تاریخ درج خبر : 1393/07/12
کد خبر : ۳۷۹۱۷۷
+ تغییر اندازه نوشته -

تشریح پروژه‌های سازمان اقتصادی کوثر در استان از زبان مهندس پناه

غلامرضا پناه، فعال سیاسی و اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد که اکنون در مقام معاونت اقتصادی سازمان کوثر بیشتر به فعالیتهای اقتصادی میپردازد، به دعوت ابتکارجنوب، به دفتر این روزنامه آمد تا با خبرنگار این روزنامه به گفتگو بنشیند.

IMG_4793

مدیرکل اسبق کار و امور اجتماعی استان کهگیلویه و بویراحمد که فعالیتهای سیاسی و اقتصادی زیادی را در کارنامهی خود خود دارد، چندی پیش نیز میهمان ابتکارجنوب بود و در گفتگویی به تشریح مسائل سیاسی استان و تحلیل وضعیت اصلاحطلبان پرداخت. پناه در آن گفتگو، ضمن اعلام پایبندی خود به اجماع اصلاحطلبان، از شانس بالای این جناح در انتخابات آینده مجلس در استان سخن گفت و از عدم اتحاد چند سالهی اصلاحطلبان کهگیلویه نیز انتقاد کرد.
این بار این فعال 47ساله در گفتگوی خود با خبرنگار ما، به تشریح آخرین وضعیت پروژههای اقتصادی خود و سازمان کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد پرداخت که در ادامه میخوانید.
غلامرضا پناه، با برشمردن برخی از اهداف سازمان اقتصادی کوثر، گفت: بنده در مجموعهای که قرار گرفتهام، دو موضوع مهم را اساس فعالیت خود قرار دادهام؛ نخست اینکه ما پرسنل این سازمان به عنوان مسئول، موفقیت مجموعهی اقتصادی را به عنوان یک اولویت مهم و اساسی بدانیم و فعالیتهایمان را در این زمینه گسترش دهیم و دوم هم اینکه در این سازمان کشوری برای استان خودم، ارزیابی، بررسی و اجرای طرحهایی را که همگام با تأمین و حفظ منافع سازمان کوثر، به رهایی استان محروممان از مشکلات کمک کند، در پیش بگیریم…
مشاور سابق وزیر کار که به نظر میرسد این روزها، فعالیتهای افتصادی خود را بر فعالیت زودهنگامِ سیاسی ترجیح دادهاست، افزود: باید این واقعیت را بپذیریم که استان ما از محرومیت رهایی نمییابد مگر با توسعهی اقتصادی. از سویی دیگر بدیهی است که حصول و تداوم توسعهی اقتصادی هم جز با سرمایهگذاری و رونق فضای کار و تولید در استان بهدست نمیآید. پناه با بیان اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ نرخ بالای بیکاری، در رتبهی نگرانکنندهی «دوم» قرار دارد، ابراز امیدواری کرد که با تلاش بیشتر فعالان این عرصه و با سیاستگذاری بر روی این اهداف، بیکاری در این استان ریشهکن شود و شاکلهی پیشرفت اقتصادی به درستی شکل گیرد.

تلاش برای متقاعد کردن سازمان کوثر در اجرای فعالیت اقتصادی در کهگیلویه و بویراحمد

غلامرضا پناه به روند تصویب و پیگیری برخی طرحهای اقتصادی سازمان کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد پرداخت و تصریح کرد: پیششرط پذیرشِ اجرای هر طرح اقتصادی در استانهای مختلف کشور از سوی سازمان اقتصادی کوثر، داشتن توجیه اقتصادی و نیز منافع دوسویه برای سازمان و آن استان بودهاست. از این رو بعد از پیشنهادات ما به آقای مهندس اسکندری، ریاست سازمان برای اجرای برخی طرحها در کهگیلویه و بویراحمد، مشکلات و موانعی پیشروی ما وجود داشت که با پیگیری و همکاری قابل توجه ریاست سازمان کوثر کارهای مفیدی در حال انجام شدن است که میتواند در کوتاهمدت و بلندمدت برای استان کهگیلویه و بویراحمد مهم و مؤثر واقع شود.

تشریح پروژه‌های اقتصادی

وی در بخش دیگری از گفتگوی خود با ابتکارجنوب، به معرفی برخی از این طرحها پرداخت و تشریح کرد: اولین طرحی که ما در استان پیگیر شدهایم بحث «کارخانه آرد، نشاسته، گلوکز، دکستروز و خوراک دام» یاسوج بود که بعد از 2 سال تعطیلی، مجدداً در سال 92 شروع کرده بود اما متأسفانه به علت زیانِ انباشتهی این کارخانه، مجدداً به محاقِ توقف و تعطیلی دائمی رفت. با این وجود ما برای اثبات کارخانه و پتانسیل چرخهی تولید در آن تلاش زیادی کردیم و نهایتاً با حمایت ریاست سازمان، فاز اول این کارخانه راهاندازی شد و پس از سه ماه موفقیت در این کارخانه، سازمان را برای فعالسازی چهار فاز دیگر متقاعد کردیم و اکنون نیز بسیار امیدوار هستیم که با راهاندازی چهار فاز دیگر در سه چهار ماه آینده بتوانیم در بحث اشتغال و تولید نقش مؤثری را ایفا کنیم. وی ادامه داد: با راهاندازی همه فازهای این کارخانه که فعلاً با اعتباری نزدیک به دو میلیارد تومان در حال تعمیر و بازسازی است، علاوه بر اشتغالزایی قابل توجه در بخشهای غیرمستقیم، بیش از 120 نفر را نیز بصورت مستقیم به کار مشغول خواهد کرد.
غلامرضا پناه، «مجموعهی مرغ تخمگذار» را با ظرفیت 50هزار قطعهای یکی دیگر از پروژههای اقتصادی در استان معرفی کرد و افزود: این طرح در حال نهایی شدن است و از چند هفتهی دیگر مرحلهی اجرایی این طرح آغاز خواهد شد. البته ما بنا داریم که با افزودن یکصدهزار قطعهی دیگر به این مجموع ظرفیت را به یکصدوپنجاه هزار قطعه برسانیم که یقیناً در اشتغالزایی و تولید تأثیر بسزایی خواهد داشت. ضمن آنکه ما در بخش آبزیان نیز برای دو پروژهی عظیم از استان تقاضای مجوز کردیم که به محض صدور مجوز اجرای پروژه را آغاز خواهیم کرد.
معاون اقتصادی سازمان کوثر، طرح «جوجهکشی» را مجموعهای عظیمِ 24میلیون قطعهای با تکنولوژی بالا و اشتغالزایی بالا بهصورت مستقیم و غیرمستقیم در شهرستان کهگیلویه عنوان کرد که قادر است جوجهی 5 استان کشور را تأمین کند.
این فعال اقتصادی، «مجموعهی 100هزار قطعه ای مرغ مادر» را نیز از طرحهای در دست اجرا در شهرستان کهگیلویه بیان کرد و ابراز امیدواری کرد با این طرح نیز تعداد زیادی از جوانان بیکار در این شهرستان از معضل بیکاری رهایی یابند.
«ساخت و ساز یک پروژهی عظیم در مرکز شهر یاسوج» از دیگر مواردی بود که غلامرضا پناه به آن اشاره کرد. وی افزود: با توجه به نیاز شهری و نیز گردشپذیر بودن استان، شهری مانند یاسوج به یک نماد شهری نیاز دارد و ما بر همین اساس در حال رایزنی هستیم که شهرداری یک زمین در مرکز شهر از جمله زمینهایی که سالهاست در خیابان سینمای سابق بلاتکیلف مانده در اختیار ما قرار دهد و ما در حوزههای تجاری، اداری، مسکونی و پارکینگ، ساخت برجی عظیم و بلندمرتبه و شایستهی شهر یاسوج را تا سقف 30 طبقه در دستور کار قرار دهیم.
معاون اقتصادی سازمان کوثر در ارتباط با طرح سد تنگ سرخ نیز اظهار کرد: با توجه به معارضاتی که در این مسئله وجود داشت با وجود آنکه تکلیفی بر دوش این سازمان در این زمینه نبود اما بنا شد که تا سقف 8 میلیارد تومان از طریق سازمان بهصورت وام در اختیار شرکت پیمانکار این طرح قرار بدهیم تا کار ساخت و ساز از همین امسال انجام شود.
غلامرضا پناه با بیان اینکه اجرای برخی از طرحها به همکاری مسئولان استانی بستگی دارد، تأکید کرد: ما علاوه بر این پروژهها، در طرحهای دیگری از جمله طرحهای گردشگری، طرح گاو شیری، طرح شهرک گلخانه منتظر همکاری و همیاری سازمانها و نهادهایی از جمله مدیریت استانداری، سازمان جهاد کشاورزی، نظام مهندسی کشاورزی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، منابعطبیعی، تأمین اجتماعی و امور آب برای تسریع در روند اجرای آنها هستیم.
وی در بخش پایانی صحبتهای خود با تشریح برخی از نشستها و جلسات خود با حضور استاندار و سایر مسئولان استانی برای کمک به توسعه اقتصادی استان، تأکید کرد: دوستان ما در مناصب ارشد استان، به اجرای این طرحهای اقتصادی علاقهمند هستند و پیگیری هم میکنند اما در شرایطی که استانهای دیگر برای گرفتن سهم در پروژههای اقتصادی تلاش بسیار زیادی میکنند ما هم توقع داریم که همراهیها با جدیت بیشتری صورت گیرد. وی ادامه داد: به عنوان مثال سازمان کوثر در استان لرستان در حال فعالیت در اجرای برخی پروژهها در آنجاست که بنده به شخصه شاهد رایزنی شدید و پیگیریهای هفتگی مسئولان آن استان برای تسریع در روند پروژه بودم. توقع من از دوستان هماستانیام این است که این پروژهها را جدیتر بگیرند چرا که بهرحال این پروژهها در آینده توسط سازمان گسترش داده خواهد شد و بنابراین بصورت اتوماتیک بخش قابل توجهی از سرمایهگذاری این سازمان اقتصادی میتواند به استان آورده شود.
غلامرضا پناه، همکاری شخص استاندار را خوب توصیف کرد و گفت: طبیعتاً شخص استاندار بسیار علاقهمند هستند که در دورهی خود تحول اقتصادی مؤثری در استان ایجاد نماید و از همین رو هم پیگیری میکنند اما واقعیت این است که با توجه به کمبود اعتبار و بیکاری و تورم بالایی که از قبل به ارث رسیده، استاندار بومی ما با گرفتاریهای زیادی دستوپنجه نرم میکند و این موضوع نیاز به تلاش و همت و اتحاد فعالان را بیشتر میکند. معاون سازمان کوثر گفت: موضوع دیگری که در استان کهگیلویه و بویراحمد بیش از جاهای دیگر ما را با مشکل دچار میکند روند اداری زیاد است که متأسفانه باید گفت پروسهی بروکراسی اداری ما بسیار نفسگیر است و فراتر از شرایط معمول نیاز به پیگیری و سماجت دارد که امیدواریم برای کاهش این معضل چارهاندیشی شود.

منبع: ابتکار جنوب

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  مهندس پناه از مدیران ملی و با سابقه استان هستند که در زمینه اقتصاد و سیاست جایگاه ویژه ای در کشور دارند

 • مزایده گفت:

  فراخوان آگهی مزایده عمومی یک مرحله ای

  دهیاری روستای عباسعلی خانی کاکان از توابع بخش مرکزی شهرستان بویراحمد در نظر دارد فروش تراکتور دهیاری با مشخصات ذیل را از طریق مزایده عمومی طبق مجوز شماره ۱۰۱۴۱/۴۳/۷۴/۹۳ مورخه ۲۲/۰۶/۱۳۹۳ دفتر امور روستایی استانداری، فرمانداری بویراحمد و بخشداری مرکزی بویراحمد به فروش رساند.
  ۱٫ مشخصات تراکتور:
  رنگ قرمز، سال ساخت ۱۳۸۵، شرکت سازنده دراج رفسنجان، تعداد سیلندر ۴ عدد، شماره موتور ۳۶۲۸۹
  ۲٫ دستگاه نظارت: دهیاری روستای عباسعلی خانی کاکان
  ۳٫ مبلغ قیمت پایه توسط کارشناس رسمی دادگستری:
  تراکتور ۰۰۰/۰۰۰/۸۲ ریال، بیل عقب و جلو ۰۰۰/۰۰۰/۱۸ ریال، تریلی دو چرخ ۰۰۰/۰۰۰/۱۴ ریال جمعاً به مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۱۴ ریال
  ۴٫ مبلغ تضمین شرکت در مناقصه : ۰۰۰/۷۰۰/۵ ریال به شماره حساب ۴۷۱۱۲۴۹۶۲ بانک کشاورزی به نام دهیاری روستای عباسعلی خانی یا ضمانت نامه معتبر بانکی
  ۵٫ خرید و دریافت اسناد و بازدید تراکتور: یک هفته بعد از تاریخ درج آگهی به مدت ۳ روز کاری در دفتر دهیاری روستای عباسعلی خانی کاکان
  ۶٫ محل دریافت و تحویل اسناد: دهیاری روستای عباسعلی خانی کاکان
  ۷٫ محل بازگشایی پاکات: بخشداری مرکزی بویراحمد
  ۸٫ پرداخت هر گونه مالیات و عوارض و هزینه حمل و نقل و انتشار آگهی، کارشناسی و ثبت در دفاتر اسناد رسمی و غیره به عهده برنده مزایده می باشد.
  ۹٫ کمیسیون معاملات در رد یا قبول یک یا هر یک از پیشنهادها مختار و مجاز می باشد.
  ۱۰٫ مدارک دریافتی به عنوان سابقه نزد دهیاری باقی می ماند.
  ۱۰٫ پیشنهادها در پاکت لاک و مهر بسته تحویل گردد.
  ۱۱٫ محل تحویل تراکتور به برنده مزایده در دهیاری روستای عباسعلی خانی کاکان می باشد.
  ۱۲٫ قیمت پیشنهادی بایستی بالاتر از جمع کل قیمت کارشناس رسمی باشد.
  شرکت کنندگان جهت اطلاعات بیشتر باشماره تلفن ۰۹۱۷۱۴۳۰۶۷۵ تماس حاصل فرمایند.
  دهیاری روستای عباسعلی خانی کاکان

 • عظیمی فر گفت:

  جناب پناه انشالله که همچنان مایه افتخار استان باشید

 • احمد گفت:

  درود بر اصلاحات ومهندس خودمان

پربازديد