تاریخ درج خبر : 1393/07/11
کد خبر : ۳۷۹۱۱۸
+ تغییر اندازه نوشته -

راهکاری دوراندیشانه برای کاهش معضلات اجتماعی

سایت استان: عظیم بنام

امروزه «فرهنگ»، تعریفی مدرن پیدا کرد و باید بپذیریم مقوله‌ی بسیار گسترده و تاثیرگذارِ فرهنگ فقط به چادر، رنگ مانتو و نوع آرایش خانم‌ها محدود نمی‌شود بلکه شاید شاخصه‌ی فرهنگ، حتی بنیانِ تمام مسائلِ زندگیِ امروزِ ما و ریشه‌ی تمام مشکلات را در خود خلاصه می‌کند.

با این مقدمه کوتاه، بنا دارم مختصراً شرح دهم که با تعاریف جدید و بروز نیازها و مشکلات جدید، ایجاد ارتباط گسترده‌تر بین نهادهای متولی فرهنگ بیش از پیش ضروری به‌نظر می‌رسد. سه نهادی که بیشتر مورد بحثِ این نوشته است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و نیروی انتظامی است. همانگونه که همگان واقف هستیم اساس فرهنگِ فردی و اجتماعی از سنین پایین شکل می‌گیرد و از آنجائی که سن و سال دانش‌آموزان مقطعِ ابتدایی در یافتن بنیه‌های فرهنگی یک جامعه نقش بیشتری دارد بنابراین به عقیده نگارنده این دو نهاد با محوریت وزارت فرهنگ و ارشاد می‌توانند – با تکیه‌ی ویژه بر این مقطع- در اصلاحِ ریشه‌ای بسیاری از رفتارهای نابه‌هنجار نقش بسیار مؤثری را ایفا کنند.
از محورِ این اتحاد، یعنی وزارت فرهنگ و ارشاد که سکان‌دارِ موفق آن در دولت تدبیر و امید توانست با سیاست‌های بجا و ایجاد روحیه‌ی نشاط و شادابی در همین مدت کوتاه اثراتِ به نسبت قابل قبولی از خود برجای بگذارد انتظار می‌رود که همکاری با نهادِ سازنده‌ی آموزش و پرورش را نیز در برنامه‌ها و اولویت‌های ویژه‌ی خود قراردهد.
از سویی دیگر از نیروی انتظامی نیز توقع می‌رود که برای کاهش مشکلات، حوادث و معضلات اجتماعی، همکاری خود را با آموزش وپرورش در اتخاذ سیاست‌های دوراندیشانه و طبعاً درازمدت، بیشتر کرده و از این نهاد پراهمیت به عنوان بازوی مورد اعتماد در اصلاح رفتارهای نامناسب و ناهنجاری‌های جامعه حداکثر بهره‌برداری را به کار گیرد. دلیلِ این پیشنهاد نیز روشن به‌نظر می‌رسد چرا که بدیهی است اگر تعلیم و تربیت به درستی صورت پذیرد بسیاری از ناهنجاری‌ها نیز در آینده به وقوع نمی‌پیوندد و این فرهنگ‌سازی مفید، اثرات خود را به تدریج و نسل به نسل منتقل خواهد کرد.
در آن سو نیز آموزش و پرورش، همانگونه که از نامش پیداست می‌بایست بهترین پناهگاه برای پرورش نونهالانی باشد که بخشی از سرنوشت‌شان به این نهاد گره خورده‌است. در بحث تعامل این نهاد و دو نهاد دیگر مورد بحث هم شایسته است که آموزش و پرورش با حفظ استقلالِ خود، از سیاست‌های پیشگیرانه‌ی نیروی انتظامی استقبال کرده و سعی نماید با نهایت اثرگذاری برای جلب نظر نهادهای دیگر از جمله نیروی انتظامی و سرمایه‌گذاری آنها در این زمینه اعتمادسازی کند.
در آخر نیز پیشنهاد می‌شود که مسئولان ارشد این نهادها، برای افزایش تعامل گسترده و عملی در این زمینه نشستی برگزار کنند و نتیجه را نیز با جدیت به کار گرفته و به مردم عزیز اطلاع دهند. به امید روزی که به جایِ پرورش و استخدامِ قاضی برای محکوم کردنِ دانش‌آموزانِ دیروزمان، معلم و دانش‌آموزان‌مان را تربیت کنیم تا فرهنگهای بد را محکوم کنند و برای خشکاندن ریشه‌ی جُرم، عزم خود را جَزم کنند.

*کارشناس آموزش و پرورش

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • محمد گفت:

  به امید روزی که همه موارد در این دولت حل شود ازدواج بیکاری

 • هم دانشگاهی گفت:

  سلام.از زمان دانشگات تا الان تفکراتت عوض نشد؟واقعا کارت درسته عظیم جان

 • معلم گفت:

  اگر به ای حرفا گوش بدن خوبه اما برادر کی گوش بده

 • معلم ناامید گفت:

  من که از روحانی هم دارم ناامید میشوم. قدرت کافی برای مقابله با مخالفانش رو نداره. کم کم کلن ناامید میشویم

 • همکار گفت:

  سلام بر اقای بنام.در موفق بودن دولت تدبیر وامید شکی نیست اما امیدواریم بیشتر به معلمان توجه کنند.واقعا در ارامش مادی نیستند

پربازديد