تاریخ درج خبر : 1393/07/11
کد خبر : ۳۷۹۱۳۴
+ تغییر اندازه نوشته -

راه‌اندازی کارخانه تولید خوراک دام و طیور استان بعد از چهارسال تعطیلی

کارخانه تولید خواک دام، طیور و آبزیان کهگیلویه و بویراحمد وابسته به امور عشایر استان پس از چهار سال تعطیلی با حضور مسئولین کشوری و استانی دوباره راه اندازی شد.

آیین شروع به کار مجدد این کارخانه ظهر پنجشنبه با حضور رئیس سازمان امور عشایر کشور، استاندار کهگیلویه و بویراحمد، نماینده بویراحمد و دنا در مجلس و جمعی از مدیران استانی در منطقه دشتروم شهرستان بویراحمد برگزار شد.

13930710000134_PhotoL

در ابتدای این آیین مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به ظرفیتهای این استان در بخش دام گفت: 2.5 میلیون راس دام در استان وجود دارد که این جمعیت دامی سالانه 13هزار تن گوشت مورد نیاز این استان و استانهای همجوار را تولید می کند.

مجید علی پور افزود: این کارخانه با هدف تولید علوفه دامی استان در سال 71 راه اندازی و در سال 85 توسط شرکتهای عشایری استان خریداری شد.

وی بیان کرد: این کارخانه در سال 88 به دلایل خاص تعطیل شد و با تعطیلی آن عشایر استان بسیار متضرر و مجبور شدند علوفه مورد نیاز خود را از سایر استانها تهیه کنند.

علی پور اظهار داشت: این کارخانه دارای ظرفیت 70 تن تولید روزانه و 33 هزار تن کنستانتره در سال است.

وی میزان اشتغالزایی مستقیم این کارخانه را 20نفر عنوان کرد و افزود: 50 شغل هم به طور غیر مستقیم به واسطه این کارخانه ایجاد خواهد شد.

علی پور جیره غذایی در تولیدات این کارخانه را بر اساس استانداردهای کشور استرالیا دانست و گفت: کاهش هزینه خرید علوفه و ثبات در قیمت آن از جمله مزایای راه اندازی این کارخانه است.

راه اندازی کارخانه دغدغه عشایر استان بود

نماینده بویراحمد و دنا در مجلس هم در ادامه این مراسم گفت: راه اندازی این کارخانه یکی از دغدغه های اصلی عشایر استان طی سالهای اخیر بوده است.

غلام محمد زارعی افزود: با راه اندازی این کارخانه یکی از آرزوهای بنده و مردم این منطقه محقق شده است.

وی همچنین در ادامه به ظرفیتهای مختلف منطقه دشتروم اشاره کرد و اظهار داشت: مردم این منطقه همیشه در همه صحنه های دفاع از انقلاب در صف نخست بوده اند.

زارعی به کارخانه سیمان در این منطقه اشاره کرد و خواستار توسعه این کارخانه و افزایش ظرفیت اشتغالزایی آن شد.

وی همچنین بخش کشاورزی این منطقه را بسیار مستعد دانست و بر انجام مطالعات احداث سد تاکید کرد.

زارعی عنوان کرد: با مکانیزاسیون کردن آبیاری در اراضی دشتروم شاهد رونق کشاورزی منطقه خواهیم بود.

اشتغالزایی در استان بزرگترین حرکت جهادی است

استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم در این مراسم بزرگترین حرکت جهادی را اشتغالزایی در مناطق مختلف عنوان کرد.

سید موسی خادمی یکی از برنامه های دولت تدبیر و امید را فعال کردن سرمایه ها معطل مانده موجود عنوان کرد و گفت: راه اندازی کارخانه های ایجاد شده که به دلیل سوء مدیریت و کمبود منابع تعطیل شده اند، کم هزینه تر از ایجاد صنایع جدید است.

وی بیان کرد: شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولتی با هدف رفع واحدهای مشکل دار تشکیل شده و تاکنون منجر به راه اندازی واحدهای تعطیل شده زیادی در استان شده است.

وی به کارخانه خوراک دام به عنوان یکی از این واحدها اشاره کرد و گفت: این کارخانه از نظر سخت افزاری و نرم افزاری بسیار مناسب است و مورد رضایت عشایر قرار دارد.

خادمی در ادامه به برخی از مشکلات بیان شده توسط مردم دشت روم در این مراسم اشاره کرد و گفت: عزم دولت بر رفع مشکلات مختلف این منطقه است.

وی به کارخانه سیمان دشتروم اشاره کرد و اظهار داشت: ظرفیت این کارخانه از 700 هزار تن به یک میلیون تن افزایش یافته است.

استاندار استان تاکید کرد: مطالعات اجرای فاز دوم این کارخانه در دست انجام است و در صورت نبود مشکل در زمینه های معادن و اراضی، کنترلهای زیست محیطی و … اجرای فاز دوم در دستور کار قرار می گیرد.

وی همچنین به مشکلات جاده دشتروم به یاسوج اشاره کرد و گفت: چهار بانده کردن این جاده در دست انجام است اما به دلیل معارضات اجتماعی بخشی از کار مانده است.

خادمی از مردم این منطقه خواست با رفع معارضات محلی، زمینه چهار بانده کردن این محور را که به قتلگاهی تبدیل شده، فراهم کنند.

وی عنوان کرد: در صورت رفع این گونه مشکلات، ظرف یک ماه آینده این پروژه به بهره برداری می رسد.

خادمی بیان داشت: نباید یک پروژه عمرانی مهم به خاطر برخی مشکلات کوچک معطل بماند.

منبع:مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • حق شناس گفت:

    وقتی زارع ……. نماینده بشه و ریس ….. استان باشه بایدبه حال استان خون گریست

  • کارخانه خوراک دام و طیور یاسوج از معدود کارخانه های خوراک دام و طیور کشور است که به دلیل سو مدیریت به حالت تعطیل در آمده بود.بنده از سال 1371 از بدو راه اندازی با این کارخانه آشنا هستم.بد نیست یادی از مدیرعامل وقت این کارخانه آقای مهندس حسین پایداری که واقعا برای راه اندازیش از اول سال تاسیس زحمت های زیادی کشیده اند.قدردانی بعمل آورم.امیدوارم در دولت تدبیر وامید چرخ این کارخانه برای همیشه در گردش باشد.باتشکر از سایت شما.بابل-سبوس برنج شمال-جمشید حسینی

  • علی گفت:

    اگه زارع راست می گه یکسال فعالیت کارخانه را حفظ کنه نه بخاطر مانور دادن شعاربده بدون پشتوانه مالی . عشایر زاده

پربازديد