و مثلثی شکل ،کانالهای آب،سیم خاردار،میادین مین رودخانه اروند وحشی عبور میکردند و دشمن را به عقب می راندند و به اهداف دست می یافتند.ولی امروز دشمنی به نام عقب ماندگی ،فقر،بیکاری،استان ما را اشغال کرده و حریفش نمی شویم .
آن روز رزمندگان از تمام اقشار جامعه با صبغه الهی و روحیه بالا در کنار هم با صمیمیت و شجاعت از موانع مختلف عبور کردند بطوری که کارشناسان نظامی دنیا انگشت به دهان مانده اند.
متاسفانه امروز برای رسیدن به توسعه و پیشرفت پشت موانعی نظیر (بروکراسی اداری،کوته فکری،تنگ نظری،باند بازی و…)گیر کرده ایم و این موانع باعث شده اند ما که دیروز در جنگ رتبه اول بودیم امروز از لحاظ توسعه یافتگی آخر باشیم. تا دیر نشده باید از برکات دفاع مقدس تاسی بگیریم و از تنگ نظری دست بکشیم و این شعار سال که به عنوان ((فرهنگ اقتصاد و انسجام ملی با روحیه جهادی)) را سرلوحه کار خود قراردهیم.انشاالله شاهد روزی باشیم همانند، دوران جنگ ، دست به دست هم دهیم و با استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های کم نظیر استان با بهره گیری از روحیه جهادی به توسعه ،عمران ، آبادانی و اشتغال پایدار دست پیدا کنیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • dariyosh گفت:

  سلام.جناب وکیلی .دلیل این داستان تو معنی تیتر نوشته خودتونه.چون هنوز همون عزیزان دوران جنگ و شاخه های متصل بهشون خیال میکنن همه فن حریف و دانای مطلقا به جای میدون دادن به جونا نه فقط کار بلکه حرف و سیاست و عمل.دنیا دیگه دنیای ۳۰سال پیش نیست..همین ابر قدرتای دنیا و شیطان بزرگ دلیل پیشرفتشون صنعت و علمشونه که ثمره اعتماد به جمعیت جون روشن فکرشونه که بعضیاشونم از جونای همین مملکتا..ما چقد جون با استعداد کاری داریم که اینجا دارن افسرده میشن ولی اون ور اب قربون صدقشون هم میرن.

 • شهروند گفت:

  عزیزم از قدیم گفته اند هرکسی را بهر کاری ساختند .
  تهرانی اصفهانی شیرازی …. را برای اینکه آقا زاده بشود
  لر و ترک و … برای اینکه وقتی چنگ شد بهر جنگ
  جنگ هم مثل مسابقه است حتما تماشاچی هم میخواهد …
  خوب جنگ هم شاعر و جماسه سرا و هم چنین نوجه خوان هم میخواهد
  حالا شما و من ودیگران کدامیک از گزینه های بالا هستیم
  راستی گزینه هیچکدام هم دارد ..
  وووو

 • محمدمحمدزاده گفت:

  برادرعزیزم توسعه را وللش.کاش جوانان ونوجوانان امروزی بجای بازی باموبایل وتبلت واس ام اس بازی ولباسهای اجغ وجغ کمی از
  رشادتها وجانفشانیهای دیروز ازپدران خودمیپرسیدندآنوقت توسعه رامیدیدیم.دردماتوسعه نیست.دردماخودمانیم که همه دیروزمان رافراموش کرده ایم ودست ازتربیت وخانواده شسته ایم
  ……..چه گویم که نا…..اگه بخواهیم توسعه یابیم بایدازجوانان شروع کنیم تامثل دیروزی های جنگ ایثارکنند،زندگی کنند،بپوشند،وتربیت شوند.مقصرخودماییم که آلبومهای یادگاری
  دیروزمان رابرتاقچه (ببخشید اپن آشپزخانه)رهاکرده ایم وبه تنهاچیزی که فکرنمی کنیم تربیت وتعلیم فرزندانمان است /اصلآفراموش کرده ایم که مسلمانیم ووظیفه ای داریم.

پربازديد